• WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamastersie [46.174.208.*]
  10 gr dywidendy na akcję
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamastersie [46.174.208.*]
  Zarząd WIKANA S.A. informuje, że w dniu 29 kwietnia 2021 r. podjął uchwałę w sprawie zarekomendowania Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu wypłaty dywidendy w wysokości 0,10 zł (słownie: dziesięć groszy) na jedną akcję.
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~Rafi [89.64.70.*]
  Orientujecie się kiedy środki z dywidendy powinny się znaleźć na rachunku maklerskim? I czy oni od razu wpłacą sumę pomniejszoną o podatek?
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamastersie [46.174.208.*]
  Dywidenda jest częścią zysku netto spółki kapitałowej, która przypada wspólnikom lub akcjonariuszom zgodnie z uchwałą zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia akcjonariuszy danej spółki, przy czym zysk netto rozumiany jest tu jako zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Warto wiedzieć, iż prawo do dywidendy przysługuje wspólnikowi/akcjonariuszowi na podstawie Kodeksu spółek handlowych.

  Warto wiedzieć, iż dywidendę wypłaca się nie tylko z zysku netto osiągniętego w ostatnim roku obrotowym. Może ona pochodzić także z:
   
  • niepodzielnych zysków z lat poprzednich
  • kapitału zapasowego, o ile powstał z zysku spółki
  • kapitałów rezerwowych, o ile powstały z zysku spółki.
   
  Co to w praktyce oznacza? Otóż to, iż możliwa jest wypłata dywidendy akcjonariuszom, nawet jeśli w danym roku obrotowym przedsiębiorstwo poniosło stratę. Wszystko dzięki zyskom osiąganym w latach poprzednich.

  Dywidenda a cena akcji
   
  Spółki giełdowe wypłacające dywidendę muszą liczyć się z tym, że cena akcji ulegnie pomniejszeniu o wartość dywidendy wypłacanej akcjonariuszom.
   
  Dzień dywidendy
   
  Niezwykle ważną kwestią jest to, aby nie mylić dnia dywidendy z dniem wypłaty dywidendy. Są to bowiem odmienne określenia. Dzień dywidendy to dzień, w którym ustalone zostało prawo do jej otrzymania. Dzień wypłaty dywidendy to zaś dzień, w którym przedsiębiorstwo wypłaca dywidendę wspólnikom/akcjonariuszom. Warunkiem tej wypłaty jest posiadanie przez nich akcji spółki w dniu dywidendy.
  W literaturze funkcjonuje również określenie dzień prawa do dywidendy. Jest to dzień, w którym inwestor (wspólnik/akcjonariusz) musi posiadać zapisane na koncie Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych akcje spółki. Tylko wówczas będzie uprawniony do wypłaty dywidendy. Dzień przysługiwania prawa do dywidendy uchwalany jest przez walne zgromadzenie wspólników lub walne zgromadzenie akcjonariuszy.
  W praktyce, aby zachować prawo do dywidendy, inwestor powinien być w posiadaniu akcji danej spółki na zakończenie dnia dwie sesje giełdowe wcześniej. Wiąże się to z tym, iż rozliczenie transakcji stosowane przez KDPW jest zgodne ze standardem T+2. Co to oznacza? Otóż to, iż finalizacja transakcji następuje po upływie dwóch dni od daty jej zawarcia.
  Termin wypłaty dywidendy w przypadku spółek kapitałowych zwykle przypada raz do roku, zgodnie z uchwałami powziętymi na corocznych zgromadzeniach zwyczajnych. Kalendarium dywidend może być jednak odmienne. Wypłaty mogą być dokonywane kwartalnie, na przykład w formie zaliczek i dywidend – zwykle o możliwie przewidywalnych, równych kwotach.

  Opodatkowanie dywidendy
   
  Inwestorzy decydując się na zakup akcji lub udziałów w spółce, muszą uwzględnić także opodatkowanie dywidendy, które pomniejsza wysokość należnego im świadczenia. Jak wygląda opodatkowanie dywidendy w Polsce? Na uwadze należy mieć przede wszystkim to, iż płatnikiem podatku jest podmiot, który wypłaca dywidendę.
  Wiążą się z tym określone obowiązki sprawozdawcze, które spółka kapitałowa musi wykonać. Są one różne w zależności od tego, jaką formę prawną ma podmiot otrzymujący dywidendę i gdzie mieszka lub ma siedzibę, i tak:
   
  w przypadku osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Polsce – zgodnie z regulacjami prawnymi opodatkowanie dywidendy dla osoby fizycznej wynosi 19%. Nie musi ona jednak deklarować otrzymanych zysków w urzędzie skarbowych. Robi to za nią spółka, która jest zobowiązana do sporządzenia deklaracji PIT8-A.

