Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,92 zł , zmiana od tamtej pory: -1,88%

Czy emisja nowych akcji jest korzystna dla dotychczasowych akcjonariuszy

Cześć
Na pytanie z tematu jestem skłonny odpowiedzieć negatywnie i dlatego skierowałem do Spółki e-maila ze swoim stanowiskiem co do tej emisji.
A oto treść tego e-maila:
Dzień dobry
Jako akcjonariusz Spółki zapoznałem się z prezentacją zamieszczoną pod adresem
Materiały do pobrania (gkpge.pl)
dotyczącą celów nowej emisji i zauważyłem, że prezentacja została przygotowana w dniu 19 stycznia 2022r. a zatem przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie. Część celów nowej emisji (szczególnie w zakresie budowy jednostek gazowych) wydaje się co najmniej godna ponownej analizy w świetle potrzeby niezależności energetycznej artykułowanej już nie tylko przez Polski Rząd ale i  przez Unię Europejską. Co najmniej przedwczesne jest emitowanie akcji pod potrzeby budowy jednostki w Rybniku skoro jeszcze nie została rozstrzygnięta aukcja mocowa a ona ma zadecydować o opłacalności budowy tej jednostki. 
Niezrozumiała jest decyzja Zarządu o tym by teraz decydować o emisji akcji a zatem także ich cenie podczas gdy co najmniej do połowy maja a zatem do czasu przygotowania przez KE propozycji w przedmiocie uniezależnienia się UE od paliw kopalnych z Rosji nie będzie podstaw do racjonalnej wyceny aktywów węglowych Spółki a przecież one w znaczącym stopniu przesądzają o wartości jej majątku. Oferowanie obecnie akcji po 8,55 zł tylko niektórym podmiotom jawi się jako dokonywane z możliwym pokrzywdzeniem pozostałych akcjonariuszy. 
Z oczywistych powodów emisja akcji może być dobrym sposobem na pozyskanie kapitału, ale powinno to być dokonywane wtedy gdy ten kapitał Spółce będzie potrzebny a przede wszystkim wtedy, gdy będzie można racjonalnie wycenić wartość majątku Spółki a nie wydaje się by można to było zrobić przed podjęciem decyzji przez UE  w zakresie rozwiązań pozwalających uniezależnić się UE od węglowodorów z Rosji a także przed zatwierdzeniem KPO (podobno ma to nastąpić na dniach). W tym ostatnim znaczące środki są przeznaczone na dotacje i pożyczki w zakresie energetyki i to mogłoby w jakiś sposób rozwiązywać problemy PGE. 
W przypadku korzystnych rozwiązań przyjętych przez UE w zakresie rozwiązań dot. uniezależniania się od węglowodorów z Rosji istnieje możliwość skorzystania z projektu badawczego dot. remontów starych bloków 200 MW (a także nieco mocniejszych np. 360 MW) w celu zabezpieczenia jednostek dyspozycyjnych na potrzeby KSE (zamiast budowych nowych gazowych bloków energetycznych). 
Bardzo proszę o przekazanie mojego stanowiska odpowiednim organom Spółki. 
Myślę, że zarówno ja, jak i inni akcjonariusze, będą rozważać możliwości prawne zaskarżenia uchwał WZA jeśli podejmie uchwały o emisji akcji i zostaną one objęte po proponowanej cenie nominalnej. 

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PGE 1,04% 9,73 2022-08-12 17:01:58
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.