Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,23 zł , zmiana od tamtej pory: 26,09%

2019-05-07 17:40 GPW zawiesiła notowania spółek Patrowiczów.

Zgłoś do moderatora
2019-05-07 17:40 GPW zawiesiła notowania spółek Patrowiczów

Giełda Papierów Wartościowych zdecydowała o zawieszeniu obrotu akcjami pięciu spółek powiązanych z rodziną Patrowiczów.

- GPW zawiesza obrót na rynku głównym GPW akcjami spółek: Atlantis, Fon, Investment Friends Capital, Investment Friends i Resbud - podała giełda w komunikatach. Notowania spółek będą zawieszone do końca dnia sesyjnego następującego po dniu, w którym przekażą raporty roczne za 2018 rok.
Wszystkie pięć spółek ma tego samego głównego akcjonariusza. To Patro Invest OU, czyli zarezerwowany w Estonii podmiot, który kontroluje rodzina Patrowiczów. Jej giełdowa historia zaczęła się od Mariusza, teraz zaś coraz aktywniejszy jest jego syn - Damian. Patrowicze zasłynęli między innymi otwarciem Novej Giełdy, która miała stać się alternatywnym rynkiem dla GPW. Jednocześnie budziła spore kontrowersje i w efekcie w połowie lipca 2017 roku trafiła na listę ostrzeżeń KNF.

W styczniu 2018 roku KNF z kolei nałożyło na Investment Friends SA karę pieniężną w wysokości 400 tysięcy złotych. Według komisji spółka kilkukrotnie nienależycie wywiązała się ze swoich obowiązków informacyjnych. Warto jednak pamiętać, że Mariusz Patrowicz słynie z walki z niektórymi decyzjami KNF. I tak np. w sierpniu 2017 roku został uniewinniony przed sądem za naruszenie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Sprawa toczyła się z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego. Inwestorowi groziło nawet 5 lat więzienia i do 5 mln grzywny.

Ostatnio o spółkach Patrowiczów głośno było w kontekście dziwnego splitu w Elkopie, który postanowiła powstrzymać GPW. Z kolei bitcoinową wpadkę zaliczyła inna ze spółek związanych z Patrowiczami - Platynowe Inwestycje. Spółka pełną parą weszła w kryptowaluty i boleśnie zderzyła się ze ścianą. W 2018 roku przecena bitcoina mocno uderzyła w jej wyniki.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
RESBUD -3,33% 0,29 2020-04-03 15:06:35
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.