• Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~2690012 [50.47.111.*]
    Na koniec III kw. 2017 Dług netto / EBITDA wynosił 3,3. Drodzy doświadczeni inwestorzy, czy któryś z Was jest w stanie oszacować jego wysokość (na podstawie Raportu bieżącego nr 2/2018) na koniec roku 2017?

Ponadto, czy posiadacie informacje przy jakiej wysokości tego wskaźnika banki mają prawo wypowiedzieć umowy kredytowe Grupie Forte? Albo chociaż w jaki sposób można pozyskać takie informacje?

Albo chociaż jak to wygląda zazwyczaj w umowach kredytowych na tak duże kwoty? Jakiego poziomu tego wskaźnika banki oczekują zwyczajowo?
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~Krzych [91.189.72.*]
    Standard wśród banków to 3,5x. Takiego bym tu oczekiwal. Inna sprawa, że na potrzeby kalkulacji kowenantu brana jest zwykle EBITDA znormalizowana, wiec pytanie ile takowa wynosi. 3,3x to sporo, zwlaszcza przy slabnacych wynikach.
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: art_kas [104.34.42.*]
    Kiedy w lutym napisałem ten post, zostałem uznany za naganiacza, choć tylko pytałem. Tym razem należy już usunąć znak zapytania z tytułu, bo dług netto / EBITDA wynosił 5,6 jeszcze przed publikacją beznadziejnego raportu za III kw...
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~hynt [188.123.207.*]
    dalej jesteś naganiaczem dług wzrósł ze względu na nową inwestycję , co zamuł
    Odpowiedziałbym merytorycznie, ale nie potrafię dyskutować z ludźmi o tak niskim poziomie kultury osobistej. Tak więc pozostanę "mułem"...
    Jeszcze uwaga do moderatorów. Przyzwalając na używanie takiego języka i obrażanie dyskutantów, sprawiacie, że poważni ludzie zrezygnują z korzystania z tego forum, bo z kim tu prowadzić dyskusję? Z "zamułami" nie warto wg mnie.
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~dami [5.184.214.*]
    Sprawę kowenantów należy sprowadzić do jednej prostej rzeczy a mianowicie w raporcie okresowym wyszukać poziom aktywów całkowitych ale tylko w obrocie a następnie wyliczyć udział funduszu własnego w nich- jeśli jest 50% lub powyżej zdolność Bankowa jest, w przeciwnym razie nie ma. Takie były i są standardy zdolności kredytowej
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~dami [5.184.214.*]
    Oraz poziom zysków zapewniający bez USZCZERBKU powyższego wskaźnika spłatę rat kredytu inwestycyjnego
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~PPP [85.193.222.*]
    @dami, bardzo słusznie prawisz.
    Tylko istnieje coś takiego, jak możliwość odroczenia płatności przez kilka miesięcy, prawda? Wg Zarządu Indie mają pozytywnie wpływać na zyski już od 2019 roku, co może oznaczać, że problem ma charakter wyłącznie chwilowy, o ile w ogóle problem jest istotny. Bo jak na razie to nadal mamy zyski, a nie straty, a w dodatku wzrost obrotów. A spadki kursu są dlatego, że ów zyski są mniejsze od spodziewanych. Nie zapominaj też o bardzo słabej złotówce, co przy 80% produkcji na eksport poprawia sytuację FORTE.

W innym wątku "do Zarządu" napisałeś, że "Reklama upustowa to początek tragedii", a potem rozwinąłeś wątek. I o ile Twoja obserwacja na temat tzw benefitu marki jest słuszna, to już teza wyrażona na początku nie. Bo skala upustu jest konsekwencją oszczędności na pozyskaniu własnej płyty wiórowej a nie kupowanej od zewnętrznych dostawców z ich wysoką marżą.
    To kwestia czasu, kiedy FORTE pokaże siłę słonia w związku z niezależnością surowcową. W raporcie przyznali się, że jeszcze tego w pełni nie widać. Faktycznie fabrykę płyty uruchomili w ostatnim momencie. Mogą powalczyć o poszerzenie rynku.

Ja jestem spokojny, chociaż żal, że aż tak mocno spadło. Przyjdzie poczekać rok na odrobienie części strat. Ale warto pamiętać, że spadło tak mocno, m. in. dlatego, bo sporymi pakietami akcji sypał ex członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż mebli. Wcześniej, na dużo wyższych poziomach wysycił popyt na akcje. Teraz część z tych akcji uciekała ratując straty.

• Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~StaraBaba [46.76.210.*]
    Uff! Na szczęście Forte ma super Zarząd!

Wszystko będzie dobrze. Tylko moja kobieca intuicja z jednym sobie nie daje rady. Ktoś pomoże?

Jak ocenić fakt, że w tym samym momencie, w którym firma zaczyna realizację programu inwestycyjnego za 0,5 mld zł (z kredytu) jednocześnie decyduje się na zakup akcji własnych (z kredytu) na których w ciągu 2 lat traci drobne 80 mln zł (2,0 mln akcji *[65-25 zł])? I doprowadza firmę bez złotówki kredytu do grona spółek które walczą o życie w starciu z bankami?
    Why? Why? Why?
    Myślę że operacja FIZAN dopiero się rozwija ....

I dodam jeszcze, że tej drobnej straty 80 mln zł - nie pokazuje w sprawozdaniach (bo rzekomo nie sprawuje kontroli), nie księguje, nie komentuje. No super ten Zarząd. Da radę wyjść z kłopotów z bankami, bo na finansach się zna jak ta lala.

Pozdrawiam wszystkich którzy wchodzili po 75 i na dzisiaj są 2/3 w plecy, Ja jestem ciekawa ile w tym czasie Super Zarząd dostał akcji płacąc grosiki jako nagrodę za wzrost kursu akcji napędzanego sztucznym skupem. I ile teraz odda - no bo chyba jednak się nie należało?

