• Parkiet - Eurotel Autor: ~Obserwator [81.219.151.*]
  iDream pomógł zyskom
  Inwestorzy docenili wyniki grupy kontrolowanej przez Krzysztofa Stepokurę za I półrocze br. Jak na czas wybuchu epidemii były nie najgorsze. Zarząd Eurotelu poinformował w nim, że przy 188,6 mln zł przychodów (spadły o około 9,5 proc. rok do roku), grupa zarobiła na 9,7 mln zł netto, czyli o prawie 56 proc. więcej niż w I półroczu 2019 r.
  Dla porównania Grupa OEX, która także prowadzi sieć sklepów operatorskich, zanotowała spadek przychodów w tym segmencie o około 13 proc., do 79 mln zł.

  Dystrybutorzy nie ukrywają, że pomagali im operatorzy, ale motorem wzrostu zysków były sklepy iDream z produktami Apple'a. Odpowiadały za prawie 140 mln zł przychodu grupy (spadek z około 153 mln zł), a ich zysk brutto na sprzedaży urósł do prawie 15 mln zł z 11,8 mln zł przed rokiem.

  link
  Wynik poprawił się, choć w II kwartale Apple zmienił warunki umowy i teraz daje ona większe możliwości obsługi segmentu korporacyjnego, ale marże na produktach dla rynku masowego są niższe. W jaki sposób i jaki będzie bilans tej zmiany – nie podano.
  O tym, że poszerza ofertę smartfonów o modele Apple'a poinformowała telewizja kablowa UPC. Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotelu, nie chciał odpowiedzieć wprost na pytanie, czy to Eurotel jest dostawcą kablówki. – Nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć. Umowa z Apple'em daje nam taką możliwość – powiedział.

  Pod względem rentowności lepszym biznesem jest nadal praca dla telekomów. Sprzedaż usług i urządzeń w 84 salonach Playa przyniosła grupie około 19,5 mln zł przychodu (o około 1 mln zł mniej niż przed rokiem) i 10 mln zł zysku brutto na sprzedaży. T-Mobile, historycznie najważniejszy partner Eurotelu, przyniósł dilerowi tym razem około 13,8 mln zł przychodu (także o około 1 mln zł mniej rok do roku) i 4,7 mln zł zysku brutto na sprzedaży.

  Będą przejęcia i dywidenda?
  W handlu panuje przekonanie, że silniejsi gracze będą beneficjentami epidemii i zyskają na kłopotach mniejszych podmiotów z nimi konkurującymi. Część osób przewiduje, że zobaczymy falę przejęć. – Nie mamy informacji o problemach innych dilerów, ani o ofertach sprzedaży innych sieci, ale jeśli takie by się pojawiły, będziemy je oczywiście analizowali. Innymi słowy, nie wykluczamy takiej możliwości, ale jej sensowność musi być uzasadniona ekonomicznie – mówi Basiński.
  Nowym biznesem dla Eurotela jest sieć marketów z produktami Xiaomi – MiMarkt. Buduje ją Viamind, spółka zależna Eurotelu. – W tym roku zamroziliśmy otwarcia planowanych kolejnych sklepów MiMarkt, ale chcemy wrócić do tematu po zakończeniu roku. Obecnie koncentrujemy się na sprzedaży i podnoszeniu efektywności działania, bo przed nami najlepszy sprzedażowo okres roku – mówi Basiński.

  W I połowie br. ich przychód sięgnął 7,6 mln zł. Z kolei obsługa wybierającego się na giełdę Canal+ Polska to biznes marginalny dla Eurotelu: przychód z tego tytułu to około 1 mln zł.

  Zarząd Eurotelu spodziewa się, że w drugim półroczu zyski grupy będą wyższe niż w pierwszym. Tomasz Basiński nie chciał podawać kwot. – Po pierwsze nie publikujemy prognoz, a po drugie nie wiemy, jak epidemia wpłynie na wyniki. Jednak zwykle drugie półrocze było lepsze i dlatego możemy na podstawie historycznych danych takie założenie przedstawić – mówi wiceprezes.

  Inaczej niż OEX w tym roku Eurotel zdecydował o niewypłacaniu dywidendy. – W przypadku braku zagrożenia i mniejszej niepewności co do przyszłości działania zarząd będzie rekomendował podział zysku zgodnie z dotychczasową praktyką i zasadami – informuje wiceprezes.
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Obserwator [81.219.151.*]
  Prezes nie podaje prognoz na drugą połowę 2020 ale:

  Zarząd Eurotelu spodziewa się, że w drugim półroczu zyski grupy będą wyższe niż w pierwszym. Tomasz Basiński nie chciał podawać kwot. – Po pierwsze nie publikujemy prognoz, a po drugie nie wiemy, jak epidemia wpłynie na wyniki. Jednak zwykle drugie półrocze było lepsze i dlatego możemy na podstawie historycznych danych takie założenie przedstawić – mówi wiceprezes.

