• ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.10.*]
  Daniel Obajtek wypowiedź z 28 czerwca 23 r

  Orlen przejął Energa SA aby iść bardzo mocno w źródła zeroemisyjne.

  cytat z linku
  https://wpolityce.pl/gospodarka/652550-obajtek-tylko-silna-gospodarka-powoduje-odpowiednie-sojusze

  Teraz przechodzimy do głównego tematu wpisu

  Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania wniosków koncesyjnych na lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe na Bałtyku.Wśród 10 przyznanych koncesji ENERGA SA otrzymała dwie lokalizacje na projekty wiatrowe OZE na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1800 MW. Lokalizacje z numeracją 14.E są położone niedaleko Świnoujścia, gdzie Orlen buduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Będzie mieć więc blisko, by je obsługiwać.

  Koncesję otrzymały spółki
  Energa MFW 1 sp. z o.o. KRS 0000909049 dla lokalizacji14.E.1 oraz
  Energa MFW 2 sp. z o.o KRS 0000907000 dla lokalizacji 14.E.2
  spółki zawiązane do realizacji przedmiotowej inwestycji, których jedynym udziałowcem jest Energa Wytwarzanie SA ( a jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy)

  źródło informacji

  https://media.energa.pl/pr/809396/energa-wytwarzanie-z-grupy-orlen-otrzymala-dwie-lokalizacje-na-projekty-oze-na-baltyku
   
  https://biznes.trojmiasto.pl/Energa-wybuduje-dwie-farmy-wiatrowe-na-Baltyku-n178861.html

  Czy ENERGA SA wznoszenie morskich farm wiatrowych rozpocznie we współpracy z Orlen S.A czy będzie przyzwolenie na
  partnerstwo z inną firmą ...bo chętnych nie brakuje

  13.06.2023, Warszawa (PAP) - RWE, które realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, poszukuje dalszych możliwości rozwoju w sektorze offshore w Polsce. Jest otwarte na strategiczne partnerstwa - podało RWE w komunikacie prasowym."Przyjmujemy ze zrozumieniem wyniki drugiego etapu postępowań w sprawie przyznania pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych. Chcemy teraz patrzeć w przyszłość. Analizujemy możliwości osiągnięcia synergii projektowych, a tym samym zwiększenia naszego udziału w dalszym rozwoju sektora offshore. Dlatego jesteśmy otwarci i gotowi do nawiązania współpracy i wejścia w partnerstwa w Polsce" - powiedział, cytowany w komunikacie, Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE.cytat z linku poniżej

  https://stooq.pl/n/?f=1557004&c=0&p=4+22

  bardzo ciekawa jest poniższa informacja którą upubliczniła w depeszy PAP

  Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, która rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore

  cytując mówią tam że ...Jako podstawowy model operacyjny w Polsce Skyborn widzi partnerstwo strategiczne z jednym z posiadaczy ostatnio rozstrzygniętych postępowań na lokalizacje w drugiej fazie budowy offshore.
  "Zakładamy, że bylibyśmy atrakcyjnym partnerem ze względu na nasze know-how, którym się dzielimy i prowadzimy projekty w otwarty sposób, oraz ze względu na możliwość zapewnienia stabilnego finansowania. W dodatku nie planujemy sprzedawać dalej naszych potencjalnych polskich projektów, tylko pozostać w nich jako udziałowiec" - podkreślił Wagner.

  "Na całym świecie pracujemy z różnymi partnerami, zarówno z firmami prywatnymi, jak i koncernami państwowymi, jak np. z EDF we Francji. Jako część dużego funduszu inwestycyjnego jesteśmy w stanie zapewnić stabilne finansowanie, a morskie farmy wiatrowe wymagają olbrzymich nakładów kapitałowych" - wyjaśnił.
  "Obecnie czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w kwestiach decyzji przyznających poszczególne lokalizacje drugiej fazy.

