• Fundamentalny portfel emerytalny Autor: pprezes [37.248.255.*]
    W związku ze sporą liczbą wpisów pod moim wątkiem które zaburzają czytelność mojego portfela, proszę o nie wpisywanie żadnych komentarzy pod tym wątkiem, ja będę wpisywał kupno i sprzedaż akcji a dyskusję o „moich” czy „waszych” akcjach prowadźmy na poprzednim wątku lub dowolnie otwartym.

Celem budowy mojego portfela jest osiągnięcie jak największej stopy wzrostu w terminie 30 lat (do emerytury) a konkretnie chciałbym pomnożyć 47.000 zł do kwoty 11.000.000 i aby ten cel zrealizować powinienem osiągać roczny zysk na poziomie 20%. Portfel mój prowadzony jest na rachunku IKZE dzięki czemu nie płaci się żadnych podatków dochodowych w przypadku dywidend czy osiągniętych zysków a dopiero kończąc 65 lat płaci się 10% podatku, wcześniejsze wycofanie pieniędzy wiąże się z zapłatą 19% podatku dochodowego (mam nadzieję że do tego nie dojdzie ale życie może splatać nam figla ). Lepszym rachunkiem „emerytalnym” może być rachunek IKE w którym nie ma 10% podatku przy wyjściu, wcześniej można go zamknąć oraz są częściowe wypłaty jednak ja już otworzyłem IKZE i tak na razie niech zostanie.
    Spółki które wybieram do portfela analizuję głównie pod kątem fundamentalnym, szukam spółek tanich z c/z w okolicach 5, osiągających w ostatnich kwartałach czy latach wzrosty przychodów i zysków, najlepiej jakby były w trendzie wzrostowym, wybierając spółki staram się też znaleźć jakieś wydarzenie (przejęcie, wysoka dywidenda) czy czynnik który powinien spowodować skokowy wzrost kursu, najbardziej lubię spółki dywidendowe. Każdą potencjalną spółkę do portfela analizują (czytam raporty finansowe czy EBI/ESPI) do 3 lat wstecz  aby nie zaskoczyła mnie uchwalona emisja akcji czy inny czynnik który może negatywnie wpłynąć na zysk z inwestycji. Inwestuję zarówno na rynku głównym GPW jak i newconnect i mam świadomość że newconnect jest bardziej ryzykowny, trudniej jest wejść jak i wyjść po dobrym kursie z inwestycji, jednak potencjalny zysk z inwestycji może być znacznie wyższy niż na GPW. W moim portfelu nie ma miejsca na spółki spekulacyjne, z wycenami wręcz z kosmosu (c/z np. 50 czy 100) , nie interesuje mnie kupno spółek pod kontrakty, otwarcie jakiejś linii produkcyjnej czy innowacyjnego produktu gdyż tego nigdy się nie da policzyć i przewidzieć wpływu na wyniki finansowe, przykład to AEDES, mała firma podała że zawarła 3 kontrakty na 115 mln i wówczas kurs w kilka miesięcy urósł o 400% , po roku jednak okazało się że kontrakty są deficytowe, firma jest na skraju bankructwa a kurs od szczytu spadł o 90%.
    Co kwartał przeglądam raporty finansowe wszystkich spółek jest ich z 700 więc jest co robić a włożona praca jak mi się odwzajemni jedną „perełką” która przyniesie solidny zarobek to będę szczęśliwy.
    Jako że kilka osób na forum chciało abym pokazał w jakie spółki inwestuję a ja się na to zgodziłem, chcę ustalić zasady aby w przyszłości nie było nie porozumień oraz pretensji w stosunku do mnie że ktoś stracił pieniądze na podstawie moich inwestycji. Na forum w przypadku zakupu akcji spółki będę informował – ile kupiłem akcji i po jakim kursie, dlaczego ją kupiłem, jaki horyzont inwestycji i jaki zysk spodziewam się osiągnąć, zarówno w przypadku kupna jak i sprzedaży akcji będę się starał podać tą informację na forum tego samego dnia. Uwaga, podam taką informację jak sprzedam lub kupię cały zamierzony pakiet, jeżeli będę częściowo wchodził lub wychodził z inwestycji nie będę tego pisał na forum.  Aha, ważne, nie spodziewajcie się że będzie dużo transakcji, może to być jedna czy dwie transakcje w okolicy wyników czy dywidendy ale może też być sytuacja że w danym roku nie będzie żadnej transakcji gdyż np. wszystkie spółki będą stabilnie rosły, poprawiały wyniki i nie będzie potrzeby tego zmieniać. Z organizacyjnych rzeczy to mam rachunek w bossa.pl , prowizja od transakcji 0,29 % (zniżka z tytułu członkostwa w SII ), nie stosuję stop lossów gdyż uważam że inwestycja fundamentalna jest obarczona mniejszym ryzykiem niż spekulacja i wcześniej lub później powinna przynosić zyski, nie inwestuję w żadne instrumenty powiązane z dźwignią finansową (forex, kontrakty) gdyż jest to dla mnie gra zbyt obciążająca psychicznie a i poniosłem kilka bolesnych strat dlatego inwestuję tylko i wyłącznie w akcje spółek polskich, dobrze odczytuję kierunki ruchu akcji ( w tym roku w okolicach 95% trafności) ale niestety zbyt wcześnie zazwyczaj wychodzę z pozycji, korzystam z pomocy technicznej na attrader.pl i fundamentalnej stockwatch.pl gdzie mam wykupione abonamenty, na IKZE inwestuję dosyć agresywnie tzn. prawie cała gotówka jest w akcjach ale nie muszę posiadać akcji za wszelką cenę, jak nawet ktoś mi podpowie że jest okazja inwestycyjna to muszę najpierw ją dobrze przeanalizować nawet kosztem wzrostu kursu i stracenia „okazji”, jest 700 spółek na gpw i zawsze wcześniej czy później „perełka” się trafi, do końca tego roku prawdopodobnie jeszcze będę miał dużo wolnego czasu i dzięki temu mogę dużo śledzić wiadomości i komunikatów giełdowych które mogą mieć wpływ na mój portfel. Pamiętajcie że jest to tylko i wyłącznie moja inwestycja, a moje transakcje po to Wam podaję żeby pokazać/nauczyć jak można pomnażać pieniądze bez nadmiernego ryzyka, inwestując w spółki stabilne, rozwojowe i fundamentalnie zdrowe. Doskonale znam ryzyko inwestycji w przedstawione przeze mnie spółki i wiem że mogę stracić większość pieniędzy dlatego jeżeli ktoś z czytelników forum kupi omawiane przeze mnie akcje na podstawie mojego wpisu czy transakcji musi też mieć świadomość iż może stracić całość pieniędzy, sam powinien podjąć decyzję o zakupie czy sprzedaży po uprzednim zapoznaniu się z wszystkimi raportami czy komunikatami tych firm a moja analiza nie jest i nie może być żadną rekomendacją do kupna tych akcji. Każdy inwestor musi pamiętać o dywersyfikacji swojego „portfela” którego kształt jest zależny od wielu różnych czynników, a każdy inwestor powinien mieć zbudowany inaczej swój „portfel”. Pamiętajcie że każda inwestycja niesie za sobą wiele ryzyk, są sytuacje czy informacje których nie możemy przewidzieć gdyż nie „siedzimy w firmie” a obecnie dochodzi jeszcze ryzyko globalnej bessy która potrafi nawet i najlepsze firmy mocno przecenić. Będę moje inwestycje podawał w tym samym wątku dlatego powyższa regułka o nie ponoszeniu odpowiedzialności za wasze decyzje inwestycyjne dotyczy wszystkich spółek podawanych w późniejszym terminie. Prośba : pomimo 15 lat doświadczenia na rynku finansowym na pewno nie wiem wszystkiego, jestem i mogę być omylny lub niedokładny dlatego gdyby zaszła sytuacja że znacie jakieś istotne informacje na temat spółki którą zakupiłem a ja tej informacji nie znam lub nie wyłapałem to proszę poinformujcie mnie o tym na forum, dzięki czemu uniknę jakiejś nieprzewidzianej straty. No dobra, sporo się napisałem więc pora przejść już do meritum czyli obecnego portfela który w większości już znacie bo jak kupowałem to pisałem na forum.

Na 1.01.2016r, hipotetyczne saldo wynosiło 47.000 a na dzień 08.02.2016 saldo to 51.000zł co oznacza wzrost o 8%. Aktualnie będę podawał za jaki procent portfela kupiłem / mam akcje i po jakiej cenie.

Eurotax – 24 % portfela po 2,66 – inwestycja do 6-12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-75%, firma tania c/z 4,81, dywidendowa, co kwartał poprawiająca przychody i zyski ,wypłacająca w ostatnich latach blisko 100% zysku, przewiduję stopę dywidendy ponad 20%
    Vindexus – 16 % portfela po 5,81 – inwestycja do 3-5 lat, oczekiwany wzrost roczny 20%, tania c/z 4,86, dywidendowa, co kwartał poprawiająca przychody i zyski, branża wierzytelności bardzo perspektywiczna gdyż banki będą duże ilości tańszych wierzytelności sprzedawać z powodu wycofania BTE  wprowadzenia podatku od aktywów a spłaty dzięki bogaceniu się społeczeństwa czy nawet wprowadzeniu programu 500+ na dziecko powinny się poprawić
    LSI Software – 15 % portfela po 4,09 - inwestycja do 6-12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, firma z ujemnym c/z spowodowanym odpisami w 4 kw 2014 z tytułu nie trafionej inwestycji, w obecnym roku po 3 kw są rekordowe wyniki bo ponad 50% wzrostu zysku i po wynikach za 4 kw które powinny być dobre przewiduję że c/z spadnie poniżej 4, branża informatyczna, bardzo perspektywiczna dzięki nowej turze dopłat z Unii Europejskiej, firma dodatkowo stara się o 8 mln dotacji,
    Eurocent – 6 % portfela po 7,40 – inwestycja do 3-5 lat, oczekiwany wzrost roczny 25-50%, firma tania c/z 4,32, co kwartał poprawiająca przychody i zyski, dzięki zmianie sposobu finansowania odnotowała skokowy wzrost przychodów i zysku, od 4 kwartału 2015 zwiększa zakres swojej działalności na całą Polskę, wg planu motywacyjnego dla zarządu za 3 lata zamierza zwiększyć zyski o 100% do 9 mln, co przy obecnym kursie da c/z 2
    Stalexport – 9 % portfela po 3,23 – inwestycja do 12 lat, c/z 7,00, jest to nietypowa inwestycja ale bardzo bezpieczna, gdyż prawdopodobny okres jej trwania to 2027 i wtedy w związku z wygaśnięciem koncesji autostradowej firma zostanie zamknięta, akcje zostaną skupione i wycofane z giełdy, tutaj trzeba szacować ile firma może zarabiać rocznie przez 12 najbliższych lat, jaki zostanie majątek trwały przy likwidacji i jak to się może przełożyć na kurs akcji, według moich ostrożnych szacunków dzięki taniemu paliwie, wzroście o 10% rocznie ruchu na autostradzie i wzrostowi o ponad 10% od marca 2015 stawek za przejazd autostradą firma powinna rocznie zarabiać pomiędzy 100 a 200 mln, co powinno dać wzrost kurs o 150-200% (około 15% rocznie), firma rocznie generuje 150 mln gotówki, pięknie.
    Dase – 3,6 % portfela po 32 ,inwestycja na 1-6 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%,  Dase podobnie jak LSI wykazał w 4 kw 2014 stratę za sugestią biegłego i utworzył rezerwy na spółki zależne, wg zarządu było to jednorazowe i obecnie nie ma co odpisywać. Przy kursie 37 groszy kapitalizacja firmy to tylko 1,95 mln a zysk po 3 kw 2015 wykazuje 485 tys i szacuję że za cały 2015 r, będzie 600 tys zysku a wówczas firma będzie bardzo tania, c/z 2,5.
    ED Invest – 3 % portfela po 2,08, inwestycja na okres 3-9 miesięcy, oczekiwany zysk 15-50%, firma tania c/z 4,70, C/WK 0,54, C/ZO 3,77, C/P 0,62, WOZ 50, bilans ładny gdyż aktywa obrotowe 98 mln są prawie o 48 mln wyższe od zobowiązań 50 mln, ładne przepływy operacyjne 9,4 mln. Po 3 kw 2015roku notuje znacznie lepsze wyniki niż rok wcześniej, przychody wzrosły o 13 % do 29 mln a zysk netto o 70% do 3,649 mln. Szacuję że firma zarobiła 5 mln i tak jak w ubiegłym roku przeznaczy na dywidendę 70% zysku co da 3,5 mln dywidendy czyli 28 groszy na akcję (stopa dywidendy to 13%).
    Quercus – 8 % portfela po 4,68 - inwestycja do 6 miesięcy, oczekiwany wzrost 20-50%, firma c/z 12,00, firma wypłacająca 100% zysku, od 2 lat w formie skupu w bardzo wysokimi cenami : w 2015 to 9,30 w 2014 to 8,5 a następnie obniża kapitał zakładowy o skupione akcje. Szacuję że firma zarobiła w 2015 minimalnie 41 groszy na akcję  czyli o 6 groszy mniej niż w 2014. W 2015 w okolicach skupu kurs urósł do 8zł dlatego przy założeniu trochę niższego kursu skupu np. 8,50 kurs ma szanse urosnąć do 7-7,50zł
    Presco – 3% portfela po 5,52, inwestycja do 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 20-100%, firma c/z 45,20 (uwaga 10 razy droższa niż większość moich inwestycji), już ją podawałem na forum jako inwestycja pod przejęcie przez KRUKA całego portfela wierzytelności (był już 25% zarobek), teraz po oficjalnej sprzedaży inwestuję pod informację co Presco zrobi z pozostałą kasą a będzie jej miało całą górę, i znowu szacuję : 215 mln kasa od kruka – minus 45 mln spłata obligacji i zobowiązań – minus spłaty dłużników 20 mln pozostaje 140 mln gotówki przy kapitalizacji 110 mln. Jako że Presco przestanie być firmą windykacyjną a zostanie firmą udzielającą pożyczek pozostaje szacowanie ile przeznaczy pozostałej kasy na pożyczki czy ewentualnie przejęcie jakiejś firmy pożyczkowej i tutaj przyjmuję że zostawi między 30 a 63 mln złotych i resztę wypłaci akcjonariuszom np. w formie dywidendy lub skupu z cena 3 razy wyższą niż obecny kurs. Przy 63 mln pozostawionych na pożyczki (wariant pesymistyczny) na dywidendę lub skup przeznaczy 77 mln co da stopę dywidendy aż 70% i wówczas kurs powinien mocno wystrzelić w górę. Główni akcjonariusze Presco już kilka lat temu chcieli wyjść z inwestycji w Presco dlatego uważam iż będą starali się jak największą kwotę wypłacić sobie i innym.
    Briju – 3,8% portfela  po 14,06, inwestycja 3-15 miesięcy, oczekiwany wzrost roczny 25-50%, firma tania c/z 4,37 i niedowartościowana, w 2015 otworzyła 20 nowych salonów jubilerskich, zrezygnowała z pośrednika przy sprzedaży zegarków (będzie kupować od producentów i dzięki temu zwiększy marżę), wg prezesa w 4 kw byli zadowolenie ze sprzedaży, rekomendacja BM BPS z potencjałem wzrosty ponad 50%
    Gotówka to 6,60% portfela.