  Faktycznie historycznie zawsze najlepszy byla druga połowa, jeśli faktycznie dowiozą to mamy zysk ponad 5zł na akcje. Taka spółka powinna byc wyceniana na 9-10 x zysk. Kwestia czasu i zaczną ujawniac sie w akcjonariace fundusze.

 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Inwestor_dywidendowy [77.255.65.*]
  Ostatnie zdanie bardzo ważne..... Pozdrawiam. Dywidendowy
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Inwestor_dywidendowy [77.255.65.*]
  Chodzi o zdanie z dywidendami..... Pozdrawiam. Dywidendowy
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~olek [79.184.219.*]
  Naprawdę wierzycie we wszystko co mówi spółka która miała problemy z odwróconym VAT'em ??
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Obserwator [81.219.151.*]
  Czy skonczyły sie one karą?

  Odwrócony VAT był nowością przez co był problematyczny dla wielu dystrybutorów. Brak kar i postepowania US dla mnie wystarcza ze postepuja zgodnie z przepisami.
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~olek [79.184.219.*]
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34568549,eurotel-sa-17-2019-stanowisko-spolki-ws-decyzji-izby-administracji-skarbowej

  To, że postępują zgodnie z przepisami jeszcze o niczym nie świadczy.
  Jeżeli nie ma dowodów na to, że ktoś jest nieuczciwy to nie oznacza z automatu, że jest uczciwy.

 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Krzych [62.96.104.*]
  Przeciez ta sprawa w linku dotyczy roku 2013 i od dwoch lat byla uwzgledniona w bilansie. Mamy zakladac, ze zarzad nie wyciagnal wnioskow i dalej stosuje tamte metody rozliczania podatku?
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Olek [217.149.255.*]
  To co, że z 2013 roku... ludzie są Ci sami...
  Nie chodzi o tą konkretnie sprawę tylko o to na ile można wierzyć ludziom którym zarzuca się takie rzeczy...

  tutaj artykuł jak można rozpoznać stosowanie kreatywnej księgowości przez spółki z GPW:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kreatywna-ksiegowosc-czyli-jak-spolki-zawyzaja-zyski-7566165.html
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Krzych [62.96.104.*]
  Acha okay, a wiec teraz rozumiem pytanie. W odpowiedzi powiem, ze sam osobiscie traktuje takie wydarzenia jako wine systemu podatkowego i nieprzyjaznego fiskusa, ktory zawsze interpretuje niejasne przepisy na niekorzysc podatnikow, a jest to bardzo widoczne w branzy dystrybucji elektroniki. Podobne problemy mialy ABC Data i Action, a to tylko te ktore znam, mimo ze za bardzo takich tematow nie sledze.

  Oczywiscie mozna miec inne zdanie i skreslic Eurotel, co z calego serca Ci polecam :-)
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~Olek [79.184.222.*]
  Wiem, jesteśmy w Polsce i to zawsze Urząd Skarbowy jest ten zły i pewnie w wielu sytuacjach tak jest.
  Jednak mafia VAT'owska i karuzele VAT'owskie istniały - i nie wiem czy to byli strasznie pokrzywdzeni przedsiębiorcy.

  Jako inwestor wiem też, że to kto zasiada w organach spółki jest istotne bo zaufanie do spółki to zaufanie do ludzi którzy nią kierują.
  To jedyna gwarancja, że np. z dnia na dzień zysk spółki nie zamieni się w stratę ze względu na to, że ktoś zapomniał, o tym że np.
  jakieś zapasy które ostatnio rosły utraciły wartość albo należności w zasadzie nie da się ściągnąć bo w praktyce nigdy nie istniały itp.
  Oczywiście nie jest to aluzja do żadnej spółki.
  Warto też czytać życiorysy osób zasiadających w Zarządach i Radach Nadzorczych. Bycie kombinatorem to nieuleczalna choroba.

  Wracając do Eurotel'a to tak - już skreśliłem tę spółkę.
  Próbuję jednak zaprezentować mój punkt widzenia innym szczególnie tym którzy widzą w spółkach jedynie dywidendy i zyski a zapominają o ryzyku...
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~jahmac450 [46.238.101.*]
  https://www.tradingview.com/x/PDI71GWw

  wsparcie obronione, możemy dalej ruszać na północ ^^
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~NaLata [82.132.228.*]
  Tylko polnoc
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~euro [89.229.211.*]
  akcjonariusze Eurotel będą bogaczami po pandemii takie spółki urosna o 1000%
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~dirk4 [5.57.129.*]
  Będą bogaci jak dożyją,
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~jahmac450 [46.238.101.*]
  zamykają galerię handlowe :/ spadki nadchodzą ?
 • Re: Parkiet - Eurotel Autor: ~dzidziuś [89.229.211.*]
  mocny papier zarabia krocie i tylko wzrosty nic go nie chyta żadna korekta będzie bardzo grubo
[x]
EUROTEL 1,23% 49,20 2021-05-07 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.