  Potencjalni partnerzy z którymi rozmawialiśmy na razie jednak sygnalizują, ze dopóki rozstrzygnięcia te nie są ostateczne, to trudno zaczynać konkretne rozmowy" - dodał.
  Pierwszy projekt w morskiej energetyce wiatrowej, jaki prowadził Skyborm jeszcze jako firma niemiecka, przed przejęciem przez Amerykanów to farma leżąca w niemieckiej części Morza Bałtyckiego. Na Bałtyku mamy więc ponad 20-letnie doświadczenie - podkreślił Wagner.
  "W polskim offshore na pewno chcielibyśmy wejść w więcej niż jeden projekt rzędu 1 GW. "Dwa-trzy, a nawet więcej jest w naszym zasięgu finansowym. Tak czy inaczej, są to kwoty rzędu miliardów dolarów" - dodał szef Skyborn w Polsce. Jak zaznaczył firma ma bardzo duże doświadczenia w projektach w formule project finance i w pozyskiwaniu finansowania z banków i innych instytucji. "W ostatnich latach pozyskaliśmy w ten sposób kilka mld euro, więc w grę nie wchodzą tylko nasze własne fundusze, ale i finansowanie zewnętrzne" - podkreślił.-link do cytatu poniżej

  https://www.gospodarkamorska.pl/skyborn-renewables-rozwaza-wejscie-jako-partner-do-polskiego-offshore-71531

  Warto również wiedzieć że

  Litewski operator terminali naftowych i skroplonego gazu ziemnego (LNG), KN (Klaipėdos Nafta AB), podpisał list intencyjny z dwoma spółkami polskiej grupy Orlen, tj z Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie ( jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy) „List intencyjny zawiera porozumienie w sprawie synergii i warunków współpracy między trzema stronami dla inwestycji w farmy wiatrowe w litewskiej części Morza Bałtyckiego” – poinformował KN w komunikacie 8 Lipiec 22r. „Początkowo przewiduje się, że strategia O&M dla farm wiatrowych zostanie opracowana pod kątem ewentualnej eksploatacji dwóch farm wiatrowych w litewskiej części Morza Bałtyckiego, a jeśli się powiedzie, współpraca rozszerzy się na więcej projektów”. Według KN strategia O&M ma być gotowa do połowy 2023 roku ..uzupełniając cytatem z raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA ..W ramach projektu odbyło się między stronami kilka warsztatów,przy udziale dostawców turbin oraz innych interesariuszy projektu. Projekt jest kontynuowany w 2023 r.

  https://www.offshorewind.biz/2022/07/08/lithuanian-oil-lng-company-joins-pkn-orlen-in-offshore-wind-market/

  https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/42917815,orlen-neptun-i-energa-wytwarzanie-podpisaly-list-intencyjny-o-wspolpracy-z-klaipedos-nafta-ab

  Z tego samego raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA jako źródła poniższej informacji zacytuję

  Energa Wytwarzanie SA ( jedynym udziałowcem tej spółki jest Energa SA której akcje posiadamy) chce wypracować model biznesowy pozwalający na świadczeniu usługi serwisu farm wiatrowych (na morzu i lądzie)

  Dodatkowo dowiadujemy się że Energa Wytwarzanie SA w ramach projektu „Rozwój usług O&M dla Morskich Farm Wiatrowych” prowadzi działania wraz z zespołem Northlanad Power Inc. (NPI) mające na celu przygotowanie oferty na zarządzanie aktywami (Asset Management; AM) Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
  Wstępną ofertę złożono w dniu 24.11.2022 r.Trwają prace nad przygotowaniem Listu intencyjnego pomiędzy NPI, Energa Wytwarzanie SA a Baltic Power sp. z o.o. Złożenie oferty wiążącej planuje się na I kwartał 2023 r.

