Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,30 zł , zmiana od tamtej pory: 0,00%

Cenny artykuł na głównej bankiera. Podziękowania dla PAH i Bankier.pl

Zgłoś do moderatora
Artykuł na głównej stronie bankiera ze stanowiskiem PAH. Wielkie podziękowania Panowie!
Dziesiątki tysięcy ludzi o tym przeczyta ponieważ bankier to najbardziej poczytny portal o tematyce finansowej.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Drobni-przeciwko-wykluczeniu-Hawe-7581391.html

"Drobni" przeciwko wykluczeniu Hawe
2018-04-04 13:31
Porozumienie Akcjonariuszy Hawe wydało oświadczenie, w którym skrytykowało decyzję  KNF dotyczącą bezterminowego wykluczenia spółki z obrotu na GPW. Komisja decyzję podjęła 27 marca 2018 roku.

https://galeria.bankier.pl/p/7/9/eee13c56009b3e-645-387-284-0-1438-863.jpg
"Drobni" przeciwko wykluczeniu Hawe (fot. Szymon Laszewski / FORUM)
Porozumienie w swoim oświadczeniu prosi o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczące decyzji KNF z dnia 27.03.2018 r. odnośnie do kary finansowej nałożonej na spółkę i bezterminowego wykluczenia akcji spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Jako zrzeszeni porozumieniem drobni akcjonariusze stanowczo składamy sprzeciw obu decyzjom, jako głęboko godzące w naszą prywatną sytuację ekonomiczną.  Sprawcą powstałej sytuacji w Hawe SA, w tym niepublikowanie raportów finansowych,  jest zarząd spółki oraz członkowie rady nadzorczej  składający się z konkretnych osób z imienia i nazwiska, które ponoszą osobistą odpowiedzialność za powstały stan spółki i to oni powinni ponieść konsekwencje zaniechań, a nie my akcjonariusze - czytamy w oświadczeniu.

Powód? Brak raportów
Wykluczenie nastąpiło w związku z kilkukrotnym naruszeniem przez Hawe SA ustawy o ofercie publicznej, m.in. poprzez nieprawidłowości w publikacjach raportów bieżących i okresowych, których terminowa i należyta publikacja "pozwala zachować równowagę informacyjną na rynku kapitałowym" - wynika z komunikatu KNF. Na spółkę nałożono także 700 tys. zł kary.
- W przedmiotowej sprawie Komisja stwierdziła nieprawidłowości w wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez spółkę Hawe SA. Prawidłowe wykonywanie obowiązków informacyjnych, których naruszenie stwierdziła Komisja, ma znaczenie dla zachowania transparentności rynku kapitałowego - tłumaczyła Komisja.

KNF karze nie tak jak powinien
Z jednej strony nie sposób zgodzić się z argumentacją Komisji. Brak raportów okresowych uniemożliwia ocenę sytuacji w spółce. Obrót akcjami takiej spółki to gra w ciemno, przy okazji której rodzi się sporo pola do nadużycia. Z drugiej Porozumienie Akcjonariuszy Hawe podnosi bardzo ważną kwestię. KNF karze spółki, a nie osoby bezpośrednio odpowiedzialne za przewinę. Dodatkowo spółki to przecież własność akcjonariuszy, karząc spółkę, karze się więc pośrednio akcjonariuszy. Dla "drobnych" to kara podwójna. Najpierw bowiem poszkodowani zostali brakiem raportów, teraz za ów brak raportów dostają karę.

- KNF dużo wcześniej powinna nie dopuścić do wykluczenia Hawe SA z GPW, nakładając dotkliwe kary na zarząd, ponawiając je cyklicznie, do skutku (opublikowania zaległych sprawozdań finansowych). Takie działania odniosłyby zamierzony skutek, natomiast do tej pory KNF nie poradził sobie z problemem, ostatnią decyzją krzywdząc drobnych akcjonariuszy - przekonuje PAH.

PAH to największy akcjonariusz ujawniony w akcjonariacie Hawe. Powstał jako porozumienie drobnych akcjonariuszy, jako odpowiedź na pogarszającą się sytuację spółki. Choć Hawe znajduje się obecnie w upadłości, PAH wierzy, że da się jeszcze uzdrowić spółkę. 
Z tego powodu porozumienie wnosi o ponowne rozpatrzenie całej opisywanej wyżej sprawy przez KNF i decyzję nie o wykluczeniu, a jedynie zawieszeniu notowań. Wcześniej akcje Hawe pozostawały w zawieszeniu od maja 2017 roku.
Adam Torchała

Pozdrawiam afera_hawe@onet.pl

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
HAWE 3,45% 0,30 2017-05-04 15:25:33
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.