Uff!! Na szczęście Forte ma super Zarząd!
    @Stara Babo, jest logiczne wytłumaczenie z pozoru nielogicznej sytuacji. To zachowanie kontroli nad akcjami w sytuacji wychodzenia np. jednego członka Zarządu z akcji i to w okresie bezpardonowej zmowy cenowej na rynku płyty wiórowej.
    @StaraBabo, rozumiem, że pamiętałaś o karze nałożonej przez Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumenta za tę zmowę. Inne osoby być może pamiętają, jak perfidnie usiłowano zablokować budowę fabryki płyty wiórowej w Suwałkach, czyli tego elementu produkcji, który decyduje o niezależności, skali produkcji i rentowności produkcji.
    W tak krytycznym momencie utrzymanie kontroli nad akcjami było i jest kluczowe, aby do Rady Nadzorczej nie włączył się przedstawiciel wrogiej konkurencji zajmującej się zmowami cenowymi. Niestety sporo takie operacje kosztują. Niedawno podobny skup zaliczał CD Projekt, który otwarcie mówił o ryzyku wrogiego przejęcia.
    Nie wykluczam też dalszej walki na wyniszczenie, gdzie wrogi konkurent skupuje pakiety akcji aby nimi pogrążać rynek i doprowadzać do negatywnych wskaźników bilansowych z różnic kursowych skup / wartość akcji. Niektórzy konkurenci finansowo są znacznie więksi i stać ich, jak widać po zmowie cenowej i blokowaniu fabryki, na różne gangsterskie zachowania w Polsce. Na szczęście jest coś takiego, jak kody LEI i KNF, który wreszcie coś tam działa. W grze o zmowę cenową to FORTE było poszkodowane i instytucje kontrolne znajdujące się w Polsce to zauważyły.

Dlatego, Ty piszesz sarkastycznie o Zarządzie, a ja widzę w tym pozornym szaleństwie, długoterminową strategię ochrony interesów właścicieli firmy, czyli każdego akcjonariusza. Chociaż przyznam Ci, że dzisiaj straty bieżące są obezwładniające i mnie też martwią. Niemniej jestem przekonany, że finalnie to niektórzy konkurenci zostaną złapani z ręką w naczyniu. Przypadek zmowy cenowej chyba jeszcze niektórych niczego nie nauczył.

... no i mam nieodparte wrażenie, ze jakoś po zaniżeniu kursu idą umówione, pakietowe transakcje.
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~AS [80.54.46.*]
    To ma być "zaniżenie" kursu ???
    Chłopie, trend jest spadkowy, ale sądzę, że mało kto tego jeszcze nie zauważył
    W zasadzie każdy, kto nabył  akcje w 2014-2017 jest obecnie w plecy i może je chętnie sprzedawać.
    Wystarczy tylko, ze nadstawisz mu wora...
    Więc śnij o transakcjach, które muszą "isc z czymś w parze", oraz kto obecnie sypie i dlaczego :))
    Masz w tym wielkie doświadczenie.

W kluczowym momencie dla rynku tych akcji nie widziałes zagrozenia zakładając temat   "właśnie zakończyły się spadki" (!!!!!!!)
    Wczesniej bywało / ”spadki nieuzasadnione” / „OFE PZU dokupuje” (w domyśle będzie rakieta)
    Potężne zagrożenie wisiało tu pół roku i najbardziej beznamiętny spekulant nie powinien podchodzić do zakupów inaczej, jak na zasadach spekulacji.

Robisz to samo, co od lat na spółce Newag i gdy tam rynek się wysypał nie było inaczej, a do dziś masa pomówien pod adresem każdego dyskutanta i samej spółki.
    Science fiction o tym, "co zrobia fundusze?, jak układają portfele, kiedy zaczna się wzrosty"
    Podawane terminy rozpoczęcia wzrostów, rozmyślania nt tego KTO rzekomo KUPUJE i sprzedaje na poszczególnych sesjach :))
    Działalność – na oko z 5 lat.
    Skuteczność – NULL.
    Tam wg ciebie sa manipulacje prawie na każdej sesji, wiec i tu już są, niech tylko spadnie jeszcze troche.
    Ale sadze, ze na tym forum Ci się nie uda bo jest zbyt duże .....

***** Po takim wodospadzie to i Warren B. nie wiele wam powie o najbliższych perspektywach dla kursu.
    Zakochanym w spekulacji i uśredniającym straty sugeruje ostrożność, bo jeśli społka nie zachwyci, na rynku będzie lipa, a RGR ma się spełnic, to i okolice 10zł nie będa tu niczym niezwykłym.
    Jest obecnie niestety sporo spółek, które przeszły/przechodzą podobne cykle/sytuacje.

• Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~AS [80.54.46.*]
    Edit: mea culpa, aby ktoś nie zarzucił mi wielkiej manipulacji.
    nie założyłeś takiego tematu, lecz pisałeś to w wątku "Genialna Informacja" -
    "Genialna informacja sprzed chwili!!!! Już wiadomo dlaczego w piątek zakończyły się spadki "
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~LoL [89.77.106.*]
    za ile lat wyjdą nz 0. ?
  • Re: Bankrut?? (Dług netto / EBITDA) Autor: ~DROGO [89.71.132.*]
    Zadłużenie netto / EBITDA
    1.51~sektor 4.21
    1.97~sektor 2.72
    2.18~sektor 3.50
    3.14~sektor 4.02
    3.27~sektor 4.27
    4.18~sektor 4.85
    5.16~sektor 4.72
    6.31~sektor 5.12