• rewolucyjna wynalazek naukowców z Lublina Paliwo z dwutlW PAWLAK na tak Autor: ~sas [83.16.79.*]


  Paliwo z dwutlenku węgla


  Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery, można go przerobić na benzynę lub olej napędowy. To rewolucyjny pomysł prof. Dobiesława Nazimka z lubelskiego UMCS, którym zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki.

  Szef resortu, wicepremier Waldemar Pawlak, gościł w czwartek w Lublinie. Oficjalnie przyjechał na spotkanie opłatkowe Polskiego Stronnictwa Lubelskiego. Nieoficjalnie, w wielkiej tajemnicy, odwiedził Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. - Najpierw przez godzinę pan premier był u mnie w rektoracie - zdradza rektor UMCS prof. Andrzej Dąbrowski. - Potem, przez kolejne półtorej godziny, był u profesora Nazimka.

  Wcześniej Pawlak podkreślał na konferencji prasowej, że bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno się opierać na własnych zasobach. A żeby to osiągnąć, warto przyglądać się nowym metodom. - Są naukowcy, z którymi będę rozmawiał o sztucznej fotosyntezie, czyli możliwości łączenia dwutlenku węgla z wodą, przy obecności katalizatora - mówił tajemniczo Pawlak. - Warto na to zwrócić uwagę.

  Chodzi właśnie o prof. Dobiesława Nazimka z Wydziału Chemii UMCS, który sztuczną fotosyntezą zajmuje się od wielu lat. Lubelski naukowiec opracował cały projekt z tym związany i wysłał go niedawno do Pawlaka. Ministra na tyle to zaciekawiło, że osobiście chciał o tym porozmawiać z badaczem.

  - Chodzi o całą układankę, prowadzącą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zagospodarowania go - tłumaczy naukowiec. A wszystko opiera się na tym, że zamiast emitować CO2 do atmosfery, można go wykorzystać. - Łącząc dwutlenek węgla z wodą, bez trudu uzyskujemy paliwo: benzynę lub olej napędowy - tłumaczy prof. Nazimek.

  Jak szacuje badacz, jeśli ta metoda zostałaby zastosowana w największych zakładach przemysłowych w kraju, Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. Dla porównania Polacy wykorzystują rocznie 6 mln ton benzyny.

  - Można to stosować w całej energetyce: w zakładach produkujących prąd, ciepło, a nawet nawozy sztuczne - mówi lublinianin. - W efekcie mielibyśmy nie tylko własne paliwo, ale też tańczy prąd, energię czy właśnie nawozy. Bo ich producenci nie musieliby płacić za emisję dwutlenku węgla (czego już za kilka lat będzie wymagała Unia Europejska - przyp. red.).

  Resort gospodarki jest tym bardzo zainteresowany. Wczoraj po południu Pawlak spotkał się ze swoimi doradcami i pracownikami ministerstwa. - M.in. właśnie w sprawie lubelskiego pomysłu - mówi Iwona Dżygała z Biura Prasowego Ministerstwa Gospodarki. - Ale już na spotkaniu u nas obiecał, że będzie namawiał podległe mu agendy do "wejścia" w ten projekt - dodaje rektor Dąbrowski. - Chodzi m.in. o całą gałąź węglową.

  Gdyby tak się stało, UMCS mógłby liczyć na spore zyski. Metoda prof. Nazimka jest opatentowana. Gdyby ktoś chciał ją wykorzystać, musiałby za nią zapłacić. igor - 09-01-29, 16:41
  "Przekrój" 04/2009
  http://www.przekroj.pl/wy...tykul,3985.html