• Fundamentalny portfel emerytalny - są transakcje Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Sprzedałem po 31 groszy Dase (strata 3%) jak dla mnie złe wyniki, spodziewałem się dużo lepszych , i większość sprzedałem LSI , mocno wzrosło bo od mojego wejścia po 3,5 ponad 50% :-) Zostawiłem sobie 325 akcji żeby poleżały i poczekały na wzrosty :-)
    Kupiłem dzisiaj Aqua Poznań za 4 % wartości portfela po 11,11 - podali fantastyczne wyniki i liczę na wzrosty, analizę przedstawię dopiero jutro bo dzisiaj wysyp raportów i trzeba wyłapywać okazje :-)
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - jeszcze jedna transakcja Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Kupiłem jeszcze Modecom (producent sprzętu elektronicznego) - inwestycja za 4% kapitału (może zwiększę w zależności od dzisiejszych wyników innych firm) po 8,85, inwestycja 3-18 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, firma tania, c/z tylko 3, ładny wzrost r/r bo przychody o 14% a zysk o 80%, bilans prawidłowy aktywa obrotowe wyższe o 15 mln niż zobowiązania, przepływy operacyjne 1,9 mln i mogłyby być wyższe (może wynikać to z faktu iż duże sklepy za sprzęt sprzedany przed świętami zapłaciły w nowym roku), kapitalizacja 10 mln więc malutka, na 8,85 jest jakaś ukryta sprzedaż, więcej danych wrzucę za kilka dni jak na attrader.pl lub stockwatch.pl wprowadzą dane do systemu
    Aqua Poznań - chciałem wejść poniżej 12 zł i się udało - inwestycja za 4 % kapitału po 11,11, inwestycja od 1 dnia do 12 miesięcy, oczekiwany wzrost 25-100%, świetne wyniki (realizują kontrakt Pern), tania firma bo c/z 3,5, bilans ładny gdyż aktywa obrotowe 17,589 mln są o 80% wyższe od zobowiązań, firma pięknie wygenerowała gotówkę bo aż 8,395 mln i ma w kasie aż 9,120 mln co przy kapitalizacji 10,5 mln jest ewenementem, tutaj mogą być duże wzrosty i dlatego nie ma chętnych do sprzedaży i podaż jest wysoko ustawiona, więcej danych wrzucę za kilka dni jak na attrader.pl lub stockwatch.pl wprowadzą dane do systemu

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem LSI Autor: pprezes [37.248.255.*]
    Sprzedałem dzisiaj resztę LSi Software po 5,42, całkowity zarobek w 3 miesiące przekroczył 50%, patrząc na wskaźniki firma jest nadal bardzo tania (c/z 5,02, C/WK 0,74, C/P 0,61) a według automatów analitycznych z portalu stockwatch.pl potencjał wzrostu to 157%, jednak ja dostrzegam rysy na bilansie (zbyt duży wzrost zobowiązań) oraz zapowiedź braku dywidendy jest powodem sprzedaży.
    Jestem po przeglądzie kilkuset raportów za 4 kw (czytałem dzisiaj do 2 w nocy) i generalnie raporty są słabe i w większości spadki przychodów i zysku r/r. ALE tak nie jest w przypadku spółek z mojego portfela :-) , Danks mamy rekord, Eurocent najlepsze wyniki na całej giełdzie, mnóstwo gotówki wygenerowanej, firma taniutka jednak ignorowana przez inwestorów a tego nie rozumiem i trochę dokupiłem akcji, Euto-Tax dobre wyniki choć liczyłem o 500 tysi więcej (dali extra premię zarządowi 140 tysi, impreza integracyjna 40 tysi oraz kupno sprzętu 140 tys) , w przypadku Euro-taxa szacuję stopę dywidendy na 17% więc liczę że kurs jeszcze 30-50% ma szansę urosnąć.
    Z innych firm których wyniki mi się spodobały to modecom i aqua poznań które kupiłem, ładnie eonet i s4e ale one są już zbyt drogie jak dla mnie i zastanawiam się nad malutkimi firmami teliani i mennica skarbowa.

Czekam teraz na pozostałe wyniki firm z rynku głównego i mam nadzieję że będą dobre.
  • Dokupuję akcje !!! Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Dzisiaj dokupiłem Stalexport, Quercus, Briju oraz Modecom,
    Stalexport - mam 15% portfela po 3,18, jesteśmy w długoterminowym trendzie wzrostowym przy wsparciu na 2,90-3,00 czyli warto kupować, na miesiąc, w dniu wyników raczej wyjdę bo będą rekordowe i wtedy powinien być mocny wzrost - jest to firma na której w długim terminie nie można stracić, jestem o tym przekonany, w ciągu 11 lat (koniec koncesji) powinna minimum wzrosnąć 100% ale bardziej liczę na okolice 200%.

Quercus - mam 10% portfela po 4,80, na 3 miesiące do podania ceny skupu którą szacuję na 8,5 zł

Briju - mam 6% portfela po 13,63 , firma w zawrotnym tempie się rozwija, może podać świetne wyniki choć 100% pewności nie mam gdyż otworzyła w ubiegłym roku ze 20 salonów i pewnie spore koszty poniosła, możliwe że na dłuższy termin

Modecom - mam 10% portfela po 9,08 możliwe że na dłuższy termin, ciekawostka wg stockwatch.pl potencjał wzrostu przekracza 250%
    Cieszy mnie że zaczął się trochę ruch na Eurocencie, firma bardzo niedowartościowana, wg stockwatch.pl potencjał zmiany +174%

• Fundamentalny portfel emerytalny Autor: pprezes [5.172.238.*]
    Dzisiaj Modecom mocno w górę wystrzelił i poszedł w górę o 35%, liczę że jest to początek mocniejszego ruchu w górę z zasięgiem jeszcze 30-50% w tym ruchu do c/z 6 (czyli będzie jeszcze bardzo tanio), jako że firma ładnie się rozwija to po krótkim odpoczynku jest szansa na dalsze wzrosty.

Aqua też zaczęła wariować i dzisiaj 8% up, tutaj też jest bardzo jeszcze tanio bo c/z 3,6 to jak darmo, ładne wyniki i dużo kasy w kasie :-)

Jestem ciekawy jak ten ruch wzrostowy na tych spółkach się dalej rozwinie.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem SMT Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Pierwszy raz po wskazaniu forumowicza kupuje spółkę, czyli smt, jak stracę to więcej nie będę się sugerował typami innych inwestorów ale trochę ostatnio zarobiłem więc jest co stracić :-)
    SMT - kupno za 8% kapitału po 13,58 zł, okres inwestycji do 3 miesięcy, jest to inwestycja w której nie patrzymy na fundamenty (które są dobre ale firma sprzedała filar swojej działalności czyli firmę informatyczna za 150 mln i chce rozwijać druga firmę z której za 3 lata przewiduje wysokie zyski i na razie nie jestem w stanie policzyć jak to będzie wyglądało faktycznie w przyszłości ) tylko ustawiam się pod skup, a że skup będzie to jest pewne gdyż na zwołane walne jest propozycja skupu i to nawet dwóch, a mianowicie jeden zaproponowany przez Zarząd za 31 mln z niewiadomą ceną oraz drugi zaproponowany przez TFI Trigon za 66 mln z ceną 28,90 czyli wyższą o 110% od obecnego kursu. W przypadku 1 skupu cena jest nieznana (ma być ustalona przez zarząd) ale myślę że nie będzie niższa niż 15,42 czyli średni kurs z 6 m-cy (tutaj może nie być reakcji kursu), jednak osobiście obstawiam że będzie 2 wariant skupu z kursem 28,90 i skupem ponad 20% obecnych akcji (czyli skup potężny). Za skupem tym przemawia fakt iż 40% akcjonariatu składa się z polskich tfi i ofe które będzie raczej zależało na dużym skupie i będą na walnym, 30 % jest w rękach templeton, członka zarządu Khanfira i agencji czart którzy nie mam pojęcia jak będą głosować oraz 30% jest w rękach drobnicy czyli nie wiadomo ile ich przyjdzie na walne i jak będą głosować. Dlatego jeżeli będzie skup numer 2 to przewiduję wzrosty nawet 70-80% gdyż reakcja inwestorów powinna być mocna, w przypadku mniejszego skupu kurs raczej powinien być w miejscu a zsotanie z akcjami też może być dobrym pomysłem gdyż Zarząd przewiduje że spółką którą chcą rozwijać czyli iAlbatros ma w 2019 mieć 28 mln zysku co sprawiłoby że c/z byłoby w okolicach 4 co też powinno wpłynąć na wzrosty - oczywiście prognozy są zawsze obarczone ryzykiem ich nie dotrzymania.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Interaolt Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Drugi dzisiaj zakup (pierwszy smt ) po podpowiedzi forumowicza genus czyli Interaolt (IRL) na której zakup czaiłem się pół dnia na niski kurs i nie doczekawszy się kupiłem po 20 zł.
    AB Inter Rao Lietuva - zakup za 8% kapitału po 20 zł, inwestycja od 3 m-cy do kilku lat, oczekiwany zarobek to albo okolice 20-50% ze wzrostu kursu lub dywidenda 15-20% i trzymanie jej przez dłuższy czas. Jak nazwa wskazuje jest to firma z Litwy (staram się unikać inwestycji w firmy zagraniczne), zajmująca się produkcją i sprzedażą prądu w kilku państwach bałtyckich, firma jak na spółkę dywidendową i z GPW jest tania gdyż c/z 5, c/zo 5,49, c/p 0,50, C/WK 3,68. Firma w 2015 zanotowała spadek przychodów o 11% do 186 mln Euro (przez spadek cen około 15%) ale uzyskali wyższy zysk netto o 51% do 18,819 mln EUR a wynika to z lepszych warunków wietrznych (dużą część produkcji mają z wiatraków i jak mocniej wieje tym większa darmowa produkcja :-). Powodem zakupu jest dzielenie się corocznym zyskiem z akcjonariuszami - obiecywali w prospekcie czy podobnym dokumencie że będą dzielić się 70% zysku jednak w ostatnich latach było to w okolicach 90%, ja przyjmuję że będzie to 80% co przy kursie Euro 4,30 da 3zł na akcję czyli stopa dywidendy 15%. Z doświadczenia wiem że taka dywidenda ma szansę podnieść kurs o 20-30% i na to liczę, gdyby wzrostu nie było to inkasuję dywidendę i trzymam akcje dłużej, spodziewam się iż w 2016 zysk może być podobny, max odchylenie +/- 10% co powinno sprawić iż za rok dywidenda powinna być w okolicach 13-18%. Wygląda na to że ropa która zbiła znacznie ceny energii jest już w pobliżu dołka, i w przyszłym roku ceny ropy powinny zacząć rosnąć co się powinno przełożyć na wyższe ceny prądu, a czy będzie wiało tego nie wiem (trzeba zapytać meteorologów :-).
    Ryzyka : firma zagraniczna więc obowiązuje prawo Litewskiego kraju ci może być istotne w przypadku problemów z firmą, informacje w języku angielskim co może sprawić iż niezbyt dokładnie przeczyta się raportu firmy, bessa na świecie, dalszy spadek prądu i bezwietrzna pogoda :-)
    Jak widać jest sporo ryzyk i pozytywów dlatego inwestycja raczej dla typowych dywidendowców

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Interaolt Autor: pprezes [5.172.238.*]
    W ostatnich dniach quercus ładnie wzrósł (20% zarobku w miesiąc ) dlatego się sporo skróciłem (po 5,68), zostało mi 30% pozycji, ładnie zaczyna być zbierany Stalexport pod świetne wyniki (dlatego warto jeszcze wsiadać, mam prawie najwięcej w portfelu ), ładnie dzisiaj zbierany Euro-Tax (nie długo informacja o 17-18% dywidendzie), dzisiaj kupowane ładnie też Presco .
    Modecom i aqua stanęły w miejscu i czekam jak może się trochę kurs cofnie to podkupię je obie (jak będę miał czym :-)

Najbardziej martwi Vindexus który na sporych obrotach spada już ponad miesiąc (11 % straty) i trochę za wcześnie wszedłem w poniedziałek w SMT (nie przyjrzałem się jakie są ruchy na kursie a tak zawsze robię gdy wchodzę) i strata 3%.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Interaolt Autor: szeniek [213.68.238.*]
    Myślałem o 2 spółkach, które ostatnimi latami płaciły sporą dywidendę: Polna i Wadex.
    Czy jest sens interesować się nimi?

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Interaolt Autor: zajcom [139.149.31.*]
    Polna to wg mnie dojna krowa, sam mam niewielki pakiet ich akcji (okolo 2% porfela) wiec moja ocena moze nie byc w pelni obiektywna.

Zarzad jest bardzo ostrozny z wydatkami, przez co spolka generuje dobre przeplywy rok w rok i ma sie z czego dzielic. W perspektywie jest przejecie podmiotow od skarbu panstwa ale znajac podejscie zarzadu ktory panicznie niechce przeplacac zapewne nic z tego nie wyjdzie.

Glowny akcjonariusz takze spolke traktuje jak dojna krowe, nie forsuje konsolidacji na sile raczej interesuje go wyplata dywidendy nie wtrajacac sie znacznie w poczynania zarzadu (poza zabieraniem im rok w rok nadwyzek finansowych).

Cena 21.50 PLN jest jednak dosc wysoka, mimo istotnego spadku w ostatnim roku. Nie wydaje mi sie aby powtorzono dywidende 5 PLN, z raportow gdy je analizowalem wynikamo mi ze smialo ~7% (1.5 PLN) wzledem obecnego kursu mozna sie tutaj spodziewac.

