• Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~mt80 [178.43.51.*]
  Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie. Coś tu nie gra. Myślałem że Krec jest jedynym a tu okazuje się, że takich firm jest bardzo dużo i mocno inwestują w najlepsze na świecie maszyny firmy Binger+Co. Może doprowadzić to do wyniszczającej wojny cenowej i przejęcia polskiego rynku za bezcen przez firmy niemieckie lub austrackie, które dysponują największym kapitałem i najlepszymi technologiami. Link do strony jednego z konkurentów:

  http://www.polampack.pl/?action=recykling

 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~Mr. X [83.238.211.*]
  Polampack i Rhenus go niebawem wykończa. Nikomu nie jest na rękę jak jedna firma będzie miała 60% rynku szkła a tak mogłby się stać jak spółka uruchomi projekt w Lublińcu.
  Nawet UOKiK moze się tym zainteresować. Firma na dotacjach zostaje monopolista prawie, że..

  Ale już niebawem będzie zgłoszenie do UOKiK, PARP, i OLAF odnośnie tej dotacji na "innowacyjną" technologię obróbki szkła.
  Jak jest tak innowacyjna to dlaczego za dotację kupuje się kompletne instalacje firmy Binder+co? To jakaś paranoja ten kraj!

  Ale tak jak mowiłe - jedno to zgłoszenie, drugie to konkuencja - Polampack (Can-Pack) i Rhenus Recycling z grupy Rethmann... Budują już wspólnie zakład na Śląsku i Lublininiec nie ma sensu. Zwłaszcza, że Krynicki lubi przeciągać płatności za szkło...

  To mówię ja - człowiek z branży;)
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: oilman [83.25.164.*]
  Ale sie chlop uwzial:))) Na wszystkich watkach nagania:)))
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~Mr. X [83.238.211.*]
  czy trzy wątki to wszystkie? Jak tak potrafisz liczyć to powodzenia w finansach;)
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~flugowski [83.3.53.*]
  wytłumacz mi jak miedzynarodowe koncerny mogly dopuscic do tego, ze krynicki ma ponad 50 % rynku? tak rozwojowego/przyszlosciowego?
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~Piotripaweł [86.63.102.*]
  Giganci nie inwestują w słabe rynki w początkach rozwoju - od kilku lat potencjał rynku w Polsce w szkle opakowaniowym wynosi ok 250-300 t szkła - to cały potencjał rynku na dzień dzisiejszy. Dlatego tak trudno na nim zarobić bo szkło jest relatywnie drogie a ceny zbytu niskie (co więcej huty szkła doskonale "trzymają" w ryzach ceny mimo, że inne surowce drożeją.

  Dla porównania - w Niemczech odzyskuje się ok 2-2,5 mln ton szkła.

  Jeśli jest 250-300 t szkła w Polsce a istniejące moce przekraczają znacznie te wartości - myślę, że Krynicki, Rhenus, Can-Pack, Alba, DSS, TEW i mniejsi mają moce łącznie na poziomie 500 a więc prawie dwukrotnie więcej to po jakim cudem krynicki chce zamortyzować kolejną stację na 100-150 Kt? Spółka giełdowa musi wypuszczać dobre informacje i nadzieje dla inwestorów no bo co oni biedni mogą zrobić? co najwyżej sprzedać ze stratą szybko - co jest rozsądnym wyjściem, albo żyć nadzieją i stracić jeszcze więcej;)

  Nowa ustawa niewiele zmieni, w każdym razie nie szybko. Polska to taki kraj gdzie prawo nikoniecznie się przestrzega. Wcześniej tez były regulacje ale każdy miał w dupie poziomy recyklingu. Gminy, Państwo... Znaczna cześć firm nie odprowadza opłaty produktowej, nawet nie wiedzą co to jest a nikt nie jest zainteresowany kontrolą.
  Dodatkowo nieuczciwi recyklerzy przerabiaja powietrze i genereują lewe dokumenty recyklingowe przez co inch cena na rynku spada. I co najdziwniejsze nikt z tym nic nie robi. Wydaje się, że to nawet na rękę państwu bo bez lewych dokumentów Polska nie realizowałaby poziomów recyklingu nie tylko w szkle ale także w innych opakowaniach. Wg papierów odzyskuje się w Polsce 500-550 tyś ton - więc lewych dokumentów jest ok 50%.:)

  Reasumując - miedzynarodowe koncerny wejdą tu albo rozszerzą działalność (bo przecież Rhenus z grupy Rethmann/Remondis i Alba już tu są, ale dopiero jak rynek przestanie być dziki i będzie dawał szansę zarobić w uczciwy sposób....