 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~darek [79.185.229.*]
  gdyby założyć,że potrzebna dodatkowa kasa na Olefin III zaskoczyła Orlen,to sprzedając 41% akcji Energii może mieć kontrolę nad Energą i dodatkową kasę na np.Olefin,oczywiście Obajtek przed wyborami tego nie zrobi bo mu partia nie pozwoli,ale po wyborach(jak wygrają)kto wie?jak przegrają,kolejny prezes Orlenu to zrobi,bo jest/będzie tyle rozgrzebanych inwestycji i będzie musiał je ogarnąć finansowo.Gdzie będzie kurs Energii w takim scenariuszu?
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~tor [31.61.181.*]
  to wszystko propagana i dluzszym terminie dochodowa firma energa w ramach Pkn stanie sie dostawca gotowki -tak koncza sie biznesy z nadania partyjnych notabli W 27roku juz nik nie bedzie pamietac nazwiska prezesa a kasa bedzie isc z budzetu tj z naszych podatkow historia nie zna sukcesu za panstwowe pieniadze ale za to zaplacimy potem Teraz chyba do wyborow mamy szanse zarobic
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~darek [79.185.229.*]
  różne scenariusze można sobie wyobrazić,poza nacjonalizacją naszych akcji,inwestycja w akcje Energii wydaje się najbardziej perspektywiczna i bezpieczna na całej gpw,owszem wymaga czasu i nieprzebranych pokładów cierpliwości,ale nikt nie mówił,że będzie lekko,łatwo i przyjemnie.
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~tor [31.61.181.*]
  dwie ostatnie sesje przypominaja te gdy kurs doszedl 8.34 Podobnie na kupno ktos ostentacyjnie wystawial duzo akcji Mysle ze to mogl byc goldman Oczywiscie dziwne jest ze wczoraj zostalo to zbite do 8.40.Albo sternik ma bardzo duzo akcji i stac go oddac funduszowi albo ma ile ma i nie ma zadnego funduszu -sam bawi sie z soba Jesli to drugie to na nastepnych sesjach powinien zbijac zeby wystraszyc drobnice
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~darek [79.185.229.*]
  Owszem kilka nowych nick-ów się pojawilo,i jeżeli nawet zbije do 7,9, to co to zmienia finalnie?Energa to nie jest spólka do kręcenia kółek,gry w/g kresek,tutaj sternik karty rozdaje i zrobi z kursem co zechce,ale na końcu i tak cena bedzie znacznie wyższa,pewnie niewielu wytrzyma,świadomość wartości spółki i cierpliwość to podstawa.
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~IP [83.4.153.*]
  Wszystko jest możliwe, ale ja uważam że najniżej to do 8,12.
  Opór 8,35 został przełamany a cena poszybowała do 8,80.

 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~elektryk [95.41.250.*]
  Najbardziej niepewna . To stwierdzenie jest prawidłowe. Tutaj wszystko może się wydarzyć
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wy Autor: ~IP [83.4.153.*]
  Zaczynają się pojawiać info dotyczące NABE i przedłużenia rynku mocy dla starych elektrowni węglowych.
  WIĘC WSZYSTKO JEST MOŻLIWE ORAZ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO.

  Warto zaznaczyć, że kalkulacja przygotowana przez niezależnych doradców nie oznacza ostatecznej kwoty transakcji. Musimy wziąć tutaj pod uwagę kilka aspektów. Chodzi m.in. o dyskonta związane z przyszłością funkcjonowania takich elektrowni węglowych w perspektywie zmiennych uwarunkowań rynkowych. Niebawem przekażemy informację o bazowych warunkach transakcji, w tym o kwotach, zgodnie z naszymi obowiązkami giełdowymi.
  https://www.parkiet.com/energetyka/art38683001-enea-czeka-na-oferte-rzadu-za-swoje-elektrownie-na-wegiel 
 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.25.*]

  Dzisiaj Daniel Obajtek w swoim wywiadzie udostępnionym w formie informacji prasowej porozsyłanej do mediów potwierdza tezy zawarte w moim tytułowym wpisie tego wątku ...przy okazji zachęcając do przeczytania mojego początkowego wpisu tego wątku aby mieć całościowy obraz omawianej tematyki

  cytując Daniel Obajtek mówi

  "Analizujemy możliwość realizacji kolejnych projektów morskich farm wiatrowych we współpracy z partnerami. To korzystne rozwiązanie, co potwierdziła nasza współpraca z firmą Northland Power" - powiedział prezes.