Minusem jest mala plynnosc waloru, oraz brak perspektyw na rozwoj (istotne zwiekszenie zyskow i dywidendy).
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Quercus Autor: pprezes [37.248.255.*]
    Po znacznie lepszych niż oczekiwałem wynikach sprzedałem Quercus po 5,77, dzisiaj udało się też kupić po 5,59 i sprzedać po 5,77, łącznie zarobiłem w okolicach 22%, kurs może jeszcze 20% wzrosnąć jak podadzą info o skupie.
    Co do polnej to fachowiec zajcom odpisał a ja w innym wątku.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Quercus Autor: szeniek [195.26.22.*]
    Jeszcze interesuje mnie Polwax. Jutro są ich wyniki
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Quercus Autor: pprezes [5.172.239.*]
    Luty dla mojego portfela IKZE był dobry gdyż wzrósł o 10 % i obecnie wynosi 55.259 zł a od początku roku wzrósł o 17%. Jednak nie jestem w pełni z wyniku zadowolony gdyż przez mój zbytni pośpiech byłoby o 10% więcej zarobku – wyszedłem ze stratą DTP po artykule w pb.pl że nie będzie przejęcia (akcje kupiłem pod fundamenty a nie przejęcie) a dzisiaj okazuje się że jest przejęcie (uciekło mi 25%) oraz zbyt wcześnie zrealizowałem zyski na LSI (25% było wyżej ) oraz Quercus (10% uciekło).
    Aktualnie moje największe pozycje po około 17% portfela czyli Stalexport i Vindexus czekają na wyniki a Euro-Tax na decyzję o 17-18% dywidendy. Na 15-20% dywidendy czeka też Interaolt którego akcje jeszcze dokupowałem i mam 10% portfela. Co do tej firmy miałem wątpliwości o przyszłe wyniki gdyż wydawało mi się (tak przeczytałem) że jest to zasługa wytworzenia więcej taniej energii przez wiatraki jednak one odpowiadają tylko za 15% sprzedaży a wyższa rentowność dodatkowo to zasługa (prawdopodobnie)  tańszych zakupów energii w Rosji (ich główny akcjonariusz to firma rosyjska) – a wynika to z bardzo słabego rubla w ubiegłym roku w stosunku do euro a raczej w rublu płacą rosji za kupioną energię. W tym roku rubel jest jeszcze słabszy do euro dlatego jeżeli wyniki za 1 kw potwierdzą wysokie zyski powiększam znacznie portfel w akcje tej spółki J
    Ponadto w portfelu mam jeszcze (malejąco zaangażowanie) :  Modecom, Edinvest, SMT, Briju, Presco, AquaPoznań, Eurocent.
     Zrzut ekranu z rachunku IKZE
     RAZEM WARTOŚĆ PORTFELA
    55 259.59

@ szeniek
    Polwaxu wyniki są w zasadzie znane, bardzo dobre ale raczej już zdyskontowane, w krótkim terminie max wzrost 10% w długim terminie jest szansa na wzrosty w okolicach 15% rocznie (przy zachowaniu obecnej dynamiki rozwoju)
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Quercus Autor: szeniek [195.26.22.*]
    Dziękuję za odpowiedź. Również zaangażowałem się w Presco, Edinvest, poza tym Polna, Wadex i Groclin.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - Stalexport Autor: pprezes [5.172.233.*]
    Dzisiaj wyniki podał Stalexport, tak jak się spodziewałem są świetne i nawet lepsze od moich 117 mln prognozowanych, 119 mln zysku daje nam c/z 6,30 , najważniejsze w każdej firmie przepływy operacyjne to aż 196 mln , firma ma na kontach 700 mln gotówki (500 mln jest zablokowane na przyszłe wydatki jak remonty czy wymiana nawierzchni) przy podobnej (750 mln) kapitalizacji całej firmy. Nie ukrywam iż spodziewałem się wzrostów minimum 5-10% dzisiaj a tego nie ma bo widać że kurs jest ewidentnie przez jakiegoś grubasa blokowany, ja trzymam dalej i nie sprzedaję akcji gdyż wiem że przy takich zyskach wcześniej czy później kurs wystrzeli w górę. W tym roku nie widzę zagrożeń dla wyników i liczę że o 10% będą lepsze niż w 2015, powodem jest ciągle zwiększany ruch na autostradzie dzięki taniej benzynie czy bogaceniu się społeczeństwa, w tym roku dojdą Światowe Dni Młodzieży które z pewnością podniosą trochę zyski.

Co do Vindexusa to wczoraj ukazała się uaktualniona rekomendacja dm boś z potencjałem wzrostu o blisko 60% więc dobra wiadomość :-)

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Aqua Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Sprzedałem dzisiaj resztę akcji Aqua, najniżej kupowałem po 10 zł najwyżej sprzedałem po 14 jednak całkowity zarobek w okolicach tylko 5%. Aqua pokazała piękne wyniki, jest bardzo tania c/z 2,80 i posiada mnóstwo gotówki bo 9 mln przy takiej samej kapitalizacji jednak z 2 powodów sprzedałem : trochę mnie denerwowały dziwne ruch na kursie kilkudziesięcioma akcjami zmiany kursu po kilka % oraz nie dająca się określić przyszłość : obecnie główne przychody firmy to z tytułu realizacji wysoko marżowego kontraktu Pern który dobiega końca, zostało jeszcze około 10% prac i do zapłaty około 20 mln (koniec prac i rozliczenie finansowe w pierwszym półroczu) a później nie wiadomo jak będzie sobie firma radziła z pozyskiwaniem kontraktów i ich rentownością. Zawsze inwestuję patrząc nie tylko w przeszłość ale starając się głównie przewidzieć przyszłość ( ) dlatego sprzedałem Aquę, prawdopodobnie za wcześnie gdyż najbliższe wyniki za 2 kwartały mogą być wyśmienite i może dojść dywidenda co może podbić kurs nawet 50% jednak sprzedałem i do akcji Aquy nie wracam.
    Długoterminowo lepiej mi wygląda Modecom którego mam 8% i Stalexport 22% portfela - ale Stalexport chcę się trochę skrócić bo sporo kupiłem licząc na wystrzał a na razie lipa :-)
    Zwiększam cały czas zaangażowanie (w miarę zwalniania środków ) w Interaolt (16% portfela obecnie) , kupując jej akcje 2 tygodnie temu miałem trochę wątpliwości gdyż firma pokazała ogromną dynamikę zysku przy spadających przychodach, niby firma podała że powodem były lepsze warunki wietrzne co zwiększyło produkcję energii, jednak uważałem że niej to powód gdyż sprzedaż "wiatrakowa" odpowiadała tylko za kilka % całej sprzedaży firmy, dlatego po dość długim poszperaniu w dokumentach, internecie i skonsultowaniu się z "mądrzejszymi" ode mnie okazuje się że powodem tak ładnych wyników jest kurs EUR/RUB :-)
     Interaolt jest głównie pośrednikiem w dostarczaniu energii (taki polski Duon) i ponad 70% energii importuje z Rosji a w przypadku importu istotny jest kurs waluty, a w 2015 rubel był słabszy w stosunku euro o 30% r/r (średni kurs 67 do 51), dlatego spadek przychodów (spadek cen energii) był rękompensowany słabym rublem. Obecny rok obecnie wygląda jeszcze lepiej gdyż średni kurs to 84 czyli jest jak na razie wyższy aż o 25% od tego z 2015r. Dlatego w przypadku dalszego spadku cen energii ( chyba już niezbyt duży) i słabszych wiatrów liczę że wyniki będą dobre także w 2016r dzięki kursie walutowemu, nie długo będzie informacja o dywidendzie a ta nie może być niższa niż 70% zysku z 2015 czyli minimum 14% stopa dywidendy i to może wpłynąć na wzrost kurs. Przypomnę jeszcze że firma w tym roku całkowicie spłaciła 2 kredyty łączna spłata to 6,282 mln EUR oraz poinformowała iż zgodnie z prawem Litewskim będzie przedstawiała tylko raporty półroczne i roczne (bez kwartalnych) - to niezbyt dobra informacja bo nie wiemy co się dzieje w firmie. UWAGA - gdyby ktoś chciał dokupić akcje Interaolt to wyżej niż po 19 zł nie ustawiajcie się gdyż po tej cenie sprzedaje jakiś automat, więc nie ma co przepłacać.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Aqua Autor: genus [212.67.151.*]
    Aqua kupiłem po 11,5 sprzedałem za 14
    odkupiłem po 10 zł, widzę jeszcze potencjał firmie 
    Interaolt mam 20% akcji w swoim portfelu 19,5 
    onico kupiłem po 50 zł 
    vindexus 5,8 zł 
    s4e kupiłem po 9 zł sprzedałem za 10,2 zł
    mennica skarbowa kupiłem po 1,75 sprzedałem po 3 zł odkupiłem i średnia wychodzi 2,65 
    Blue Ocean Media kupno 0,89 gr (możesz tą spółkę sprawdzić albo dać ocenę od 1 do 10) już dawno bym się tego pozbył ale nie idzie tego sprzedać z małą stratą :(
    efix 12,9 zł 100 akcji mi zostało 
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - dokupuje BRIJU Autor: pprezes [5.172.239.*]
    W piętek poda wyniki BRIJU (które wg mojej prognozy będą rekordowe) dlatego zaktualizowałem moją analizę o istotne informacje oraz prognozę przychodów i zysku netto.
    Briju - zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją wysokiej jakości wyrobów jubilerskich ze złota oraz z kamieni szlachetnych. Kupując akcje kierowałem się tylko i wyłącznie fundamentami firmy czyli po pierwsze niskim wskaźnikami świadczącymi o niedowartościowani firmy : c/z 4,04, c/zo 3,95, c/wk 1,38 i bardzo atrakcyjne c/p 0,16, wskaźnik ogólnego zadłużenia 34, rating AAA. Firma w ostatnim raporcie finansowym pokazała ładne dynamiki wzrostów kwartał do kwartału zarówno po stronie przychodów +30% jak i zysku netto +21 % a roczne dynamiki to odpowiednio 47% i 74%, stan gotówki w kasie to 6,24 mln. Niskie wskaźniki oraz wysokie dynamiki wzrostu przychodów i zysku netto zostały dostrzeżone przez dm bps który wydał rekomendację kupuj z ceną docelową 28,80 czyli o 111% wyższa od obecnego kursu a systemy automatycznej wyceny na biznesradar.pl wskazują wg metody porównawczej na 165% potencjał wzrostu. O rozwoju firmy świadczy dynamiczne zwiększanie sieci salonów jubilerskich z 12 do 30 w 2015 a w 2016 planują otworzyć jeszcze około 15. Jest to słuszny kierunek dywersyfikacji zysków gdyż na głównej dotychczasowej hurtowej działalności marze były na poziomie 5,6% a sprzedaży detalicznej osiągają ponad 40%. Briju w ostatnim czasie podpisał szereg umów z czego jedna na dostawę złota za 500 mln (po 100 mln rocznie), zrezygnowali z pośrednika przy sprzedaży zegarków (będzie kupować od producentów i dzięki temu zwiększy marżę), na początku grudnia zarząd podawał iż jest zadowolony ze sprzedaży w salonach i szykuje się do świątecznego szału zakupów, w październiku i wrześniu Prezes Zarządu skupował kilka razy akcje co może świadczyć o wiarę w swoją firmę (lub pod świetne wyniki), aktualna cena złota jest dość niska i znajduje się po środku notowań z ostatnich 5-10 lat a w ostatnim miesiącu zaczęła się podnosić, zrobił się szum w mediach więc może sprzedaż wzrosnąć.
    Moja prognoza wyników za 4kw to : Przychody 250 mln czyli wzrost r/r o 111 % a zysk netto 10 mln czyli wzrost o 117 %.
    Wyliczenia te wynikają z faktu iż w okresie 4 kw firma podała w formie komunikatów ebi że zrealizowała transakcje znaczące (sprzedaż hurtowa) na kwotę 222 mln a pozostałe 28 mln założyłem że zrealizowali z mniejszymi kontrahentami hurtowymi oraz w salonach jubilerskich (detal), marża brutto hurtowa wg raportu za 3 kw to 5,6 % a detal nawet przekracza 40%, a ja przyjąłem do obliczenia zysku netto 4% (niska wartość bo trzeba jeszcze uwzględniać koszty zarządu i finansowe ale czym wyższy przychód to one są niższe), czyli 4% od 250 mln mamy 10 mln zysku. Po dodaniu zysku po 3 kw otrzymamy zysk roczny ok. 24 mln czyli przy obecnej kapitalizacji da c/z 3,40, czyli ekstremalnie tanio jak na spółkę z gpw. Żeby zobrazować lepiej dynamiczny rozwój BRIJU to trzeba spojrzeć na wyniki r/r ( z uwzględnieniem mojej prognozy) : przychody wzrost o 65 % do 650 mln a zysk netto o 92% do 24 mln i pomimo tak imponujących wzrostów kurs akcji spadł w ciągu roku o 24 %.
    Jak dla mnie BRIJU jest jedną z najbardziej niedowartościowanych spółek na całej GPW (chyba najbardziej) i jak dla mnie potencjał wzrostu w okresie 12 mc-y to 100% i pokrywa się on z wycenami z biznesradaru.pl czy rekomendacją dm bps które w mojej ocenie po piątkowych wynikach zostaną znacznie podniesione - może to być nawet wg nich okolice 200%.
    Kurs BRIJU uważam za średnioterminową okazję inwestycyjną, mam obecnie 10% portfela i zamierzam do wyników zwiększyć zaangażowanie do 15% licząc na duży wzrost kursu po wynikach oraz dostrzeżenie firmy przez analityków giełdowych czy większe grono inwestorów.

Ryzyk jest jak zawsze kilka ale jedno sprawiło iż kurs spadł od szczytu o 50% (technicznie kurs odbija i mamy trend umiarkowany spadkowy ale kilka wskaźników pokazało sygnały kupuj) a mianowicie artykuł w pulsie biznesu z sierpnia 2015 że Briju może wyłudzać vat, link http://www.pb.pl/4250202,92353,jak-zloto-i-srebro-pompuja-briju , oczywiście firma napisała oświadczenie i zgłosiła sprawę do KNF i prokuratury (brak żadnych informacji co się obecnie dzieje). Innymi ryzykami obecnymi w Polsce to jest polityka czyli rządy pis oraz ryzyko globalnej bessy.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - korekta BRIJU Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Uwaga, błędnie przeliczyłem w BRIJU transakcje umów znaczących za 4 kw przez co zawyżyłem zysk przychody i zysk netto, poniżej zaktualizowana analiza, ponadto załączam cytat dm pbs "Nieuzasadniona przecena jest pokłosiem doniesień Puls Biznesu, który w szeregu artykułów podważył legalność działalności spółki w obrocie srebrem, wskazując na możliwe uchybienia zwłaszcza w kontekście VAT-u. Z naszej wiedzy, jak również z relacji spółki wynika, iż prowadzona działalność w tym zakresie jest jak najbardziej legalna, czego dowodem są kontrole organów podatkowych i realizowane na bieżąco rozliczenia podatku VAT" - dodano"
    Briju - zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem i dystrybucją wysokiej jakości wyrobów jubilerskich ze złota oraz z kamieni szlachetnych. Kupując akcje kierowałem się tylko i wyłącznie fundamentami firmy czyli po pierwsze niskim wskaźnikami świadczącymi o niedowartościowani firmy : c/z 4,04, c/zo 3,95, c/wk 1,38 i bardzo atrakcyjne c/p 0,16, wskaźnik ogólnego zadłużenia 34, rating AAA. Firma w ostatnim raporcie finansowym pokazała ładne dynamiki wzrostów kwartał do kwartału zarówno po stronie przychodów +30% jak i zysku netto +21 % a roczne dynamiki to odpowiednio 47% i 74%, stan gotówki w kasie to 6,24 mln. Niskie wskaźniki oraz wysokie dynamiki wzrostu przychodów i zysku netto zostały dostrzeżone przez dm bps który wydał rekomendację kupuj z ceną docelową 28,80 czyli o 111% wyższa od obecnego kursu a systemy automatycznej wyceny na biznesradar.pl wskazują wg metody porównawczej na 165% potencjał wzrostu. O rozwoju firmy świadczy dynamiczne zwiększanie sieci salonów jubilerskich z 12 do 30 w 2015 a w 2016 planują otworzyć jeszcze około 15. Jest to słuszny kierunek dywersyfikacji zysków gdyż na głównej dotychczasowej hurtowej działalności marze były na poziomie 5,6% a sprzedaży detalicznej osiągają ponad 40%. Briju w ostatnim czasie podpisał szereg umów z czego jedna na dostawę złota za 500 mln (po 100 mln rocznie), zrezygnowali z pośrednika przy sprzedaży zegarków (będzie kupować od producentów i dzięki temu zwiększy marżę), na początku grudnia zarząd podawał iż jest zadowolony ze sprzedaży w salonach i szykuje się do świątecznego szału zakupów, w październiku i wrześniu Prezes Zarządu skupował kilka razy akcje co może świadczyć o wiarę w swoją firmę (lub pod świetne wyniki), aktualna cena złota jest dość niska i znajduje się po środku notowań z ostatnich 5-10 lat a w ostatnim miesiącu zaczęła się podnosić, zrobił się szum w mediach więc może sprzedaż wzrosnąć.
    Moja prognoza wyników za 4kw to : Przychody 170 mln czyli wzrost r/r o 44% a zysk netto 6 mln czyli wzrost o 30%.
    Wyliczenia te wynikają z faktu iż w okresie 4 kw firma podała w formie komunikatów ebi że zrealizowała transakcje znaczące (sprzedaż hurtowa) na kwotę 150 mln a pozostałe 20 mln założyłem że zrealizowali z mniejszymi kontrahentami hurtowymi oraz w salonach jubilerskich (detal), marża brutto hurtowa wg raportu za 3 kw to 5,6 % a detal nawet przekracza 40%, a ja przyjąłem do obliczenia zysku netto 4% (niska wartość bo trzeba jeszcze uwzględniać koszty zarządu i finansowe ale czym wyższy przychód to one są niższe), czyli 3,5% od 170 mln mamy 6 mln zysku. Po dodaniu zysku po 3 kw otrzymamy zysk roczny ok. 20mln czyli przy obecnej kapitalizacji da c/z 4, czyli tanio jak na spółkę z gpw. Żeby zobrazować lepiej dynamiczny rozwój BRIJU to trzeba spojrzeć na wyniki r/r ( z uwzględnieniem mojej prognozy) : przychody wzrost o 46% do 575mln a zysk netto o 59% do 20mln i pomimo tak imponujących wzrostów kurs akcji spadł w ciągu roku o 24 %.
    Jak dla mnie BRIJU jest jedną z najbardziej niedowartościowanych spółek na całej GPW (chyba najbardziej) i jak dla mnie potencjał wzrostu w okresie 12 mc-y to 100% i pokrywa się on z wycenami z biznesradaru.pl czy rekomendacją dm bps które w mojej ocenie po piątkowych wynikach zostaną znacznie podniesione - może to być nawet wg nich okolice 150-200%.
    Kurs BRIJU uważam za średnioterminową okazję inwestycyjną, mam obecnie 10% portfela i zamierzam do wyników zwiększyć zaangażowanie do 15% licząc na duży wzrost kursu po wynikach oraz dostrzeżenie firmy przez analityków giełdowych czy większe grono inwestorów.

