• Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20230323/jsw-dywidenda-gotowka-2022
  Prezes Cudny nie rekomenduje wypłaty dywidendy z 7,6 mld złotych zysku, ponieważ spółka ma dług w wysokości 0,6 mld złotych wobec PFR. :):):)
  Takie tłumaczenie nie świadczy najlepiej o trzeźwości umysłu pan prezesa. Nawet dziecko z 2 klasy szkoły powszechnej zauważy, że po odjęciu z zysku 0,6 mld złotych, które spółka oddałaby PFR, w kasie zostałoby 7 mld złotych. Zwróćcie uwagę, że prezes nie tłumaczy braku rekomendacji na przykład niewiadomą w kwestii podatku od extra zysków, co brzmiałoby rozsądnie i przekonująco. Relacja 0,6 mld długu do 7,6 mld zysku mówi sama za siebie, to tłumaczenie to zwyczajna ściema. Musi być zatem drugie dno całej sprawy, o czym być może się dowiemy później.
  Z artykułu, do którego link jest powyżej wynika, że sytuacja w spółce jest dobra, a najbliższy rok, wobec wysokiej ceny węgla, zyski spółki powinny być dobre. I nawet podatek od extra zysków tu nic nie zmieni. Według moich szacunków nawet stawka 33%, czyli bardzo wysoka, normalny podatek wynosi 19%, nie sprawi, że w spółce zabrakłoby pieniędzy na dywidendę w wysokości 12 złotych/akcja.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Wolumen obrotów skromny w porównaniu do wczoraj.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~ZOSIA [46.134.103.*]
  Dawać dziada dolne widly
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Inwestor [93.105.178.*]
  Nie chodzi o to, że fizycznie zabraknie im pieniędzy, tylko o to, że dopóki nie spłacą pożyczek (chociażby były one na kwotę 1 zł) to mają ZAKAZ rekomendowania wypłaty dywidendy.
  Dywidendy za 2022 rok nie ma i nie będzie. Pogódźcie się z tym.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  A co to za problem spłacić ten dług wobec PFR? Można go wczesniej spłacić, pieniędzy jest w bród, i nie ma problemu z wypłata dywidendy. Przeczytaj mój wpis poniżej, wtedy może dotrze do ciebie, że w całej sprawie musi być drugei dno.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~ZarządJSW [89.64.44.*]
  Jak spłacimy dług, to będziemy musieli dzielić się sianem z Wami. A tak to sobie panowie z rządu wezmą na nagrody jak by mieli stracić stołki po wyborach. Czego nie kumacie?
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~NN [85.221.159.*]
  inwestor ty już się pogodziłeś z tym że rozumu nie masz ?
  spółka nie zarabia to rozumiem że nie płaci ale jak zarabia i to DUŻO musi się dzielić z akcjonariuszami i basta
  trzeba brać się za złodziei równo
  zmienić prezesa i cały zarząd jak są głupcami no inaczej się nie da
  BANDA CWANIAKÓW
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~alex [83.26.210.*]
  Brac Tuska.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~PQ17 [5.173.232.*]
  Rekomendowania...
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Drugie dno to na przykład sytuacja z dywidenda w Lotosie przed połączeniem. Wtedy prezes zarządu nie rekomendował wypłaty dywidendy, ale na wniosek OFE NN WZA przegłosowało takową. Dlaczego? Podejrzewam, że dlatego, iż SP potrzebował głosów funduszy do przegłosowania uchwały o połączeniu z PKN. I po to była odmowa rekomendacji, choć zyski całkiem spore były, żeby OFE, w zamian za dywidendę, chętniej poparły połącznie z Orleniem. I stało się. Uchwała o połączeniu uzyskała 82% poparcia (minimum kodeksowe wynosi 75%), przy czym SP na WZA miał ok. 64%
  Tłumaczenie prezesa Cudnego jest absurdalne wobec 7,6 mld złotych zysku, a zatem podejrzewam, że będziemy mieli powtórkę z Lotosu. Przy okazji popatrzcie sobie, jak zachował sie kurs Lotosu po zapowiedzi prezesa braku rekomendacji dywidendy. Popatrzcie sobie, ile można było zarobić później kupując akcje Lotosu w dniu, gdy prezes Lotosu nie dał rekomendacji dywidendy.:)
  Wszystko jasne?")
