• Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Danks Autor: pprezes [5.172.234.*]
    Jeszcze dołączę dla wzrokowców rysunek, wg biznesradar.pl sygnał techniczny jest mocny kupuj i potencjał wzrostu 232% a wg stockwatch.pl potencjał wzrostu to 81% - swoją drogą spora rozbieżność :-)

http://i.imgur.com/wioDICW.png
  • Fundamentalny portfel emerytalny - informacje o Danks Autor: pprezes [37.152.18.*]
    Dzisiaj Danks podał kilka komunikatów : raport roczny (zysk o 50.000 wyższy niż zakładałem), projekt walnego na którym m.in chcą odwołać z Rady Osińskiego (spec od funduszy ale dla mnie to akurat dobre info gdyż nie mam do niego przekonania) oraz podali jeszcze 2 komunikaty które są całkowitym dla mnie zaskoczeniem : pierwszy to prawdopodobny brak dywidendy a drugi to możliwość zainwestowania 6 mln w program Bridge Alfa i otrzymanie unijnego dofinansowania 24 mln.
    Nie ukrywam iż ta inwestycja całkowicie jest niezgodna z celem ostatniej emisji akcji wg której miano zakupić 3 start upy które miały być dofinansowane po 400.000 każdy i starania się o dofinansowanie unijne po nawet 5 mln. Nie ukrywam iż liczyłem na realizację tej inwestycji oraz wypłatę dywidendy wraz ze skupem a wygląda na to że firma wyczyści się z większości kasy więc nie można liczyć na wypłatę dla akcjonariuszy. Dla inwestorów grających pod dywidendę i na krótki termin to jest zła wiadomość.
    Dla inwestorów inwestujących długoterminowo we wzrost wartości firmy to dobra wiadomość gdyż uzyskanie dofinansowania na tak dużą kwotę może w przyszłym terminie dać dodatkowe zyski firmie i w połączeniu z osiąganymi wysokimi zyskami z dotychczasowej działalności może sprawić iż kurs akcji Danks mocno urośnie.
    Mi w dzisiejszych informacjach zabrakło informacji czy aktualny jest nadal skup akcji który jeszcze zapowiadany był w grudniu 2015.

Ja trzymam akcje i nie zamierzam ich sprzedawać przez najbliższe 3 miesiące chyba że wcześniej kurs mocno urośnie do poziomów mnie interesujących a nie są to na pewno obecne poziomy. Jestem w stanie i poczekać długi czas na solidną stopę zwrotu.

W dniu dzisiejszym zakupiłem typowo spekulacyjnie (mogę nawet 100% stracić) za 1400 zł obligacje firmy Property Lease a skłoniło mnie kilka informacji, za 2 tygodnie jest ich wykup (3 mln ), firma dzisiaj poinformowała że uzyskała pożyczkę 2,5mln (zakładam że na wykup bo w raporcie kwartalnym prezes o tym wspominał) i patrząc na dane finansowe firmy to prawie bankrut i w związku z tym ceny obligacji były bardzo nisko i gdy firma wykupi obligacje to zarobek będzie około 250% w 2 tygodnie. Uznałem że ryzyko jest warte podjęcia.
    Obecne spadki na giełdach są moim zdaniem okazją do zakupu na dłuższy termin dobrych spółek fundamentalnych, czekam na spadki Polwax, Delko, Odlewnie, iAlbatros, Briju, Intera Olt (IRL) , nie mam obecnie zbyt dużo wolnych środków (Danks duża pozycja) dlatego będą to zakupy po 1500 zł
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Polwax Autor: pprezes [37.152.18.*]
    Polwax - kupno 150 akcji po 15, za 4 % portfela, inwestycja od 1 miesiąca do 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-30%. Spółka jest producentem i dystrybutorem rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Polwax jest dosyć tanią i zdrową fundamentalnie firmą o czym świadczą niskie wskaźniki jak c/z 6,60, c/zo 5,3,, c/p 0,55, c/wk 1,71, co roku poprawiająca przychody i zyski, zdrowy bilans firmy, z ładnymi przepływami operacyjnymi. Dużym atutem firmy jest wypłacana co roku dywidenda, w tym roku została już wypłacona 1,06 zł ze stopą dywidendy 7%. Obecny kurs uznałem za atrakcyjny, gdyż pod odcięciu dywidendy, odrobinę słabszych wynikach r/r (uważam że to wina przesuniętych świąt) oraz spadkach na gpw jest niższy o 20% od szczytu z kwietnia.

PLE0616 - kupno 5 sztuk obligacji firmy Property Lease za 1420 za 2,5% portfela, jest to inwestycja spekulacyjna co oznacza że mogę stracić całość pieniędzy ale oczekiwana stopa zwrotu to 250% w ciągu 2 tygodni. 5 czerwca przypada wykup obligacji za 3 mln a firma pokazuje fatalne wyniki finansowe więc kurs obligacji jest niższy o 70% od nominału, jednak w piątek dokonałem zakupu po informacji ze spółki że zaciągnęła 2,5 mln pożyczki, a jako że w kasie na koniec marca miała 830 tys gotówki uważam że dokona wykupu obligacji wraz z odsetkami.

Przypominam zasady którymi się kieruję inwestując na giełdzie (link poniżej)

https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny,19659843.html

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Polwax Autor: factor__ [95.160.156.*]
    Przyznam że nie rozumiem.PLE0616 są w cenie ok 60 zł, a dzisiaj nie widać żadnej transakcji...?

• Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Polwax Autor: pprezes [37.152.18.*]
    PLE0616 to ostatnia cena 34 zł, cena o której piszesz 60 zł to teoretyczny kurs otwarcia / teoretyczna pierwsza transakcja, jednak dzisiaj nie zawarto żadnej transakcji gdyż giełda nie puściła handlu ze względu na tak duży wzrost (około 70%). Sam jestem ciekawy czy jeszcze jakikolwiek będzie handel do wykupu.

Prośba do Ciebie, jeżeli masz pytania czy wątpliwości to pisz pod wątkiem poświęconym codziennym inwestycjom czy spekulacją
    https://www.bankier.pl/forum/temat_re-przyszli-milionerzy-czyli-co-dzisiaj-gramy-i-na-czym-zarabiamy-2,20710707.html
    lub pod wątkiem poświęconym inwestycjom fundamentalnym , raczej długoterminowym.
    https://www.bankier.pl/forum/temat_analizy-ciekawych-spolek-do-portfela-przyszlych-milionerow,20583875.html

• Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem iAlbatros Autor: pprezes [37.248.255.*]
    Sprzedałem iAlbatros po 14,44, średni zakup to 12,58 czyli wzrost to 14 % jednak wcześniej część akcji sprzedawałem więc zysk z całej pozycji około 9-10%. Możliwe że zbyt wcześnie wyszedłem gdyż widać że popyt jest na akcje, jednak na tej pozycji miałem już blisko 20% straty i jestem zadowolony że zarobiłem.

Dzisiaj jedną z gwiazd sesji był Stalexport który urósł 7,21% przy potężnych obrotach bo 7,8 mln i w mojej ocenie wybiliśmy się z rocznego trendy bocznego i szanse na 10-15% wzrostu w krótkim terminie są duże.