  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1592345%2Corlen-rozpocznie-budowe-morskiej-farmy-na-baltyku.html

  Chętnych do partnerstwa nie brakuje co udowodniłem w tytułowym wpisie .Niema co się dziwić bo Polska dysponuje najlepszymi warunkami na Bałtyku, ma stosunkowo płytkie wody i podłoże oraz doskonałe warunki wietrzne. Praktycznie 90 proc. czasu występują doskonałe warunki zapewniające pracę turbin

  Warto dodać że wpłynęło ponad 130 wniosków od rożnych podmiotów / często jeden wniosek to konsorcja dwóch firm / więc liczba jeszcze większa i wszyscy pragnęli koncesji na morskie farmy wiatrowe na obszarach morskich Bałtyku udostępnionych dla offshore

  Koncesji przyznano 10 ...w uproszczeniu mówi się że ORLEN dostał 5 koncesji ale tych 5 koncesji to Orlen nie otrzymał bezpośrednio tylko jego spółki zależne Orlen Neptun trzy koncesje i ENERGA SA dwie koncesje
  PGE -otrzymało też 5 koncesji ...z tego 2 samodzielnie a 3 w partnerstwie / jedna z Ørsted ,druga z ENEA a trzecia z TAURON/

 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~darek [79.185.229.*]
  W lutym tego roku Orlen zaktualizował strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając priorytetowe cele multienergetycznego koncernu, jaki powstał po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. (...)

  Irytuje mnie to ciągłe mijanie się z prawdą w przypadku Energii.Energa,po pierwsze nie została jeszcze całkowicie przejęta,po drugie, to nie było przejęcie metodą fuzji,tylko ordynarna ustawka sp/sp po rażąco niskiej cenie.

  Dlaczego fuzja i przejęcie to pojęcia różne?
  Fuzje należą do rozwiązań przyjaznych, natomiast w momencie łączenia firm niejednakowych, gdzie dominuje silniejsza firma, mamy do czynienia z akwizycją, czyli wrogim przejęciem, które w efekcie może prowadzić do eliminacji przejmowanego przedsiębiorstwa.
  https://kruczek.pl/fuzja-i-przejecie-przedsiebiorstw/
 • Re: ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 Autor: ~MIDAS [89.64.109.*]
  Ewidentny temat dla UOKiK i w perspektywie miliardowe kwoty odszkodowawcze dla inwestorów indywidualnych
 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 Autor: ~emeryt [31.60.63.*]
  3.07.2023, Warszawa (PAP) Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej - prezes 
  Daniel Obajtek
  - Orlen, który podpisał we wtorek umowę z bp na dostawę w ciągu roku do 6 mln ton ropy z Morza Północnym, nie wyklucza współpracy z bp w innych obszarach, w tym transformacji energetycznej - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek

  źródło cytatu
  https://stooq.pl/n/?f=1560309&c=0&p=4+22

  ...przypominając transformacja energetyczna w Grupie Orlen w dużej części jest realizowana z wykorzystaniem spółki ENERGA

  Daniel Obajtek wypowiedź z 28 czerwca 23 r

  Orlen przejął Energa SA aby iść bardzo mocno w źródła zeroemisyjne.

  cytat z linku
  https://wpolityce.pl/gospodarka/652550-obajtek-tylko-silna-gospodarka-powoduje-odpowiednie-sojusze
   
