• Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~qwert [84.10.17.*]
  https://www.pb.pl/zloto-i-srebro-pompuja-briju-802083

 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~miro [46.113.178.*]
  Najciekawszy jest wg mnie ten fragment:

  "Z wyliczeń „PB”, opartych na ostatnich dziewięciu raportach Briju, dotyczących transakcji z Allgemeine, wynika, że srebro było sprzedawane średnio ok. 1,6 proc. poniżej ceny giełdowej z danego dnia. Jednocześnie z raportów okresowych spółki wynika, że jej marża na tej działalności to ok. 6 proc. Jak to możliwe, że komuś bardziej opłaca się sprzedawać Briju hurtowe ilości srebra ok. 8 proc. poniżej ceny giełdowej, niż samemu je eksportować?

  Zdaniem Briju, to normalne, że „odchylenia od cen światowych na lokalnym rynku sięgają kilkunastu procent”. Co na to trzy największe polskie firmy jubilerskie: Apart, Yes i W.Kruk? Wojciech Rączyński, wiceprezes Aparta, zapewnia, że firma nie otrzymuje ofert znacząco odbiegających od cen giełdowych ani o nich nie słyszała.

  — Kupujemy srebro jedynie z legalnych, oficjalnych źródeł, jak np. KGHM — mówi Wojciech Rączyński. Michał Kwiatkiewicz, prezes Yes, przyznaje z kolei, że od ponad dwóch lat na rynku pojawia się sporo ofert sprzedaży dużych wolumenów srebra w cenach 8-12 proc. poniżej cen światowych.

  Naszym zdaniem, takie oferty niosą ze sobą olbrzymie ryzyko, że na wcześniejszych etapach obrotu surowcem nie został zapłacony VAT. Dlatego je odrzucamy — tłumaczy Michał Kwiatkiewicz. Podobnie wypowiada się Łukasz Bernacki, wiceprezes firmy W.Kruk. — Dostajemy czasem okazyjne propozycje zakupu srebra po cenie poniżej notowań z giełdy w Londynie od nieznanych nam firm, jednak z nich nie korzystamy — mówi Łukasz Bernacki."
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~mak [89.64.62.*]
  Gorączka złota w Polsce
  czyli złoty granulat
  http://dwagrosze.com/

 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~qwert [84.10.17.*]
  Mi to się wszystko zaczyna składać w pewną historię. Ale cały czas mam nadzieję, że to nie będzie ta historia.

  Cóż, ale jak wiemy, w PL wszystko możliwe. Amber Gold (choć to trochę inny temat) funkcjonował latami, a wszystkie organy państwa, urzędy kontroli skarbowej itp. itd. potwierdzały, że wszystko cacy.... do czasu.
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~Obserwator [195.116.150.*]
  Z pewnością firma BRIJU jeszcze nie jeden raz nas zaskoczy. Ciężko pracują aby zapisać się w historii największych zagadek gospodarki wolnorynkowej - jak to wszystko było możliwe ? Gdy wyłapywano płotki w przekrętach na VAT ogromne firmy zatrudniały prawników do tłumaczenia, że ziemia jest płaska a gruszki wyrosną na wierzbie. Najdziwniejsze jest to dlaczego US, KNF, Izba S. oraz CBŚ, ABW i czort wie kto jeszcze, był ślepy lub tak nieudolny aby temu przeciwdziałać. Gdy po zmianie przepisów w VAT krajowi dostawcy surowców zniknęli a obroty dramatycznie spadły - Zarząd Briju 19.01. informuje o podjęciu decyzji o wypłacaniu dywidendy w roku 2017 ! ??? Dywidenda 50% z zysku, który wynosi 0 = 0. Wiedzieli czy nie ? Gdy sprzedawali 809 000 akcji w pakietach po 28 zł funduszowi inwestycyjnemu - poinformowali o tym inwestorów 07.02. to zataili informację o dramatycznym spadku obrotów czy nie zataili. To kolejne pytanie. Chciałbym teraz zapytać kto rekomendował taki zakup i dlaczego ? Afera Amber Gold była dotkliwa przede wszystkim dla prywatnych inwestorów ale się skończyła a pozostałości szybko zniknęły. Ale nie działali na GPW! Teraz oglądamy komediowy spektakl o niepamięci i niemocy wybitnych osób sprawujących wtedy władzę. Briju może okazać się historią znacznie bogatszą bo przedstawiającą nieudolność znacznie szerszych kręgów. Historią która budowała się w znaczącej części z naszych podatków, których strażnikiem był i jest MF. Tak myślę, że jak kurz opadnie to może powstanie fajny film podobny do tych: "Konsul" z 1989 roku z Piotrem Fronczewskim w roli tytułowej; "Kariera Nikodema Dyzmy" z roku1980 z uroczym Romanem Wilhelmim lub "Pułkownik Kwiatkowski" z 1996 roku z Markiem Kondratem. Wszystkie te filmowe opowieści mają jedną cechę wspólną - jak to było możliwe ? I były świetnymi komediami - oczywiście tylko dla tych, którzy nie dali się nabrać! Życzę wszystkim obym się mylił, a firma BRIJU okazała się godnym laureatem ORŁA EKSPORTU w 2016 !?
 • odwrócony vat na srebro od tego roku Autor: ~miro [46.113.178.*]
  Warto dodać , że od tego roku obowiązuje odwrócony VAT na srebro. Czy to jest przyczyna, że nagle nie ma w Polsce żadnych dostawców dla Briju :)

