Forum Giełda +Dodaj wątek

Artykuł o rynku Voip i zmianie trendu na najbliższe lata. Czytać!!

Zgłoś do moderatora
źródło: http://www.egospodarka.pl/61551,Rynek-VoIP-w-Polsce-2010,1,39,1.html

konkluzje:
1. Ostatnie lata rynek Voip troche osłabł, a mimo to rok do roku przychody ECL rosły,
2. Najbliższe lata Voip będzie rozwijał skrzydła = ECL
3. Teraz Panie i Panowie mamy punkt zwrotny trendu, prosze sobie wyobrazić co będzie się działo po dobrym raporcie za 2q, wiele aspektów wskazuje na to, że wytrwali się nie zawiodą.
Prosze o komentarze i swoje racjonalne przemyślenia, pozdrawiam i miłej lektury.


Dynamika rynku VoIP w Polsce, po spadku w 2009 r., ponownie jest w trendzie mocno wzrostowym, podaje raport "Rynek VoIP w Polsce 2010. Prognozy rozwoju na lata 2011-2015" wydany przez PMR Publications. Boom na rynku VoIP sprzed kilku lat był w dużym stopniu efektem niskiej bazy i bardziej intensywnym promowaniem telefonii IP przez operatorów. Obecnie rynek rozwija się dzięki zwiększonemu popytowi gospodarstw domowych na usługi pakietowe. Nie bez znaczenia jest też wzrost popularności hostowanych rozwiązań VoIP w segmencie MŚP.


W 2007 r., kiedy baza klientów była niska a operatorzy dopiero startowali z bardziej
aktywną promocją rozwiązań VoIP, liczba nowych użytkowników zaczęła rosnąć w szybkim
tempie. Rok później po okresie wzrostu spowodowanym efektem niskiej bazy dynamika rynku zanotowała spadek do poziomu 23%. W 2009 r., rynek wyhamował prawie do zera, notując wzrost na poziomie zaledwie 5%. Stało się to wbrew oczekiwaniom operatorów przekonanych, że kryzys przyniesie zwiększone zainteresowanie telefonią internetową z racji niższych kosztów. Tymczasem w segmencie klientów indywidualnych widoczny był rekordowo niski przyrost liczby nowych abonentów. Podobna sytuacja miała miejsce w segmencie biznesowym. Spadek dynamiki był jednak mniejszy, głównie dzięki bardziej intensywnej migracji segmentu MŚP w kierunku VoIP-u.

Raport wskazuje, że rok 2010 r. przyniósł odwrócenie trendu i bardziej pozytywne nastroje w branży. Ponownie bardziej wyraźnie wzrosła baza użytkowników telefonii IP na rynku masowym. Szczególnie operatorzy sieci kablowych zanotowali jeden z największych przyrostów liczby nowych abonentów od czasów pojawienia się VoIP-u w ofercie. Zadecydowały spadające ceny połączeń, coraz wyższa liczba darmowych minut do wykorzystania w abonamencie oraz możliwość zakupu usługi telefonii internetowej w pakiecie z innymi usługami (m.in. internet, telewizja). Również operatorzy telefonii stacjonarnej, po okresie stagnacji w 2009 r., zanotowali wzrost liczby abonentów. Warto podkreślić, że wyniki wspominanych dwóch grup dostawców (sieci kablowe i stacjonarne) kształtują rynek VoIP – wspólnie obsługują one dwie trzecie użytkowników i generują około trzech czwartych wartości całego rynku VoIP. Pozostałe grupy podmiotów obecne na polskim rynku VoIP to: wirtualni operatorzy VoIP, lokalni dostawcy internetu, komunikatory głosowe oraz karty zdrapki i numery dostępowe.

Na wzrost dynamiki w segmencie biznesowym w 2010 r. wpłynął przede wszystkim rosnący drugi rok z rzędu popyt na rozwiązania VoIP ze strony MŚP. Migracja w kierunku VoIP odbywała się głównie poprzez rozwiązania hostowane, nie wymagające wysokich nakładów inwestycyjnych. Paradoksalnie, w tym segmencie spowolnienie gospodarcze zadziałało jak katalizator, wskazując przedsiębiorstwom na znaczenie telefonii VoIP w procesie cięcia kosztów. Pozytywnie na rynek biznesowy w 2010 r. oddziaływał także bardziej intensywny rozwój segmentu corporate. To właśnie ten sektor w najwyższym stopniu ograniczył inwestycje w VoIP rok wcześniej, z uwagi na ogólną tendencję do obniżania kosztów. Nawet w przypadku telefonii VoIP miały miejsce renegocjacje dotychczasowych umów z operatorami. Nie bez znaczenia było też stopniowe nasycanie się rynku oraz spadek liczby nowych inwestycji w VoIP z powodu wyższych cen sprzętu.

Kliknij aby powiększyć - tu obrazek na stronie = http://www.egospodarka.pl/61551,Rynek-VoIP-w-Polsce-2010,1,39,1.html

Wartosc (mln zł) i dynamika (%) rynku VoIP w Polsce, 2007-2010


Pomimo obserwowanego w 2010 r. wzrostu i umiarkowanie pozytywnych prognoz na najbliższe kilka lat, wpływy uzyskiwane przez dostawców na rynku VoIP nie są w stanie zrównoważyć widocznej w ostatnich latach wyraźnej erozji przychodów i odpływu ruchu z telefonii stacjonarnej. Konsekwencją jest zmiana charakteru i znaczenia telefonii internetowej. Jej główna rola w segmencie klientów indywidualnych coraz bardziej sprowadza się do utrzymania klienta i spowolnienia procesu migracji w kierunku telefonii komórkowej. Z kolei dla operatorów, dla których telefonia stacjonarna nie stanowi głównego obszaru działalności, VoIP pełni funkcję dodatkowej usługi, którą można klientom zaoferować w ramach większego pakietu jako tańszy, a co za tym idzie bardziej konkurencyjny ekwiwalent tradycyjnej telefonii stacjonarnej. W segmencie biznesowym pozycja telefonii stacjonarnej i telefonii IP jest silniejsza. Jednak i w tym przypadku VoIP coraz częściej jest elementem większej całości, poprzez integrację z całym systemem teleinformatycznymi w firmie, bądź też służy jako narzędzie dostępu do szeregu usług dodanych.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
EASYCALL -0,96% 2,06 2020-06-05 14:17:31
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.