  Czy taka odpowiedź Pana satyfkacjonuje/przekonuje?
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~flugowski [83.3.53.*]
  satysfakcjonuje, choć wnioski wyciągamy odmienne- koncerny wejda, czy tez zwiększą udział w rynku kiedy rynek sie ucywilizuje, Krynicki ma połowe tego rynku i bedzie beneficjentem procesu w pierwszej kolejności
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~muerde [88.156.94.*]
  Czytaj ze zrozumieniem. Konkurencja ma linie do 50mm. Firma Krynicki uożliwia przerób szkła poniżej 10mm !!!
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~kutach [83.238.211.*]
  Oszalałeś?!:)

  jakby konkurencja miała do 50 mm to biznes w ogóle by się nie opłacał bo znaczy, że w odpad idzie 70-80 %towaru. Gratuluję zrozumienia tematu;)

  Konkurecncja ma takie same maszyny jak Krynicki - Rhenus, Pol-Am-Pack, Silesia Recycling, DSS. Maszyny separują szkło do wielkości 8 mm. Są na rynku maszyny które separuja poniżej tych wartości - Binder+co, BTW Binder, Mognesen, S+S ale nikt tego nie stosuje bo koszty zakupu i energii są zbut duże w stosunku do benefitów. Poza tym tak drobne szkłe jest kłopotliwe z punktu widzenia analizy jakościowej w hutach - kto to będzie badał. Tak drobną granulację da się posortować, ale już nie tak wydajnie. Jeśli inwestycja jest dotowana, jak u Krynickiego, to może się to i opłaca (choć wątpię), ale normalnym trybem rynkowym nie ma to sensu. Dziwię się tym dotacjom, bo wg prawa europejskiego duże firmy *(koncerny globalne) nie mogą się ubiegać o dotacje ale z drugiej strony za pieniadze unijne tworzy się monopol. Niby innowacyjne technologie a kupowane za pieniadze podatników kompletne systemy. Mysli technicznej Krynickiego tam w ogóle nie ma. Ten dział badawczo rozwojowy - na zdjęciach przy otwarcu Pełkiń- to zwykle labnoratorium - stół podświtlany do analizy zanieczyszczeńę szkle. Niezły kabaret.... Co to za technologia któą odryła mała firma bez żadnego zaplecza? Chyba powinni opatentować procedury wniosków o dotacje, albo lepiej zdradzić kontakt:)
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~Hubnijm [31.62.5.*]
  Dnia 2012-12-24 o godz. 12:19 ~mt80 napisał(a):
  > Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w
  > Europie. Coś tu nie gra. Myślałem że Krec jest jedynym a tu
  > okazuje się, że takich firm jest bardzo dużo i mocno
  > inwestują w najlepsze na świecie maszyny firmy Binger+Co.
  > Może doprowadzić to do wyniszczającej wojny cenowej i
  > przejęcia polskiego rynku za bezcen przez firmy niemieckie
  > lub austrackie, które dysponują największym kapitałem i
  > najlepszymi technologiami. Link do strony jednego z
  > konkurentów:

  http://www.polampack.pl/?action=recykling


 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~kutach [83.238.211.*]
  stacja Polampacku była najnowoczesniejsza w Polsce 7 lat temu. Teraz najnowocześniejsza jest stacja firmy Rhenus w Pile. Pełkinie są zbliżone - ale swoją droga nie wiem jak firma może mieć suszarnie do szkła a równocześnie boksy są niezadaszone...

  Paranoja.

  W 2014 roku powstanie największa w Polsce stacja - i to nie będzie Lubliniec - ale podpowiem - niedaleko;)
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: [email protected] [91.90.116.*]
  jak masz jakies info, napisz do mnie na maila, mam pare pytan - nie dot. inwestowania ;) odpowiem mailem, dzieki
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~flugowski [83.3.53.*]
  kutach i mt80- piszcie częściej- wyraxnie robicie dobrze kursowi:)
 • Re: Konkurencja również chwali się najlepszym zakładem w Europie... Autor: ~kutach [77.45.53.*]
  kursowi to dobrze robi nadmiar pieniedzy, od ktorych kursy puchną wszędzie na świecie. Ale niebawem kurs Krynickiego się mówiąc żargonem "zesra":)
[x]
KREC -0,47% 21,40 2022-06-24 15:16:18
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.