• Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  Większość pewnie to wie, ale akcje IPF (Providenta) na GPW to te same akcje co w UK. Są one więc notowane na obu giełdach, czyli mamy do czynienie z tak zwanym duallistingiem. Jest możliwość zakupu akcji w UK i ich sprzedaży w Polsce. Ten tak zwany fundusz 2000 kupuje być może w UK i żeni je zaraz potem w Polsce po 10 groszy drożej, przeliczająć po kursie GBP. Także w każdej chwili w każdym kierunku zarabiają na różnicach kursowych, bo kurs Providenta w Posce zawsze jest przynajmniej 3% droższy niż kurs w UK. Jest możliwość kupna akcji na jednej giełdzie i ich sprzedaży na drugiej. W UK się covid ostatnio zesrau, mówią znowu o lockdownie i tam inwestory postrzegają pewnie, że cały świat tak ma więc sprzedają. Polska jest tu tylko tłem. Giełda brytyjska ustala kurs. Pbrót TYCH SAMYCH akcji jest tam kilkakrotnie większy niż w Polsce. Także jak Brytole uwierzą w spółkę, to pójdzie w górę i w Polsce. Nie wiem, czy traktować to poważnie, czy rzeczywiście jak tam było po 30 pensów to ludzie tu kupowali po 4 zł, bo to byłby jakiś kompletny debilizm i brak edukacji. Tu gra się toczy o rolowanie obligacji zapadających w kwietniu 2021 i wg raportu planują to zrobić w tym miesiącu. Także genialne inwestory, przynajmniej niektóre, nie macie akcji Providenta Polska, tylko firmy International Persional Finance z UK, która prowadzi chwilówki w wielu krajach i na trzech kontynentach. Te 99%, która to wszystko oczywiste wiedziała, przepraszam, za epistołe, ale reszta jest żałosna.

  Poczytajcie sobie, 1 procencie głupoli, może, w czym siedzicie, Resztę przepraszam:
  https://www.ipfin.co.uk/en/index.html