Niestety dzisiaj słaba poszła informacja dla mojej pozycji spekulacyjnej czyli obligacji Property które kupiłem pod wykup a na który wskazywała zaciągnięta pożyczka na 2,5 mln, zarząd Property Lease w lakonicznym komunikacie poinformował o podjęciu decyzji o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Efekt Autor: pprezes [5.172.235.*]
    Efekt - kupno 10 akcji po 21, za 3,5% portfela, inwestycja długoterminowa od 3 m-cy do 5 lat, oczekiwana stopa zwrotu to 10-20% rocznie. KG Efekt posiada tereny usługowo-handlowe (pawilony) oraz 2 hotele 4 gwiazdkowe - wszystko znajdujące się w Krakowie z przychodami po 50%. Do zakupu akcji skłoniły mnie głównie dobre perspektywy hoteli i prawdopodobny wzrost przychodów i zysku dzięki: są to w miarę nowe hotele (około 10 lat) ale w 2013 i 2014 zostały przystosowane do wyższego standardu 4 gwiazdkowego, w 2015 zmieniły sieć na Best Western, wzrost dochodów Polaków ( w tym program 500+), zagrożenie terrorystyczne na świecie (w Polsce niewielkie), słaba złotówka (dobra dla turystów zagranicznych), prawdopodobny skokowy jednorazowy wzrost przychodów i zysków w 3 kw dzięki Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. Firma co roku wypłaca dywidendę ze stopą na poziomie około 5%. Jeżeli chodzi o wskaźniki to C/WK 1,08, C/P 0,86 są na zdrowym poziomie, atrakcyjnie natomiast wyglądają C/ZO 3,54 i c/z 5,71, jednak ja c/z przyjmuję na 3,60 gdyż zyski są zaniżane przez wysoką amortyzację budowy hoteli (chyba 40 letnia) czyli koszt który został poniesiony już dawno i teraz jest kosztem tylko księgowym. W ostatnich 4 kwartałach przy zysku netto 6,327 mln przepływy operacyjne wyniosły 11,747 mln a amortyzacja 3,683 mln. Zyski firmy są trochę ruchome gdyż firma ma kredyt w CHF (wzięty w najgorszym momencie bo w 2008r., do spłaty 4-5 tys chf) i na koniec kwartału w zależności od kursu urealnia wartość kredytu (zwiększa lub zmniejsza przychody i koszty finansowe).
    Patrząc na liczby to najgorzej wygląda bilans firmy, gdyż ma spore zadłużenie kredytowe prawie 70 mln przy aktywach 109 mln i zawsze jest ryzyko że może mieć problemy ze spłatą.
    Ryzyka to są zawsze standardowe jak bessa, dalsza likwidacja ofe, zamach terrorystyczny, wzrost konkurencji, pogoda.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Efekt Autor: pprezes [5.172.235.*]
    Efekt - kupno 100 akcji po 21, za 3,5% portfela, inwestycja długoterminowa od 3 m-cy do 5 lat, oczekiwana stopa zwrotu to 10-20% rocznie. KG Efekt posiada tereny usługowo-handlowe (pawilony) oraz 2 hotele 4 gwiazdkowe - wszystko znajdujące się w Krakowie z przychodami po 50%. Do zakupu akcji skłoniły mnie głównie dobre perspektywy hoteli i prawdopodobny wzrost przychodów i zysku dzięki: są to w miarę nowe hotele (około 10 lat) ale w 2013 i 2014 zostały przystosowane do wyższego standardu 4 gwiazdkowego, w 2015 zmieniły sieć na Best Western, wzrost dochodów Polaków ( w tym program 500+), zagrożenie terrorystyczne na świecie (w Polsce niewielkie), słaba złotówka (dobra dla turystów zagranicznych), prawdopodobny skokowy jednorazowy wzrost przychodów i zysków w 3 kw dzięki Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. Firma co roku wypłaca dywidendę ze stopą na poziomie około 5%. Jeżeli chodzi o wskaźniki to C/WK 1,08, C/P 0,86 są na zdrowym poziomie, atrakcyjnie natomiast wyglądają C/ZO 3,54 i c/z 5,71, jednak ja c/z przyjmuję na 3,60 gdyż zyski są zaniżane przez wysoką amortyzację budowy hoteli (chyba 40 letnia) czyli koszt który został poniesiony już dawno i teraz jest kosztem tylko księgowym. W ostatnich 4 kwartałach przy zysku netto 6,327 mln przepływy operacyjne wyniosły 11,747 mln a amortyzacja 3,683 mln. Zyski firmy są trochę ruchome gdyż firma ma kredyt w CHF (wzięty w najgorszym momencie bo w 2008r., do spłaty 4-5 tys chf) i na koniec kwartału w zależności od kursu urealnia wartość kredytu (zwiększa lub zmniejsza przychody i koszty finansowe).
    Patrząc na liczby to najgorzej wygląda bilans firmy, gdyż ma spore zadłużenie kredytowe prawie 70 mln przy aktywach 109 mln i zawsze jest ryzyko że może mieć problemy ze spłatą.
    Ryzyka to są zawsze standardowe jak bessa, dalsza likwidacja ofe, zamach terrorystyczny, wzrost konkurencji, pogoda.

ps poprawiłem liczbę kupna z 10 na 100 akcji
  • Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie maja Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Maj dla mojego portfela IKZE był słaby i liczyłem na więcej gdyż wzrósł o 3,60 % i obecnie wynosi 66.000 zł , od początku roku wzrósł o 40% a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 617%. Analizując maj z perspektywy czasu kilka transakcji sprzedaży jak zawsze było za szybko zrobione (Eurotax, Briju, iAlbatros) ale cieszy że kierunek wzrostu ich kursu trafnie przewidziałem i zarobiłem. W czerwcu nie spodziewam się zbyt dużo inwestycji ze względu na brak wyników firm, a jako że spekulacyjnie kupiłem obligacje Property Lease które możliwe że nie zostaną wykupionę to zakładam iż o 1.700 zł spadnie stan mojego portfela. Na stan portfela może też mocno wpływać Danks którego mam aż 40% portfela, który podał krótkoterminowo słabą informację (brak dywidendy), jednak w średnim i długim terminie jeżeli uzyska tak duże dofinansowanie z UE to może nastąpić wzrostowa eksplozja kursu.

Sukces miesiąca – iAlbatros – cieszy mnie że z blisko 20% straty zrobiło się 10% zysku, firma podała bardzo optymistyczne wyniki i w połączeniu z oczekiwanym skupem kurs może jeszcze urosnąć.

