Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,59 zł , zmiana od tamtej pory: 12,20%

COVID-19. Coraz więcej powikłań zakrzepowych

Zgłoś do moderatora
Pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID są w grupie ryzyka powikłań zakrzepowo-zatorowych. Lekarze alarmują też o niepokojąco wysokim odsetku amputacji kończyn u wielu spośród tych pacjentów. Z kolei u osób, które przechodziły COVID łagodnie, obserwują zapalenie mięśnia sercowego. Co powinno nas zaniepokoić?

Wraz z rosnącą liczbą osób, które przeszły COVID, rośnie wiedza na temat przebiegu infekcji i możliwych powikłań. Nawet jedna trzecia pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID jest narażona na powikłania zakrzepowo-zatorowe. Coraz częściej słychać głosy mówiące o tym, że COVID jest chorobą naczyniową. Niejednokrotnie jedyną szansą na uratowanie chorych jest amputacja kończyny. Nawet w 80 proc. przypadków wystąpienia zakrzepicy tętniczej w przebiegu COVID jest ona konieczna.

Doktor Gąsecka tłumaczy, że większość epizodów zakrzepowo-zatorowych występuje w ostrej fazie choroby. Burza cytokinowa i ostry stan zapalny powodują, że następuje aktywacja układu krzepnięcia. U chorujących na COVID najczęściej dochodzi do zatorowości płucnej albo zakrzepicy żył głębokich, rzadziej występują zawały serca i udary mózgu. Dla lekarzy najbardziej zaskakujący jest nietypowy mechanizm pojawiania się zakrzepów w przypadku COVID.

https://portal.abczdrowie.pl/covid-19-coraz-wiecej-powiklan-zakrzepowych-w-przebiegu-zakrzepicy-tetniczej-poziom-amputacji-siega-80-proc

Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że 1-MNA jest endogennym aktywatorem prostacykliny i może regulować procesy zakrzepowe i zapalne przebiegające w układzie sercowo-naczyniowym.
Przeciwzakrzepowe właściwości 1-MNA wynikają z jego zdolności do stymulacji komórek śródbłonka. Mechanizm ten związany jest z uwalnianiem prostacykliny PGI2 na drodze zależnej od cyklooksygenazy 2 (COX-2). Endogenna prostacyklina jest odpowiedzialna m.in. za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Jej niedobór powoduje wzmożoną agregację płytek krwi i tworzenie się zakrzepów w tętnicach.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PHARMENA -3,58% 10,76 2021-07-27 16:40:50
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.