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~ZxSpec [62.122.116.*]
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20230323/jsw-dywidenda-gotowka-2022
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~szkopek [89.64.46.*]
  Tutaj OFE też mogą taka uchwałę złożyć, tylko od sp wszystko zalezy
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 15:55 ~szkopek napisał(a):
  > Tutaj OFE też mogą taka uchwałę złożyć, tylko od sp wszystko zalezy

  No właśnie. Zwróć uwagę, że prezes tłumaczy się, że nie spłaca 0,6 mld pożyczki, choć ma 7,6 mld zysku, bo pożyczka z PFR to tanie finansowanie. Tanie finansowanie? Być może, ale równocześnie bierze kredyt na 1,65 mld w banku komercyjnym, chociaż śpi na forsie. Po co brać ten kredyt 1,65 mld złotych, skoro w kasie 7,6 mld? Kredyt będzie drogi i go weźmie, ale 0,6 mld nie zamierza spłacić, choć ma i na spłatę pożyczki z PFR, i nie musi zaciągać nowego kredytu (ma 7,6 mld zysku) i jeszcze zostaną mu w kasie miliardy złotych. Gdzie tu sens? Nie ma żadnego. Sensowne wytłumaczenie moim zdaniem jest takie, że
  1. Toczą się zakulisowe rozmowy z OFE w kwestii ważnej dla SP, a wypłata dywidendy z JSW jest argumentem przetargowym.
  2. Kredy został wziety po to, żeby środki własne, 7,6 mld złotych, przeznaczyć na cos innego i nie mieć problemów z płynnością, gdyby takie się pojawiły. Gdyby prezes nie wział 1,65 mld kredytu, musiałby finansować działania spółki srodkami własnymi, które przecież ma.
  3. Te 1,65 mld złotych środków własnych, które musiałby przeznaczyć na finansowanie działalności w przypadku braku kredytu, prezes będzie mógł spozytkowac inaczej. Jak? Na przykład na wypłate dywidendy, także dla OFE, które poprą działania SP na WZA JSW czy innje spólki, gdzie SP ma kontrole, ale mu brakuje głosów w istotnej uchwale (np. połącznie, jak to było w przypadku Lotosu)
  Czy tak gfaktycznie jest, tego oczywiście nie wiem, ale tłumaczenia prezes Cudnego nie trzymają się kupy i są sprzeczne z tym, co robi.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 16:21 ~Tusk napisał(a):
  > Dnia 2023-03-23 o godz. 15:55 ~szkopek napisał(a):
  > > Tutaj OFE też mogą taka uchwałę złożyć, tylko od sp wszystko zalezy
  >
  > No właśnie. Zwróć uwagę, że prezes tłumaczy się, że nie spłaca 0,6 mld pożyczki, choć ma 7,6 mld zysku, bo pożyczka z PFR to tanie finansowanie. Tanie finansowanie? Być może, ale równocześnie bierze kredyt na 1,65 mld w banku komercyjnym, chociaż śpi na forsie. Po co brać ten kredyt 1,65 mld złotych, skoro w kasie 7,6 mld? Kredyt będzie drogi i go weźmie, ale 0,6 mld nie zamierza spłacić, choć ma i na spłatę pożyczki z PFR, i nie musi zaciągać nowego kredytu (ma 7,6 mld zysku) i jeszcze zostaną mu w kasie miliardy złotych. Gdzie tu sens? Nie ma żadnego. Sensowne wytłumaczenie moim zdaniem jest takie, że
  > 1. Toczą się zakulisowe rozmowy z OFE w kwestii ważnej dla SP, a wypłata dywidendy z JSW jest argumentem przetargowym.
  > 2. Kredy został wziety po to, żeby środki własne, 7,6 mld złotych, przeznaczyć na cos innego i nie mieć problemów z płynnością, gdyby takie się pojawiły. Gdyby prezes nie wział 1,65 mld kredytu, musiałby finansować działania spółki srodkami własnymi, które przecież ma.
