• Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Jan [83.23.251.*]
  https://naszeblogi.pl/
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Zorro [172.226.62.*]
  Musiałbyś jakiś dokładniejszy link wrzucić albo wklej cały tekst
 • Bezpieczeństwo surowcowe nie ma ceny Autor: ~Jan [83.23.251.*]
  jw
 • cały tekst Autor: ~Jan [83.23.251.*]
  Zakłócenia dostaw będące następstwem pandemii oraz kryzys na rynku energii wywołany przez napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę dobitnie pokazały jak kluczowe dla bezpieczeństwa państwa jest posiadanie dostępu do własnych złóż.
  To, że dzisiaj możemy mówić o bezpieczeństwie surowcowym Polski i naszej energetycznej niezależności, jest efektem dojrzałej polityki rządu Zjednoczonej Prawicy. Przecież węgla miało nie być, benzyna miała kosztować 10 zł za litr, a Polacy mieli zamarzać. Narracja totalnej opozycji znowu nie wypaliła.
  Dzisiaj Donald Tusk usiłuje przywdziać maskę obrońcy polskiego węgla. Ale to nie on, nie politycy PO, lecz politycy Prawa i Sprawiedliwości uratowali polskie złoża i polskie firmy górnicze, które ich poprzednicy chcieli spisać na straty.
  Dzięki nieuleganiu szantażowi z Brukseli możliwe było zabezpieczenie strategicznych złóż węgla kamiennego i zapewnienie tego, by służyły one Polakom oraz by wydobycie prowadziły spółki Skarbu Państwa. Najważniejsze pod tym względem było zabezpieczenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Po latach niepewności spowodowanych polityką prywatyzacji promowaną przez PO, narodowy czempion górniczy, czyli Lubelski Węgiel Bogdanka, wraca do Skarbu Państwa.
  Lubelski Węgiel Bogdanka to firma strategiczna, która zapewnia znaczący wolumen węgla energetycznego w polskim systemie, jak powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji dotyczącej nabycia akcji LW Bogdanka przez Skarb Państwa.
  - Jesteśmy w tej chwili na ostatniej prostej – mówił z kolei wicepremier w wywiadzie dla TVP Info. – Jest decyzja rządu w tej sprawie, prowadzimy odpowiednie analizy, wyceny. W lipcu powinniśmy finalizować ten proces. Skarb Państwa wzbogaci się o nową spółkę, (...)dzisiaj wydobywającą węgiel, ale w przyszłości planujemy, będzie to spółka, która będzie sięgała po inne surowce, po inne złoża – dodał Sasin.
  W jego przekonaniu węgiel z Bogdanki koło Lublina(...), można pozyskiwać taniej niż na Śląsku, „z tego względu, że warunki wydobycia węgla są tam dużo łatwiejsze. (...) Jest to bardzo przyszłościowe złoże, bardzo przyszłościowa kopalnia, stąd taka decyzja”.
  W przeszłości nad Bogdanką zbierały się ciemne chmury, gdyż zagraniczni inwestorzy chcieli przejąć to kluczowe dla bezpieczeństwa surowcowego Polski zagłębie. Jedynie dzięki determinacji rządu, często wbrew wyrokom sądów i naciskom ambasad, udało się zwrócić Bogdance złoże K-6-7, które umożliwi jej prowadzenie wydobycia do 2050 r. Wcześniej tej spółce przyznano też złoże Ostrów. Gdyby nie decyzje rządu, to obok Bogdanki wydobycie prowadziliby Australijczycy, którzy węgiel chcieli sprzedawać nie do polskich bloków energetycznych, a do koksowni na terenie Czech i Niemiec. Niewątpliwa taka działalność nie byłaby korzystna dla Polski.
  Podobna sytuacja miała miejsce na Śląsku, gdzie ci sami inwestorzy z antypodów, ale również i z Niemiec ,chcieli przejąć kluczowe złoża węgla koksującego by w ten sposób stworzyć konkurencje dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
  O co toczyła się gra pokazały ostatnie wyniki JSW, która zarobiła rekordową kwotę 7 mmld zł w 2022 r.
  Sprawna polityka wicepremiera Jacka Sasina i minister klimatu i środowiska Anny Moskwy spowodowała, że obecnie sytuacja jest opanowana. Przykładem jest złoże Dębieńsko. O jego wartości wypowiadały się poprzednie zarządy JSW, które chciały je odkupić od Australijczyków. To ostatnie duże złoża najbardziej wartościowego węgla typu 35 w Polsce. Szacunki spółki Prairie Mining wskazywały, że w Dębieńsku zalega ok. 93 mln t węgla koksującego nadających się do wydobycia. Ceny sięgają ponad 1000 zł za tonę, czyli gra toczyła się o zasoby warte 93 mld zł.
  Oczywiście ta odważna polityka ma swoją cenę. Zagraniczni inwestorzy wysunęli roszczenia, których dochodzą przez sądem arbitrażowym w Hadze. Sprawa znajduje się na ostatniej prostej i wkrótce zapadnie wyrok. Wartość tych roszczeń to przeszło 4 mld zł, lecz nawet jeśli Polska przegra sprawę i będzie musiała wypłacić jednorazowe odszkodowanie, co zdaniem ekspertów prawnych jest prawdopodobne, to zyski zdecydowanie przewyższają potencjalne straty.
  Można więc stwierdzić, że za kwotę kilka miliardów zł udało się odzyskać strategiczne złoża, których wartość jest wielokrotnie większa. Co ważniejsze, udało się zabezpieczyć bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne na wiele lat, a także zapewnić stabilność i dobrą przyszłość dla ważnych spółek Skarbu Państwa.
  • Komentarzy (1)
   