  Spółki dywidendowe
   
  Jeżeli inwestorowi zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie lokowanych pieniędzy, warto rozważyć inwestowanie w spółki dywidendowe. Ich mianem określa się zwykle te przedsiębiorstwa, które regularnie i nieprzerwanie dzielą się ze swoimi akcjonariuszami wypracowanymi zyskami. Regularne wypłaty to nie tylko stałe źródło dochodów dla inwestorów, ale również potwierdzenie dobrej kondycji przedsiębiorstwa i jego ugruntowanej pozycji na rynku.
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamastersie [46.174.208.*]
  czyli najpierw WZA ustali dzień dywidendy , następnie dzień wypłaty dywidendy
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~Rafi [31.0.42.*]
  to w historii Wikany chyba pierwsza wypłata...
  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, już wiem, ze środki będą pomniejszone o wysokość podatku, ale kiedy one będą na rachunku, fizycznie, to chyba ni umknęło.
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamasterzie [46.174.208.*]
  Dnia 2021-04-30 o godz. 15:28 ~Rafi napisał(a):
  > to w historii Wikany chyba pierwsza wypłata...
  > > Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, już wiem, ze środki będą pomniejszone o wysokość podatku, ale kiedy one będą na rachunku, fizycznie, to chyba ni umknęło.

  w ustalonym dniu wypłaty dywidendy
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~Rafi [89.64.70.*]
  i co, dostał już ktoś z Was tą całą dywidendę?
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~Gallileo [83.9.119.*]
  Najpierw to trzeba przeglosowac ma Walnym. Walne pewnie będzie w ostatnim tygodniu czerwca.
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~obywatel-M [37.47.13.*]
  Przed walnym publikacja wyników za Q1. Prognozy ?
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~Gallileo [83.9.119.*]
  Za bardzo wypadlem z obiegu by sie podjac dokladnej prognozy, ale tak jak juz wspominalem wiele razy wczesniej to bedzie bardzo dobry wynik ze wzgledu na rozliczenie reszty Wikana Square (mysle ze moze to byc 40-45mln przychodu i pewnie ze 4-5mln zysku netto, tak bym to na szybko typowal)
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~Gallileo [193.102.79.*]
  Nowynamastersie nie mów że Cię ta informacja cieszy, bo mi trochę rece opadną… ten który krzyczy że akcje powinny kosztować 26 PLN jest zadowolony, że dostanie 10gr od akcji, w momencie gdy prawie dwa miliony złotych, w zasadzie około 90% wyplacanej kwoty pójdzie do kieszeni Buchajskiego? 
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamastersie [46.174.208.*]
  nigdzie nie napisałem że mnie to cieszy

  Adam Góral z żoną ( Assecopol ) co roku pobiera 20 000 000 do 30 000 000 zł dywidendy
 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~nowynamastersie [46.174.208.*]
  trochę sprzedał solożowi zygmuntowi

  Cyfrowy Polsat SA

  19 047 373 szt x 3,11 = 59 237 330 zł

  Góral Adam

  8 083 000 szt x 3,11 = 25 138 130 zł

  Zarząd Asseco Poland S.A. (Spółka) informuje, że w dniu 23 marca 2021 r., zgodnie z rekomendacją Zarządu przedstawioną na posiedzeniu Rady Nadzorczej Spółki, Rada Nadzorcza podjęła uchwałę w sprawie zarekomendowania Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Spółki wypłaty akcjonariuszom dywidendy w wysokości 3,11 zł na jedną akcję. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku i wypłaty dywidendy podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki.

 • Re: WIKANA DYWIDENDOWA Autor: ~obywatel-M [37.47.9.*]
  Jeżeli Wikana zrealizuje swoje ambitne plany w tym roku, to w przyszłym dywindenda będzie o wiele wyższa ( powyżej 50 gr. )
  To, że p. B zgarnie sporą kasę, to dlatego, że pośrednio i bezpośrednio ma sporo akcji. Sanwil też skorzysta, więc jak ktoś chce zagrać pod dywidendę, to musi sobie dokupić pakiecik aby rok w rok liczyć na wypłatę dywidendy. Ja osobiście nie narzekam, bo ponad 8 tyś zł. spółka musi mi wypłacić, a ja teraz akcji nie muszę w tej cenie sprzedawać. Czekam na rekordowe wyniki za Q1 ale także na wyniki za cały ten rok. W mojej ocenie, po tym bezruchu ( korekcie ) cena za akcję powinna systematycznie rosnąc.
  Spodziewam się jeszcze kilku pozytywnych komunikatów, które potwierdzą dobrą sytuację w spółce i dalszą perspektywę rozwoju, w tym wykorzystanie koniunktury i dużego potencjału. Spółki , które płacą dywidendy, mogą skusić dużych graczy długoterminowych do większych zakupów a nie tylko drobnych inwestorów i spekulantów. Spółka tym komunikatem pokazała, że zyskami będzie się dzielić z akcjonariuszami , więc być może, spółka będzie postrzegana jako dobra inwestycja a NIE jako papier spekulanta.
[x]
WIKANA 3,98% 4,70 2021-08-03 13:30:12
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.