  > 3. Te 1,65 mld złotych środków własnych, które musiałby przeznaczyć na finansowanie działalności w przypadku braku kredytu, prezes będzie mógł spozytkowac inaczej. Jak? Na przykład na wypłate dywidendy, także dla OFE, które poprą działania SP na WZA JSW czy innje spólki, gdzie SP ma kontrole, ale mu brakuje głosów w istotnej uchwale (np. połącznie, jak to było w przypadku Lotosu)
  > Czy tak gfaktycznie jest, tego oczywiście nie wiem, ale tłumaczenia prezes Cudnego nie trzymają się kupy i są sprzeczne z tym, co robi.

  A dlaczego związki zawodowe JSW protestowały przeciwko wzięciu kredytu na 1,65 mld ? Przecież ten leżałby w ich interesie, bo w kasie byłoby więcej gotówki, np. na kolejne podwyżki: 7,6 mld + 1,65 mld to daje 9,25 mld złotych. Myślę, ze podejrzewają, że gotówki będzie jednak mniej. Kredyt zostanie przeznaczony na cele inwestycyjne, a część z owych 7,6 mld pójdzie na wypłatę sutej dywidendy, w tym dla OFE, które poprą na WZA w innej ważnej sprawie.
  Czy taki scenariusz jest możliwy? Jest. A tłumaczenie prezesa w sprawie braku rekomendacji jest bezsensowne.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Ben [5.173.96.*]
  Skarb państwa chce cała kasę dla siebie po co ma, się dzielić z akcjonariatem przecież my jestestesmy traktowani jako dawcy kapitału....
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Mylisz się. Gdyby tak miałoby być, wówczas PKN Orlen nie deklarowałby wypłaty 5,5 na akcję. Tam spółka zarobiła 35 mld, czyli wielokrotnie więcej od JSW, więc budżet dostałby więcej pieniędzy. Skoro PKN płaci i zostaną mu jeszcze miliardy w kasie, nawet po extra podatku, to JSW też może wypłacić dywidendę.
  Według moich szacunków nawet po zapłacie extra podatku od ponadnormatywnych zysków w kasie, po spłacie zadłużenia wobec PFR, i po wypłacie dywidendy 12 złotych na akcję, w kasie zostanie jeszcze ok. 3,5 mld złotych.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Andreas [94.254.184.*]
  Jakie JSW miało extra zyski?Już przed wojną ceny oscylowały wokół 400 USD.Po wybuchu wojny ceny skoczyły na 600USD,ale tylko około miesiąca,potem ceny wróciły na 400,a latem spadły na200-250USD.Więc ile tych extra zysków było?JSW wykorzystało poprostu koniunkturę pocovidową,bo to spółka konionkturalna,cykliczna.A węgiel energetyczny sprzedawali długi czas poniżej kosztów rynkowych.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 17:14 ~Andreas napisał(a):
  > Jakie JSW miało extra zyski?Już przed wojną ceny oscylowały wokół 400 USD.Po wybuchu wojny ceny skoczyły na 600USD,ale tylko około miesiąca,potem ceny wróciły na 400,a latem spadły na200-250USD.Więc ile tych extra zysków było?JSW wykorzystało poprostu koniunkturę pocovidową,bo to spółka konionkturalna,cykliczna.A węgiel energetyczny sprzedawali długi czas poniżej kosztów rynkowych.

  Popatrz na sprawozdania finansowe za ostatnie 5 lat. Zysk razem za lata 2017-2021 wyniósł 5,8 mld złotych, średniorocznie ok. 1,2 mld złotych a więc zyski były. A za rok 2022 jest 7,6 mld złotych czyli 6x więcej niż średnia za ostatnie pięć lat.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Vkad [43.249.196.*]
  Jesus ludzie podatku za 2022 NIE BEDZIE. Jest to niezgodne z konstytucja I ordynacja podatkowa. A wycena jsw jest tak absurdalna, ze nie zdziwie sie jak jakis zagraniczny fundusz zacznie tu mieszac. Bedzie placz jak na azotach kiedys...
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~seth [31.60.75.*]
  @Tusk

  To ty się mylisz bo paliwo tankują wyborcy a ilu z nas kupuje węgiel koksujący... to samo z energetyką... zyski poszły na zamrożenie cen prądu a teraz unia domaga się podatku a kasa pusta...