Ryzyk jest jak zawsze kilka ale jedno sprawiło iż kurs spadł od szczytu o 50% (technicznie kurs odbija i mamy trend umiarkowany spadkowy ale kilka wskaźników pokazało sygnały kupuj) a mianowicie artykuł w pulsie biznesu z sierpnia 2015 że Briju może wyłudzać vat, link http://www.pb.pl/4250202,92353,jak-zloto-i-srebro-pompuja-briju , oczywiście firma napisała oświadczenie i zgłosiła sprawę do KNF i prokuratury (brak żadnych informacji co się obecnie dzieje). Innymi ryzykami obecnymi w Polsce to jest polityka czyli rządy pis oraz ryzyko globalnej bessy.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Telestradę Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Telestrada – kupiłem za 6 % portfela po 12,75,  jest to długoterminowa inwestycja fundamentalna na okres około2 lat z oczekiwaną stopą wzrostu 50-100 %. Telestrada jak nazwa wskazuje świadczy usługi telekomunikacyjne. Jest firmą dosyć tanią (choć mogłaby być jeszcze tańsza) z c/z 6,32,  c/zo 4,80, c/p 0,55, c/wk 2,27, wskaźnik ogólnego zadłużenia 0,49. Na pierwszy rzut oka firma nie pasuje do wizji mojego portfela gdyż wolę spółki z c/z poniżej 5 a branża telekomunikacyjna, szczególnie stacjonarna notuje ciągły spadek przychodów jednak znalazło się kilka czynników że zainwestowałem trochę gotówki.
    Telestrada przejęła w 2014 o wiele większą od siebie NOM i mniejsze MNI za ponad 30 mln na co zaciągnęła 24 mln kredytu. Przejęcie spowodowało kilkukrotny wzrost bazy abonenckiej ale generuje też obecnie koszty głównie księgowe nie gotówkowe które w mojej ocenie i według Zarządu ustaną, są to amortyzacja przejętej MNI i części sprzętu NOM która w 2015 wyniosła około 6 mln oraz koszty spłacanego kredytu które w 2015 r. wyniosły 675 tysięcy. Dzięki świetnie generowanej gotówce kredyt ma zostać spłacony w tym roku , zostało 6,4 mln z 24 mln kredytu czyli trochę więcej niż w rok spłacili 17,6 mln (pięknie) a amortyzacja MNI ma się skończyć też w tym roku, prognoza zysków w tym roku jak i przyszłych latach jest bardzo optymistyczna gdyż zysk netto w 2016 szacuję na około 8 mln ale 2017 powinien kształtować się na już poziomie 10-13 mln co przy dzisiejszej kapitalizacji da c/z  na poziomie 3 - 4. Ze względu na fakt iż grupą stali się dopiero z końcem 2014 nie jest możliwe porównanie przychodów i zysku, jednak patrząc na aktualny wyniki to bilans jest prawidłowy, ładne przepływy operacyjne bo 9,315 mln przy zysku netto 6,287 mln.
    Minusem tej inwestycji jest powolny spadek klientów firmy na który wg zarządu wpływa umieralność jego klientów gdyż są to zazwyczaj ludzie starsi oraz rezygnacja z usług telefonów stacjonarnych. I to są największa ryzyka.
    Zarząd Telestrady zna te ryzyka i stara się temu zapobiec poprzez : przenoszenie klientów na karty sim (komórki) – finansuje zakup aparatu komórkowego i daje 6 m-cy rabatu na abonament (krótkoterminowo to większe koszty i mniejsze przychody a długoterminowo wyższe marże dla firmy), wprowadza aparaty w więzieniach, rozszerza sieć sprzedaży, stara się dotrzeć do młodszych abonentów.
    Zarząd deklaruje iż w po spłacie kredytu inwestycyjnego i wygenerowaniu odpowiedniej gotówki zamierza robić skupy akcji i uchwałą walnego z 26.02.2016 jeden taki skup już jest uchwalony – 400.000 akcji z ceną w zakresie 6-25 zł , podczas tego walnego została uchwalona emisja 150.000 warrantów subskrypcyjnych dla pracowników z 2 letnim lock-upem.
    Jednym z akcjonariuszy jest Quercus który w ostatnim półroczu  zwiększył zaangażowanie w firmę nabywając na rynku 28.218 akcji
    Podsumowanie: jak na początku wspomniałem Telestrada jest inwestycją długoterminową której efekty mogą być widoczne dopiero w przyszłym roku poprzez skokowy wzrost zysku netto oraz spłatę kredytu inwestycyjnego dzięki której firma zostanie dostrzeżona przez inwestorów, zmniejszą się koszty finansowe oraz będzie gotówka na przeprowadzanie skupów akcji.
    Minusy to poza tymi które wspomniałem czyli umieranie klientów i rezygnacja z telefonów stacjonarnych to słaba płynność akcji (przez 2 tygodnie stałem z kupnem na 12,15 i nikt nie sprzedał, ogólnie prawie brak transakcji). Czy brak płynności jest spowodowany zupełnym brakiem zainteresowania firmą czy oczekiwaniami posiadaczy akcji na wyższe ceny to nie wiem, jednak podjąłem ryzyko inwestycji i zakupiłem akcje, jeżeli tendencje pozytywne o których pisałem wyżej będą widoczne w kolejnych raportach zamierzam zwiększać dalej zaangażowanie.
    UWAGA – NA 12,75 JEST UKRYTY SPRZEDAJĄCY NIE WIEM JAK DUŻY

Obecny w portfelu mam rekordową liczbę spółek (od największego zaangażowania do najmniejszego) : Interaolt (IRL), Eurotax, BRIJU, Stalexport, SMT, Vindexus, Modecom, Telestrada, Presco, Edinvest, Eurocent. Prawdopodobnie kupię dzisiaj jeszcze mennicę skarbową jak kurs za bardzo nie wzrośnie.

Na usd/pln powstała formacja rgr (głowa z ramionami) i mamy silny spadek usd który może nawet spaść do 3,60, jest to świetna wiadomość dla modecomu i briju, gdyż oni importują swoje towary rozliczając się w USD, kurs jest już najniższy od 5 m-cy.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem EDInvest Autor: pprezes [5.172.237.*]
    Po bardzo dobrych wynikach średnio po 2,41 sprzedałem EDInvest, zarobek w 2 miesiące 15%, jeżeli będzie dywidenda powyżej 10% to kurs może jeszcze 20% urosnąć, ale mi tyle na razie wystarczy.

Dzisiaj jeszcze wyniki Briju a w poniedziałek Vindexus i Presco (mniej mnie interesują).

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Mennicę Skarbową Autor: pprezes [37.152.19.*]
    Mennica Skarbowa - kupno za 7% kapitału po 3,23, jest to długoterminowa inwestycja na 3-36 miesięcy, oczekiwana stopa zwrotu 50-100%. Zajmuje się obrotem oraz przechowywaniem towarów inwestycyjnych, takich jak złoto, srebro i diamenty. Firma jest tania o czy świadczą wskaźniki : c/z 5,13, C/WK 2,34, C/P 0,04, C/ZO 3,45 oraz patrząc na kapitalizację całej firmy 3,64 mln. Mennica w ostatnich latach dynamicznie się rozwija o czym świadczą : wzrost o 58% przychodów ze sprzedaży, wzrost o 938% zysku ze sprzedaży , wzrost o 203 % zysku netto. Według zarządu spółki dynamiczny wzrost ma być utrzymany i w obecnym roku gdyż planują wzrost przychodów o kilkadziesiąt % https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mennica-Skarbowa-chce-w-16-zwiekszyc-przychody-o-kilkadziesiat-procent-3476467.html . Bilans firmy jest prawidłowy, aktywa obrotowe przekraczają zobowiązania, wzrosły kapitały własne, aktywa obrotowe, środki pieniężne, przepływy operacyjny mogłyby być lepsze ale widać że zostały przeznaczone na zapasy które znacznie wzrosły r/r. W firmie tej i branży kolekcjonerskiej widzę duży potencjał w szczególnie w pierwszym półroczu, gdyż złoto zaczyna trend wzrostowy (urosło już 20% w tym roku), zaczyna się medialna nagonka na złoto a stopy procentowe są w zasadzie zerowe więc klienci będą szukali innych form inwestowania niż lokaty i z pewnością wielu skorzysta z oferty mennicy.
    Największym i jedynym minusem który dostrzegam w inwestycji w Mennicę Skarbową to jest niewielka płynność akcji, bardzo trudno jest kupić większą ilość akcji bez podbicia kursu o kilkadziesiąt % dlatego większości inwestorów ona nie interesuję. Mi się udało trochę akcji kupić i uważam że warto mieć te kilka tysięcy złotych zainwestowanych w taką firmę jako dywersyfikacja portfela gdyż w przypadku pokazania bardzo dobrych wyników jest możliwe że komuś się spodobają i będzie chciał kupić akcje podbijając kurs nawet 50% ze względu na dziury w podaży. Kupno poniżej 4 zł uważam za dobrą cenę a na koniec roku spodziewam się kursu minimum 5 zł.

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem BRIJU Autor: pprezes [37.152.18.*]
    Sprzedałem dzisiaj wszystkie akcje BRIJU, średnio ze sprzedażą z piątku to kurs średni sprzedaży ponad 15,30 i łączny zarobek na pozycji 15%. Pomimo dobrych wyników (szczególnie na poziomie przychodów) które firma pokazała było one niższe o 3 mln od moich szacunków a jak mnie to zawód i powód do sprzedaży, drugim powodem jest fakt iż od sierpnia kurs przebywa w konsolidacji z zakresem wahań 12,80-17,50, gdyby wyniki okazały się lepsze od szacunków moich czy dm pbs to wówczas byłaby szansa przełamać opór i zacząć mocny ruch wzrostowy a tak obecnie wydaje mi się że możemy spadać w kierunku wsparcia.Trzecim powodem to pokaz siły na koniec piątkowej sesji, ktoś wystawił 45.000 akcji na sprzedaży i nie wiem co chciał osiągnąć ale wygląda że to on kontroluje kurs a tego nie lubię. Wejście w Briju mogę rozpatrzyć dopiero po wynikach za 1 kw gdyż chcę sprawdzić czy salony jubilerskie są już rentowne.

Planowałem dzisiaj podać informację o nowym inwestycji, której zakup miałem zrobić dzisiaj, jednak mam wątpliwości i poproszę mądrego w rozwianiu moich wątpliwości lub upewnieniu. Chodzi o spółkę Quantum Software, spółka mała z kapitalizacją 9,5 mln, w raporcie pokazała przychody niższe o 3% r/r ale za to zysk netto wyższy o 62%, piękne przepływy operacyjne bo 2,247 mln przy 1,499 mln zysku to dobrze wygląda, wynik netto od kilku lat zaniża im amortyzacja (1,371 mln), piękny bilans firmy bo aktywa obrotowe 13,6 mln w tym gotówka 6,3 mln przy zobowiązaniach 3,6 mln. Firma przez spółkę zależną ma skupione 165 tysięcy akcji które mają być umożone. Co ciekawe uchwała walnego skup miał być zrobiony z ceną do 8,5 a był zrobiony w styczniu z ceną niższą bo 6,5, po 6,5 chcieli skupić 235.000 akcji a skupił 150.000 akcji czyli mają jeszcze 552.500 zł na dalszy skup który mogą do 2018 zrobić. Patrząc na wyniki i posiadana gotówkę nie wykluczam iż na walnym znowu dorzucą kasę i zrobią większy skup z ceną już wyższą. c/z 6,3 ale odejmując własne akcje to 5,7. Wątpliwości moje dotyczą : dlaczego i czy powinni zawiązać rezerwy na należności przeterminowane powyżej 1 roku 541.000 (strona 41 raportu) oraz w pozostałych przychodach odwrócenie odpisów aktualizujących z tytułu utraty należności na kwotę 644.000 zł - czy to może być odzyskanie spisanej wcześniej w straty należności (strona 58 raportu). Oczywiście odzyskanie należności jeżeli to oznacza jest pozytywnym sygnałem, jednak brak zawiązania juz gorzej wygląda. Proszę o skonsultowanie wyników tej firmy i podpowiedź czy warto kupić akcję.

Uwaga - będę się starał codziennie o 12 podać czy coś kupiłem czy nie, jak nie będzie informacji to znaczy że żadnej transakcji nie zawierałem. Ponadto w najbliższych dniach będę mniej pisałem na forum gdyż dzisiaj jest 150 raportów spółek (vindexus i presco) i muszę się z nimi zapoznać.