 • ENERGA inwestuje,Orlen tylko sobie,CCGT przypisuje Autor: ~darek [79.185.229.*]
  W projekcie bloku gazowo-parowego w Ostrołęce osiągnięto kluczowy kamień milowy. Spółka prowadząca inwestycję w elektrownię o mocy ok. 750 MW podpisała umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance na łączną kwotę 2,64 mld zł.
  Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy ORLEN, zawarła umowy kredytów na łączną kwotę 2,64 mld zł z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. W jego skład wchodzą: Bank Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, KfW IPEX-Bank GmbH oraz Erste Group Bank AG.
  – Dzięki budowie nowoczesnego bloku parowo-gazowego w Ostrołęce będziemy mogli zagwarantować stabilne dostawy energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w północno-wschodniej Polsce. Inwestycja i niezawodność pracy sieci  ma też duże znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego tego regionu. Jednocześnie inwestycja w Ostrołęce jest ważnym elementem naszych działań, których celem jest neutralność emisyjna koncernu. Elastyczne moce gazowe będą uzupełnieniem produkcji z odnawialnych źródeł energii zapewniając efektywną i bezpieczną transformację polskiej energetyki w kierunku obniżenia emisji gazów cieplarnianych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN SA.
  Zgodnie z założeniami Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku, tylko do końca trwającej dekady z polskiego systemu energetycznego wyłączonych zostanie 6 GW mocy. W tym samym czasie, wedle przewidywań, zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie  o 13 proc. Blok CCGT uzupełni braki energii elektrycznej w obliczu prognozowanego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną i stopniowego odłączania od Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) wysłużonych bloków węglowych o niższej dyspozycyjności.
  – Obecna sytuacja makroekonomiczna i geopolityczna stawia nas nadal przed zróżnicowanymi wyzwaniami. Tym bardziej cieszymy się, że instytucje wchodzące w skład konsorcjum bankowego wesprą Grupę ORLEN w realizacji projektu budowy bloku CCGT w Ostrołęce. Jest to szczególnie ważne pamiętając, że inwestycja ta ma istotne znaczenie dla realizacji procesu transformacji energetycznej nie tylko Grupy ORLEN, ale również Polski – mówi Michał Perlik, Wiceprezes Zarządu Energi SA ds. finansowych i klimatu.
  Kwota finansowania składa się z 10-letniego kredytu inwestycyjnego w kwocie 2,45 mld zł oraz dodatkowo z dwóch kredytów odnawialnych przeznaczonych na działalność operacyjną inwestora i finansowanie podatku VAT w okresie budowy elektrowni.
  Inwestycja niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego
  Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.
  Główny wykonawca inwestycji, amerykański koncern General Electric, informuje, że turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.
  Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce będzie wspierać zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40% na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej do 2050 roku.

  https://media.energa.pl/pr/814629/elektrownia-w-ostrolece-pozyskala-zewnetrzne-finansowanie-kredytowe?fbclid=IwAR1bZqXyYN4R-8MiRJr88Vdmq0PSAzUkKpCyjE3gq79RyCF1ea-RRSLkZqE
  -który to już raz Energa jest gumkowana z inwestycji które realizuje?
 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.51.*]
  Przypominając wśród 10 przyznanych koncesji ENERGA SA otrzymała dwie lokalizacje na projekty wiatrowe OZE na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1800 MW. Lokalizacje z numeracją 14.E są położone niedaleko Świnoujścia, gdzie Orlen buduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Będzie mieć więc blisko, by je obsługiwać.

  a tymczasem rusza przetarg na port instalacyjny w Świnoujściu, który posłuży budowie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Jest on niezbędny m.in. do przeładunku, składowania i montażu elementów morskich turbin link poniżej

  https://biznesalert.pl/przetarg-port-instalacyjny-offshore-polska-energetyka/

  Koncesję otrzymały spółki
  Energa MFW 1 sp. z o.o. KRS 0000909049 dla lokalizacji14.E.1 oraz
  Energa MFW 2 sp. z o.o KRS 0000907000 dla lokalizacji 14.E.2
  spółki zawiązane do realizacji przedmiotowej inwestycji, których jedynym udziałowcem jest Energa Wytwarzanie SA ( a jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy)
 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.59.*]
  https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/energa-wytwarzanie-z-grupy-orlen-otrzymala-dwie-lokalizacje-na-projekty-oze-na-baltyku
 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.48.*]
  uaktualniając wątek już ze starego IP

  Grupa Orlen wyłoniła wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu Uruchomiony w porcie w Świnoujściu terminal będzie pierwszą w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie tego typu budowlą obsługującą projekty offshore wind.Zgodnie z założeniami, terminal posłuży w pierwszej kolejności do instalacji komponentów morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Później będzie wykorzystywany do realizacji kolejnych inwestycji w tym Grupy ENERGA KTÓRA ma 2 koncesje 14.E.1/2 na morskie farmy wiatrowe i wybuduje 1800 MW o czym informowałem w wpisach tego wątku

  https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/46305530,orlen-wybral-budimex-na-wykonawce-ladowej-czesci-terminala-instalacyjnego-w-swinoujsciu