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Andreas [94.254.184.*]
  Sasin nie chce się dzielić pieniędzmi,więc nakazał Cudnemu tak mówić.Co tu jest do rozumienia.Gdyby Sasin chciał wypłacić dywidendę, to nakazałby Cudnemu spłacić pożyczkę, ponieważ Cudny jest podwładnym Sasina.Nie chcąc spłacić pożyczki 0,6mld ,a zaciągają niekorzystną nową pożyczkę 1,6mld.Hipokryzja .
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Mylisz się. PKN wypłaci 5,5 na akcję, a przecież według Twojego tłumaczenia, Sasin zabrałby i to, czyli ok. 6,38 mld złotych. A jednak nie zabiera, tylko pozwala rekomendować taką dywidendę. Ten trop jest zatem kompletnie fałszywy.
  Zwróć uwagę, że tłumaczenie prezesa jest absurdalne, co sam potwierdzasz. Gdyby prezes powiedział, mamy 7,6 mld zysku, 0,6 mld musimy oddać PFR, a resztę, po zapłaceniu ekstra podatku(ewentualnie, bo sprawa nie jest przesądzona) nie przeznaczymy na dywidendę, tylko na kolejne, duże inwestycje, to byłbym przekonany. Ale prezes jako jedyny argument za niewypłacaniem dywidendy powiedział, ze chodzi tu o spłatę 0,6 mld na rzecz PFR. 0,6 mld wobec 7,6 mld zysku. Przecież to absurd. Tu jest moim zdaniem drugie dno, a dywidenda zostanie wypłacona, tylko wcześniej OFE czy inny duży akcjonariusz, musi dogadać się w innej sprawie z SP, poprzeć go w tym czy innym głosowaniu na WZA, tak ak to było w przypadku Lotosu, i w zamian za to dostanie dywidendę - i my też dostaniemy. :)

 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  A dziś wolumen obrotów o ok. 25% mniejszy i spadek kursu też znacznie mniejszy. Pejsaci wykorzystali wątpliwe tłumaczenia prezesa w sprawie dywidendy. Pejsaci i nie tylko, wszak prezes nie jest jedynym człowiek na Ziemi. Kto kupowała wczoraj i dzis, ten dzieki wątpliwym tłumaczeniom prezesa zarobi.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Marco [31.61.254.*]
  zgadzam się z toba pisałem ze 33%to Max a Sasin mówił że kombinują jak nie stracić konkurencyjności firm przez ten podatek .A w euro kolchozie cyt.:Gdy Unia Europejska wprowadzała podatek od zysków nadzwyczajnych we wrześniu 2022 r., spodziewała się, że zbierze z niego łącznie nawet… 140 mld euro
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Marco [31.61.254.*]
  Nie gadaj głupot nie Sasin tylko Lunia i nie wszystko tylko max33% pisałem już Polska jest UPOMINANA przez eu za opóźnienia
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 17:20 ~Marco napisał(a):
  > Nie gadaj głupot nie Sasin tylko Lunia i nie wszystko tylko max33% pisałem już Polska jest UPOMINANA przez eu za opóźnienia

  W eurokołchozie podatek od ponad normatywnych zysków 25%. Morawiecki kiedyś mówił, że jego zdaniem ponadnormatywny oznacza zysk 20% ponad średnią z ostatnich 5 lat. Nawet po zapłaceniu extra podatku i 12 złotych dywidendy na akcję w kasie JSW zostanie ok. 4 mld złotych.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Jon [37.7.213.*]
  Kurs trzyma nieprzewidywalny Dżeki, czyli wielka niewiadoma
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~ZarządJSW [89.64.44.*]
  Wy na serio myślicie, że SP pozwoli zarobić WAM, plebsowi? MYślicie że Państwo Polskie coś zrobi dla ludzi?! Przecież Państwo to firma która ma przynosić dochód jej właścicielowi i zarządowi, Wy, jesteście mrówkami, które mają pracować na to By Władze miały pieniądze. Obudźcie się dzieciaki!
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: harap1 [195.136.40.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 17:49 ~ZarządJSW napisał(a):
  > Wy na serio myślicie, że SP pozwoli zarobić WAM, plebsowi? MYślicie że Państwo Polskie coś zrobi dla ludzi?! Przecież Państwo to firma która ma przynosić dochód jej właścicielowi i zarządowi, Wy, jesteście mrówkami, które mają pracować na to By Władze miały pieniądze. Obudźcie się dzieciaki!