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem BRIJU Autor: szeniek [195.26.22.*]
    Wadex chce wyplacic 1 zl dywidendy i wlasnie zawiesili notowania. A juz chcialem wywalic bo wyniki byly slabe. Na jak dlugo moga byc zawieszone?
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem NTT Autor: pprezes [5.172.237.*]
    NTT System – kupno za 8% portfela akcji po 2,73 - inwestycja od 1 miesiąca do 15 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%, firma c/z 6,60 (odrobinę droższa niż preferuję), pokazała bardzo dobre wyniki szczególnie na poziomie przepływów operacyjnych które wyniosły 95 mln przy zysku 5,737 mln co daje przy obecnym kursie c/z 6,60. Przychody r/r bez zmian, zysk netto wzrost o 74%, bilans zdrowy gdyż aktywa obrotowe 237 mln przekraczają o 70 mln zobowiązania, spłaciła 35 mln kredytów i nie ma obecnie żadnych. NTT dzieli się z akcjonariuszami zyskiem, w ubiegłym roku wypłaciła 70% zysku a w obecnym szacuje że może to być nawet 80% ze względu na wysoki stan gotówki czyli może to być 33 grosze co da stopę dywidendy 12%. Ma skupione 168 tysięcy akcji własnych więc jest mniej „gęb” do podzielenia dywidendy. Wysokie przepływy operacyjne wynikają z faktu iż 08.12.2015 podpisali umowę na dostawę sprzętu informatycznego na 57 mln netto do ministerstwa obrony narodowej z czego w 2015 zrealizowali 90% - umowa został zawarta już z nową władzą w Polsce i nowym ministrem MON więc może to być „dobry zmiana” dla firmy na przyszłość (nie mogę znaleźć czy to był przetarg i kiedy został rozstrzygnięty, czy za nowej czy starej władzy). NTT od ubiegłego roku stał się partnerem Hewlett-Packard.
    Ryzyka są podobne jak w każdej inwestycji a największe to globalna bessa.

UWAGA – w przypadku NTT nie przeglądałem tak jak mam to w zwyczaju raporty EBI i finansowe 2-3 lata wstecz tylko 2016 i 2015 i nie mam pewności że nie ma tam żadnych złych dla kursu informacji.

ps przepraszam że nie podałem zakupu o 12 bo kupiłem dopiero po 13
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - dokupiłem SMT Autor: pprezes [37.248.255.*]
    Dzisiaj podwoiłem ilość akcji SMT i mam łącznie 13% portfela średnio po 12,58 (dokupiłem po 11,50)
    Dlaczego zainwestowałem w SMT to wszystkim wiadomo (poniżej link do pierwszej analizy), gdyż zatwierdzony jest już ogromny skup za 66 mln złotych który skupi 19,50 % wszystkich akcji i umorzy a to wszystko odbędzie się do 30.06.2016
    Do znacznego zwiększenia pozycji popchnęła mnie pozytywna informacja którą dopiero wczoraj zauważyłem czyli że na 10% wszystkich akcji zawarty jest lock-up na 36 miesięcy więc akcje te nie wezmą udziału w skupie przez co będzie mniejsza redukcja.
    Obecnie minimalny skup to 22% (uwzględnione 1,167 mln akcji objętych lock upem) ale faktyczny szacuję na 25% (część nie przystąpi inwestorów).
    W mojej ocenie nie można na tej transakcji zarobić , gdyż skup jest po 28,90 czyli z cena o 150% wyższą od rynkowej i przy założeniu że 25% nam skupią to po skupie kurs musiałby spaść poniżej 5,60 aby być stratny. Tak się w mojej ocenie nie stanie gdyż przy kursie 5,60 zł kapitalizacja firmy wyniesie 52,5 mln co przy prognozach głównej spółki która będzie ciągnęła całą firmę daje niskie c/z w 2016 8,5 , w 2017 3,8 w 2018 1,78 a w 2019 to tylko 1,41 . Jak widać ogromne są tutaj szanse na dobry zarobek i nawet gdyby po skupie kurs spadł w okolice 5 zł to warto trzymać akcje gdyż w perspektywie 3 lat kurs powinien z tych 5 zł wzrosnąć do 25-30 zł (przy założeniu że zrealizują prognozy)

Uwaga powyższe wyliczenie dotyczy tych którzy nie mieli akcji SMT i je dopiero kupują po kursie 11,50, ja mam średnią 12,58 i dla mnie kurs opłacalności jest gorszy i wynosi jakieś 6,50.

https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-kupilem-smt,19802631.html
  • Fundamentalny portfel emerytalny - dokupiłem SMT - korekta wpisu Autor: pprezes [5.172.238.*]
    W poprzednim wpisie w jednym zdaniu zabrakło słowa "nie" i wyszło że nie zarobi się na tej transakcji a w mojej ocenie powinno się zarobić. Prawidłowy analiza poniżej

Dzisiaj podwoiłem ilość akcji SMT i mam łącznie 13% portfela średnio po 12,58 (dokupiłem po 11,50)
    Dlaczego zainwestowałem w SMT to wszystkim wiadomo (poniżej link do pierwszej analizy), gdyż zatwierdzony jest już ogromny skup za 66 mln złotych który skupi 19,50 % wszystkich akcji i umorzy a to wszystko odbędzie się do 30.06.2016
    Do znacznego zwiększenia pozycji popchnęła mnie pozytywna informacja którą dopiero wczoraj zauważyłem czyli że na 10% wszystkich akcji zawarty jest lock-up na 36 miesięcy więc akcje te nie wezmą udziału w skupie przez co będzie mniejsza redukcja.
    Obecnie minimalny skup to 22% (uwzględnione 1,167 mln akcji objętych lock upem) ale faktyczny szacuję na 25% (część nie przystąpi inwestorów).
    W mojej ocenie nie można na tej transakcji nie zarobić, gdyż skup jest po 28,90 czyli z cena o 150% wyższą od rynkowej i przy założeniu że 25% nam skupią to po skupie kurs musiałby spaść poniżej 5,60 aby być stratny. Tak się w mojej ocenie nie stanie gdyż przy kursie 5,60 zł kapitalizacja firmy wyniesie 52,5 mln co przy prognozach głównej spółki która będzie ciągnęła całą firmę daje niskie c/z w 2016 8,5 , w 2017 3,8 w 2018 1,78 a w 2019 to tylko 1,41 . Jak widać ogromne są tutaj szanse na dobry zarobek i nawet gdyby po skupie kurs spadł w okolice 5 zł to warto trzymać akcje gdyż w perspektywie 3 lat kurs powinien z tych 5 zł wzrosnąć do 25-30 zł (przy założeniu że zrealizują prognozy)

Uwaga powyższe wyliczenie dotyczy tych którzy nie mieli akcji SMT i je dopiero kupują po kursie 11,50, ja mam średnią 12,58 i dla mnie kurs opłacalności jest gorszy i wynosi jakieś 7.

A teraz łopatologicznie : kupując za 10.000zł po kursie aktualnym czyli 11,50 , otrzymamy ze skupu w czerwcu zwrot pieniędzy w kwocie 6.270 i zostanie jeszcze a akcjach kwota 3.730 zł i żeby być stratnym to kurs musiałby spaść poniżej 5,60, dla mnie to jest nierealne i liczę że będzie można sprzedać spokojnie w okolicach 8zł czyli otrzymamy za to 5.224 + 6.270 (kasa ze skupu) wychodzi że mamy 11.494 (minus 94 max koszty) to 11.400zł. Czyli rentowność transakcji w mojej ocenie wyniesie 14 % w 3 miesiące.
    Oczywiście może być sytuacja że kurs po skupie wcale nie spadnie lub spadnie do 10zł wówczas znacznie wyższy jest zarobek i rentowność a w przypadku spadku poniżej 8 zł niższy zysk, a spadek poniżej 5,60 to dopiero strata.
    Tak jak napisałem spadek w okolice 5,60 nie jest dla mnie realny gdyż kapitalizacja firma byłaby niska a perspektywy są fajne, ialbatros zawarł i zawiera dalej umowy z dużymi koncernami międzynarodowymi i wszystko wskazuje że będzie się dynamicznie rozwijał.
    Ważne że kupując za 10.000 zł wraca Ci (taka gwarancja) ponad 60% ze skupu a tylko zamrożone (ryzyko) może być niecałe 40%.
    Ważne może dojść do sytuacji że akcje sprzedam wcześniej, przed skupem, gdyż w momencie ogłoszenia wezwania jest szansa że kurs mocno wzrośnie ze względu na wielkość skupu czyli 66 mln i atrakcyjność kursu (ponad 150% wyżej od kursu), jednak liczyłem na taki wzrost przed uchwaleniem przez Walne i kurs nie wzrósł tylko spadł.

https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-kupilem-smt,19802631.html

Ryzyka : przeciwko smt wszczęty jest w marcu arbitraż o 14,5 mln który w mojej ocenie nie powinien mieć wpływu na powyższą transakcje gdyż arbitraż trwa 6-9 miesięcy a transakcja 3 miesiące i akcje powinienem już sprzedać
    Drugie ryzyko to Prezes Zarządu na którego 10% akcji jest zawarty lock-up może jednak przystąpić do skupu ale łamiąc umowę za każdą skupioną akcje musiałby zapłacić 15 zł kary, więc raczej mu się to nie opłaci, ale gdyby do tego doszło to wezwanie szacowałbym na 22% i wtedy opłacalność inwestycji trzeba by było gdzieś o 1zł podnieść.

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - MODECOM Autor: pprezes [37.152.19.*]
    Przypomnę tym którzy nie mają akcji a są długoterminowymi inwestorami o rozważeniu zakupu akcji Modecomu. Firma jest bardzo niedowartościowana o czym świadczą wskaźniki : C/Z 3,9, C/WK 0,58, C/P 0,06, C/ZO 1,88, co kwartał rosną przychody i zyski, bilans ładny, przepływy do przyjęcia, wg biznesradar.pl potencjał zmiany to 446% a wg stockwatch.pl potencjał to ponad 250% (większej skali nie ma), wg prezesa potencjał zmiany 100% (w przeciągu roku).
    Dzisiaj pojawił się większy ruch na akcjach który związany jest z ciekawym artykułem w parkiecie wg którego modecom chce zostać sponsorem tytularnym kilku reprezentacji piłkarskich, podpisali umowę na wyłączność z dużym dystrybutorem w chile, wchodzą do Afryki i na Bliski Wschód a także planują przenieść się na parkiet główny, w mojej ocenie samo przeniesienie powinno podbić kurs.
    Dodam iż poza dynamicznym rozwojem na świecie nie można zapomnieć o Polsce, w której przychody i zyski także powinny zanotować znaczne wzrosty dzięki programowi 500+ czy bogaceniu się społeczeństwa, ponadto firmie zaczyna sprzyjać kurs walutowy gdyż pożądany jest słaby usd (szczególnie do złotówki) a mocne Euro i to się obecnie dzieje, Modecom świetnie poradził sobie w 4 kw z niesprzyjającym kursem to teraz przy korzystnym kursie może mocno poprawić wyniki.
    Zachęcam do zerknięcia na ciekawą stronę firmy http://modecom.pl/ oraz na allegro żeby zobaczyć w jakich ilościach się sprzedają ich produkty http://allegro.pl/listing/listing.php?order=qd&string=modecom&bmatch=base-relevance-ele-1-1-0330
    Ja mam obecnie 8% portfela w akcjach i dokupiłbym jeszcze odrobinę ale nie mam wolnej gotówki, dlatego kto ma wolną gotówkę powinien rozważyć za kilka % portfela zakup. Podaż akcji jest niewielka więc niestety trzeba powoli skupować z prawej i uważam iż do 15 zł cena jest dobra.
    Poniżej załączam cały artykuł z parkietu
    Modecom zamierza mocno promować swoją markę za granicą. Podwarszawski producent elektroniki użytkowej, w tym akcesoriów komputerowych, który notowany jest na NewConnect, w naszym kraju występuje już jako sponsor reprezentacji Polski w piłce nożnej, Ekstraklasy oraz oficjalny partner warszawskiej Legii.
    Teraz chce, by logo Modecom kojarzone było również za granicą. Jak ustaliliśmy, firma prowadzi zaawansowane rozmowy z czterema europejskimi federacjami piłkarskimi. Być może na Euro 2016 logo Modecom zobaczą kibice reprezentacji Ukrainy, Słowacji, Rumunii oraz Rosji.
    – Chcę powielić sukces odniesiony na rodzimym rynku również na arenie międzynarodowej. Dlatego prowadzimy z europejskimi federacjami negocjacje w kwestii ich sponsoringu. Jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie rozmów z Ukraińskim Związkiem Piłki Nożnej, z którym negocjujemy pakiet oficjalnego sponsora – zdradza nam Jakub Łozowski, prezes Modecomu.
    Na tym nie kończą się jednak ambicje spółki. Modecom rozważa zostanie partnerem tytularnym Stadionu Miejskiego Legii Warszawa. Planuje zaangażować się też w sponsoring rozgrywek Ligi Europy. – Prowadzimy negocjacje z UEFA. Przedmiotem rozmów jest tytuł oficjalnego partnera lub partnera technologicznego – tłumaczy Jakub Łozowski.
    Podobną strategię spółka chce przyjąć również na innych kontynentach. – Koncentrujemy się głównie na obszarze Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu, ale granice geograficzne nie stanowią dla nas przeszkody. Systematycznie rozwijamy sieć sprzedaży na całym świecie. W połowie marca podpisaliśmy umowę na wyłączność z jednym z największych dystrybutorów sprzętu IT w Chile. W najbliższym czasie szczególny nacisk będziemy kłaść na rynek obu Ameryk, wykorzystując dobrze znaną nam strategię marketingu sportowego – tłumaczy prezes Modecomu.
    Firma zamierza z roku na rok zwiększać wydatki na sponsoring sportowy. W tym roku budżet na ten cel wynosi 12 mln USD. W 2017 r. ma sięgnąć 15 mln USD, a w 2018 r. osiągnąć gigantyczny pułap 20 mln USD. Prezes Łozowski twierdzi, że takie wydatki są uzasadnione rozwojem firmy na zagranicznych rynkach.
    Spółka przymierza się do przeniesienia notowań akcji z NewConnect na GPW. – Kapitał pozyskany przy okazji debiutu na głównym rynku przeznaczymy na inwestycje w rozwój działu R&D – dodaje prezes Łozowski.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie miesiąca Autor: pprezes [5.172.237.*]
    Marzec dla mojego portfela IKZE był średni gdyż wzrósł o 8 % i obecnie wynosi 59.775 zł ,  od początku roku wzrósł o 27% a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 549%. Jednak nie jestem w pełni z wyniku zadowolony gdyż mogłem spokojnie dwa razy więcej zarobić jednak nie zawsze wszystko wychodzi. Co do kwietnia w portfelu nie spodziewam się jakiś większych zmian, gdyż większość pozytywnych ruchów przewiduję na maj (poznamy dywidendy Interaolt czy Eurotax) oraz wyniki finansowe za 1 kwartał i tutaj się spodziewam iż każda spółka z portfela poprawi znacznie wyniki rok do roku.
    Aktualnie w moim portfelu znajdują się (od największego zaangażowania do najmniejszego) :  Interaolt (19%), Euro-Tax (15%), SMT (12%), Telestrada (10%), Vindexus (8%), Modecom (7%), MennicaSkarbowa (7%), Stalexport (5%), , Presco (4%), NTT System (3%), Eurocent (2%), gotówka (8% )

Zrzut ekranu z rachunku IKZE
    RAZEM WARTOŚĆ PORTFELA
    59 775.21

Rachunek IKZE założyłem 25.03.2014 wpłacając 4.490 i 02.01.2015 dopłaciłem 4.710 czyli razem zainwestowane 9.200 ( faktyczny zysk jest wyższy niż 549% gdyż uzyskałem 1.656 zwrotu z Urzędu Skarbowego oraz wpłaty były zrobione w dwóch kolejnych latach).

