Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,59 zł , zmiana od tamtej pory: 8,45%

Coraz więcej Polaków ma problem z nadciśnieniem

Zgłoś do moderatora
Lekarze alarmują, że trafia do nich coraz więcej pacjentów z nadciśnieniem tętniczym po COVID. - Zauważyliśmy, że im ktoś ciężej przechodził COVID, tym jednocześnie miał większe problemy z późniejszą kontrolą ciśnienia tętniczego - tłumaczy dr n. med. Anna Szymańska-Chabowska, dolnośląski konsultant w dziedzinie hipertensjologii.

Za mało wiemy o tym wirusie, żeby mówić o jego bezpośrednim związku z nadciśnieniem, wiemy na pewno, że COVID może powodować powikłania zakrzepowo-zatorowe, czyli prowadzić do zawałów, udarów czy zatorowości płucnej. Można zatem pośrednio wnioskować, że wirus - uszkadzając śródbłonek naczyniowy, czyli warstwę tętnic wydzielającą m.in. substancje presyjne i zapalne - może spowodować również rozwój nadciśnienia tętniczego. Natomiast nie ma jeszcze wystarczającej liczby badań i dowodów medycznych, które by ten fakt potwierdzały. Bezsprzeczne jest natomiast, że ostatnio trafia do nas więcej pacjentów, którzy mają problem z kontrolą ciśnienia tętniczego - przyznaje dr n. med. Anna Szymańska-Chabowska, dolnośląski konsultant w dziedzinie hipertensjologii.

https://portal.abczdrowie.pl/kolejne-powiklanie-po-covid-do-lekarzy-trafia-coraz-wiecej-pacjentow-z-nadcisnieniem-czesc-z-nich-odstawila-leki

Opierając się na wynikach badań przedklinicznych i wczesnych klinicznych, potencjalne wskazania terapeutyczne dla doustnych terapii systemowych 1-MNA obejmują m.in.: dyslipidemię, miażdżycę, zawały serca, leczenie zaburzeń gastrycznych czy też choroby zapalne takie jak niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (ang. Non-alcoholic steatohepatitis, NASH), tętnicze nadciśnienie płucne (ang. Pulmonary arterial hypertension, PAH). W badaniach przedklinicznych, 1-MNA wykazał zdolność do wpływania na biomarkery ryzyka sercowo-naczyniowego, a poprzez wykazanie unikalnej zdolności do stymulowania produkcji endogennej prostacykliny (PGI2), 1-MNA wykazał działanie przeciwzakrzepowe, polepszał funkcjonowanie śródbłonka i chronił przed powstawaniem uszkodzeń żołądka.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PHARMENA 0,19% 10,40 2021-08-02 11:22:15
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.