Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  12,50 zł , zmiana od tamtej pory: -20,24%

Choroby otępienne po covid-19. Czeka nas epidemia demencji

Zgłoś do moderatora
Demielinizacja, neurodegeneracja i starzenie się komórek
Naukowcy próbują dokładnie ustalić, w jaki sposób wirus SARS-CoV-2 uszkadza mózg. Czy dostaje się do mózgu i atakuje go bezpośrednio? A może uszkodzenie jest spowodowane reakcją zapalną lub autoimmunologiczną?
Na część z tych pytań starano się odpowiedzieć w artykule opublikowanym w Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association (The chronic neuropsychiatric sequelae of COVID‐19: The need for a prospective study of viral impact on brain functioning).
Koronawirusy mogą powodować demielinizację, neurodegenerację i starzenie się komórek. SARS ‐ CoV ‐ 2 specyficznie może infekować komórki śródbłonka wykazujące ekspresję ACE2, potencjalnie prowadząc do dalszego pogorszenia tej architektury naczyniowej. Wynikająca z tego hipoperfuzja może przyspieszać spadek funkcji poznawczych u osób starszych. Uszkodzenie struktur korowych może powodować amnezję wsteczną i następczą.
W wyniku zmniejszenia aktywności ACE2 zakażenie indukuje agresywne wydzielanie cytokin prozapalnych. A te zwiększają stres oksydacyjny, który uszkadza błony komórkowe i zmniejsza ekspresję powierzchniowych transporterów aminokwasów pobudzających, które są niezbędne do zakończenia sygnalizacji glutaminergicznej. Wynikający z tego podwyższony poziom glutaminianu może prowadzić do ekscytotoksyczności neuronalnej.

https://www.rynekaptek.pl/farmakologia/choroby-otepienne-po-covid-19-czeka-nas-epidemia-demencji,42928.html

Tabletka na długi życie

https://www.pressreader.com/poland/angora/20190106/282651803609631

  • Choroby otępienne po covid-19. Czeka nas epidemia demencji Autor: 1-mna

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
PHARMENA 0,61% 9,97 2021-10-18 14:24:09