Uwaga: każde kupno lub całkowitą sprzedaż będę się starał podawać o godzinie 12

• Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie miesiąca Autor: pprezes [5.172.237.*]
    Modecom w dwa dni dzięki forum urósł o 30 % a łącznie od mojej analizy i mojego zakupu wzrost kursu to 75% (w 45 dni) , c/z 5,2 czyli teoretycznie poziom który preferuje do wejścia. W analizie z dnia 15.02 kiedy kupowałem modecom napisałem że liczę na 25-100% wzrostu więc się już sprawdziło , jednak po wczorajszym artykule i planach firmy a także "żniwach" spodziewanych na mistrzostwach europy w piłce nożnej (kibice powinni się rzucić na produkty modecomu z logo polski), programem 500+ i najważniejszym dla firm importujących sprzęt z chin kursem walutowym który sprzyja obecnie (dolar 3,71 a jeszcze miesiąc temu 4,10) to potencjał wzrostu Modecomu mogę śmiało powiedzieć że jest nadal bardzo duży. Jednak z dalszymi zakupami sugeruję się wstrzymać do wyników za 1 kw (mogą być jeszcze bez fajerwerków, liczę na fajerwerki po 2 kw) które poznamy za miesiąc.

Vindexus - w mojej ocenie aktualna cena po 7 zł jest okazją, sam z jej skorzystałem i dokupiłem dzisiaj trochę akcji, mam obecnie 12% portfela. Firma od 2 kwartałów podaje super wyniki (2 półrocze do 1 półrocza to wzrost o 33%) i spodziewam się że będzie mocna poprawa w całym roku, obecna c/z to tylko 4,93 pozostałe wskaźniki też są bardzo niskie, zarząd przewiduję w tym roku poprawę wyników r/r, jak na tą branżę prawie nie ma kredytów, wielokrotnie już pisałem ale dzięki programowi 500+ od drugiego półrocza powinna poprawić się spłacalność wierzytelności a dzięki podatkowi bankowemu banki powinny sprzedawać pakiety zaległych kredytów (w pierwszym i drugim kwartale), jest rekomendacje dm bos z potencjałem wzrostu 50% w ciągu roku i uważam iż jest to realny wzrost, będzie wypłacona też niewielka dywidenda chyba 23 grosze czyli 3%. Sugeruję przed zakupem przeczytać sobie raport roczny, jest ładnie i czytelnie wszystko opisane. UWAGA w przypadku firm windykacyjnych nie patrzymy na przepływy operacyjne gdyż w tej pozycji ujęte są zakupy i spłaty nowych pakietów wierzytelności i firma która się rozwija i nieustannie dokupuje nowe wierzytelnośc będzie miał ujemne lub niekorzystne przepływy - to jest prawidłowe.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - dokupuję INTERAOLT Autor: pprezes [37.152.19.*]
    Pewnie większość zainteresowanych spółką Interaolt (IRL) już wie iż podana została dzisiaj propozycja dywidendy ze stopą 18%, jest to więcej niż liczyłem (szacowałem 16%) i będzie to najwyższa dywidenda na całej GPW z zysku wypracowanego tylko w 2015r. a nie wypłacana z lat poprzednich z kapitału zapasowego (może być jeszcze w Eurotax tak wysoko i Danksie) .
    Uważam obecny kurs za OKAZJĘ INWESTYCYJNĄ dlatego dzisiaj dokupowałem i mam łącznie ponad 22 % portfela (jak mi się kasa zwolni to dokupię nawet do 30% portfela) .
    Przy tak wysokiej stopie dywidendy potencjał wzrostu kursu w ciągu 1-2 miesięcy to nawet 50% , wówczas stopa dywidendy nadal będzie atrakcyjna bo 11% co ważne IRL to spółka fundamentalna a nie spekulacyjna więc godna zakupu.
    W ostatnim miesiącu za ponad milion złotych kupowali akcje insajderzy (czyli zarząd i rada nadzorcza), jak dla mnie to dobra informacja bo mogli kupować albo pod dywidendę albo / i pod znane im wyniki za 1 kwartał które powinny być świetne.

Ważne - gdyby jednak mocne wzrosty nie nadeszły a kurs zostanie na tym samym poziomie to inkasuję dywidendę (mam IKZE więc bez podatku będzie) i trzymam ją długoterminowo (prawdopodobnie do przyszłego roku) gdyż w mojej ocenie wyniki za 2016 r powinny być także rewelacyjne. Moje przekonanie wynika z tego iż większość sprzedawanej energii w Europie , jakieś 80% jest importowane z Rosji i tutaj trzeba patrzeć na kurs Rubla do Euro a ten jest o jakieś 10% słabszy niż w 2015 więc są extra zyski, firma dynamicznie zwiększa sprzedaż energii w Polsce (dlatego weszła na GPW) oraz ciekawostka ma do 2020 r. zagwarantowaną przez rząd Litwy stałą cenę za prąd powstały z wiatraków która jest 3 razy wyższa (89 EUR za mwh ) od obecnej ceny rynkowej (25-30 eur za mwh).
    Warto dodać jeszcze że bilans ładny i zdrowy, przepływy operacyjne bardzo ładne, spłacili na początku roku wszystkie kredyty.

Ryzyko - nie widzę większych ryzyk bo ani bessa nie straszna ani spadające ceny energii (oni są pośrednikami) więc taniej kupią i sprzedadzą a marża będzie taka sama dlatego jak najbardziej liczę na tą spółkę, uważam ją obecnie za najmocniejszą w moim portfelu.

Poniżej zamieszczam poprzednią analizę z 22.02.2016 , która była trochę prognozą i nie wiedziałem jeszcze wówczas dużo o spółce
    AB Inter Rao Lietuva - zakup za 8% kapitału po 20 zł, inwestycja od 3 m-cy do kilku lat, oczekiwany zarobek to albo okolice 20-50% ze wzrostu kursu lub dywidenda 15-20% i trzymanie jej przez dłuższy czas. Jak nazwa wskazuje jest to firma z Litwy (staram się unikać inwestycji w firmy zagraniczne), zajmująca się produkcją i sprzedażą prądu w kilku państwach bałtyckich, firma jak na spółkę dywidendową i z GPW jest tania gdyż c/z 5, c/zo 5,49, c/p 0,50, C/WK 3,68. Firma w 2015 zanotowała spadek przychodów o 11% do 186 mln Euro (przez spadek cen około 15%) ale uzyskali wyższy zysk netto o 51% do 18,819 mln EUR a wynika to z lepszych warunków wietrznych (dużą część produkcji mają z wiatraków i jak mocniej wieje tym większa darmowa produkcja :-). Powodem zakupu jest dzielenie się corocznym zyskiem z akcjonariuszami - obiecywali w prospekcie czy podobnym dokumencie że będą dzielić się 70% zysku jednak w ostatnich latach było to w okolicach 90%, ja przyjmuję że będzie to 80% co przy kursie Euro 4,30 da 3zł na akcję czyli stopa dywidendy 15%. Z doświadczenia wiem że taka dywidenda ma szansę podnieść kurs o 20-30% i na to liczę, gdyby wzrostu nie było to inkasuję dywidendę i trzymam akcje dłużej, spodziewam się iż w 2016 zysk może być podobny, max odchylenie +/- 10% co powinno sprawić iż za rok dywidenda powinna być w okolicach 13-18%. Wygląda na to że ropa która zbiła znacznie ceny energii jest już w pobliżu dołka, i w przyszłym roku ceny ropy powinny zacząć rosnąć co się powinno przełożyć na wyższe ceny prądu, a czy będzie wiało tego nie wiem (trzeba zapytać meteorologów :-).
    Ryzyka : firma zagraniczna więc obowiązuje prawo Litewskiego kraju ci może być istotne w przypadku problemów z firmą, informacje w języku angielskim co może sprawić iż niezbyt dokładnie przeczyta się raportu firmy, bessa na świecie, dalszy spadek prądu i bezwietrzna pogoda :-)
    Jak widać jest sporo ryzyk i pozytywów dlatego inwestycja raczej dla typowych dywidendowców

• Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Wistil Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Vistil – kupno za 3 % portfela akcji po 45,89- inwestycja długoterminowa na lata , oczekiwany wzrost 25-200%, firma c/z 4,40 , pokazała bardzo dobre wyniki szczególnie na poziomie przepływów operacyjnych które wyniosły 22,89 mln przy zysku 10,46 mln. Przychody r/r bez zmian, w zasadzie płaskie od kilku lat,  zysk netto wzrost o 55 %, bilans zdrowy i co roku dynamicznie się poprawiający, gdyż aktywa trwałe to 103 mln , aktywa obrotowe 103 mln a zobowiązania to 102 mln, spłaciła 7 mln w 2015 a gotówka wzrosła o 6 mln. Wistil kilka lat temu poczynił spore inwestycje w środki trwałe i obecnie ma dużą amortyzację 13 mln w 2015 przez co zaniżony jest zysk netto. Wg moich kryteriów c/z to około2 (zyska netto + amortyzacja) więc firma jest bardzo tania.. Wistil niestety na razie nie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem, ale w dłuższym terminie po spłacie sporej części kredytów nie wykluczam liczę na to.
    Wistil jest producentem porcelany znanych marek (Lubiana, Ćmielów) i produkcji włókienniczej (wygaszana stopniowo ze względu na ujemną rentowność). Porcelana w przypadku kryzysów czy spowolnienia gospodarczego słabiej się sprzedaje gdyż nie jest produktem pierwszej potrzeby. Większość sprzedaży firmy trafia za granicę i dzięki bardzo słabemu złotemu w 1 kw wyniki mogą być rekordowe. Spodziewam się że każde kolejne kwartalne wyniki na poziomie zysku netto będą znacznie się poprawić ze względu na malejącą amortyzację i zmniejszenie kosztów obsługi kredytów.

UWAGA – Wistil nie jest inwestycją typową i dla większości inwestorów, niestety jest notowana w systemie dwóch fixingów (o 11 i 15 przez 30 minut) i przez to jest mało płynna i niewiele się na niej dzieje. Powodem takich notowań jest niski ff bo tylko 4 %, więc jest duże ryzyko problemów wyjścia z inwestycji oraz trudno jest wejść w dobrej cenie. Ponadto zła historia firmy, brak pełnej przejrzystości oraz notowania na 2 fixingach sprawiają iż jest duże ryzyko a firma jest wyceniana nisko.
    Kupiłem ja na lata pod dobre wyniki (chciałbym więcej ale nie łatwo kupić), niech sobie leży i informuję o tym zakupie gdyż do tego się zobowiązałem ale niezbyt polecam.
    @ szeniek - dziękuje za podpowiedź i przepraszam że kupiłem nie informując Cię (napisałem na forum a e-maila nie mam)
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Wistil Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Wprowadziłem małe korekty w analizie Wistil i dodałem luźne wątki

Vistil – kupno za 4 % portfela akcji po 45,89 - inwestycja długoterminowa na 2-5 lat , oczekiwany wzrost 50-200%, firma c/z 4,40, pokazała bardzo dobre wyniki szczególnie na poziomie przepływów operacyjnych które wyniosły 22,89 mln przy zysku 10,46 mln. Przychody r/r bez zmian, w zasadzie płaskie od kilku lat,  zysk netto wzrost o 55 %, bilans zdrowy i co roku dynamicznie się poprawiający, gdyż aktywa trwałe to 103 mln , aktywa obrotowe 103 mln a zobowiązania to 102 mln, spłaciła 7 mln w 2015 a gotówka wzrosła o 6 mln. Wistil kilka lat temu poczynił spore inwestycje w środki trwałe i obecnie ma dużą amortyzację bo 13 mln w 2015 przez co zaniżony jest zysk netto. Wg moich kryteriów c/z to około 2 (zysk netto + amortyzacja) więc firma jest bardzo tania.. Wistil niestety na razie nie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem, ale w dłuższym terminie po spłacie sporej części kredytów nie wykluczam dywidendy i liczę na nią.
    Wistil jest producentem porcelany znanych marek (Lubiana, Ćmielów) i produkcji włókienniczej (wygaszana stopniowo ze względu na ujemną rentowność). Porcelana w przypadku kryzysów czy spowolnienia gospodarczego słabiej się sprzedaje gdyż nie jest produktem pierwszej potrzeby. Większość sprzedaży firmy trafia za granicę i dzięki bardzo słabemu złotemu w 1 kw wyniki mogą być rekordowe. Spodziewam się że każde kolejne kwartalne wyniki na poziomie zysku netto będą znacznie się poprawiać ze względu na malejącą amortyzację i zmniejszenie kosztów obsługi kredytów.

UWAGA – Wistil nie jest inwestycją typową i dla większości inwestorów, niestety jest notowana w systemie dwóch fixingów (o 11 i 15 przez 30 minut) i przez to jest mało płynna i niewiele się na niej dzieje. Powodem takich notowań jest niski ff bo tylko 4 %, więc jest duże ryzyko problemów wyjścia z inwestycji oraz trudno jest wejść w dobrej cenie. Ponadto zła historia firmy, brak pełnej przejrzystości oraz notowania na 2 fixingach sprawiają iż jest duże ryzyko a firma jest wyceniana nisko.
    Kupiłem ja na lata pod dobre wyniki (chciałbym więcej ale nie łatwo kupić), niech sobie leży i informuję o tym zakupie gdyż do tego się zobowiązałem ale niezbyt polecam.
    @ szeniek - dziękuje za podpowiedź i przepraszam że kupiłem nie informując Cię (napisałem na forum a e-maila nie mam)

Mennica Skarbowa - po 50 % wzroście w miesiąc sprzedałem 2/3 pozycji (nigdy nie podaje częściowej sprzedaży a dzisiaj jest wyjątek), zostało mi 3% portfela i te akcje zamierzam dłużej potrzymać, może do 6-7 zł, jest mocny trend wzrostowy więc nie będę się z koniem kopał

IRL - w świeżej prezentacji zamieszczonej na stronie IRL wyczytałem (dzięki google za tłumaczenie) że dzięki nowym międzynarodowym połączeniem energetycznym które już się uruchomiły /uruchamiają Litwa-Polska-Europa Zachodnia oraz Litwa -Szwecja IRL liczy że możliwości handlowe znacznie wzrosną, liberalizacja zwiększy wielkość rynku energii i pozwoli na podniesienie marży a rozwijanie dalszego handlu z Polską będzie ważnym czynnikiem do generowania zysków w najbliższych latach.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie transakcji w 2016 Autor: pprezes [37.152.19.*]
    Zaczęły pojawiać się wpisy trochę prześmiewcze na mój temat (nie napiszę gdzie) chciałbym pokazać tegoroczne ruchy akcji po moich analizach i zakupie tych akcji - w przypadku wzrostu podaję maksymalny poziom do dnia dzisiejszego a w przypadku spadku podaję dzisiejsze zamknięcie, wytłuszczony druk to aktywne pozycje

Modecom - kupno 8,85 wzrost do 15,75 wzrost o 78%
    Eurotax - kupno 2,66 wzrost do 3,41 wzrost o 28%
    Vindexus - kupno 5,81 wzrost do 7,49 wzrost o 28%
    LSI Software - kupno 4,09 wzrost do 6,69 wzrost o 63%
    Dase - kupno 0,32 wzrost do 0,37 wzrost o 15%
    EDInvest - kupno 2,08 wzrost do 2,71 wzrost o 30%
    Quercus - kupno 4,68 wzrost do 6,79 wzrost o 45%
    Presco - kupno 5,52 wzrost do 6,19 wzrost o 12%
    Briju - kupno 14,06 wzrost do 18,50 wzrost o 31%
    Aqua Poz. - kupno 11,11 wzrost do 14,89 wzrost o 34%
    Mennica Sk. - kupno 3,23 wzrost do 4,79 wzrost o 48%
    Telestrada - kupno 12,75 wzrost do 15,50 wzrost o 21%
    NTT System - kupno 2,73 wzrost do 3,15 wzrost o 15%
    Interaolt - kupno 20 wzrost do 20,70 wzrost o 3%
    Wistil - kupno 45,89 wzrost do 45,89 wzrost o 0%
    Eurocent - kupno 7,40 wzrost do 7,53 wzrost o 1%
    Stalexport - kupno 3,23 spadek do 3,09 spadek o 5%
    SMT - kupno 13,58 spadek do 10,84 spadek o 25%

Jak widać na 18 inwestycji 16 pokazało wzrosty (najwyższy 78%) i tylko 2 spółki pokazują straty (SMT 25%), w przypadku Stalexport faktycznie zarabiam gdyż uśredniałem w okolicach 3,05 zł i większość sprzedawałem po 3,16, w przypadku SMT też jest uśrednianie i obecny kurs to 12,58 - w przypadku tej firmy liczę jednak iż stratę zmniejszę lub nawet zarobię gdyż w przeciągu 2 miesięcy powinno zostać ogłoszony duży skup.

