• SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~ricardo-m [185.238.206.*]
  No cóż, czasami trzeba zrobić głębszy oddech i samemu ocenić obiektywne fakty. Robię to z pewnym smutkiem, gdyż nie znalazłem na stronie spółki, jej partnera bądź innych profesjonalnych osób zajmujących się analizą spółki, realnej i wyważonej oceny wyników badania I fazy SEL24.

  Sprawa jest tym istotniejsza, że są to pierwsze,  kliniczne wyniki SEL24/spółki od jej powstania. Wszystko co było wcześniej, było wynikami na liniach komórkowych bądź na myszach. A jak wiemy mysza, to nie człowiek. Mam tym bardziej prawo to powiedzieć, gdyż jako farmakolog, ostatnie kilkanaście lat zajmuję się również badaniami leków na zwierzętach. No więc, po kolei:

  1)      Toksyczność. Wprawdzie poster z wynikami I fazy SEL24 jest bardzo lakoniczny (czekamy wszyscy na szczegółowe dane w publikacji bądź prezentacji), ale wygląda że SEL24 już dość szybko i gwałtownie, przy relatywnie niskiej dawce toksyczny (3 pacjentów przy dawce 150mg miało DLTs). Tak, jakby toksyczność przychodziła natychmiast po przekroczeniu pewnego stężenia. Taki efekt może wskazywać na działanie, tzw. „off-target”, czyli inhibicji innego poza FPT3/PIM, celu molekularnego. Wczoraj wyciągnąłem profil selektywności SEL24 z jednego z posterów Selvity sprzed kilku lat i wygląda, że faktycznie nie jest specjalnie czysty.  
  Dodatkowo, relatywnie wcześnie pojawiająca się toksyczność może blokować pełne inhibicje właściwych celów PLT3/PIM, po prostu pacjent fizycznie może nie wytrzymać tych 150mg, pomimo że FLT3/PIM jeszcze nie zostanie dostatecznie (prawdopodobnie) w pełni zablokowany.  Niestety, to może skutkować dość ograniczoną skutecznością leku, o czym dalej.  

  2)      Co wiemy o skuteczności. Na 25 pacjentów, mieliśmy 2 odpowiedzi. Wskaźnik odpowiedzi ORR=8%. To, niestety dość mało. 1 odpowiedź była pełna, tzw. remisja całkowita (super), 1 natomiast była częściowa. Nie wiemy nic o żadnej częściowej odpowiedzi, co prawdopodobnie znaczy że nie stwierdzono.  Oczywiście możemy powiedzieć, że wstępna efektywność została wykazana, ale to chyba za mało. Nawet zaawansowane nowotwory mają od czasu do czasu (oczywiście rzadko) skłonność do spontanicznych regresji/remisji bez działania leków. Przez wiele lat standardem w tej mocno przeleczonej i źle rokującej populacji (Remisyjno/Refrakcyjnej – R/R) była chemioterapia ostatniego ratunku, tzw. „salvage chemotherapy”. Tutaj wskaźnik odpowiedzi był około kilkanaście procent. Dobrym przykładem jest badanie ADMIRAL (NCT03182244), w którym porównywano gilteritinib, inhibitor FLT3 z chemioterapią w podobnej populacji R/R co w badaniu SEL24. W badaniu ADMIRAL wskaźnik odpowiedzi (remisje kompletne i częściowe) wyniósł 15,3% w grupie leczonej chemioterapią i 34% w grupie leczonej gilteritinibem. Wygląda więc, że na tym etapie porównania SEL24 nie tylko wykazuje znacznie mniejszą efektywność niż gilteritinib, lecz wyniki sugerują wręcz, że może nie dorównać chemioterapii. Nawet jeśli założymy, że ADMIRAL nie jest idealnym porównaniem dla badania I fazy SEL24, bowiem testowano w nim już lek w wybranych finalnych dawkach w przeciwieństwie do badania SEL24, w którym część pacjentów, zwłaszcza pierwsze 2 kohorty, mogło otrzymywać dawki subterapeutyczne SEL24, to porównanie z prawie identycznym badaniem 1 fazy gilteritinibu (NCT02014558) również nie przynosi wiele optymizmu. Tutaj wskaźnik odpowiedzi  gilteritinibu wyniósł 40%, z czego remisje (całkowite i niepełne) stwierdzono ponownie u 30% pacjentów. Systematycznie obserwowano większe odpowiedzi na gilteritinib u pacjentów ze zmutowanym FLT3 aniżeli z typem dzikim, co biorąc pod uwagę mechanizm działania leku wydaje się być oczywiste.   
