Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  40,30 zł , zmiana od tamtej pory: 68,73%

Analiza rekomendacji analitycznej

Postanowiłem przyjrzeć się jednej z rekomendacji analitycznych dla JSW.

Chciałem skupić się na rekomendacjach "sprzedaj", w szczególności pamiętałem, że gdzieś mignęła mi rekomendacja BOŚ na 28 złotych w PDF, ale dziś nie mogłem jej znaleźć.

Przeanalizuję więc rekomendację DM BPS z 4 stycznia: https://dmbps.pl/images/Wsparcie_analityczne/Rekomendacje/JSW/JSW_Raport_aktualizuj%C4%85cy_04.01.pdf

Jest to rekomendacja "kupuj", lecz z niską ceną docelową 46 złotych wydana przy cenie 35 złotych. Jednocześnie w rekomendacji "analitykowi' wyszło 35 złotych w wycenie metodą DCF i 67 złotych z wyceny porównawczej, 46 złotych to efekt uśrednienie w odpowiednimi wagami.

Moim zdaniem ta rekomendacja świadczy o totalnej nieznajomości rynku przez analityka i jest absurdalna.

Moje uwagi, umieszczone zgodnie z kolejnością punktów raportu, do których się odnoszę, patrząc od góry:

1) Dobór spółki do wyceny porównawczej totalnie absurdalny i losowy. Dlaczego tam jest Bogdanka i wiele innych spółek wydobywających przede wszystkim węgiel energetyczny? Dobrze, że jest ARCH, ale gdzie jest HCC? Nie ma AMR, nie ma METC.

2) Dziwne założenia modelu DCF. Przede wszystkim kosmicznie wysoka premia za ryzyko ustalona na poziomie 7%, uwzględniając betę sprawia ona, że koszt kapitału własnego wynosi aż 20%, a WACC 15%, co widzimy na następnej stronie. Premię za ryzyko wylicza się najczęściej jako różnicę między stopą zwrotu rynkową a stopą wolną od ryzyka, tutaj przyjętą na poziomie 3.72%, czyli wychodzi absurdalnie wysokie 11% rynkowej stopy. Maksymalna premia za ryzyko to według mnie 4,5%, przy takim założeniu koszt kapitału własnego spada do 14%, a WACC grubo poniżej 12% - im mniejszy WACC, tym mniejsza stopa dyskonta i wyższa wycena spółki

3) Perełką jest estymacja wyników w modelu. Zacznijmy od przychodów. Mamy założenie niespełna 9,45 miliarda na 2021. Po 3 kwartałach JSW ma 6,75 miliarda. Co oznacza, że analityk założył 2,7 miliarda przychodów na Q4. Tymczasem po zapoznaniu się z raportem produkcyjnym wiemy, że przychody przekroczą 3,5 miliarda, a nawet 3,6 miliarda. Analityk niedoszacował prawie o miliard!!!

A logiczną konsekwencją niedoszacowania przychodów jest jeszcze większe niedoszacowanie wyniku. EBITDA po Q3 wynosi miliard, u analityka za cały rok jest 1,5 miliarda, czyli 500 milionów za Q4. W rzeczywistości mamy pewnie z 2 miliardy za ten kwartał. To samo dotyczy EBIT, wyniku brutto, wyniku netto itd.

CAPEX na bieżący i pewnie najbliższy rok zaniżone, to akurat działa na lekki plus dla wyceny, ale nie rekompensuje błędów na niekorzyść JSW.

Przychody za 2022 na poziomie ledwie 10,5 miliarda. Oznacza to, że analityk zakłada spadek cen CC w okolice 200$ już w najbliższych miesiącach, jeśli nie tygodniach i adekwatne spadki cen koksu. Mało realistyczne, biorąc pod uwagę ostatnie wzrosty.

O wynikach od 2023 i dalej ciężko dyskutować, ale i tu przychody przy założeniach dość niskich cen CC.

CAPEX na bieżący i pewnie najbliższy rok zaniżone, koszty na wszystkie kolejne lata pewnie też, to akurat działa na lekki plus dla wyceny, ale nie rekompensuje błędów na niekorzyść JSW.

Dalej analityk pokazuje wrażliwość modelu na zmianę WACC, kosztów i przychodów, ceny CC itd, szkoda, że nie widać wartości np. dla przychodów powyżej 104% założeń, bo błąd jest znacznie większy :P

Wszystkie dane z dalszej części raportu to w sumie powtórka z wcześniejszych punktów, pojawia się jawne założenie 2,7 mld przychodów w Q4.

Podsumowując: w tym przypadku mamy do czynienia z absolutną kompromitacją w raporcie analitycznym, która skutkuje niską wyceną z modelu DCF. Kto chce, może sobie poanalizować inne reko, ja jestem zmęczony i oburzony niekompetencją tego analityka i nie chce mi się już więcej tego analizować. Zostaje obserwacja cen CC, sytuacji JSW i kolejnych raportów.

Jutro mogą być spadki po słabej sesji w USA, trolle będą naganiać na spadki wojenne itd, ja się wylogowuję z bankiera na dłużej i czekam na kolejne infa i wyniki.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
JSW 7,87% 68,00 2022-05-13 17:02:20
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.