 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  Poprawka:
  Rolować obligacje planują w tym roku oczywiście, a nie miesiącu.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~ZW [37.30.52.*]
  No super tylko UK jest powyżej dołka a my jesteśmy na historycznych minimach
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  Właśnie pytam, co za kretyn kupował akcje po 4 złote, gdy tam były po 30 pensów. jakiś debil roku. Chyba kolego nie rozumiesz do końca. Tyle ile akcji na Polskę przerzucą, taka jest płynność, może z tego to wynikało.Jakiś Pan naciska na Enter w Londynie i żeni to w Polsce. Generalnie akcjie w Polsce powinny kosztować dokładnie tyle co w UK. Praktyką jest natomiast, że kosztują kilka procent wyżej po kursie waluty. Tak samo jest z Banco Santander i Unicredit, które są notowane na GPW i innych gieładach. Fenomenu z kwietnia z Providentem, że ktoś kupował tutuj dwa razy drożej, niż w Londynie nie rozumiem. Chcesz kupić po pensach, to można prze XTB w Londynie handlować. Nie wiem tylko, jakie mają sprady na walutach, bo przecież wpłacamy do xtb złotówki.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  Znaczy chodzi mi o to, że dołek to był 30 pensów chyba w kwietniu, więc 1.5 złotego. Tyle te akcje powinny być warte w Polsce,, ale jak ktoś wolał płacić 4 to mu je żenili. Teraz oba kursy czyli UK i Warszawa idą łeb w łeb.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~ZW [37.30.52.*]
  To zobaczymy jak to się potoczy - to z czego wynikał fakt tak dużej różnicy między UK a PL w kwietniu a dlaczego teraz jest equal?
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  To jest dla mnie zagadka, którą wytłumaczyć można ludzką głupotą, bo ludzie piszą o kursie polskiego providenta, więc kupowali polsiego providenta, albo małą płynnością, która stała się teraz duża, bo troszkę akcji Polakom ożenili. Zrolują obligacje, będzie dobrze, nie zrolują, będzie zwała. Jak w Anglii będą dodatkowe obostrzenia kowidove, będzie zwała, bo tam inwestory kretyny jak tutaj. Taki świat.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Ciekawy [37.225.22.*]
  Jestem leszczem... jednak czy u Nich jest inny całkowity wolumen akcji ? To tak można swobodnie przenieść np miliony akcji ? Czy zwyczajnie wszystkie akcje sa podzielone na cześć w PL i UK A tym samym mogą one między sobą pływać
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Andrzej83 [89.72.145.*]
  Dzięki provident.
  Fajnie wytłumaczone.
  Jedyna pozytywna informacja dla nas jest taka , że w UK 1/3 sesji była na zielono , więc może szukają dna.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  W tym artykule jest fragment o przenoszeniu akcji z jednego rynku na drugi. To jest normalna praktyka, szczególnie jak na jednym rynku leszcze w tym samym momencie chcą to kupić o wiele drożej niż na drugim.
  http://www.codozasady.pl/en/dual-listing-on-the-warsaw-stock-exchange/
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Jedentaki [5.173.42.*]
  Są dwie główne przyczyny a właściwie trzy po pierwsze rynek przesadnie zakłada że będą jakieś poważniejsze problemy z refinansowaniem długu, podczas gdy będzie do zwykła formalnośćjasne jest że kryteria przyznawania kredytów ulegną zaostrzeniu ale kredyty będą udzielane a firmy takie jak Provident wyróżniają się dużą rentownością oraz w miarę zdrowym biznesem nawet mimo zaostrzajacych się regulacji w poszczególnych krajach oraz perspektywami, co same banki które będą stały za refinansowaniem powinny doskonale rozumieć albowiem klienci niższej jakości którzy nie sprostają zaostrzonej polityce kredytowej banków trafia wprost w objęcia firm takich jak Provident czy inne z branży parabanków. Oczywiście drugim czynnikiem ryzyka jest powtórny lock Down ale sporo głosów przemawia za tym że będzie raczej zrównoważenie pomiędzy efektami ograniczenia pandemi a paraliżem gospodarki bo wtedy cały wysiłek na okiełznanie pandemi pójdzie w diabły i wreszcie trzecia przyczyna to spółka jest ulubieńcem funduszy grających na krótko to co się dzieje podczas notowań to jest oczywiste dla prawie każdego obserwatora że tutaj trwa wymiana jedni grają na zwyżkę inni dalej na spadek notowania nie mają nic wspólnego z rzeczywistym rynkiem w skrócie mechanizm skutecznego zarabiania dużych milionów polega na tym że grają na krótko w zaparte czyszczą z akcjonariat więc dla osób które nie ustawiły stop loss pozostaje czekać aż to odbije .ponadto wszyscy już w artykułach ogólnych mówią o katastrofie na bankach więc statystycznie ten moment jak pojawiają się ogólne artykuły w ogólnej prasie to pora żeby zastanowić się czy nie zagrać wbrew głosem
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Mati [83.31.141.*]
  A co do tego że u nas wczoraj cały czas na czerwono a w UK 1/3 sesji na zielono
  W UK sesja się kończy pół godziny później niż u nas
  i przez te ich ostatnie pół godziny IPF zalicza tam ostatnio duży spadek załóżmy ok. 2%
  i ten ich spadek musi się u nas zrealizować
  dlatego next day startuje u nas z poziomu o 2% niższego niż u nich
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Beetlejuice [37.47.14.*]
  2% niżej? Jesteś optymistą. Przy analizie należy brać pod uwagę cały sektor, a nie tylko fundamenty rozważanej spółki. Już w innym wątku pisałem co musiałoby się wydarzyć aby kurs odbił. Nawet takie giganty jak PEKAO czy mBank o zdrowych fundamentach nie chcą odbić i spadają po kilka % dziennie, a z AT wynika, że spadną jeszcze o jakieś 20% (głównie dlatego, że siada budowlanka i stopy pozostają na prawie zerowym poziomie). To dla Providenta, którego model biznesowy obarczony jest znacznie większym ryzykiem oznacza proporcjonalnie większy spadek. Teraz każdy patrzy jak uratować kapitał, więc jak pęknie psychologiczne wsparcie na 2zł, to nie będzie dna. Osobiście obstawiam, że jeszcze do końca roku zjedzie przynajmniej do1,50 (=30p, czyli wsparcie na LSE).
  Kiedyś będzie w końcu odbicie i spory zarobek tak jak na energetyce, ale to może jeszcze potrwać kilka miesięcy. Jeśli natomiast noga im się powinie i nie wykupią obligów, o się wszyscy obudzą z -80% na otwarciu...