  Wygląda więc, że gilteritinib, który został niedawno zarejestrowany jako Xospata może być poza zasięgiem SEL24. Jest to o tyle istotne że SEL24 jako inhibitor dualny FLT3 i PIM miał z założenia być bardziej aktywny od mono inhibitorów FLT3.  Wygląda na to, że tak nie jest. Istnieje pewna szansa, że SEL24 mógłby przełamywać oporność po wznowie na inhibitorze FLT3 , np. gilteritinibie, ale by to stwierdzić potrzebny byłby dedykowany, długi i chyba dość drogi program kliniczny.  Niestety nawet porównanie z innym inhibitorem FLT3 – quizartinibem, nie wygląda dobrze. Notabene, quizartinib nie został zarejestrowany ze względu na niekorzystny stosunek – korzyść kliniczna/ryzyko. W badaniu I fazy quizartinib miał wskaźnik odpowiedzi klinicznej ORR na poziomie 30%, w czym 13% stanowiły całkowite remisje (PMC3804291).
   
  3)      Podsumowując. Niestety, wyniki I fazy są dość rozczarowujące, i chyba powinniśmy  jako świadomi inwestorzy zadać spółce kilka kluczowych pytań.
  - Czy i kiedy opublikowane zostaną wszystkie szczegóły programu SEL24 by móc dokonać pełnej oceny klinicznej ryzyka i korzyści SEL24.
  - Czy spółka/partner spółki  planuje modyfikacje rozwoju klinicznego leku (np. zastosowanie two-stage design) w fazie ekspansji by móc dość szybko (po kolejnych 20-30 pacjentach), a nie 70-100 potwierdzić/wykluczyć efektywność np. przeprowadzając analizę futility.
  W przeciwnym razie przez kolejne 2-3 lata nie będziemy wiedzieć nic nowego o leku.
  - Czy, skoro znamy już DLT i związek nie jest specjalnie aktywny w monoterapii, lek nie powinien być testowany w kombinacji z chemioterapią bądź kombinacji z innymi lekami.
   
  Odpowiedz na te pytania jest kluczowa, gdyż najgorszą sytuacja byłaby ta, gdyby spółka/partner kierując się korporacyjnymi celami prowadzili przez kolejne lata badania nad nieefektywnym SEL24, kiwając głową że wszystko jest pod kontrolą.
  Lepsza jest, nawet gorzka ale prawda dziś.   
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~swiss [146.4.5.*]
  swietnie ,jutro o 11 bodaj odbedzie sie czat z Ryvu i mozesz te wszystkie pytania postawic.
  Jednakze ,obawiam sie ze nie dostaniesz odpowiedzi.
  Nie umknelo ci ,ze SEL 24 zostal sprzedany? I o jakimkolwiek partnerstwie nie ma tu mowy. Wylaczne Menarini rozstrzyga co i jak.Brzozka sie dzie w jakims komitecie i jest byc moze informowany i tyle.
  Rozstrzygneli ,ze podejmuja badania fazy II.Tez sie zastanawiam (bo przeciez to kupa forsy ) po co im to jezeli czasteczka bylaby taka kiepska.
  Wg.umowy z Ryvu , tenze musi w takim przypadku otrzymac za kamien milowy za kontynuowanie badan.Nie pamietam ile to jest ale calkiem ,calkiem.