  Igor Ryciak

  Dzięki sztucznej fotosyntezie zwykłą wodę i dwutlenek węgla można za pomocą światła przekształcać w paliwo do ogrzania domów, produkcji energii elektrycznej i do napędzania samochodów. – Sztuczna fotosynteza* nie jest nowością. Do tej pory udawało się ją przeprowadzać tylko w warunkach laboratoryjnych. Ale ja opracowałem metodę, dzięki której znajdzie zastosowanie na skalę przemysłową. Pracowałem nad tym w ścisłej tajemnicy od kilku lat – mówi „Przekrojowi” profesor Dobiesław Nazimek, szef Zakładu Chemii Środowiskowej lubelskiego Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie. Jego zdaniem produkcja takiego paliwa – płynu o właściwościach benzyny – może iść w miliony ton i w znacznym stopniu zapewniłaby Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko dzięki specjalnym katalizatorom, o których jednak naukowiec nie chce mówić: – Wywiad gospodarczy czyha. Wstrzymałem się nawet z publikacjami naukowymi do czasu, gdy dostaniemy patent na wynalazek. 
Na początku grudnia Nazimek wysłał opis swojego projektu do Waldemara Pawlaka, ministra gospodarki. Minister tak się nim zainteresował, że dwa tygodnie temu odwiedził profesora Nazimka w Lublinie. – Wtedy zdradziłem panu premierowi wszystkie szczegóły. Pawlak stwierdził, że jego ministerstwo zrobi wszystko, by sztuczna fotosynteza jak najszybciej zaczęła być stosowana na masową skalę – opowiada Nazimek.
  Sprawę intensywnie bada teraz Departament Energetyki resortu. Pieniądze na wdrożenie technologii fotosyntezy (ostateczna decyzja wciąż nie zapadła, zwłaszcza że wynalazki nawet wielkich naukowców okazywały się niewypałami) po-chodzić mają z unijnego programu „Innowacyjna gospodarka”.

  * - Sztuczna fotosynteza jest wzorowana na zjawiskach zachodzących w komórkach roślin, gdzie dzięki energii światła słonecznego następuje synteza wody i CO2, w efekcie której powstają użyteczne biologicznie węglowodany, na przykład glukoza MarS - 09-01-29, 21:27
  Jacie gacie. Miejmy tylko nadzieję, że te katalizatory to nie jakieś trucizny no i że to zostanie zastosowane. igor - 09-01-30, 01:08
  No piszą, że sztuczna fotosynteza, czyli pewnie coś w stylu chlorofil + światło (energia, która zostanie zgromadzona w wiązaniach chemicznych, musi skąś pochodzić).

  Ciekaw jestem bardzo co z tego wszystkiego wyniknie. Brzmi dość poważnie, jak już wicepremier jeździ w na wizytacje i mówi się o 100 mln zł.

  Za niedługo w sieci pewnie pojawią się jakieś szczegóły procesu technologicznego (skoro jest opatentowany, to jawny). igor - 09-01-30, 01:38
  Tu jest sceptyczna wymiana zdań na temat patentu Nazimka.
  http://www.wykop.pl/link/134649/paliwo-z-co2

  Wątpliwości dotyczą takich spraw jak:
  * czy energii słonecznej wystarczy na jakąś produkcję na skalę przemysłową,
  * jaką sprawność osiąga proces w porównaniu z fotoogniwami
  * że to kolejna rozdmuchana przez prasę sprawa, która zakończy się niczym
  * odkupienia patentu od Nazimka przez inne państwo (typu USA) - czyli oni skorzystają, a my nie.
  * że koncerny paliwowe załatwią ten projekt (korupcja, wpływy)
  * całości kosztów procesu przemysłowego (bo podobno najpierw muszą powstać cukry, a potem dopiero inne paliwa)
  * czy już jakiekolwiek paliwo zostało metodą Nazimka wytworzone

  ie.
 • Re: rewolucyjna wynalazek naukowców z Lublina Paliwo z dwutlW PAWLAK na Autor: ~sas [83.16.79.*]
  http://www.tvn24.pl/2198828,28377,0,0,1,wideo.html
 • Re: rewolucyjna wynalazek naukowców z Lublina Paliwo z dwutlW PAWLAK na Autor: ~sas [85.222.104.*]
  rewolucja na skalę swiatowa a tu cisza
  Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. Dla porównania Polacy wykorzystują rocznie 6 mln ton benzyny.
 • Re: rewolucyjna wynalazek naukowców z Lublina Paliwo z dwutlW PAWLAK na Autor: ~gos c [188.47.65.*]
  Dnia 2009-02-14 o godz. 20:06 ~sas napisał(a):
  > rewolucja na skalę swiatowa a tu cisza
  Polska mogłaby
  > produkować 21 mln ton paliwa rocznie. Dla porównania Polacy
  > wykorzystują rocznie 6 mln ton benzyny.

  czy ktos widział by ,człowiek mógłby być mądrzejszy od ,,,boga>>
[x]
WARTA 2,16% 212,50 2006-02-23 10:24:39
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.