 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Jedentaki [5.173.42.*]
  Zobaczymy kto ma więcej racji czy zarząd który jest pewny że sytuacja związana z covid m dostarczy im paliwa jakiego wcześniej nie było czy przeważają ryzyka w postaci na przykład upadłości konsumenckiej i tym podobnych ale kluczowy jest tutaj co robi Bank Co robi provident.pl jest spłacić małą pożyczkę aniżeli gdy wszystko się wali i masz do spłaty duży kredyt budowlany hipoteczny czy inwestycyjny. W czym upatruje przewagi Providenta nad bankami.refinansowanie najprawdopodobniej zostanie do 5:00 jeszcze w starym roku na długo przed terminem zapadalności obligacji ale zgadzam się przy panice i oderwany od rzeczywistości gospodarczej decyzjach co robić może być różnie może być tak nisko jak było wcześniej 30p,no ale w takiej sytuacji trzeba by rzeczywiście sprzedawać wszystko i brać za wszystko
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  Ja myślę, że provident odbije. Kolega który mbank i pekao cytuje, niestety należy do 1% traktujących providenta jako polską firmę. W UK nikt o mbank i pekao nie wie. W kwietniu dziesiątki miliony akcji w UK przewinęło się między 30-40 pensów, także w tej chwili mieliśmy do czynienia z realizacją zysków z tamtego czasu. Czas na 80-90 pensów. Do tego muszą zrolować obligacje, a jest tego bardzo dużo. Jak nie zrolują, to syf. Zrolują, jazda w górę. Złych wiadomości już tu nie będzie, bo złą wiadomością pył raport za H1, ale każdy trzeźwo myślący mógł się tego czegoś spodziewać. Firma jest wypas i moim zdaniem odbije.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Andrzej83 [89.72.145.*]
  Nie ukrywam, że kupując patrzyłem na cene i to jakie miała wyniki w poprzednich latach.

  A wyniki w przeszłosci były wypas.
  Obecne C/WK - 0.28 taki, jakby syndyk miał wejść do tej firmy.

  Ciekawy jestem poniedziałkowej sesji.
  Jakby, ktoś miał za dużo gotówki to wystarczy kupić tylko 70 tyś akcji i mamy 2.9 zł - przynajmniej tak wynika z piątkowego arkusza.
  Oczywiścje jeśli nikt nie doda nowych zleceń w poniedziałek :)
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Jedentaki [5.173.40.*]
  Nav mają na poziomie 1,64 £ , gotówka w kasie na koniec sierpnia ok. 240m£, do tego niewykorzystane nie kredytowe za kolejne 140m£ a zatem nawet w przypadku czarnego scenariusza niegroźnym brak płynności słowo do obligacji zarówno tych kwietniowych jaki kolejnych z 23.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~zrujnowany [89.229.211.*]
  żadna szanująca się firma nie może pozwolić sobie na taki spadek kursu, to już śmieć..
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Jedentaki [5.173.40.*]
  NAV 1,64 - 0,5 SP = ponad 6 złotych za darmo na każdą akcję rozdają. Czyli albo megatrup w szafie ( mało prawdopodobne) albo mega okazja ( prawdopodobne). Nie sprzedawać w tej cenie!!!
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Andrzej83 [89.72.145.*]
  Jedentaki,
  Dzięki. rozszyfrowałem twoje wskaźniki :)

  Dla 'niedzielnych' inwestorów:

  NAV (Net Asset Value)
  https://www.investopedia.com/terms/n/nav.asp
  NAV = (Assets - Liabilities) / Total number of outstanding shares

  SP (stock price) ~0.50 GBX

  Dane do NAV można pobrać z ostatniego raportu:
  https://www.bankier.pl/static/att/emitent/2020-09/20.09.07_HY20_statement_final_202009081089493872.pdf

  Każdy niech sam oceni te wskaźniki.

  Przy okazji - osoba z nikiem dawca , umoczony z ip 89.229.211 nagania na spadki.

  https://www.bankier.pl/forum/temat_re-troszke-edukacji-bo-strach-sie-bac-jak-czytam,40399737.html
  https://www.bankier.pl/forum/temat_zobaczcie-jak-ubrali-leszcza-w-padline,40290039.html
  https://www.bankier.pl/forum/temat_re-provident-przyszlosc,40285001.html

 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~W83 [37.248.152.*]
  Optymizm i zrozumienie sensu makroekonomicznego! Super, winszuje i cieszę się, że komuś się chce, pisać dobrze i tematycznie.

  Chciałem jedynie dodać aspekt ekonomii emocji.

  Mikroekonomicznie tę firmę zażyna gruby z leszczem, gruby sypie, leszcz się sypie.

  W sferze ekonomii emocji temat dodatkowo dołuje Covid, bo ludzie zaciskają pasa, jest ustawa anty lichwiarska, programy kasa plus i inne kupony od obecnie zarządających naszym pięknym acz umordowanym państwem.