Powyższe spółki dotyczą portfela IKZE a jak pisałem wcześniej mam na zwykłym rachunku maklerskim spory pakiet Danksa, kupiony średnio po 65 groszy a obecny kurs to 82 grosze czyli o 26% wyżej.

Nie zamierzam się więcej odnosić do jakiejkolwiek krytyki na temat mojego portfela gdyż jest to tylko i wyłącznie moja sprawa, portfel pokazuję aby pokazać inwestorom iż podchodząc fundamentalnie do inwestycji można osiągać ponad przeciętne wyniki pomimo trwającej bessy na gpw czy słabego klimatu inwestycyjnego na świecie.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - PRESCO Autor: pprezes [5.172.232.*]
    Podawałem już na forum ale przypomnę że wczoraj Presco podał iż sprzedał Krukowi wierzytelności i będzie miał mnóstwo gotówki której zdecydowana większość trafi do akcjonariuszy. Na kursie Presco mogą być w najbliższych dniach (może tygodniach) mocne ruchy (wzrost nawet 50-100%) jednak fundamentalnie i długoterminowo później mogą być spadki (po wypłacie dywidendy) i najbliższe ruchy trzeba traktować jako spekulacyjne (czyli ryzykowne). Nie ukrywam iż ja na pewno nie będę długo trzymał akcji i mi ewentualny 10-20% wzrost wystarczy i sprzedaję akcje.
    Poniżej załączam mój wpis który napisałem na forum Presco w odpowiedzi do jakiegoś forumowicza, w pełni podpisuję się pod tym co napisałem

tu nikt nie nagania nagania na kupno, ja się cieszę że mam akcje bo wiem że dobrze zarobię, a w przypadku presco liczby nie kłamią i nie da się ich podważyć :
    193,7 mln zapłata - 31,4 mln odroczenie + 3,58 mln dywidenda + 8,08 mln gotówka - 51 mln wszystkie zobowiązania = 123 mln gotówki na koncie + 31,4 mln które kruk ma zwracać w ratach przez najbliższe 5 lat
    Obecna kapitalizacja firmy to 116 mln czyli jest niższa o 38 mln od posiadanej gotówki (123 mln + 31,40 odroczonego)
    Liczę na wypłatę dywidendy z zysków zatrzymanych czyli 74,637 mln + 3,5 z kapitału rezerwowego = czyli 78 mln na dywidendę czyli stopa dywidendy to 67 % . Ta wypłata dywidendy jest więcej niże pewna gdyż po wypłacie zostanie jakieś 45 mln jeszcze gotówki w firmie + 31,1 odroczone od Kruka .
    O dużej dystrybucji zysku do akcjonariuszy świadczą słowa prezesa z raportu rocznego :
    "z dużym prawdopodobieństwem dokonamy dystrybucji bardzo istotnej części środków pochodzących z transakcji do akcjonariuszy " strona 5
    " po zamknięciu Transakcji z GK (Kruk) - dystrybucja zdecydowanej większości zysku zrealizowanego na na Transakcji do Akcjonariuszy i reinwestowanie pozostałych środków w dynamiczny rozwój działalności pożyczkowej ...." strona 92
    A że nie będzie wielka kwota przeznaczona na pożyczki (to oznacza że dużo na dywidendę pójdzie) znaczą słowa " w pierwszym okresie działalności consumer finance Zarząd przewiduje udzielenia pożyczek na łączną kwotę kilkunastu milionów złotych " strona 93
    " W przypadku zamknięcia transakcji z Kruk , GK Presco będzie dysponować w 2 połowie 2016 istotnymi środkami pieniężnymi pochodzącymi z Transakcji. Zdecydowana większość tych środków będzie jednak z dużym prawdopodobieństwem przedmiotem dystrybucji do akcjonariuszy spółki dominującej Grupy. " strona 95.

Jak widzisz wszystko wskazuje że dywidenda będzie potężna, 78 mln to może być minimum gdyż nawet i 100 mln może wchodzić w rachubę czyli stopa dywidendy 90%, a wtedy zostałoby im nadal 23 mln gotówki + (plus) 31 mln które kruk będzie wypłacał w ratach przez następne lata.
    Ja nie naganiam na zakup, każdy rozsądny inwestor powinien sobie sam wszystko sprawdzić , policzyć i przemyśleć co może się wydarzyć z kursem jak dywidenda będzie na poziomie 70-90%. Jak dla mnie to nawet 50-100% kurs może wzrosnąć , a czy tak będzie dowiemy się dosyć szybko :-)
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem BRIJU Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Kupiłem po 18,65 zł za 5 % portfela akcje Briju, oczekiwany wzrost 10-50% w ciągu 1-12 miesięcy
    W związku z wybiciem z blisko 9 miesięcznego trendu bocznego 13,50-17,50 powstał silny sygnał kupna, zakres wzrostu może być o szerokość konsolidacji czyli do 21,50 ale jest także możliwy atak na szczyty czyli poziom 25 zł.
    Jest to jak zawsze inwestycja w fundamenty firmy ale nie będę się o nich rozpisywał gdyż nic się w zasadzie nie zmieniło w ciągu miesiąca (od ostatniego posiadania Briju) dlatego załączam link do poprzedniej analizy.
    Dodam iż od dzisiaj w swoim prowzrostowym portfelu ma go longterm.pl którego zagrania obserwuję (ale nie papuguję)

https://www.bankier.pl/forum/temat_re-fundamentalny-portfel-emerytalny-dokupuje-briju,20017965.html

• Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Mennicę Skarbową Autor: pprezes [37.152.19.*]
    Po 5,20 sprzedałem dzisiaj resztę Mennicy Skarbowej, średnia sprzedaż wyniosła 4,90 co dało 51% zarobku w ciągu miesiąca.
    Jestem zadowolony z wyniku i dziękuje za wskazanie jej.
    Uwaga
    Mennica Skarbowa dziwne ma ruchy od dużych wzrostów do dużych spadków dlatego jest możliwe że jeszcze kupie jej akcje, interesują mnie poziomy 4,00-4,20.

• Fundamentalny portfel emerytalny - Stalexport i Eurotax Autor: pprezes [37.248.255.*]
    W dniu dzisiejszym Stalexport podał jak dla mnie przełomową fundamentalnie informację iż jego spółka zależna wypłaci dywidendą Stalexportowi, oznacza to iż prawdopodobnie od przyszłego roku Stalexport zacznie wypłacać dywidendy ze stopą na poziomie 10-15% i w związku z poprawą nieustanną wyników dywidenda ma szansę rosnąć. Informacja ta ma szansę sprawić iż kurs powinien w terminie 12 miesięcy urosnąć 20-30% i uważam to za okazję inwestycyjną , dlatego jeżeli kurs się cofnie w okolice 3-10-3,15 i mi się zwolnią środki zamierzam nawet do 15-20% portfela dokupić akcji. Spółka pod kątem fundamentalnym jest perfekcyjna, świetny bilans , fantastyczne przepływy operacyjne i ma z 700 mln gotówki (przy 200 mln kredytów) ale 500 mln jest zablokowane na przyszłe zobowiązania jak koncesja czy wymiana nawierzchni autostrady.

Eurotax - dzisiaj pojawił się duży kupujący na 3,50 a ja chciałbym napisać jak podchodzę do tej inwestycji, nie ukrywam iż wcześniej w okolicach 3,30 trochę sprzedałem akcji i zostało mi tylko 1000 akcji , sprzedałem bo opornie szły wzrosty ale to się zmieniło po dobrym infie o rekordowych przychodach wysokomarżowego produktu co może oznaczać iż wyniki będą świetne za 1 kw. Jak w każdej inwestycji z Eurotaxem mam trochę problem jeżeli chodzi o kalkulowanie przyszłych przychodów i zysków gdyż poinformowali oni jakiś czas temu że może im trochę spaść zwrot podatków z Holandii, ja ten spadek szacuje na 5-10% przychodów, dlatego jest to informacja zła. Jednak jak wiemy jest to firma mająca 100% przychodów w walutach (85% Euro i 15% GBP) i w tym roku złoty jest rekordowo słaby i każde 4 grosze osłabienia to około 100.000 zł zysku rocznego więcej.
    Dlatego jak widać są zagrożenia w przyszłości ale sprzyjający kurs pln może zniwelować te zagrożenia a nawet dać dobry zarobek dlatego każdy musi sam ocenić moment wyjścia z inwestycji, jako że prawdopodobna jest dywidenda 50-55 groszy czyli ze stopą 15-17% to kurs może jeszcze urosnąć bardzo dużo , nawet 30-50% ale jak będzie tego nie jestem w stanie przewidzieć.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - podsumowanie kwietnia Autor: pprezes [37.152.18.*]
    Począwszy od podsumowaniu kwietnia wprowadzam kilka zmian i jeszcze bardziej gram w otwarte karty :-)

Kwiecień dla mojego portfela IKZE był lepszy niż myślałem miesiąc temu gdyż wzrósł o 6,5 % i obecnie wynosi 63.700 zł ,  od początku roku wzrósł o 35%a od 25.03.2014r. (od czasu założenia rachunku IKZE) wzrost to 592%. Analizując kwiecień z perspektywy czasu kilku transakcji żałuję (szczególnie ponowne zbyt wczesne wejście w Briju) ale generalnie całościowo jestem zadowolony. Nadchodzący miesiąc czyli maj jest najważniejszym w roku dla spółek giełdowych (szczególnie mojego portfela), pojawią się raporty roczne, propozycje podziału zysków oraz raporty za 1 kwartał i gdyby nie wcześniejsze święta wielkanocne niż rok temu to byłbym całkowicie spokojny o wyniki a tak krótszy miesiąc w dni robocze mógł odrobinę zaniżyć wyniki.

Sukces miesiąca – MODECOM – wzrost od zakupu w 2 miesiące 100% !!! - szacowałem że urośnie 100% w 3-18 miesięcy i stało się to szybciej jednak nadal wierzę w potencjał firmy i nie walczę z trendem dlatego nie sprzedaję akcji i czekam na 50% więcej.

Porażka miesiąca – BRIJU – nie przygotowany ponowny zakup akcji, zawierzyłem technice bo wyglądało na wybicie z 9 miesięcznej konsolidacji które okazało się fałszywe. Jednak Briju to firma mocno rozwijająca się, zdrowa i dlatego liczę że spokojnie urośnie w tym roku znacznie wyżej – istotne są wyniki za 1 kw.

Od dzisiaj będą załączał zrzuty ekranu z aktualnymi moimi pozycjami oraz stanem rachunku (przepraszam że może nie są za profesjonalne ale od wczoraj mam nowy komputer i uczę się go)

http://i.imgur.com/T5KEsGk.png

Rachunek IKZE założyłem 25.03.2014 wpłacając 4.490 i 02.01.2015 dopłaciłem 4.710 czyli razem zainwestowane 9.200 ( faktyczny zysk jest wyższy niż 549% gdyż uzyskałem 1.656 zwrotu z Urzędu Skarbowego oraz wpłaty były zrobione w dwóch kolejnych latach).
    Potwierdzenie 2 wpłat na IKZE.

http://i.imgur.com/MBelx1f.png

Uwaga: każde kupno lub całkowitą sprzedaż będę się starał podawać o godzinie 12

ps Danks może wreszcie mocniej ruszy do góry jak zwołają Walne

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Briju Autor: pprezes [37.152.19.*]
    Sprzedałem dzisiaj całość Briju po 17,30 (na otwarciu), strata na pozycji 8%, pomimo dobrych fundamentów i zachęcającej sytuacji technicznej sprzedałem gdyż nie wiem dlaczego ale bardzo źle się czułem z tymi akcjami, już po kupnie miałem przeczucie że będzie słabo. Gdybym miał powrócić do Briju to nie wyżej niż w okolicach 15 zł.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - dokupiłem Eurocenta Autor: pprezes [37.248.254.*]
    Dzisiaj trochę nietypowa analiza gdyż jest połączona z wpisem na blogu poczytnego blogera krzabra, eksperta od spółek newconnect który szczegółowo analizuje po każdym kwartale te spółki i następnie tworzy raport TOP NC w którym zamieszcza spółki jego zdaniem najbardziej perspektywiczne , link do takich raportów : https://marketrevolution.ghost.io/raport-topnc-iv-2015-analiza-apanetu/
    Jako że często czytuję jego blog to postanowiłem zainteresować jego Eurocentem i przesłałem moją dość obszerną analizę fundamentalną w której przewidywałem wzrosty nawet o 300% (teraz kurs trochę urósł ale 200% jest bardzo realne w średnim terminie), a krzabr uznał iż spółka jest jak najbardziej godna rozwagi do portfela i zamieścił moja analizę na swoim blogu. Dlatego nie będę jej kopiował tylko zamieszczam link do analizy a ja poniżej napiszę dodatkowych kilka zdań, link :

https://marketrevolution.ghost.io/eurocent-analiza-czytelnika/

Eurocent - posiadam obecnie 500 akcji (dokupiłem trochę w maju) średnio po 8,30 zł czyli za 7% portfela, jest to długoterminowa fundamentalna inwestycja na okres do 4 lat, oczekiwana stopa zwrotu 100-300%. Powodem ponownego większego zaangażowania się w Eurocenta skłoniły mnie fantastyczne raporty finansowe jakie spółka podała w ostatnim półroczu, optymistyczny raport roczny w którym nawet prezes spółki stwierdza że poziom zysków dzięki współpracy z funduszami sekurytyzacyjnymi przekroczył jego oczekiwania oraz oczekiwanie znacznie lepszych wyników finansowych w obecnym roku w porównaniu z 2015r. Do analizy na blogu krzabra dodałbym jeszcze sytuację techniczną (którą się nie kieruję tylko posiłkuję) że długoterminowo jest trend wzrostowy a wskaźniki i krzywe kroczące pokazują mocne kupuj.
    Dla wzrokowców załączam podstawowe parametry finansowe
    http://i.imgur.com/L4fmfjE.png

• Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Eurotax Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Sprzedałem resztę czyli 500 sztuk Euro-tax po 4,07, łączny wzrost od mojego wejścia w listopadzie to 53% a ja zarobiłem około 30% na pozycji. Nie wiem czy dobrze zrobiłem że sprzedałem gdyż mogą być świetne wyniki za 1 kw ale kupując akcje założyłem sobie cel że do dywidendy trzymam i cel się zrealizował - mamy propozycję 54 groszy, ja liczyłem na grosik więcej.