Porażka miesiąca – Interaolt – przy tak wysokiej dywidendzie nie ukrywam iż liczyłem że kurs powinien urosnąć z 30-50% a tak jednak się nie stało, poniosłem stratę około 500zł przez odtrącony podatek zapłacony na Litwie.

http://i.imgur.com/AiV5TGN.png
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Presco Autor: pprezes [5.172.234.*]
    Sprzedałem Presco 500 sztuk po 6,75, łączny wzrost kursu od mojego wejścia to 25% (myślę że jeszcze trochę urośnie), ja natomiast zarobiłem łącznie (kilka wejść i wyjść) około 20%. Jestem zadowolony gdyż to była pozycja bardziej spekulacyjna niż fundamentalna - firma robi potężną dystrybucję gotówki do akcjonariuszy ale przyszłość jej jest nie znana (czy i jak będzie zarabiać).
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Interaolt Autor: pprezes [5.172.234.*]
    Interaolt - ponownie kupiłem akcji 150 po 15,53 zł, za 4 % kapitału, inwestycja do 12 m-cy, oczekiwana stopa zwrotu 10-25%, spółka dywidendowa z ładnym bilansem, przepływami operacyjnymi. Nie będę wiele pisał gdyż była już wielokrotnie opisywana, obecnie jest po odcięciu dużej dywidendy i patrząc na wskaźniki kurs jest atrakcyjny, gdyby kurs spadał dalej to w okolicach 15 zł i niżej będę stopniowo skupował w miarę posiadanych środków.
    Załączam linki do poprzednich informacji o Interaolt aby popatrzeć co to za firma i jakie są ryzyka

https://www.bankier.pl/forum/temat_re-fundamentalny-portfel-emerytalny-kupilem-interaolt,19807511.html
    https://www.bankier.pl/forum/temat_re-fundamentalny-portfel-emerytalny-dokupuje-interaolt,20263071.html
    https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-irl,20557435.html

oraz link o zasadach jakimi się kieruję (posiadane akcje w tym linku są nieaktualne)

https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny,4379515,1.html

oraz rysunek z aktualnymi wskaźnikami
    http://i.imgur.com/zkNGVZU.png

• Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem eonet Autor: pprezes [5.172.237.*]
    Eonet - kupilem 236 akcji po 9,05, za 3% kapitału, inwestycja spekulacyjno-fundamentalna krótkoterminowa do 2 miesięcy, oczekiwana stopa zwrotu 5-10%, piszę tą informacje trochę z obowiązku gdyż od miesiąca (4 kółeczka zrobiłem) w daytradingu kupuję i sprzedaję akcje eonetu (kupno 9,00-9,10 a sprzedaję w okolicach 9,40-10 w zależności od mocy popytu). Podaję informacje o zakupie gdyż dzisiaj nie udało mi się sprzedać akcji i zostałem z akcjami. Eonet firma informatyczne w mocnym trendzie wzrostowym i dynamicznie rosnąca , wzrost w ostatnim roku , przychodów, zysków , kapitałów, piękne przepływy operacyjne 7,9 mln przy zysku 6,6 mln itp. Obecnie firma wskaźnikowo bardzo tania bo c/z 4,23 a c/zo 3,20, co więcej 10% akcji jest własnych czyli można traktować że c/z to 3,80, przy kapitalizacji 18 mln maja aż 9 mln gotówki, bomba. Jednak jest pewien szczegół który sprawia że nie mogę w pełni uznać tej inwestycji jako fundamentalną, Prezes w raporcie za 1 kw stwierdził iż wyniki w 1 kw są trochę zawyżone gdyż kilka kontraktów się zakończyło i skumulowało dlatego w mojej ocenie ciężko jest ocenić jak mogą wyglądać kolejne wyniki i jaką kwotę zawyżone zysku można przyjąć. Nie zmienia to jednak rzeczy że firma ciekawie wygląda i nie jest powiedziane że będzie nadal mocno rosła, ciekawostką wycena porównawcza wskazuje na 467 % potencjał wzrostu(wg biznes radar)http://i.imgur.com/lFt6N6p.png

Dzisiaj zostały zwołane Walne 2 moich spółek, w przypadku Telestrady doszedł też raport który pokazał zysk o 1 milion niższy niż wynikało to z raportu po 4 kw, jednak niższy zysk wynika z aktualizacji składników niefinansowych i nie ma on żadnego wpływu na poziom gotówki, dla mnie to nieważna informacja. Istotne dla mnie są 2 informację, iż zarząd będzie proponował dywidendę (wypłata pod koniec roku) oraz napisali że amortyzacja będzie tylko do końca roku zaniżała wynik netto (przypominam że amortyzacja to koszt wyłącznie księgowy a nie gotówkowy) czyli tak jak liczę jest szansa że za rok zyski powinny skokowo wzrosnąć (nawet 100%).
    W projektach walnego Eurocentu nie ma niespodzianek czyli brak dywidendy, jest to słuszna decyzja gdyż firma dynamicznie się rozwija, ma także obligacje dlatego w mojej ocenie 2-3 lata nie ma co liczyć na podział zysku.

• Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Polwax Autor: pprezes [5.172.238.*]
    Po 15,12 sprzedałem Polwax czyli po prowizjach wyszedłem na 0, nie podoba mi się sytuacja na rynku i dobrze mieć gotówkę a w przypadku Polwaxu myślę że nawet 6 miesięcy musiałoby minąć żeby mocniej ruszył do góry więc zdążę ewentualnie wrócić.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - Efekt Autor: pprezes [37.248.158.*]
    Obecnie mam 200 akcji Efekta i parę słów muszę o nim napisać. W dniu wczorajszym dosyć mocno osłabił się złoty w stosunku do CHF i jest poziom 4,025 a jako że Efekt ma 3,55 mln kredytu w CHF firma na koniec kwartału w różnicach kursowych robi przeszacowanie kredytu które wpływa na poziom zysku netto, każde osłabienie złotówki pomniejsza zysk netto a umocnienie powiększa zysk - ważne że jest to zabieg czysto księgowy i nie obniża gotówki w firmie. Przy kursie 4,05 PLN/CHF koszty różnic i odsetek będą identyczne jak rok wcześniej (zakładam że przychody będą trochę wyższe), jednak w przypadku możliwego Brexitu złoty może się sporo osłabić co może obniżyć zysk Efektu, przy 15 groszach osłabienia PLN zyska spada o 530.000 zl a poziom kursu waluty 4,20 jest jak najbardziej realny. Dlatego jest możliwe iż przez zabieg księgowy firma pokaże niższy zysk netto a to może negatywnie wpłynąć na inwestorów. Dla mnie najważniejsze są przepływy operacyjne i ogólnie gotówki a te są na bardzo wysokie i firma co roku zwiększa gotówkę i zmniejsza zadłużenie.

Najbliższe 2 tygodnie będą na giełdach nerwowe i prawdopodobne są spadki na giełdach i osłabienie złotówki, a ewentualny Brexit może tylko pogłębić te trendy, w mojej ocenie będzie to dobra okazja na długoterminowe zakupy szczególnie firm exportowych które dzięki słabej złotówce powinny pokazywać lepsze wyniki.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Wistil Autor: pprezes [37.248.158.*]
    Po 44,89 sprzedałem resztę Wistilu, na tej pozycji wyszedłem w okolicach 0 lub niewielkim minusie (dokupowałem i sprzedawałem 2 razy). Powodem wyjścia jest potrzeba zbierania pieniędzy na mocno przecenione ostatnio fajne spółki na których liczę że więcej mogę zarobić niż na Wistilu, który prawdopodobnie na obecnych poziomach będzie jeszcze ze 2 miesiące (do wyników) więc powinienem zdążyć wrócić. Wistil w mojej ocenie ma szanse pokazać dobre wyniki gdyż 50% eksportuje co przy obecnych kursach PLN daje mu dodatkowe zyski oraz dlatego że sprzedaje dobra bardziej luksusowe tzw. drugiej potrzeby których dzięki spadającemu bezrobociu czy programowi 500+ może więcej sprzedawać.