  Retoryka - a co będzie jeśli przez obecne podejście banków do kredytów konsump. i trudną sytuację wielu rodzin, które potrzebują środków na życie (wlaśnie przez Covid) parabanki zarobią wiecej?

  IPF w PL porównalbym do GM - BIedronki, gdzie IPF widząc potencjał w PL zrobił duallisting - wiemy, że portugalczyk zarabia w PL więcej niż u siebie, IPF zarobił w PL więcej niż w UK (przekładając włożone środki w wyciągnięte)- a ten kryzys jeszcze go wzmocni, nie można tylko ulegać mikroekonomii i lamentowi leszcza - wiem, że Provident w bliskiej perspektywie przebije cyfre 4.

  Ech szkoda, że jestem już napakowany do pełna, chętnie bym dokupił!

  Dzięki za mądre słowa.
  Pozdrawiam

 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Beetlejuice [5.184.24.*]
  Pocieszacie jeden drugiego, a w praktyce trzymacie palec na enterze i będziecie pierwszymi, którzy pękną i oddadzą.
  Radzę spojrzeć na 5 letni trend. Papier spadł o 90% i dalej spada, więc jaka jest szansa, że trend się odwróci w czasach covidu? Podpowiem: baaaardzo mała.
  Mniejsze firmy udzielające chwilówek już zniknęły z rynku, więc jeśli Provident przetrwa, to będzie miał mniejszą konkurencję. To na chwilę obecną jedyny plus.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  Wysypali się w UK Ci co brali po 30 - 40 pensów. Nowy narybek kupował ostatnio w tych cenach co w Polsce.Powinno być dobrze. Szóstka tu będzie jak nic w końcu.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Jedentaki [5.173.40.*]
  To że jest tanio to oczywiście nie gwarantuje że nie będzie taniej ale spółka jest wyceniana znacznie poniżej NAV. Covid przeminie i na tle spółek dotkniętych pandemią radzą sobie bardzo dobrze, szybko podjęli zdecydowane decyzje ( w raporcie w wersji mówionej podkreślali że m.in wynika to z lekcji 2008 ). Jeśli uporają się z Meksykiem i rozwiną fintech jakim są e- usługi to wycena będzie jeden rząd wielkości więcej. Ciekawy jest Meksyk- nie do każdego dociera że to populacja wielkości 1/2 USA , na dorobku ale ryzyko wrodzony talent do kantów i mafia.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~provident [46.227.247.*]
  NAV to CW/K po ludzku. W tej chwili bardzo dużo spółek poniżej 1. Argument z Navem do dooopy. Ale kombinuj dalej.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Prawda [62.133.153.*]
  Coś mi tu śmierdzi, tam za walor płacą niecałe 200 pensow, czyli około 10 pln , czyli tam kupuje za 10 złoty a tu sprzedaje za 2.30 pln gdzie tu sens i logika, czyli jak ja kupie w pl 1 akcję za 2,30 i mam dostęp do giełdy w uk to tą samą akcję sprzedam za 10 pln no kurde ciekawe dlaczego nikt nie wpadł na ten pomysł wcześniej
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Jedentaki [5.173.40.*]
  Provident podzielił się jakieś naście lat temu na ramię brytolskie czyli jest to aktualny provident finance notowany tylko na lse oraz ramię międzynarodowe czyli ips , ten z kolei jest notowany i na lse na naszym stooq masz ips.uk i na WSE jako ips tylko ma naszym stooq. Możnaby zrobić arbitraż pomiędzy li tylko ips-ami. O tyle pouczające porównanie że ips jest notowany że znaczącym dyskontem wobec Provident Financial a nie powinien bo przychody są porównywalne a finanse o niebo lepsze w ips. Do tego perspektywy ips są zdecydowanie lepsze niż PFG : Meksyk z populacją około 1/2 USA jest wymarzonym targetem IPF. Włożyli tam sporo kasy i wysiłku w ciągu ostatnich lat i zaczyna t to kręcić po latach strat

  Do tego rozwój e- kredytowania .
  Szefostwo wyraźnie zaciera ręce , tylko doczekać końca pandemii o będzie żniwo.
 • Re: Troszkę edukacji, bo strach się bać, jak czytam Autor: ~Prawda [62.133.153.*]
  Racja, źle patrzyłem
[x]
PROVIDENT 7,69% 6,30 2022-02-21 16:42:38
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.