  Jasne, z pewnością będą woleli zostawić szczodry prezent dla nowej ekipy, która w przyszłym roku będzie decydentem przy podziale zysku, łącznie z tym z funduszu zapasowego! Poczekamy, zobaczmy...
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 17:49 ~ZarządJSW napisał(a):
  > Wy na serio myślicie, że SP pozwoli zarobić WAM, plebsowi? MYślicie że Państwo Polskie coś zrobi dla ludzi?! Przecież Państwo to firma która ma przynosić dochód jej właścicielowi i zarządowi, Wy, jesteście mrówkami, które mają pracować na to By Władze miały pieniądze. Obudźcie się dzieciaki!

  Mylisz się. Państwo polskie pod rządami PIS dba o ludzi. I nie chodzi tu tylko o 500+, obniżenie podatku PIT, wprowadzeniu wyższej kwoty wolnej z ok. 4 do 30 tys. złotych. To nazywasz brakiem dbania o Polaków? To co powiesz o rządach PO i ZSL, kiedy "piniedzy nie było na nic, przedsiębiorcy budujący autostrady byli bezkarnie okradani przez tzw. inwestorów zastępczych, a pensja minimalna wynosiła 1750 złotych brutto. Dziś 2x tyle.
  Popatrzmy na akcjonariuszy spółek z udziałem kontrolnym SP. Taki np. Orlen wypłacił (razem z dywidendą za 2022 rok) 23 złote za akcje ( w ciągu 7 lat). Za rok przyszły deklarowana dywidenda minimalna to 4,15. Razem 27,15 zł. Ile wypłacił PKN za czasów rządów PO i ZSL (osiem lat) 8,21 zł na akcję.
  A przecież Orlen mógłby płacić tyle samo co za czasów PO i ZSL. A jednak płaci 3,5 x więcej.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Marco [31.61.254.*]
  zgadza się a Ty "zarząd jsw "jedź do Francji tam nadal rządzi ekipa podobna do donka
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 18:09 ~Marco napisał(a):
  > zgadza się a Ty "zarząd jsw "jedź do Francji tam nadal rządzi ekipa podobna do donka

  I już towarzystwo umilkło, bo co tu dyskutować z faktami. :)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Czy spadki kursu dobiegają końca? Nieuchronnie, ponieważ inwestorzy drobni, którzy padli ofiarą wystąpienia prezesa już zorientowali się, że dywidendzie decyduje WZA, a nie prezes, nawet jeśli nazywa się Cudny. Można to wystąpienie skomentować słowem : Przesada. Też jest takie nazwisko:). Warto pamiętać, że różni tandeciarze, pejsaci, kółkowicze wykorzystują takie sytuacje do wywoływanie spadków kursu i wykorzystywanie ich do tanich zakupów. Czy spadki miały przyczyny fundamentalne? Czy prezes podał, że spaliła się jedna czy dwie kopalnie, że bank, w którym spółka trzyma gotówkę zbankrutował, albo czy eurkołchoz wydał natychmiastowy zakaz używania węgla, a premier Morawicki w podskokach go wykonał? Nic z tych rzeczy. To tylko prezes wyraził swój osobisty pogląd na kwestię wypłaty dywidendy z rekordowego zysku 7,6 mld złotych. Przedstawiłem w innym poście mój pogląd i spekulacje na temat przyczyny tego zaskakującego, nieznanego chyba w historii światowego rynku giełdowego postępowania prezesa Cudnego i nie będę tu go ponownie przedstawiał. Zyski są gigantyczne, a prezes nie chce się nimi podzielić z własnymi pracodawcami, jakby to była jego forsa.:) Czy zatem dziwi, że pejsaci, kółkowicze i pozostali tandeciarze wykorzystują takie wynurzenia prezesa do tłuczenia kursu? Mnie nie dziwi, tym bardziej, że mamy z podobnym procederem do czynienia na innych spółkach