Jak pisałem wcześniej spodziewam się bardzo dobrych wyników za 1 kw moich spółek (2 kw powinien być zdecydowanie lepszy bo przesunięte święta wielkanocne były w tym roku) a przedsmak wyników pokazał dzisiaj Stalexport, który przebił moje oczekiwania o 80%.
  • Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Eurotax Autor: tantal64 [217.99.100.*]

• Re: Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Eurotax Autor: tantal64 [217.99.100.*]
    Nie dawno trafiłem na pana wątek dotyczący portfela emerytalnego. Dla mnie jako początkującego zawiera wiele ciekawych spostrzeżeń i oceny spółek. Doceniam także analizy i uzasadnienia wyboru akcji do pana portfela. W związku z tym proszę o radę. Czy warto obecnie zakupić akcje Eurocent lub Euro-tax. Jeśli byłoby to możliwe chętnie korespondował bym z panem prywatnie. Jestem osobą niewidomą i nie jest mi łatwo przeglądać różne fora. Pozdrawiam Krzysztof
  • Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem Eurotax Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Jeżeli chcesz korespondować to najlepiej pod poniższym wątkiem, tutaj jest mało wpisów i łatwiej Ci będzie przeglądać

Co do początkującego inwestora to żeby coś zasugerować czy doradzić to muszę wiedzieć wiele więcej o Tobie a szczególnie tolerancje na ryzyko, czy potrafisz przyjąć stratę na klatę i masz świadomość iż możesz większość pieniędzy stracić, czy znasz podstawy inwestowania, czy potrafisz czytać raporty finansowe, jaki jest twój horyzont inwestycji, dlaczego wybrałeś inwestowanie na giełdzie a nie np. fundusze inwestycyjne, napisz coś więcej w jaki sposób wcześniej inwestowałeś pieniądze.

https://www.bankier.pl/forum/temat_re-analizy-ciekawych-spolek-do-portfela-przyszlych-milionerow-echo,20540219.html

• Fundamentalny portfel emerytalny - IRL Autor: pprezes [5.172.236.*]
    Zbliża się dużymi krokami dzień dywidendy, która jest jedną z najwyższych na całej gpw - najwyższa jeżeli chodzi o wypłatę zysku tylko z jednego roku. Nie ukrywam iż liczyłem iż taka dywidenda podbije znacznie kurs, minimum 20%, jednak tak się nie stało gdyż jakiś inwestor nieustannie sprzedaje akcje. I teraz powstała niepewność u mnie, gdyż nie wiem co z tymi akcjami zrobić a jest to duży pakiet gdyż 30% mojego portfela a niestety mimo tego że mam rachunek IKZE może mi być pobrany 15% podatek na Litwie. Gdybym znał wyniki za 1 kw to byłoby łatwiej podjąć decyzję a tak jestem skazany na reakcję inwestorów po odcięciu dywidendy - nigdy nie ma pewności że kurs wzrośnie, chociaż logika i doświadczenie wskazują że powinien rosnąć gdyż po odcięciu firma będzie mega tania c/z 4 i gdyby doszła poprawa jeszcze wyników, poziom c/z byłby poniżej 4, co na spółkę z gpw i płacącą regularnie dywidendy to bardzo tanio.
    Obecnie zakładam 2 warianty odnośnie akcje IRL, albo zostawiam całość albo połowę akcji sprzedam w dniu dywidendy aby zmniejszyć ryzyko portfela. Uważam iż każdy inwestor powinien podjąć indywidualnie decyzje co zrobić z akcjami IRL, a żeby pomóc załączam kilka analiz spółki które pojawiły się na poczytnych blogach giełdowych :

https://longterm.pl/Inter-Rao-Lietuva-Analiza-Spolki-1.html

http://www.portfelemerytalny.pl/inwestycje/dywidenda-irl/#more-2049

https://marketrevolution.ghost.io/propozycje-dywidendowe-decora-i-interaolt/

Załączam jeszcze moją pierwszą analizę jak kupowałem akcje IRL - trochę doszło w międzyczasie konkretów

https://www.bankier.pl/forum/temat_re-fundamentalny-portfel-emerytalny-kupilem-interaolt,19807511.html

oraz link do parkietu.com z informacją że akcje IRL pojawiły się w portfelu fundamentalnym Noble jako cytuję tania wskaźnikowo spółka, wysoka potencjalna dywidenda.

http://www.parkiet.com/artykul/1473089-Portfel-fundamentalny--Typy-brokerow-skutecznie-oparly-sie-przecenie.html?p=2
  • Fundamentalny portfel emerytalny - Wistil Autor: pprezes [37.152.18.*]
    Dobrałem odrobinę akcji Wistilu i mam obecnie 100 akcji średnio po 45,28 które stanowią 7% portfela. Przypominam ten zakup gdyż spodziewam się bardzo dobrych wyników w piątek dzięki słabej złotówce (50% sprzedaży to eksport), niższe koszty odsetek dzięki spadkowi zadłużenia oraz wzrostowi dochodów w polsce które mogą w jakimś stopniu poprawić sprzedaż które nie są produktami pierwszej potrzeby. Te czynniki powinny w całym roku pozytywnie wpływać na wyniki dzięki którym wycena będzie jeszcze atrakcyjniejsza. Jest to inwestycja do zakopania i za małą kwotę.
    poniżej pierwsza analiza

Vistil – kupno za 3 % portfela akcji po 45,89- inwestycja długoterminowa na lata , oczekiwany wzrost 25-200%, firma c/z 4,40 , pokazała bardzo dobre wyniki szczególnie na poziomie przepływów operacyjnych które wyniosły 22,89 mln przy zysku 10,46 mln. Przychody r/r bez zmian, w zasadzie płaskie od kilku lat,  zysk netto wzrost o 55 %, bilans zdrowy i co roku dynamicznie się poprawiający, gdyż aktywa trwałe to 103 mln , aktywa obrotowe 103 mln a zobowiązania to 102 mln, spłaciła 7 mln w 2015 a gotówka wzrosła o 6 mln. Wistil kilka lat temu poczynił spore inwestycje w środki trwałe i obecnie ma dużą amortyzację 13 mln w 2015 przez co zaniżony jest zysk netto. Wg moich kryteriów c/z to około2 (zyska netto + amortyzacja) więc firma jest bardzo tania.. Wistil niestety na razie nie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem, ale w dłuższym terminie po spłacie sporej części kredytów nie wykluczam liczę na to.
    Wistil jest producentem porcelany znanych marek (Lubiana, Ćmielów) i produkcji włókienniczej (wygaszana stopniowo ze względu na ujemną rentowność). Porcelana w przypadku kryzysów czy spowolnienia gospodarczego słabiej się sprzedaje gdyż nie jest produktem pierwszej potrzeby. Większość sprzedaży firmy trafia za granicę i dzięki bardzo słabemu złotemu w 1 kw wyniki mogą być rekordowe. Spodziewam się że każde kolejne kwartalne wyniki na poziomie zysku netto będą znacznie się poprawić ze względu na malejącą amortyzację i zmniejszenie kosztów obsługi kredytów.

• Fundamentalny portfel emerytalny - sprzedałem IRL Autor: pprezes [5.172.234.*]
    Sprzedałem dzisiaj całość IRL średnio po 15,90 i na chwilą obecną jestem na tej transakcji na zero, jednak prawdopodobnie poniosę stratę 2-3% gdyż doliczą mi podatek od dywidendy 15% i nie wiem jak będzie przeliczany kurs walutowy. Sprzedaż IRL zrobiłem pod wpływem chwili (będąc na zakupach) i nie jestem przekonany że dobrze zrobiłem dlatego gdyby kurs się cofnął możliwe że kupię ponownie.
    Mam obecnie dużo wolnych środków bo 40% portfela i nie wiem na razie w co je zainwestować, niestety wyniki większości firm były słabe a te które pokazały lepsze wyniki r/r są zbyt drogie.
    Co do wyników moich firm to były dobre i zgodne z moimi oczekiwaniami (tolerancja 5%) ale szczególnie cieszę się z wyniku iAlbatros, który pobił moje szacunki zysku o 100%, wszystko wskazuje iż firma po reorganizacji powinna się dynamicznie rozwijać a nadchodzący/przesunięty skup może pomóc wzrostom.
    Drugim miłym zaskoczeniem były wyniki Modecomu, znacznie lepsze r/r, widzę ogromne perspektywy we wzroście kursu w najbliższych 12 miesiącach (nawet 50%) dlatego dzisiaj trochę dobierałem akcji.
  • Fundamentalny portfel emerytalny - kupiłem Danks Autor: pprezes [5.172.234.*]
    W dniu dzisiejszym zrobiłem duży zakup akcji Danks, a właściwie przerzuciłem akcje ze zwykłego konta maklerskiego na IKZE, z kilku powodów : pierwszy to przyspieszenie raportu rocznego firmy co się nigdy nie zdarzało co powinno spowodować większy ruch na akcjach gdyż zbliża się ogromna dywidenda i / lub skupu, po drugie miałem dużą ilość wolnej gotówki a po raportach za 1kw nie dostrzegłem ciekawych firm do inwestycji, po trzecie spodziewając się sporych wzrostów Danksa nie widzę potrzeby płacić podatek od zysków w przypadku sprzedaży jak na IKZE mam bez podatku a po czwarte nie podoba mi się sytuacja rynkowa gdyż FED wczoraj zasygnalizował podwyżkę stóp % w czerwcu a to dla akcji zła wiadomość bo może spowodować wyprzedaż światową akcji.

Danks - kupiłem 30.000 akcji po 0,84 grosze za 40% portfela - jest to średnioterminowa inwestycja od 1 miesiąca do 15 miesięcy, oczekiwana stopa zwrotu od 20% do 100%. Danks jest to rodzinne biuro doradztwa księgowo-inwestycyjnego, zatrudniające szeroką kadrę różnych ekspertów jak doradcy podatkowi, biegli rewidenci itp. Danks jest firmą dywidendową, deklarującą transfer 100% zysku do swoich akcjonariuszy , najpierw w formie dywidendy a w ostatnich latach dywidenda i skup (po połowie). W tym roku prawdopodobnie trafi do akcjonariuszy 2,9 mln zł co przy kapitalizacji 9 mln jest ogromną kwotą. Na pewno w formie skupu trafi 870.000 zł gdy jest to kwota zaległego skupu jeszcze za 2014 a Zarząd deklaruje że na pewno ten skup będzie. Jeżeli chodzi o zysk za 2015 który wyniósł 2,1 mln to są 2 możliwości : całość dywidenda albo połowa dywidenda i połowa skup. W przypadku dywidendy to mamy 20 groszy na akcje czyli stopa dywidendy 24% w przypadku podziału po połowie to dywidenda 10 groszy ze stopą dywidendy 12% oraz skup za 1,05 mln, do obydwu wariantów trzeba dodać jeszcze zaległy skup czyi kwotę
    780.000 zł.
    W Danksa warto zainwestować nie tylko z powodu dużych transferów zysku do akcjonariuszy ale też planów inwestycyjnych firmy, a mianowicie w ubiegłym roku była emisja akcji z której pozyskane środki 1,2 mln mają być przeznaczone na zakup 3 start upów i zasilenie ich kwotami po 400.000 zł i pozyskanie bezzwrotnego dofinansowania z Unii Europejskiej w kwocie od 1 miliona do 5 milionów na firmę, szansę na dofinansowanie oceniam wysoko gdyż współpracują oni (jest w radzie Nadzorczej Danks) z Adamem Osińskiem z EBC Solicitors który już na różne spółki pozyskał kilkanaście milionów bezzwrotnych dotacji. Ponadto opublikowała firma ostatnio raport że złożyła wniosek o dofinansowanie projektu wartego 4 mln z dofinansowaniem 2,76 mln.

Teraz trochę liczb, po 1 kw 2016 c/z 4,64 , c/wk 0,79, c/p 2,26, c/zo 4,77, brak kredytów, gotówka w kasie 6,1 mln + 400 tysięcy które do firmy musi zwrócić Prezes Truchel z odkupienia akcji w 2015r, bilans ładny i przepływy gotówkowe prawidłowe.
    W pierwszym kwartale Danks pokazał gorsze wyniki r/r na poziomie przychodów i zysku netto, przychody spadły mocno w styczniu (natomiast kolejne 3 miesiące to przychody są porównywalne r/r/) a spadek zysku netto r/r jest z dwóch powodów znacznie wyższa amortyzacja gdyż zaczęli rozliczać program księgowy dofinansowywany z UE oraz mieli rok temu wyższe przychody finansowe z zysku ze sprzedaży akcji Truchlowi. Ja ostrożnościowo szacuję iż w tym roku firma zarobi na czysto 1,5 mln co przy 9 mln kapitalizacji da c/z 6, oczywiście jest to tylko założenie bo jeśli będą inwestycje oraz skup akcji liczby te mogą ulec zmianie, powinno być atrakcyjniej.

Jak widać jest sporo czynników które mogą pozytywnie wpływać na kurs , a prawdopodobny transfer zysków za ostatnie 2 lata może pozytywnie wpływać na kurs i gdyby jeszcze w udało się firmie pozyskać kilka milionów bezzwrotnych dotacji kurs mógłby mocno eksplodować w górę.
    Oczywiście jak w każdej inwestycji są też i ryzyka i jedynym na chwilę obecną ryzykiem które widzę to nieprzewidywalne ruchy Prezesa Zarządu i głównego akcjonariusza w jednym, świadczyć o tym może zrobienie emisji akcji w 2015 roku a w kolejnym planowany skup akcji jeszcze z zysku za 2014 i uwzględnienie w skupie tych nowych akcji, ponadto deklarowanie przy debiucie giełdowym że zawsze będzie 100% dywidendy do akcjonariuszy trafiało a po 2-3 latach zmiana polityki dywidendowej i dzielenie zysku po połowie na dywidendę i skup.
    Uwaga, ważne - ostatni skup przeprowadzony był w formie umów cywilno-prawnych i nie wykluczam iż w tym roku tez tak tak będzie, taki skup wymaga wizyty u notariusza i nie może być przeprowadzany z rachunków IKE czy IKZE.

[x]
DANKS 0,56% 0,36 2020-04-01 16:48:49
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.