 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.46.*]
  Cytując z tytułowego wpisu tego wątku informującego o tym że ENERGA otrzymała /wygrywając przetargi/ 2 koncesje 14.E.1/2 na morskie farmy wiatrowe i wybuduje 1800 MW .Przy okazji w końcowej części tego wpisu bo było to związane główną tematyką wątku dodatkowo informowałem

  cytując

  Energa Wytwarzanie SA ( jedynym udziałowcem tej spółki jest Energa SA której akcje posiadamy) chce wypracować model biznesowy pozwalający na świadczeniu usługi serwisu farm wiatrowych (na morzu i lądzie)

  Dodatkowo dowiadujemy się że Energa Wytwarzanie SA w ramach projektu „Rozwój usług O&M dla Morskich Farm Wiatrowych” prowadzi działania wraz z zespołem Northlanad Power Inc. (NPI) mające na celu przygotowanie oferty na zarządzanie aktywami (Asset Management; AM) Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
  Wstępną ofertę złożono w dniu 24.11.2022 r.Trwają prace nad przygotowaniem Listu intencyjnego pomiędzy NPI, Energa Wytwarzanie SA a Baltic Power sp. z o.o. Złożenie oferty wiążącej planuje się na I kwartał 2023

  powyższe cytaty pochodziły z raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA

  Teraz mamy kontynuację tej informacji bo obie spółki tj Energa Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Gdańsku oraz Northland Power International Holdings B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Niderlandy wystąpiły do UOKIK o zgodę na utworzenie wspólnej spółki .

  Zgłaszana koncentracja dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy z siedzibą w Gdańsku ("JV")
  JV zostanie utworzony w celu świadczenia usług zarządzania aktywami.

  EW jest spółką należącą do Grupy Energa, która należy do grupy energetycznej, na czele której stoi Orlen S.A. z siedzibą w Płocku ("Orlen"). W ramach Grupy Energa, EW pełni funkcję Podmiotu Wiodącego Linii Biznesowej Wytwarzania, która obejmuje 6 spółek z obszaru wytwarzania i wsparcia.
  NPIH jest holenderską spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej ("Grupa Northland"), której podmiotem dominującym jest Northland Power Inc. z siedzibą w Toronto, Kanada ("NPI").
  NPI jest międzynarodową spółką holdingową, która jest również zaangażowana w rozwój, budowę, posiadanie i obsługę aktywów infrastruktury energii odnawialnej m.in. w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej.

  źródło informacji
  https://uokik.gov.pl/koncentracje.php?news_id=19926

 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.46.*]
  Czekając cierpliwie na ponadprzeciętne zyski z inwestycji w akcje ENERGA ....Odświeżając wątek bo jakoś bez echa przeszedł poprzedni mój wpis w tym wątku /przy okazji zachęcam do jego przeczytania/ a jest tam zawarta również ważna i pozytywna informacja która przełoży się w perspektywie długoterminowej na dodatkowe zyski spółki ENERGA Wytwarzanie .
 • obajtek Autor: ptak1234 [89.64.53.*]
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Grupa-Orlen-z-koncesjami-na-budowe-pieciu-farm-wiatrowych-na-Baltyku-8621371.html Czy to buduje Energa ?
 • ENERGA ma 2 koncesje 14.E.1/2 morskie farmy wiatrowe wybuduje 1800 MW Autor: ~emeryt [31.60.59.*]
  Wracając do głównego tematu wątku przypominam że ENERGA otrzymała /wygrywając przetargi/ 2 koncesje 14.E.1/2 na morskie farmy wiatrowe i wybuduje 1800 MW /zapewne w partnerstwie z inwestorem zagranicznym/.Przy okazji w końcowej części tytułowego pierwszego głównego wpisu w tym wątku dodatkowo informowałem bo było to związane z głównym tematem wątku

  cytując

  Energa Wytwarzanie SA ( jedynym udziałowcem tej spółki jest Energa SA której akcje posiadamy) chce wypracować model biznesowy pozwalający na świadczeniu usługi serwisu farm wiatrowych (na morzu i lądzie)

