Forum Forex +Dodaj wątek

cd - czyli spoznione dane za 3 kwartal

Zgłoś do moderatora
Mocno spozniony ten wpis jest, ale tak się ułożyło. Nie zmienia to faktow. A jakie sa ?

Tabela (źródło) danych ta sama co w poprzednim poscie, dot. tylko III kwartalu i narastająco za 3 kwartaly.

Wzrost PKB – III kwartal 4,9% (wiersz 39), narastająco za 3 kwartaly 4,4% (wiersz 40). Nie spodziewam się przekroczenia 5% za caly rok. Jak na 1-szy rok ożywienia wynik niezły, kolejne 2 lata powinny dac wyższe stopy.

Natomiast nadal niepokojaco slabo wyglądają dane dot. inwestycji, bo w ożywieniu stopy inwestycji sa najwyższe i one decyduja o przyszłych stopach wzrostu PKB.

Naklady brutto na srodki trwale (tzw. inwestycje) – III kwartal 3,3% (wiersz 92), narastająco za 3 kwartaly 1,5% (wiersz 93). Już wiadomo, ze wynik całoroczny to nie jest stopa inwestycji, która przywroci stan/poziom z 2015.

Jesliby porównać obecne ożywienie do lat 2005-2007 to stopy inwestycji w tym okresie wyniosły kolejno 8,3%, 15,4% i 19,0%. To pozwolilo uzyskiwac stopy wzrostu PKB lepsze w kolejnych latach, gdy skończyło się ożywienie niż zanosi się na lata 2020 i dalsze. Nawet lata 2006 i 2007 były tak dobre pod tym względem czesciowo dzieki inwestycjom oddanym w 2005.

Inwestycje sa czesciowo realizowane przez panstwo (w mniejszym stopniu) i w większym stopniu przez prywatny kapital. Realizacja nowych inwestycji przez panstwo kuleje teraz z jasnej przyczyny – ograniczenia budzetu i kwestia dyscypliny dla „upilnowania” deficytu i poziomu zadłużenia. Ale dlaczego inwestycje prywatne tak slabo rosna ? Nie dosc, ze zaczely rosnac rok pozniej niż zapowiadal Premier Morawiecki to wzrost jest marny. A Premier dobrze wie (mam nadzieje) co to oznacza za kilka lat. Dlaczego wiec one nie chca rosnac ? Odpowiedz na to każdy myslacy zna :).

Na koniec mala dygresja, bo osobnego postu tworzyc nie będę.
Pytanie do Korba – gdzie ten ogromny napływ kapitalu zagranicznego, o którym tak nam barwnie, z entuzjazmem opowiadales, skoro stopa inwestycji to okazuje sie straszna slabizna ? I tutaj Korba Cie popre – ten wynik inwestycji to dzieki PiS. Jak nie rozumiesz dlaczego to zapytaj Wrednego – wszystko Ci swietnie wytłumaczy.

A ja już chyba wiem dlaczego prywatny kapital (polski i zagraniczny) nie kwapi się do nowych inwestycji i dlatego taka slaba stopa inwestycji jest ? Po prostu zabraklo im betonu :).

Podsumowanie czwartego kwartalu i calego 2017 napisze już ktos inny albo go nie będzie. Zegnam się z forum - na dluzszy czas, a może na zawsze. Dziekuje wszystkim za wspolny czas i rozmowy – trzymajcie się i nie dajcie się - powodzenia :).

Stella
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl