Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,50 zł , zmiana od tamtej pory: 24,31%

Business Insider: Ceny zbóż najwyższe od lat.

Zgłoś do moderatora
Najsilniej zwyżkują ceny kukurydzy. Chłody i susze w regionach upraw budzą obawy, że zbiory nie wystarczą do zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania Chin na paszę dla zwierząt oraz na biopaliwa. Sprzedaż kukurydzy wstrzymuje wielu rolników, którzy wolą zatrzymać ziarno, spodziewając się dalszych zwyżek. Jednocześnie gwałtowny wzrost cen kukurydzy sprawia, że na paszę dla bydła zaczęło się opłacać przeznaczać pszenicę.
- Światowy popyt na zboża paszowe jest obecnie gigantyczny, a inwestorzy zaczynają się zastanawiać, co się stanie, jeśli brazylijskie zbiory okażą się niższe od oczekiwań. Każdy kolejny dzień bez ulewnego deszczu odsuwa nadzieję na przyzwoite plony – komentuje w rozmowie z agencją Bloomberg Joe Nussmeier z amerykańskiego biura maklerskiego Frontier Futures.
Chińczycy mieli bardzo niskie zapasy towarów rolnych, a obecnie je odbudowują. To może wynikać z decyzji politycznych - pandemia COVID-19 przypomniała, że warto mieć rezerwy strategiczne surowców żywnościowych i energetycznych. Chińskie zakupy w USA to efekt zobowiązań z umowy handlowej między oboma krajami, jednak wzmożony popyt z Chin widać także w innych regionach świata. Przykładowo w ciągu roku udział Chin w ukraińskim eksporcie płodów rolnych podwoił się. Tymczasem związane z polityką antykryzysową rządów zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii oznacza nie tylko dodatkowy popyt na część surowców rolnych. Przeznaczanie terenów na farmy wiatrowe lub panele fotowoltaiczne odbywa się kosztem ograniczania areałów upraw
- komentuje Jakub Szkopek.
Fala chłodu zagraża zasiewom
Rekordowo niskie temperatury w USA zmusiły tamtejszych rolników do spowolnienia siewu. Przymrozki mogły uszkodzić zasiewy pszenicy ozimej. Jednocześnie zbiory kukurydzy w Brazylii mogą wypaść słabo ze względu na suszę. Brak opadów może negatywnie wpłynąć na zbiory również na Wielkich Równinach w USA oraz w Europie Zachodniej.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
AGROTON 3,59% 8,08 2021-07-23 16:28:36
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.