   
  • 154 odsłony
  Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

 • Re: cały tekst Autor: ~Gora [5.173.88.*]
  Gora
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~12345 [45.66.21.*]
  https://naszeblogi.pl/65852-bezpieczenstwo-surowcowe-nie-ma-ceny
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Reno [178.216.137.*]
  Szacunek Janie.
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Lallo [172.226.64.*]
  Sukces wszystkich
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Prezes [83.27.54.*]
  JAN SUPER !!!!!!
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Prezes [83.27.54.*]
  SPOKOJNIE !!!! ZARAZ BĘDĄ ŁYKAĆ AKCJE NA WYŚCIGI !!!!!! KOSZTEM 4 MLD ZŁ POLSKA ODZYSKA ZŁOŻA ZA PRAWIE 200 MLD ZŁ !!!!! ( JSW BOGDANKA )
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~masakra [213.134.168.*]
  ''dojrzałej polityki rządu Zjednoczonej Prawicy" - DOBRE :)
  Mam wrażenie że za komuny propaganda sukcesu bardziej wierzyła w inteligencję słuchacza.
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~zxz [109.241.48.*]
  No to wyrok jest formalnością ,Tylko jaka kwota?
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Prezes [83.27.54.*]
  PODBIJAM
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Ryba [5.173.88.*]
  Kiedts po takiej informacji Up 15/20 % a dzisiaj … trzymaja w ryzach … do końca nie rozumiem tego mechanizmu… ale nie muszę - wiem po co trzymam / ake przyjdzie taki dzień - jeszxze przed wyrokiem i wywindują to na 5-tke lekko - zobaczycie, póki co zbierają ile wlezie … przywala w górę - ulica się przyczepi i zrobią wielkie koło a później … a później zobaczymy - strach wyskakiwać na jakimkolwiek poziomie , bo jak odpuszcza stopy na gorze i wyjada z milionami to na nic Bue bedzue czasu … boczniak waiting - goood
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~prezes [83.27.54.*]
  jjw
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~jazgot [176.221.125.*]
  jw

  https://naszeblogi.pl/65852-bezpieczenstwo-surowcowe-nie-ma-ceny

 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Doniu [83.23.250.*]
  jw
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~prezes [83.27.54.*]
  jjjw
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Prezes [83.27.54.*]
  PODBIJAM JW
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: kyloone [31.61.167.*]
  Odpowiedź jest bardzo prosta, czyli już szykują miękkie lądowanie i narracja, że za 4 mld zł było warto utrzymać suwerenność towarzysze :D

  a Aloszki, 7777, i inni... będą dalej robić swoje, czyli dezinfomorwać, zasypywać posty, które mają wartość, chyba, że zrobią coś, co typowy taki jegomość nie robi, czyli odpisze tu na ten post lub moją zaczepkę?

  Aloszek, 777 i inni macie kochones, czy zakazali wam? i musicie swoje pisać nowe, dezinformujące, dezorganizujące jakąkolwiek dyskusję?

  Czekam na wypowiedz itd itd ;)
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Van [46.149.223.*]
  Alocha nie bój się
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Ryś [37.249.106.*]
  Jw
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Niemen [83.23.250.*]
  jw
 • Re: Polski rząd już pogodził się z przegraną Autor: ~Gora [5.173.49.*]
  Dobre to :—-)
[x]
GREENX -0,18% 2,76 2023-09-25 11:38:15
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.