  "Załącznik nr 11 do ustawy o VAT, zawierający katalog towarów, wobec których znajduje zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, zostanie poszerzony o następujące towary:

  1.srebro nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku,
  2.złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku, o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych (obecnie odwrotnym obciążeniem jest objęte wyłącznie złoto o próbie 325 tysięcznych lub większej oraz, na określonych warunkach, złoto inwestycyjne),
  3.biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych i srebra lub platerowane metalem szlachetnym, wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota o ww. próbie i srebra, tj. niewykończone lub niekompletne wyroby jubilerskie i wyraźne części biżuterii, w tym pokrywane lub platerowane metalem szlachetnym (obecnie odwrotnym obciążeniem są objęte wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota o próbie 325 tysięcznych lub większej)"
 • Re: odwrócony vat na srebro od tego roku Autor: ~qwert [84.10.17.*]
  ciekawe spostrzeżenie :) Podobnie wcześniej przerzucili się ze złota na srebro jak wprowadzili odwrócony na złoto. Teraz uszczelnili srebro. Czym zaczną handlować teraz?
 • Re: odwrócony vat na srebro od tego roku Autor: ~tak [83.29.188.*]
  uwazasz ze jakis fundusz kupił od Piotrowskich kota w worku a ING był razem z Pionierem w akcjonaracie i nic nie wiedzieli?zainwestowali w spólke która robi karuzele?
 • Re: odwrócony vat na srebro od tego roku Autor: ~qwert [84.10.17.*]
  @tak 
  Nie zdziwiłbym się. Generalnie OFE i inne fundy nie robią specjalnych ,,forensic due diligence" przed takimi zakupami portfelowymi.

  A na Action S.A. to co jest? Przecież tam też OFE Nationale Nederlanden siedzi. Może OFE NN ma pecha do spółek z problemami VATowskimi.
 • Re: odwrócony vat na srebro od tego roku Autor: ~leper [83.29.188.*]
  artykuł z cyklu uradł,ukradli mu ale pewnie jest w to zamieszany,tak pisze sie artykuły z cyklu czy to prawda ze pan spotykał sie z mafia w restauracji sejmowej
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~michal0110 [83.20.153.*]
  Przypuśćmy, że coś jest z Vatem.
  Pytanie, po co dawali jakiekolwiek informacje?
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~Edek [37.47.12.*]
  Spolka ma sie dobrze zarabiają , ktos rozpuscil plote o jakis vatach i wklejaja linki artykulów sprzed roku i mysla ze nakreca jeszcze spadki. Sam szef mowil ze wszystko jest ok i niedlugo kurs wraca na swoje poziomy . Baranki sprzedaja
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~qwert [84.10.17.*]
  @michal0110
  Może nowe regulacje MAR i nowe ostre sankcje które grożą kierownictwu ? Ktoś się wystraszył.
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~tak [83.29.188.*]
  uwazasz że własciciele zaryzykowali by więzieniem,nie bądź śmieszny
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~michal0110 [83.20.153.*]
  I co przypomniało im się po trzech miesiącach, że jednak należy poinformować rynek, że jest problem z dostawcami?
  Ciekawe czy ci co kupowali po 28 zł wiedzieli o tych problemach, jeśli tak, to co im nagadali, że wzięli po te 28 zł...
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~bonobo [94.251.194.*]
  Doradzam Wam ewakuację. Już o tym wspominałem we wątku "myślenie nie boli"
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~puls [83.29.188.*]
  bo PB tak napisał?
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~bonobo [94.251.194.*]
  Nie Nie dlatego
 • Re: Oby nie było to echo VATowo-karuzelowych historii na złocie/srebrze Autor: ~qwert [84.10.17.*]
  @puls 
  Od momentu pojawienia się pierwszych artykułów, że z Amber Gold może być coś nie halo również minęły całe lata zanim afera wybuchła. W AB też wszystko było w porządku, zero niepokojów ze strony Urzędów Skarbowych itd., i tylko jacyś oszołomi i panikarze pisali, że może być coś nie tak.

  Oczywiście AB to inny kejs, ale pokazuje jak działają w Polsce organy kontrolne państwa....
 • PODSUMOWANIE Autor: ~miro [46.113.178.*]
  1. ewidentnie wprowadzenie odwróconego vatu posypało im cały biznes obrotu hurtowego srebrem (a wczesniej zlotem)
  2. widać to w raporcie o obrotach styczniowych - wprowadzono odwrócony vat i hurt sie skonczyl
  3. zostaje detal pytanie ile jest on wart i czy sie utrzyma bez hurtu
  4. otwarta kwestia ewentualnych sankcji ze strony skarbowki, za handel z podejrzanymi firmami - dostawcami - bardzo duze ryzyko
 • Re: PODSUMOWANIE Autor: ~Edek [37.47.12.*]
  Dobre podsumowanie. Mysle ze diesiejsze obroty mowia same za siebie i kurs na poziomie 14.50-15.50 przez wiekszosc dnia. Twoje obawy juz sa w cenie. Piekne odbieranie dzisiaj bylo. Teraz każde dobre info to tylko polnoc.Firma chyba nie bedzie sobie sama szkodzic hehe
[x]
ITMTRADE -0,36% 0,56 2021-04-15 14:06:01
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.