  Dodatkowo dowiadujemy się że Energa Wytwarzanie SA w ramach projektu „Rozwój usług O&M dla Morskich Farm Wiatrowych” prowadzi działania wraz z zespołem Northlanad Power Inc. (NPI) mające na celu przygotowanie oferty na zarządzanie aktywami (Asset Management; AM) Morskiej Farmy Wiatrowej Baltic Power.
  Wstępną ofertę złożono w dniu 24.11.2022 r.Trwają prace nad przygotowaniem Listu intencyjnego pomiędzy NPI, Energa Wytwarzanie SA a Baltic Power sp. z o.o. Złożenie oferty wiążącej planuje się na I kwartał 2023

  powyższe cytaty pochodziły z raportu rocznego za 22 r spółki Energa Wytwarzanie SA

  Teraz mamy kontynuację tej informacji bo obie spółki tj Energa Wytwarzanie S.A. z siedzibą w Gdańsku oraz Northland Power International Holdings B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Niderlandy wystąpiły do UOKIK o zgodę na utworzenie wspólnej spółki .

  Zgłaszana koncentracja dotyczy utworzenia wspólnego przedsiębiorcy z siedzibą w Gdańsku ("JV")
  JV zostanie utworzony w celu świadczenia usług zarządzania aktywami.

  EW jest spółką należącą do Grupy Energa, która należy do grupy energetycznej, na czele której stoi Orlen S.A. z siedzibą w Płocku ("Orlen"). W ramach Grupy Energa, EW pełni funkcję Podmiotu Wiodącego Linii Biznesowej Wytwarzania, która obejmuje 6 spółek z obszaru wytwarzania i wsparcia.
  NPIH jest holenderską spółką holdingową należącą do grupy kapitałowej ("Grupa Northland"), której podmiotem dominującym jest Northland Power Inc. z siedzibą w Toronto, Kanada ("NPI").
  NPI jest międzynarodową spółką holdingową, która jest również zaangażowana w rozwój, budowę, posiadanie i obsługę aktywów infrastruktury energii odnawialnej m.in. w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i Ameryce Północnej.

  źródło informacji
  https://uokik.gov.pl/koncentracje.php?news_id=19926

  Teraz uzupełniając wątek wczorajszą informacją

  W ramach przygotowań do strategicznego rozwoju w branży offshore Grupa Orlen rozpoczyna także budowę pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych. Inwestycja realizowana przez spółkę Orlen Neptun powstaje w porcie Świnoujście i po zakończeniu prac w 2025 roku będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie.W ciągu trzech lat uruchomimy pierwszą morską farmę wiatrową, ale chcemy wykorzystywać nasze doświadczenie i zbudowaną infrastrukturę także przy kolejnych projektach między innymi dla inwestycji ENERGA o łącznej mocy ok. 1800 MW/

  Koncesję otrzymały spółki
  Energa MFW 1 sp. z o.o. KRS 0000909049 dla lokalizacji14.E.1 oraz
  Energa MFW 2 sp. z o.o KRS 0000907000 dla lokalizacji 14.E.2
  spółki zawiązane do realizacji przedmiotowej inwestycji, których jedynym udziałowcem jest Energa Wytwarzanie SA ( a jedynym udziałowcem Energa Wytwarzanie SA jest Energa SA której akcje posiadamy)

  Lokalizacje z numeracją 14.E są położone niedaleko Świnoujścia, gdzie Orlen buduje port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Będzie mieć więc blisko, by je obsługiwać.

  https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/46572416,orlen-rozpoczyna-budowe-morskiej-farmy-wiatrowej-i-terminala-w-swinoujsciu
[x]
ENERGA -5,65% 11,70 2024-02-29 17:01:08
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.