Uwaga - otworzyłem sobie IKE gdyż chcę trochę przecenionych akcji dokupić na długi termin, będą to głównie akcje rozwijających się firm, płacących dywidendy. Na razie nie będę prowadził portfela IKE ale o zakupach może będę informował, jeszcze nie zdecydowałem.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem NTT System Autor: pprezes [5.172.239.*]
    Po 3,21 sprzedałem resztę NTT System, wzrost kursu od wejścia 18% a ja zarobiłem około 13-14% gdyż wcześniej część sprzedawałem, za kilka dni dywidenda i jak zwykle wychodzę przed nią. NTT firma bezpieczna tzn o ładnym i zdrowym bilansie tylko mogłaby trochę poprawić rentowność, możliwe że po dywidendzie i wynikach wrócę.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Efekt i Walne Danks Autor: pprezes [5.172.234.*]
    Po 22,22 sprzedałem Efekt, zarobek około 5%, powód to spadki na giełdach oraz fakt iż kurs chf/pln jest zagrożeniem do wynikow efektu, przy 4,05 są r/r na 0 co powyżej to generalnie większe koszty finansowe (to głównie przeksięgowanie pozabilansowe ale wynik idzie w świat), generalnie do kursu 4,20 uważam że Efekt nie będzie miał gorszych wyników r/r. Tak jak pisałem bardzo podoba mi się ten model firmy i z chęcią wrócę do tej inwestycji ale na razie muszę popatrzeć z boku co wydarzy się na świecie.

Brexit - dzisiaj wielu inwestorów łapało tzw. spadające noże, ja nic nie dokupiłem gdyż uważam że spadki dopiero się rozpoczęły i spadniemy niżej (w tym ruchu 1650 na WIG20 ?), jak banki inwestycyjne coś między sobą ustalą to mogą być spore ruchy. Generalnie powstało wiele niewiadomych jak będzie wyglądał handel z Anglią i które firmy mogę na tym mocno ucierpieć dlatego do portfela trzeba teraz spółki dobierać rozważnie.

DANKS - dzisiaj było walne, od osoby która była na walnym wiem że szykuje się wiele dobrego w firmie jeżeli chodzi o zwiększenie kapitalizacji firmy, Prezes Truchel ma kilka wariantów na rozwój firmy i w tym roku powinno się dużo wydarzyć (przejęcia, dofinansowania z Unii itp) - w tym roku nie będzie dywidendy i skupu ale w przyszłym Truchel zapowiedział że będzie chciał nagrodzić akcjonariuszy - oczywiście na ile można mu ufać każdy sam musi rozważyć. Ja myślałem nad częściową sprzedażą (nawet odrobinę wcześniej odsprzedałem) ale dzisiaj z powrotem dokupiłem akcji i daję ostatnią szansę na spełnienie obietnic - czekam na 3 grube informacje w najbliższym czasie :-)
  • Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie czerwca Autor: pprezes [5.172.233.*]
    Czerwiec dla mojego portfela IKZE był słaby i pierwszy raz w tym roku odnotowałem spadek 3,00 % i obecnie wynosi 64.200 zł , od początku roku wzrósł o 36% a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 597%. Analizując czerwiec nie mam większych zastrzeżeń do swoich ruchów/zagrań a spadek wyceny przypisuję Brexitowi przez który wyceny większości spółek na całym rynku spadły. Ciekawostką będą obligacje które spekulacyjnie kupiłem Property Lease, myślałem że będzie 100% straty a może nawet i 100% zarobie tylko wykup wg propozycji układowych będzie co miesiąc przez 20 lat - czy ja tyle dożyję :-) . Jak pisałem w zeszłym miesiącu na stan portfela mocno wpływa Danks którego mam aż 40% portfela, jednak w mojej ocenie informacje/plany podane przez Prezesa Truchla jeżeli się sprawdzą to może być bardzo mocny ruch wzrostowy i na to liczę. https://www.bankier.pl/forum/temat_danks-walne-i-plany-na-przyszlosc,21036091.html

Sukces miesiąca –mocne zachowanie portfela pomimo spadkowego rynku

Porażka miesiąca – eonet– wejście spekulacyjno-fundamentalne, firma bardzo tania c/z 3,60, z ładnym bilansem (dużo gotówki) i zdrowa struktura, przepływami operacyjnymi i spadła 15%, w przypadku tej firmy spodziewam się słabszych wyników r/r w 2 kw (dlatego spekulacja) , jednak liczę że przed wynikami kurs się podniesie przynajmniej do poziomów mojego zakupu.

Efekt - kupiłem dzisiaj 100 akcji po 21,85, inwestycja długoterminowa, nawet 20 lat, oczekiwany zysk roczny 10-20%, ponad 50% przychodów pochodzi z dwóch hoteli 4 gwiazdkowych z Krakowie, spodziewam się 15% wzrostów przychodów w najbliższych latach dzięki wzrostowi cen i liczby klientów, firma ma dosyć ruchome zyski/straty ze względu na 3,55 mln kredytu w CHF i w zależności od wzrostów lub spadku kursu robią pozabilansowe księgowania (wzrost lub spadek kosztów finansowych), generalnie co kwartał spada ładnie zadłużenie oraz zyski są zaniżane przez dużą amortyzację czyli koszt księgowy wybudowania hoteli. O inwestycji pisałem wcześniej https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-kupilem-efekt,20762957.html https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-efekt,20890571.html

http://i.imgur.com/LClXa3j.png
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie czerwca Autor: tantal64 [83.27.190.*]
    Witam
    Jestem pod wielkim wrażeniem wyników, mimo słabego czerwca, wynikającym nie przez złe przewidywania.
    Pozazdrościć tylko i życzę wielu kolejnych zysków.
    Założyłem w czerwcu IKZE i chciałbym chociaż w połowie pochwalić się takim wynikiem.
    Pozdrawiam

• Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie czerwca Autor: pprezes [5.172.233.*]
    Zazwyczaj nie odpowiadam nikomu w tym wątku żeby nie zamazać sensu portfela ale dzisiaj jest smutna potrzeba gdyż chyba przed nami długotrwałe powolne spadki. Niestety szef wszystkich szefów zapowiedział dzisiaj zabranie kasy z OFE a co to oznacza dla giełdy to każdy wie. Nie widzę sensu obecnie kupowania spółek (szczególnie tych średnich i dużych) i tych z akcjonariatem OFE ale nie tylko gdyż spadki dotkną większość spółek. Musi nastąpić oczyszczenie z tych wszystkich negatywnych rzeczy jak nacjonalizacja OFE czy Brexit, to potrwa pewnie 2-3 lata i wówczas powinien z niższych poziomów rozpocząć się długotrwały trend wzrostowy. Podobna sytuacja była na Węgrzech, przykrócili tam też fundusze emerytalne, przykrócili banki i po wówczas mocnych spadkach pięknie teraz rosną : 1 rok wzrost 20%, 3 lata to 40%, u nas -23 % i -22%. Muszę przemyśleć swój portfel, wstrzymam się z zakupami spółek z akcjonariatem OFE a chciałem kupić Polwax czy Asseco CE, mam zagłostkę co ze Stalexportem który ma sporo OFE a szkoda go obecnie sprzedawać gdyż jest mocny trend wzrostowy i nieustannie poprawiane wyniki, pozostałe spółki są w miarę bezpieczne. Myślę że jak ktoś musi kupować akcje to trzeba wybierać tanie i z jakimś ekstra bonusem który ma lub może się wydarzyć w firmie, coś w stylu Danksa, firma z c/z 4,40 i możliwe bonusy jak 24 mln dotacji bezzwrotnej z UE, możliwe odzyskanie ogromnej wierzytelności co da zysk 16 mln i wprowadzenie spółki zależnej na giełdę (jak ją wysoko wycenią i jeszcze kurs podpompują to wtedy zysk wzrośnie dzięki aktualizacji inwestycji) - w mojej ocenie potencjał spadku i straty jest niewielki (10-20%) a szansa wzrostu i zysku jest nawet rzędu (50-300 %).
  • Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie lipca Autor: pprezes [5.172.235.*]
    Lipiec dla mojego portfela IKZE był bardzo dobry, wzrósł o 12% i wszedł na wyższy poziom bo wynosi obecnie 72.000 zł, od początku roku wzrósł o 53% a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 682%. Analizując lipiec nie mam większych zastrzeżeń do swoich ruchów/zagrań bo w zasadzie niezbyt wiele ich było a wzrost zawdzięczam 3 koniom pociągowym mojego portfela czyli Danks, Stalexport i Vindexus których miałem najwięcej w portfelu. W przedstawionym poniżej spisie moich inwestycji nie jest widoczne 250 akcji IRL i 300 akcji Telestrady które przeniosłem na nowo założone IKE. Od 1 sierpnia wyjeżdzam na wczasy i przez 2 tygodnie będę z pewnością rzadziej pisał na forum i oznajmiam iż może się zdarzyć sytuacja że poinformuję o kupnie lub sprzedaży akcji z 2-3 dniowym opóźnieniem.