SP, które osiągnęły zyski, niekiedy gigantyczne. Czy nie tak jest na PKN Orlen, który zarobił w ubiegłym roku ok. 35 mld złotych, czyli tyle samo, ile w ciągu pozostałych 6 lat zarządu pod egidą ludzi z nominacji PiS? razem spółka zarobiła > 70 mld złotych, czyli w ciągu siedmiu lat, > 20 x więcej niż pod rządami nieudaczników z Po i ZSL. Tak tak, > 20 razy więcej, ponieważ poprzedni prezesi tak rządzili, że spółka w ciągu 8 lata zarobiła 3,08 mld złotych. Od siedmiu lat obserwujemy wzrost zysków, a zatem nie były to zdarzenia przypadkowe, lecz mają charakter powtarzalny, trwały. A jednak rynek nie docenia tego i kurs jest nisko. Dlaczego? Dlatego, że ok. 2/3 wolumenu obrotów na GPW odpowiadają różne pejsate fundusze, których celem jest wydojenie z gotówki tutejszych, drobnych i większych inwestorów. To one, z racji wolumenu gotówki, jaka dysponują, mogą sterować kursem akcji dowolnie. Mogą i to robią. Przecie z taka JSW, jej majątek trwały i gotówka w kasie jest wyceniana przez rynek na 5,5 mld złotych, a tylko samego zysku za 2022 jest 7,6 mld złotych. To oznacza, że gotówka na rachunkach jest wyceniana przez rynek poniżej wartości nominalnej, a gdzie maszyny, gdzie zasoby węgla, gdzie wartość budynków i ziemi na której stoją? Według rynku nie tylko gotówka w kasie jest mniej warta niż pokazuje nominał banknotów, ale cały pozostały majątek ma wartość ujemną. Czu zatem pejsaci nie potrafią liczyć i dlatego sprzedają akcje powodując spadek kursu? Nie, nie, akurat oni potrafią liczyć pieniądze doskonale i już zacierają swoje łapska, gdy widza, jak goje sprzedają akcje powodując spadki kursu. Tak jest na JSW, tak jest na PKN Orlen, tak jest na Azotach, tak jest na KGHM, tak jest na PKO BP i innych spółkach pod kontrola SP. I wszystko nie dzieje się przypadkiem, wszak te spółki zarobiły dziesiątki miliardów złotych w 2022 roku i wypłacą sutą dywidendę. W przypadku takiego PKN relacja do deklarowanej dywidendy do kursu akcji wynosi już 10%. Tyle zarobi pejsaty fundusz n a kupnie akcji, którą później sprzeda z zyskiem po otrzymaniu dywidendy.
  JSW da akcjonariuszom zarobić, tylko pejsaci muszą się obkupić tanimi akcjami, potem prawdopodobnie dostaną dywidendę, która ja szacuję na min. 12 złotych i dopiero wtedy akcje sprzedadzą. Akcje, które kupują tanio teraz.
  Dziś spodziewam się jednak kontynuacji spadków kursu, choć ich potencjał powoli się wyczerpuje.
  Dobrej zabawy. Taka jest moja spekulacja.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~dario [109.196.1.*]
  Gdyby odnieść JSW do Orlenu gdzie jest ok. 10 x więcej akcji po 57 zł , to byłoby 570 zł / akcję ..., ale nie znam się może to niska wycena ..., oby JSW dało się kiedyś w ten sposób porównać z jakąś spółką .
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Co tu porównywać? Gotówki w kasie jest więcej niż rynek wycenia cała spółkę. Na kilometr śmierdzi to czosnkowymi:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Endy [83.20.227.*]
  Tu śmierdzi pisiorami - żyd by Cię nie oszukał
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~dario [109.196.1.*]
  Dnia 2023-03-24 o godz. 07:22 ~Endy napisał(a):
  > Tu śmierdzi pisiorami - żyd by Cię nie oszukał

  Logika POdpowiada ,że PO to Żydzi ...???