  Nie podejmuje sie porownan ,poniewaz to gdybanie.Porownywanie dzialania innych czasteczek z calkiem innych faz klinicznych nie ma wg. sensu .Tu trzeba by znac nawet wiek Pacjetow (i ich inne choroby ) jak rowniez wiedziec czego probowano wczesniej ( moze np. jednego z lekow ,ktore opisujesz).O Ile wiem to bardzo zaawansowani wiekiem pacjeci.W jakim wieku byli ci z kohort z ,ktorymi porownujesz) Itd.
  Piszesz ,ze byloby gorsze gdyby spolka itd.To nie jej juz zmartwienie. Opchneli ten projekt.Zakladajac ,ze projekt jutro by zamknieto. Trzeba by zobaczyc na ile jest wyceniany w calej wycenie papieru i kurs o to skorygowac.
  Jak na raze nic takiego sie nie stalo.
  Brzozka , mowil ze sa "zachwyceni" faktem ,ze czasteczka z sukcesem zakonczyla faze pierwsza i przechodzi do fazy II. Raczej nie lezy w jego charakterze jakis hurraoptymizm. Zazwyczaj byli wrecz sceptyczni. No zobaczymy.
  Ale powtarzam ,mam wrazenie ,jakbys nie zdawal sobie sprawy ,ze SELVITY juz nie ma,a Ryvu na badania nie ma kompletnie wplywu
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~Biofun [83.28.238.*]
  bardzo pouczająca analiza ! Dzięki :)
  A jeśli SEL24 jest sprzedany - to jaka byla stopa zwrotu z tej transakcji?
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~swiss [146.4.5.*]
  Trzeba by policzyc.Za projekt dostali chyba 24 miliony i potem troche.Wielki zarobek to nie byl. Zwrot kosztow i na czapke sliwek
  Tyle ,ze to naprawde gdybanie.
  Oprocz tego ,wydaje mi sie ze to co Ricardo bierze za poster takim nie jest. Oni maja przedstawic wyniki na EHC i o nich dyskutowac. Tego jeszcze nie widzialem. To co bylo w tym "sprawozdaniu" to nie material do porownan,albo dyskusji.
  Jutro na konferencji mozna by ich troche poprzyciskac.
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~Win [188.146.96.*]
  Teraz tylko ARTGame w tym roku dwie duże premiery. Pierwsza już 10 lipca.
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ricardo-m [77.65.134.*]
  Przyjrzałem sią zaktualizowanym wynikom SEL24 z 48 pacjentów z postera z tegorocznego ASCO.
  https://meetinglibrary.asco.org/record/195826/abstract
  Niestety wygląda to wciąż słabo, porównywalnie jak wstępna ocena z pierwszych 25 pacjentów. Wtedy było 2 odpowiedzi na 25 pacjentów. Dzisiaj mamy 4 na 48 pacjentów. Więc wciąż wskaźnik odpowiedzi jest bardzo niski, na poziomie 8%. Leki dopuszczone do obrotu w tym wskazaniu i w porównywalnej populacji mają wskaźniki odpowiedzi 2-3 krotnie wyższe. Nie wróże SEL24 większych szans. Miałem nadzieje, że wskaźnik odpowiedzi po rekrutacji kolejnej grupy pacjentów wzrośnie 2 krotnie z uwagi na stosowanie już docelowej dawki leku. Niestety.
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~pat [78.11.10.*]
  Zarząd Ryvu Therapeutics S.A. z siedzibą w Krakowie ("Spółka") informuje, iż podczas dorocznego Kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Hematologicznego (EHA), odbywającego się wirtualnie w dniach 9-17 czerwca 2021 roku, zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań klinicznych i przedklinicznych związku RVU120 (SEL120), selektywnego inhibitora CDK8/19 oraz związku SEL24 (MEN1703), selektywnego inhibitora PIM/FLT3.
  W ramach konferencji odbędą się:
  - Ustna prezentacja posteru "RVU120/SEL120 CDK8/19 inhibitor - a drug candidate for the treatment of MDS can induce erythroid differentiation in transformed CD34+ hematopoietic progenitor cells"
  Numer abstraktu: S164
  Nagranie wideo na żądanie będzie dostępne w piątek, 11 czerwca, następnie podczas jednego z dni tematycznych w dniach 13-17 czerwca odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi na żywo.