Sukces miesiąca – solidne wzrosty Danksa i Stalexport oraz mocne odbicie Vindexusa

Porażka miesiąca – nie mam spółek które mnie zawiodły bo trudno uznać za porażkę spółki których kurs się nie zmienił.

Przyszłość – w sierpniu mamy wysyp raport kwartalnych co do których mam duże oczekiwania, spodziewam się poprawy wyników większości spółek zarówno z mojego portfela ale i nie tylko, a wynika to przesunięcia świąt na 1 kw co dało więcej dni roboczych w 2 kw oraz startu programu 500+ który odrobinę może już wpłynąć na poprawę wyników. Jednak najbardziej liczę na kilka świetnych informacji z Danksa które mogą nawet 2 -3 razy podnieść wycenę firmy a dlaczego to wyjaśnienie w linku poniżej https://www.bankier.pl/forum/temat_danks-przypomne-pod-co-tu-inwestujemy,21230159.html

http://i.imgur.com/qOOkAYV.png

• Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Stalexport Autor: pprezes [37.248.155.*]
    Sprzedałem dzisiaj resztę Stalexport po 3,69 zł, była to dłuższa inwestycja 9 miesięczna ale wielokrotnie sprzedawałem i dokupowałem akcje co pozwoliło mi zarobić około 20%. Wyszedłem bo widzę niezbyt duży potencjał obecnie wzrostów (może 5% rocznie) co sprawia iż jest wiele innych ciekawszych inwestycji które powinny przynieść wyższe stopy zwrotu.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem wszystkie akcje - ważne !! Autor: pprezes [37.248.159.*]
    Niestety mam złą wiadomość dla regularnych czytelników mojego portfela fundamentalnego, raczej nie będę milionerem na starość i nie zarobię 11 mln gdyż "życie" zmusiło mnie do nagłej sprzedaży wszystkich akcji i likwidacji rachunku IKZE. Niestety czasem tak bywa gdy się nie pracuje, żona zarabia poniżej średniej krajowej i ma się dzieci na utrzymaniu dlatego liczę że nikt nie będzie rościł pretensji że tak się stało.
    W dniu dzisiejszym sprzedałem resztki akcji:
    Efekt – po 22,96 – myślę że łącznie na nim zarobiłem ze 20% (dużo kupna i sprzedaży)
    Eurocent – po 7,50 – strata na ostatnim wejściu 15% - faktycznie dzięki Eurocentowi zarobiłem sporo pieniędzy (ponad 100%),
    Modecom – 19,53 – zysk na ostatnim wejściu 10% - faktycznie zarobilem znacznie więcej gdyż od zakupu 5 m-cy temu kurs urósł ponad 100%
    Vindexus – po 7,17 zł, zarobek na ostatnim wejściu z 5%, generalnie dużo więcej w tym roku przyciąłem
    Eonet – po 9,50 , zarobek na ostatnim wejściu z 5%, łącznie zarobiłem w 3 m-ce około 30%
    Danks – średnio sprzedałem po 1,05, zarobek około 35%

Ostateczny stan portfela IKZE wynosi 73.300zł , od początku roku wzrósł o 56% a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 696%. Na stanie mam jeszcze obligacje Property Lease warte albo i nie 1700 zł które zostaną mi przeksięgowane na zwykły rachunek maklerski i mają być spłacane przez najbliższe 20 lat – raczej jest to strata.

Obecnie aktywnie zamierzam inwestować na rachunku IKE na który wpłaciłem 12.000zł i z początkiem roku 2017 dopłacę tyle samo, na którym posiadam 5000 akcji Danksa oraz 250 akcji Interaolt. Jeszcze nie podjąłem decyzji czy będę prowadził publiczny portfel ale jak forumowicze Danksa wyrażą taką wolę i chęć to pewnie będę podawał swoje zagrania.

Celem mojego portfela (poza zarabianiem pieniędzy) było pokazanie iż można w miarę rozsądnie, bez zbędnego ryzyka zarabiać konkretne pieniądze na giełdzie nawet pomimo złego otoczenia (bessa, polityka) a jeżeli ktoś stracił przeze mnie pieniądze to bardzo przepraszam i proszę o wybaczenie, jestem mi źle jak ktoś traci kasę.

Żeby nie było smutno to informuję iż cały czas "jestem" na forum Danksa, czytam wpisy i służę radą.

http://i.imgur.com/prn4IZx.png

• Re: Fundamentalny Dzięki Autor: smok35 [94.251.231.*]
    Dzięki Prezes trzymam kciuki abyś został milionerem . Nie takim jak byliśmy na początku lat 90 ale takim dosłownie . Nie kupowałem akcji które polecałeś , po prostu słucham siebie . Życie splata różne figle , niekiedy trzeba tak uczynić jak i Ty uczyniłeś . Pozdrawiam i życzę powodzenia
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem wszystkie akcje - ważne !! Autor: pprezes [37.248.159.*]
    Niestety mam złą wiadomość dla regularnych czytelników mojego portfela fundamentalnego, raczej nie będę milionerem na starość i nie zarobię 11 mln gdyż "życie" zmusiło mnie do nagłej sprzedaży wszystkich akcji i likwidacji rachunku IKZE. Niestety czasem tak bywa gdy się nie pracuje, żona zarabia poniżej średniej krajowej i ma się dzieci na utrzymaniu dlatego liczę że nikt nie będzie rościł pretensji że tak się stało.
    W dniu dzisiejszym sprzedałem resztki akcji:
    Efekt – po 22,96 – myślę że łącznie na nim zarobiłem ze 20% (dużo kupna i sprzedaży)
    Eurocent – po 7,50 – strata na ostatnim wejściu 15% - faktycznie dzięki Eurocentowi zarobiłem sporo pieniędzy (ponad 100%),
    Modecom – 19,53 – zysk na ostatnim wejściu 10% - faktycznie zarobilem znacznie więcej gdyż od zakupu 5 m-cy temu kurs urósł ponad 100%
    Vindexus – po 7,17 zł, zarobek na ostatnim wejściu z 5%, generalnie dużo więcej w tym roku przyciąłem
    Eonet – po 9,50 , zarobek na ostatnim wejściu z 5%, łącznie zarobiłem w 3 m-ce około 30%
    Danks – średnio sprzedałem po 1,05, zarobek około 35%

Ostateczny stan portfela IKZE wynosi 73.300zł , od początku roku wzrósł o 56% a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 696%. Na stanie mam jeszcze obligacje Property Lease warte albo i nie 1700 zł które zostaną mi przeksięgowane na zwykły rachunek maklerski i mają być spłacane przez najbliższe 20 lat – raczej jest to strata.

