• CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: maciek_karpinski [37.190.175.*]
    Jak rozliczyć podatek od czeskiego CEZ ?
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~Edi [77.255.90.*]
    Zależy ile podatku pobrali Ci u źródła - jak przez mBank to 35% i już nic nie musisz dopłacać w PL (ale i tak musisz złożyć je wykazać w PIT). Jak 15% to dopłacasz 4% w PL (z zaokrągleniem do pełnych złotych)
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~DT [159.205.103.*]
    Skąd wiadomo czy i ile pobrali u źródła? Moje biuro (CDM24) informuje mnie tylko o wpływie i wysokości dywidendy, nic ponadto...
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~Edi [178.37.135.*]
    Dnia 2021-02-15 o godz. 17:04 ~DT napisał(a):
    > Skąd wiadomo czy i ile pobrali u źródła? Moje biuro (CDM24) informuje mnie tylko o wpływie i wysokości dywidendy, nic ponadto...

Musisz zadzwonić do swojego biura i odpytać o kurs przeliczenia, ile na akcję było dywidendy w złotówkach oraz jaki podatek pobrano u źródła (w mBanku też miałem tylko gołą kwotę w złotówkach, co do rozliczenia jest niewystarczające - dzwoniłem na infolinię i mi podali te dane).
    Tak z ciekawości jak się już dowiesz co i jak to odpisz czy w Pekao też pobrali Ci 35%?
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~DT [77.255.208.*]
    Biuro mi napisało że pobrano u źródła 35%. Ale co wpisac na PIT? Należny 19% a odprowadzony 35% - byłoby logiczne, ale wg PIT kwota odprowadzonego nie może być większa niż należnego! Czyli co? Wpisać w obu rubrykach kwoty dla 35%? Czy dla 19%? Niby prosta rzecz a PIT jednak ją komplikuje...
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~DT [77.255.208.*]
    Napisali że 35% (cdm pko s.a.)
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~Michał [89.64.56.*]
    A od czego zależy to czy 15%, czy 35%?
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~Edi [77.255.198.*]
    15% jak biuro maklerskie poda do spółki informację o końcowym posiadaczu akcji, 35% jak się nie da ustalić kto jest końcowym właścicielem akcji (w tym przypadku uwaga na mBank, bo oni nie podają tej informacji, napiszę coś więcej poniżej)
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~pj [188.146.227.*]
    Czy wiadomo które domy maklerskie pobierają 15% a nie 35% od CEZ?
    Ja mam ich akcje w PKO BP i BOŚ i oba pobraly mi 35% :-(
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~podatnik [89.64.89.*]
    ale do pit trzeba zalaczyc jakies potwierdzenie z kwota podatku zostala pobrana u zrodla. Czyli trzeba pobrac asiadczenie z czeskiego urzedu skarbowego albo CEZ (oczywiscie po czesku) i je tlumaczyc u tlumaca przysieglego i potwierdzic apostille w ambasadzie i u nuncjusza apostolskiego. Czy wszyscy o tym wiedza?
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~somalia [46.204.54.*]
    Olać ten CEZ , omijać szerokim łukiem,ta spółka nie powinna być notowana w Polsce
  • Re: CEZ Rozliczenie podatku od dywidendy? Autor: ~Edi [77.255.198.*]
    W tym tygodniu zabrałem się za rozliczenie podatku od dywidendy CEZ z zeszłego roku i... nie jest to wcale takie proste jeśli naliczyli Wam 35% podatku (polecam unikać eMaklera, bo to zakrawa o kpinę, że przez ich lenistwo traci się kasę).
    Już po wypłacie możesz to załatwić samodzielnie poprzez zwrot z Urzędu Skarbowego w Czechach, ale trzeba pobrać potwierdzenie z KDPW o posiadanych akcjach (koszt ok 800zł) i pewnie jakiegoś pośrednika w Czechach do załatwienia sprawy w Urzędzie po Czesku - w moim przypadku nieopłacalne (około 500 akcji)
    Zdroworozsądkowo przy rozliczeniu nie płacisz już nic, bo i tak zapłaciłeś 16% więcej niż powinieneś - ale tu jest Polska i ze zdrowym rozsądkiem nie ma to nic wspólnego.
    W PIT-38 musisz wykazać całkowity zysk z dywidendy, ale zgodnie z "Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania z Czechami" (swoją drogą idealnie pasuje ta nazwa w mojej sytuacji) możesz w PIT wykazać jedynie 5% podatku zapłaconego w Czechach (info z Krajowej Informacji Skarbowej telefonicznie, a nie mogłem uwierzyć, więc wysłałem pytanie inną drogą i taką samą odpowiedź dostałem).
    Zgodnie z tym trzeba jeszcze DOPŁACIĆ 14% w urzędzie skarbowym w Polsce - więc de facto płacisz 35% + 14% = 49% podatku! !!!

W związku z tym dzisiaj spontanicznie pozbyłem się wszystkich akcji i będę się trzymał z daleka od czeskich spółek (przynajmniej zakupowanych przez mBank. Rozmawiałem z infolinią eMakler, czy jest szansa ten problem rozwiązać w tym roku jak będzie dywidenda, ale Oni nie widzą w tym żadnego problemu i uważają, że rozliczenia z Urzędem Skarbowym ich nie dotyczą.
    Trochę się rozpisałem, ale może ktoś zwróci uwagę, że to bandyctwo też jego dotyka.
[x]
CEZ -0,47% 127,90 2021-09-23 11:48:48
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.