To jeden z poważniejszych skutków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, który zgodnie z aktualnymi szacunkami występuje aż w jednej trzeciej przypadków. Koronawirus do namnażania wykorzystuje połączenie z receptorem ACE2, związanym m.in. z komórkami układu nerwowego, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń neurologicznych po przebyciu tej infekcji jest duże i zwiększa się jeszcze bardziej przy ciężkim i długotrwałym przebiegu choroby. Amerykańskie badania potwierdziły, że wynika to z wystąpienia tzw. burzy cytokinowej, czyli nadprodukcji cytokin – białek układu immunologicznego. Pobudzają one komórki układu odpornościowego do określonych reakcji i są wręcz pożądane, ale u wielu chorych na COVID-19 reakcje te są dysfunkcyjne, a poziom cytokin w płynie mózgowo-rdzeniowym znacznie przekracza normę, powodując stan zapalny i dezorientację organizmu. Co ciekawe, COVID-owa mgła mózgowa daje objawy zwykle dopiero po dwóch-trzech miesiącach od zakażenia i trwa nawet przez wiele tygodni lub miesięcy. Ryzyko jej wystąpienia wydaje się (jak dotąd) nie mieć związku z wiekiem ani chorobami współistniejącymi, wzrasta jednak u pacjentów reanimowanych, po długotrwałej respiratoro- czy tlenoterapii. W skrajnych przypadkach rozwija się w depresję, stany lękowe czy zespół stresu pourazowego. WAŻNE: Aktualnie mózgową mgłę po COVID-19 próbuje się z obiecującym skutkiem leczyć lekami przeciwzapalnymi i sterydami.
https://linia.com.pl/2021/04/09/mgla-mozgowa/
Liczne badania Pharmeny wskazują, iż 1-MNA działa przeciwzapalnie poprzez redukcję poziomu markerów stanu zapalnego w organizmie, wpływa na utrzymanie prawidłowej pracy śródbłonka naczyniowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Cząsteczka 1-MNA została zarejestrowana przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jako nowa kategoria składnika żywności i występuje w suplementach diety Spółki pod marką MENAVITIN. Menavitin to linia siedmiu innowacyjnych suplementów diety, chronionych prawem patentowych. Pharmena, opierając się na perspektywicznych właściwościach cząsteczki 1-MNA, przeprowadziła badania dot. potencjalnych zastosowań terapeutycznych 1-MNA jako doustnego leku systemowego (TRIA-662).
Zaraz?! Jaki lek?! Przecież od lat tu mamy szereg o wiele bardziej zaawansowanych "kandydatów" na lek, które się nigdy lekiem nie stały?! - ALE! z każdego projektu mamy za to skrupulatnie wyliczoną stopę zwrotu [miliardy $$$] Co ty tu wuju uprawiasz???