Obecnie aktywnie zamierzam inwestować na rachunku IKE na który wpłaciłem 12.000zł i z początkiem roku 2017 dopłacę tyle samo, na którym posiadam 5000 akcji Danksa oraz 250 akcji Interaolt. Jeszcze nie podjąłem decyzji czy będę prowadził publiczny portfel ale jak forumowicze Danksa wyrażą taką wolę i chęć to pewnie będę podawał swoje zagrania.

Celem mojego portfela (poza zarabianiem pieniędzy) było pokazanie iż można w miarę rozsądnie, bez zbędnego ryzyka zarabiać konkretne pieniądze na giełdzie nawet pomimo złego otoczenia (bessa, polityka) a jeżeli ktoś stracił przeze mnie pieniądze to bardzo przepraszam i proszę o wybaczenie, jestem mi źle jak ktoś traci kasę.

Żeby nie było smutno to informuję iż cały czas "jestem" na forum Danksa, czytam wpisy i służę radą.

ps proszę na razie pod tym wątkiem nie wpisywać się, chciałbym aby jak najwięcej osób zobaczyło moje wyjście bo może ktoś moje ruchy powielał i nie zauważy że sprzedałem akcje

http://i.imgur.com/prn4IZx.png
  • Fundamentalny portfel emerytalny IKE - nowe rozdanie :-) Autor: pprezes [5.172.239.*]
    Po zamknięciu rachunku IKZE postanowiłem kontynuować pokazywanie swoich transakcji giełdowych na nowootwartym IKE, dokonałem wpłaty w kwocie 12.000 zł 17.06.2016r. i w styczniu 2017r. zamierzam dopłacić kolejne 12.000zł. Obecnie moim celem jest zarabianie 20% rocznie a czy utrzymam rachunek do emerytury i zostanę milionerem to nie wiem i się na to nie nastawiam, niestety życie płata figle i mogę ponownie być zmuszony wypłacić środki, z IKE jest o tyle lepiej że można dokonywać częściowych wypłat wpłaconych środków bez likwidowania całego rachunku.
    Jako że jest to poniekąd kontynuacja wcześniejszego wątku to zasady do przeczytania są w poniższym linku a szczególnie o ryzyku inwestowania na giełdzie i możliwości straty nawet wszystkich pieniędzy:
    https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny,19659843.html

Obecnie mój portfel przedstawia się następująco :
    Danks - 5000 akcji po 1,05, oczekiwany wzrost w ciągu 12 m-cy to 20-200%, więcej o tej inwestycji w poniższym linku : https://www.bankier.pl/forum/temat_danks-przypomne-pod-co-tu-inwestujemy,21230159.html
    IRL - 250 akcji po 15,09 , oczekiwany wzrost w ciągu 12 m-cy to 20-30%, inwestycja już opisywana ale krótko o niej, jest to spółka wybitnie dywidendowa, wypłacająca między 70-100% zysk netto dla swoich akcjonariuszy, oczekiwana dywidenda w 2017 to 2,5-3zł co powinno dać stopę dywidendy w okolicach 15%, c/z 4,50, C/WK 2,75, C/P 0,42, bardzo ładny bilans, ładne przepływy operacyjne, spadające przychody związane ze spadkiem cen energii ale jako że jest pośrednikiem bez większego wpływu na zysk (taniej kupią i taniej sprzedadzą)
    Onico - dzisiaj dokonany zakup w "terenie" więc nie do końca wszystko sprawdzone, 30 akcji po 116,34, oczekiwany wzrost w 12 m-cy to 25-100%, c/z 5,90 (reszta wskaźników po wprowadzeniu wyników), firma handlująca paliwami i gazem, w dzisiejszych wynikach pokazała bardzo mocny wzrost kwartalny zysku o 244 % do 9,33 mln, wzrost przychodów o 78% do 703 mln, bilans do przyjęcia ale nie zachwyca, przepływy operacyjne mocno ujemne a jest to w mojej ocenie związane z dynamicznym rozwojem firmy, spodziewam się nadal dynamicznego rozwoju tym bardziej że rząd wprowadza zmiany w paliwach (będzie potrzebne zabezpieczenie na 10 mln czy coś w tym stylu) które powinno ukrócić nielegalny handel paliwami i pozytywnie wpłynąć na Onico. 3 m-ce temu prowónywałem Onico z Unimotem i podobnie te firmy oceniłem a od tego czasu Unimot urósł o 120% więcej dlatego liczę że Onico będzie po tak świetnych wynikach odrabiać straty i mocno rosnąć, tym bardziej że inwestorzy lubią takie duże firmy. Uwaga - nie przejrzałem dużo wstecz raportów z firmy dlatego nie wiem czy szykują się jakieś emisje akcji czy zagrożenia dla inwestorów, jest to inwestycja głównie pod wskaźnik c/z oraz dynamiczne przyrosty zysków i przychodów.

http://i.imgur.com/xH7ervf.png

• Fundamentalny portfel emerytalny IKE - podsumowanie sierpnia Autor: pprezes [31.0.124.*]
    Sierpień był dla mojego portfela dobry gdyż wartość nieznacznie wzrosła, a od otwarcia rachunku IKE 17.06.2016r. i wpłaty 12.000zł stan rachunku wzrósł o 11% i obecnie wynosi 13.536 zł. Tak jak się spodziewałem mało jest obecnie robionych transakcji ze względu na niskie saldo gotówki a większe przetasowania w portfelu zaczną się w styczniu do dopłacę środki na IKE.

Sukces miesiąca - zakup Onico i dynamiczny wzrost kursu w krótkim okresie, liczę że będzie to w tym roku koń pociągowy mojego portfela i dynamiczne wzrosty powinny być w okolicach wyników

Porażka miesiąca - brak

Przyszłość - na połowę września (jak znowu nie zmienią) przesunął się termin rozstrzygnięcia 24 mln dotacji i do tego czasu kurs Danksa może się lekko osuwać bo sprzedają zniecierpliwieni.