  Badania przedkliniczne cząsteczki RVU120 wykazały jej wysoki potencjał przeciwbiałaczkowy często związany z wieloliniowym zaangażowaniem komórek CD34 + AML (ostra białaczka szpikowa). Ponadto badania wskazują, że RVU120 może poprawiać proliferację i wywoływać różnicowanie erytroidalne komórek CD34+ pochodzących od pacjentów z niedokrwistością Diamonda-Blackfana. Przedstawione wyniki wskazują na istotny potencjał różnicowania erytroidów RVU120 w komórkach (Lin-) CD34+, które wykazały nieprawidłowości genetyczne skutkujące zatrzymaniem zaangażowania erytroidalnego, co charakteryzuje wiele podtypów chorób MDS (zespół mielodyplastyczny) i AML. Obserwowany fenotyp różnicowania uderzająco przypomina wpływ RVU120 na komórki z niedokrwistością Diamonda-Blackfana spowodowany zakłóceniem genów kodujących białka rybosomalne. Szczegółowe profilowanie transkryptomiczne jest silnie związane z różnicowaniem i wzbogaceniem genów reprezentujących regulatory zaangażowania erytrocytów i metabolizmu hemoglobiny. Wymagane są dalsze badania w celu określenia skuteczności RVU120 w anemiach związanych z niewydolnością szpiku kostnego u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplatycznym.
  - Prezentacja posteru "CLI120-001 Phase1b Study of SEL120/RVU120 in patients with AML or High Risk MDS: Preliminary clinical and PK results from initial dose escalation cohorts"
  Numer abstraktu: EP480
  Badanie kliniczne Fazy Ib (first in human) RVU120 prowadzone u pacjentów z nawrotową lub oporną na leczenie ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplatycznym wysokiego ryzyka (HRMDS) jest obecnie na etapie rekrutacji pacjentów w sześciu ośrodkach klinicznych w USA (NCT04021368). Poster przedstawi wstępne wyniki pierwszych czterech kohort zwiększania dawki dla pojedynczego pacjenta, które wykazały korzystny profil bezpieczeństwa oraz farmakokinetyczny RVU120. Pierwsze oznaki aktywności klinicznej cząsteczki w samodzielnym podaniu obserwowano przy dawkach od 50 do 75 mg.
  - Prezentacja posteru dotyczącego badania first in human cząsteczki SEL24 (MEN1703), podwójnego inhibitora PIM/FLT3, za które odpowiedzialny jest partner Spółki, Menarini Group: "Results from DIAMOND-01 (CLI24-001) trial: First In Human study of SEL24/MEN1703, a dual PIM/FLT3 kinase inhibitor, in patients with acute myeloid leukemia"
  Badanie SEL24 (MEN1703) obejmujące pacjentów włączonych do fazy II, w fazie ekspansji kohorty, potwierdziło korzystny profil bezpieczeństwa na poziomie rekomendowanej dawki i wykazało wstępną skuteczność w pojedynczym podaniu w nawrotowej/opornej na leczenie ostrej białaczce szpikowej. Wyniki te uzasadniają dalsze badanie SEL24 (MEN1703) w AML.
  Wszystkie abstrakty są dostępne online i mogą być pobrane ze strony internetowej konferencji: https://ehaweb.org.
  Konferencja EHA należy do najważniejszych wydarzeń naukowych, gromadzących środowisko naukowe, jak również potencjalnych klientów i partnerów biznesowych - firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne, a także inwestorów branżowych.
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~Biofan [5.184.247.*]
  Projekt SEL24 wygląda kiepsko jakby na siłę chcieli go przeprowadzić..
 • Re: SEL24, chyba pora spojrzeć prawdzie w oczy Autor: ~stolcgeneralissimus [80.255.13.*]
  Ludzie, ratujta się ,uciekajta,na ryvu znowu dają po riju.
[x]
RYVU 0,00% 61,40 2021-09-22 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.