Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  5,88 zł , zmiana od tamtej pory: 0,00%

12 miesięcy: 2,337 mln sztuk/ 3,99 zł

Zgłoś do moderatora
Taki jest wolumen obrotów przez ostatnie 12 miesiecy , taka jest średnia cena transkacyjna na tym wolumenie. Widzimy zatem, że ZGI mogła bez problemu zebrac 1,6 mln akcji po średnio 3,99 zł , które nastepnie sprzeda w wezwaniu, które być może niebawem ogłosi prezes po nominale. Wezwanie po takiej cenie jest mozliwe, poniewaz średnia cena za ostatnie 6 miesięcy i nic nie wskazuje na to, że bedzie dynamicznie rosła w najbliższych tygodniach. Innymi słowy RAKIETY nie będzie:).
Może być jednak i tak, że akcji nie zbierała ZGI, ale inwestor, którego celem jest wrogie przejęcie spółki. Może to być ktoś z branzy deweloperskiej, która ostatnie dwa lata miała całkiem tłuste, spore zyski, sporo kapitału na nowe inwestycje.
BBI jest łakomym kąskiem z powodu niskiej wyceny giełdowej, a co za tym idzie niskiego kosztu nabycia pakietu kontrolnego. W/w woluemn akcji można nabyto za mniej niz 10 mln złotych, a daje on kontrole nad spółką przy załozeniu (bardzo praedopodobnym), że w wyapdku walki między akcjonariuszami, fundusze zachowają neutralność. Członkowie zarzadu kontroluja 13% akpotału, a w/w woluemn akcji stabowi 23% kapitału. Przewaga jest ogromna i nawet jesli członkowie zarzadu mają zaparkowane akcje, to prawdopodobnie nie więcej niż 4-5%. Pewną wskazówką tu może być pamiętna transakcja października 2018 roku, kiedy to cżłonkowie zarzadu kupili od nie wiadomo kogo 450 k akcji po 5 złotych, czyli po nominale, jeśli ktoś nie pamięta. A zatem nie wykluczam, że jesli ZGI jednak trochę akcji zebrała, to własnie odda je spółce, a może członkom zarzadu, właśnie po nominale.
Wróćmy jednak do BBI o dpowiedzi, dlaczego jest łakomym kąskiem. Jest, poniewaz po spieniężeniu wszystkich aktywów, a tak może się stac po przejęciu władzy przez nowego akcjonariusza, w kasie spółki może sie pojawić netto nawet 210 mln złotych. Porównajmy wartość zakupu 23% akcji (9,9 mln złotych) do 210 mln złotych gotówki po sprzedaży Konesera, wszystkich udziałów w RT, Złota44 i Pasazu Simonsa i spłacie wszystkich zobowiązań! Nowy akcjonariusz, który przejałby władzę w spółce za ok. 10 mln zlotych mógłby przegłosowac, przy entuzjastycznym poparciu drobnych, wypłatę 50 mln dywidendy i w ten sposób wycofałby zainwestowany kapitał i nadal kontrolowałby pozostałą gotówke, czyli ok. 160 mln złotych. Te pieniądze mógły inwestować w projekty swojej spółki, tej która przejęłaby pakiet kontrolny w BBI. Równolegle moznaby prowadzic skup akcji i umarzać.
taki scenariusz też jest możliwy i zdziwię sie, jesli nie znalazł sie żaden spryciarz, żeby go zrealizowac.
Tala jest moja spekyulacja.:)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
BBIDEV -0,68% 5,88 2021-07-30 17:01:04
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.