W publikowanych w tym miesiącu wynikach jest kilka które okazały się lepsze r/r i trzeba przyznać że reakcja rynku była mocna czyli wzrosty, wyniki spółek z mojego portfela zwykłego maklerskiego są dobre i zgodne z oczekiwaniami, bardzo ładnie Efekt i Delko, spekulacyjny Bowim zgodnie z prognozą, zawiódł Interaolt gdyż przyjąłem że w 2016 zyski będą o 25% niższe niż w 2015r. a są o 32%, tutaj na szczęście ratuje wysoka amortyzacja zakupionych wiatraków i na poziomie generowanie gotówki jest ok.
    Kupiłem też 1000 akcji iAlbatros po 12,61 z myślą o trwającym skupie po 28,90, zakładam że skupią 15% i każda sprzedaż pozostałych akcji powyżej 10 zł da mi zysk - jest możliwe że sprzedam te akcje na rynku ale jak ktoś zapłaci mi w okolicach 13,20.

http://i.imgur.com/bNIUKCY.png 
  • Fundamentalny portfel emerytalny IKE - kupiłem Bowim Autor: pprezes [31.0.124.*]
    Bowim - kupno 950 akcji po 4,45, za 30% obecnego portfela, inwestycja do 6 m-cy, oczekiwany wzrost 10-50%. Spółka jest producentem wszelkiego rodzaju produktów stalowych. Kolejny kwartał Bowim pokazał bardzo dobre wyniki i opierając się na c/z zrobił się tani bo c/z 4,80. W pokazanych wynikach jest jednorazowy zysk z tytułu aktualizacji nieruchomości na 5 mln brutto co sprawia iż wyniki wyglądają lepiej niż są. Jednak jest wiele czynników że postanowiłem kupić akcje jak: wysoka amortyzacja, bardzo ładne przepływy, dobry okres dla branży dzięki wprowadzonym przez Unię cłom antydumpingowe na stal z Chin i Rosji, niższe koszty energii do produkcji, zmiany w Vat i ukrócenie firm wyłudzających (szacunki że 15-20% jest obecnie mniej firm), nowe rozdanie środków z unii na inwestycje, wyższe ceny stali o kilka % r/r. Liczę że wyniki 3 i 4 kw będą także lepsze i w połączeniu z obecnymi świetnymi wynikami za 1 i 2 kw dynamiki r/r będą mocne.

Uwaga - akcje IRL przeniosłem (sprzedałem) na zwykły rachunek maklerski aby zwolnić gotówkę na zakup Bowim, oczekuję większego potencjału wzrostu Bowim niż IRL. Obiecuję że jeżeli sprzedam akcje IRL to napiszę na forum.
  • Fundamentalny portfel emerytalny IKE - podsumowanie września Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Wrzesień był dla mojego portfela słaby gdyż wartość jego spadła aż o 6% i obecnie wynosi 12.760 zł a od otwarcia rachunku IKE 17.06.2016r. i wpłaty 12.000zł stan rachunku wzrósł o 6% . Tak jak się spodziewałem mało jest obecnie robionych transakcji ze względu na niskie saldo gotówki a większe przetasowania w portfelu zaczną się w styczniu gdy dopłacę nowe środki na IKE.

Sukces miesiąca – przebicie przez Onico poziomu 137 zł co powinno przyspieszyć ustanawianie nowych historycznych szczytów

Porażka miesiąca – cofnięcie kursów Bowim i Danks

Przyszłość – czekam cały czas na rozstrzygnięcie dotacji 24 mln z Unii jakie może pozyskać Danks

Krótko jeszcze o moim zwykłym portfelu maklerskim z którego jestem zadowolony, udało mi się zarobić około 10 % i taki poziom chciałbym co miesiąc utrzymywać. Obecnie w tym portfelu posiadam (od największego zaangażowania) : Efekt, Astarta, Danks, Decora, Briju, Interaolt, Odlewnie, Vindexus, Onico, Wistil, Agroton, Celon Pharma.

http://i.imgur.com/r9c9HJ5.png
  • Fundamentalny portfel emerytalny IKE - zmiany Autor: pprezes [31.0.123.*]
    Dzisiaj dokonałem pewnych przesunięć w moim portfelu a mianowicie Bowim z IKE przeniosłem na zwykły rachunek maklerski a w druga stronę przeniosłem 125 akcji Efektu. Dokonałem tych zmian gdyż bardziej mi zależy na dobrym wyniki rachunku IKE a jestem przekonany że lepsze wyniki pokaże Efekt i kurs powinien mocno iść w górę, natomiast do Bowim nie mam 100% pewności że wyniki będą lepsze, dodatkowo na forum pojawiła się sugestia (osobiście w nią nie wierzę) że wyniki Bowim będą gorsze dlatego mam mniejszą pewność że Bowim urośnie (możliwy jest nawet spadek).
    Obiecuję że w momencie sprzedaży na zwykłym rachunku akcji Bowim poinformuję o tym, do wyników (lub szacunków) zamierzam trzymać te akcje.
    Obecnie w portfelu fundamentalnym mam akcje : 5000 Danks, 30 Onico, 125 Efekt.

Na zwykłym maklerskim mam akcje : 4funmedia, Agroton, Astarta, Arteria, Bowim, Briju, Celon Pharma, Danks, Decora, Efekt, Interaolt, Odlewnie, Onico, Vindexus, Wistil.

Dzisiaj szacunki przychodów podał Briju i jak dla mnie są fantastyczne, przychody w 3 kw wzrosły o 48% r/r aż o 67 mln i wszystko wskazuje że wyniki na poziomie zysku netto będą bardzo mocne.

• Fundamentalny portfel emerytalny IKE - sprzedałem Danks kupiłem Aviaaml Autor: pprezes [37.248.154.*]
    Sprzedałem dzisiaj 5000 akcji Danks po 0,83 i za uwolnioną gotówkę przeniosłem ze zwykłego rachunku 700 akcji i dokupiłem 300 akcji Aviaaml, mam obecnie 1000 akcji ze średnią 4,45. Pisałem już o tej inwestycji na forum że zaufałem analizie/informacjom/wyliczeniem dovado z forum https://www.bankier.pl/forum/temat_zysk-za-3-q-powinien-byc-najwyzszy-w-historii-spolki,22143039.html a wczoraj od "znawcy" firmy dowiedziałem się więcej na jej temat, na czym polega biznes czy jakie mogą być przyszłe wyniki i jestem bardzo optymistycznie nastawiony. To nie są w 100% zweryfikowane informacje bo trudno się dokładnie wszystkiego dowiedzieć a firma skąpi informacjami ale możliwe są rekordowe wyniki w 3kw (przyszłych zresztą też) gdyż aviaaml prawdopodobnie pośredniczył w sprzedaży 6 nowych samolotów (chyba 2015 rocznik) na których mógł zarobić niezłą prowizję, nawet 3 mln USD na jednym (w tamtym roku zarobił na 3 samolotach po 3 mln USD) co może dać 18 mln USD x 3,90 kurs to da 70 mln złotych przychodu i na zwykłej swojej stałej działalności mogą miec 30 mln zł czyli przychody 100 mln a koszty niech 50 mln będą (mogą być dużo niższe i wyższe) to dałoby zysk kwartalny 50 mln zł przy 5 mln rok wcześniej (uwaga na biznesradar.pl złe są podane kwoty, zgłosiłem już to do poprawki). Jeżeli by się to sprawdziło to c/z spadłaby na 2 może odrobinę więcej. Dodatkowo jest realne że do 2019 będą mieli jeszcze około 20 samolotów więc szykuje się stały duży zarobek dla firmy. Uwaga : jako że ciężko jest dokładnie ustalić liczbę sprzedanych samolotów kwoty przeze mnie podane mogą się diametralnie różnić i zysk netto może być 10 mln ale i 60-70 mln - pierwszy raz podaję taką rozpiętość :-) ale powinny być dużo mocniejsze niż rok wcześniej. Potencjał spółki zauważyli fundamentaliści http://analizyobs.blogspot.com/2016/10/3-spoki-z-gornej-poki.html , https://marketrevolution.ghost.io/aviaaml-i-jej-wycena/ oraz od strony technicznej http://comparic.pl/aviaam-leasing-aal-analiza-zamowienie/ . Obecne wskaźniki sa bardzo niskie c/z 3,28, c/zo 2,80, c/wk 0,45, ev/ebidta 4,03, bilans jest zdrowy (duże aktywa trwałe to posiadane samoloty), a przepływy operacyjne i pozostałe typowe dla tej branży. Oczekiwany wzrost w ciągu 12 m-cy to 25-200%.

Wracając do Danksa jestem totalnie zaskoczony nową emisji akcji której myśl dopuszczałem ale w momencie otrzymania 24 mln dofinansowania a go nie dostali więc totalna porażka, firma która ma 8 mln obecnie nie pracującej gotówki wyciąga ręce po kolejne miliony to zwykłe złodziejstwo. Po raz kolejny zostaliśmy okłamani, co walne jesteśmy mamieni wizjami rozwoju firmy (przejęcia, inwestycje) a lata mijają, nic się nie dzieje, przychody spadają, kasa rośnie i nie jest transferowana dla akcjonariuszy. Zostawiłem sobie 500 akcji (na zwykłym maklerskim) aby ewentualnie móc kupić akcje nowej emisji ale czy to zrobię to jeszcze nie wiem, czy cena będzie atrakcyjna oraz jak wyjaśni nową emisję Truchel i czy się rozliczy z poprzednich dwóch emisji.
  • Fundamentalny portfel emerytalny IKE - zamykam i zapraszam na blog Autor: pprezes [5.172.238.*]
    Wrzesień był dla mojego portfela bardzo dobry gdyż wartość jego wzrosła aż o 12,78% i obecnie wynosi 14.324 zł a od otwarcia rachunku IKE 17.06.2016r. i wpłaty 12.000 zł stan rachunku wzrósł o 19,36% . Poprzez niespodziewaną emisję akcje w Danks musiałem dokonać zmian na szybko w portfelu, sprzedałem wszystkie akcje Danks a zakupiłem (część przeniosłem ze zwykłego r-ku maklerskiego) akcje Aviaam Leasing.

Sukces miesiąca – zwycięzca może być tylko jeden, Onico, w dwa miesiące od mojego zakupu wzrósł o 75% i nie ukrywam iż liczę na więcej ale wszystko będzie zależało od wyników, jak mnie zawiodą to sprzedaję akcji, jak zaskoczą pozytywnie lub będą zgodne z oczekiwaniami to trzymam.

Porażka miesiąca – mocny spadek Danksa, jest to kolejny raz gdy niespodziewany ruch zarządu wprowadza dużą zmienność kursu, jest to kolejny mój zawód na tej spółce ale w ostatnich latach dobrze na niej zarobiłem i mam do niej sentyment to nie wykluczam iż w przyszłości kupię jego akcje.

Przyszłość – listopad to sezon wyników i powinno się dużo dziać w portfelu, szczególnie mocno oczekuję na wyniki Aviaam Leasing gdyż historycznie dla mnie jest duża rozpiętość oczekiwanych owyników: od 20 mln zysku kwartalnego do 70 mln (czyli 350% rozpiętości).

Z dniem dzisiejszym zamykam na forum bankiera i stockwatch.pl mój portfel fundamentalny IKE i jest to mój ostatni wpis na tych forach. Powodów jest kilka ale główny to oskarżanie mnie że jestem nieuczciwy (daję analizę firmy i w tym samym czasie sprzedaję jej akcje), jest to wierutna bzdura, otworzyłem się przed wszystkimi jak mogłem, pokazywałem na koniec stan konta z aktualnymi akcjami w portfelu (tego chyba żadna osoba prywatna nie robiła na żadnym forum czy blogu). Drugim powodem jest niespodziewana emisja akcji Danks, spotkała mnie krytyka za spadki, przepraszam wszystkich że nie przewidziałem iż firma mająca 8 mln gotówki która nie otrzymuje dofinansowania z UE a miała zainwestować wkład własny 6 mln, zamiast wypłacić część uwolnionej gotówki akcjonariuszom to wyciąga łapy do nich po więcej, jesto to dla mnie niezrozumiałem.

Łącznie na rachunkach najpierw IKZE a po likwidacji jego na rachunku IKE zarobiłem w tym roku ponad 60%, jest to więcej niż zakładane moje 20%. Wynik bardzo mnie cieszy gdyż WIG 20 w tym czasie spadł o 2% a rynek jest bardzo trudny, chyba najtrudniejszy od kilkunastu lat, niesprzyjająca polityka dla giełdy, okrojenie OFE i coraz mniej gotówki na rynku a bez niej trudno o wzrosty.

Co dalej ?

Oczywiście nie znikam z sieci a chcę dalej w niej istnieć i dzielić się moim doświadczeniem z innymi i pokazywać swoje transakcje wraz z analizami zakupionych akcji spółek. Założyłem swój autorski blog : http://analizyprezesa.blogspot.com/  oraz publiczny portfel online (prawie) http://www.biznesradar.pl/portfel/17409,blogprezesa na których będę robił to samo co na forum bankiera, pisał analizy kupowanych spółek (postaram się to robić bardziej profesjonalnie), wymieniał się poglądami z uczestnikami bloga, prowadził publiczny portfel – tutaj jest zasadnicza zmiana bo nie będzie podziału na IKE i zwykły portfel, tylko będą one połączone, przez co analizy każdej kupionej spółki będą pełniejsze (obecnie pełniejsze byłe tylko w IKE) i będzie ich więcej. Możliwe iż nie jest jeszcze to ostateczny kształt bloga, na pewno są niedociągnięcia ale myślę że z upływem czasu będzie się zmieniał i rozwijał.
    Zapraszam wszystkich chętnych do korzystania z mojego bloga http://analizyprezesa.blogspot.com/ obiecuję iż na każde wasze pytanie odpiszę (tak szybko jak to możliwe).

Osoby które straciły przeze mnie pieniądze i czują się oszukane czy zawiedzione to serdecznie przepraszam, nigdy nie było to moją intencją, pisałem zawsze o spółkach tak jak ja je widziałem (ich szanse i ryzyka), starałem się unikać spekulacji tylko szukałem bezpieczniejszych inwestycji często kosztem większych zysków.

Za dobre słowa – serdecznie dziękuję.

http://analizyprezesa.blogspot.com/

http://i.imgur.com/MgtkSRZ.png
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny IKE - zamykam i zapraszam na blog Autor: kasa24 [88.156.154.*]
    Czesc prezes
    Powiedz mi jak na tym blogu mam zadawac pytania do Ciebie
    Pozdrawiam Kasa24
  • Fundamentalny portfel emerytalny IKE - zamykam i zapraszam na blog Autor: pprezes [5.172.238.*]
    Możesz pytać pod dowolnym postem a jak chcesz żebym ci prywatnie na e-maile odpowiedział to masz formularz kontaktowy.
    Blog najlepiej prezentuje się (zawiera więcej treści) w wersji mobilnej
    http://analizyprezesa.blogspot.com/
  • Danks - czyli niczego nie bądź pewien Autor: blogprezesa [5.172.238.*]
    Miało być że blog najlepiej prezentuje się w treści na komputer - :)

Jako że wszystkich spółek które mam w portfelu wrzucam linki do ich analiz na moim blogu więc i do Danksa też to robię
    http://analizyprezesa.blogspot.com/2016/10/danks-czyli-niczego-nie-badz-pewien.html
[x]
DANKS -10,71% 0,50 2020-02-18 09:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.