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Juhas [213.189.45.*]
  Ty już tak nie podniecaj się tymi rosnącymi zyskami Orlen za ostatnie lata i ileś tam razy więcej niż za PO. Pamiętaj że zyski Orlenu to straty polskich obywateli, każdy miliard więcej zysku Orlenu to miliard mniej w kieszeni Polaków. Pieniądze się z powietrza nie biorą. To był złodziejski transfer od obywateli do Orlenu. I jeszcze te tłumaczenia że specjalnie utrzymują wysoką cenę paliwa bo jakby obniżyli to by paliwa brakło. Dranie. Także ja bym tego zysku Orlenu tak nie zachwalał
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-24 o godz. 09:09 ~Juhas napisał(a):
  > Ty już tak nie podniecaj się tymi rosnącymi zyskami Orlen za ostatnie lata i ileś tam razy więcej niż za PO. Pamiętaj że zyski Orlenu to straty polskich obywateli, każdy miliard więcej zysku Orlenu to miliard mniej w kieszeni Polaków. Pieniądze się z powietrza nie biorą. To był złodziejski transfer od obywateli do Orlenu. I jeszcze te tłumaczenia że specjalnie utrzymują wysoką cenę paliwa bo jakby obniżyli to by paliwa brakło. Dranie. Także ja bym tego zysku Orlenu tak nie zachwalał
  Mylisz się. Czy za czasów złodziejskich rządów PO i ZSL benzyna była za darmo dla Polaków? Nie dość, że benzyna była droga, to jeszcze latami nie płacili dywidendy. Policz sobie, ile litrów paliwa można było kupić za średnia pensje wtedy i dziś. Wtedy można było kupic znacznie mniej paliwa niz dziś. Cena paliw na Orlenie jest zwykle niższa od tych na Shell, BP i innych zagranicznych. Ty byś chciał, żeby Orlen sprzedawał benzynę za pół darmo i za rok czy dwa zbankrutował. Wtedy benzynę Polacy kupowaliby na Shellu i BP - oczywiście jeszcze drożej niż dziś. Orlen płaci podatki od wartości dodanej, akcyzę i CIT. I to są miliardy złotych, które trafiają do budżetu państwa, a poprzez budżet wracają do Polaków (emerytury, renty, 500+ i inne świadczenia). Poza tym połowa zysków Orlenu jest generowana poza granicami RP, w Niemczech, w Czechach i na Litwie.
  Masz akcje? Bierzesz dywidendę? Jesteś hipokrytą:)

 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dnia 2023-03-23 o godz. 15:16 ~Tusk napisał(a):
  > https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20230323/jsw-dywidenda-gotowka-2022
  > Prezes Cudny nie rekomenduje wypłaty dywidendy z 7,6 mld złotych zysku, ponieważ spółka ma dług w wysokości 0,6 mld złotych wobec PFR. :):):)
  > Takie tłumaczenie nie świadczy najlepiej o trzeźwości umysłu pan prezesa. Nawet dziecko z 2 klasy szkoły powszechnej zauważy, że po odjęciu z zysku 0,6 mld złotych, które spółka oddałaby PFR, w kasie zostałoby 7 mld złotych. Zwróćcie uwagę, że prezes nie tłumaczy braku rekomendacji na przykład niewiadomą w kwestii podatku od extra zysków, co brzmiałoby rozsądnie i przekonująco. Relacja 0,6 mld długu do 7,6 mld zysku mówi sama za siebie, to tłumaczenie to zwyczajna ściema. Musi być zatem drugie dno całej sprawy, o czym być może się dowiemy później.
  > Z artykułu, do którego link jest powyżej wynika, że sytuacja w spółce jest dobra, a najbliższy rok, wobec wysokiej ceny węgla, zyski spółki powinny być dobre. I nawet podatek od extra zysków tu nic nie zmieni. Według moich szacunków nawet stawka 33%, czyli bardzo wysoka, normalny podatek wynosi 19%, nie sprawi, że w spółce zabrakłoby pieniędzy na dywidendę w wysokości 12 złotych/akcja.

  Wczoraj wolumen obrotów wyniósł 629 k, a kurs obsunął się o 0,49%. To wyraźnie mniej niż w środę, po osobliwym wystąpieniu prezesa. Przypomnę, że w środę wolumen obrotów wyniósł 887 k akcji, a kurs spadł o 1,73%. To jednak, tak uważam, nie koniec spadków, ponieważ pejsate fundusz jeszcze nie zebrały z rynku wystarczającej liczby akcji. Nie mała część z tego wolumenu ok, 1,5 mln akcji, to akcje, które pejsaci sprzedawali, żeby stłuc kurs. Teraz wygląda na to, ze podaż ze strony gojów się kończy, a w ciągu poprzednich dwóch sesji też nie była duża. Innymi słowy, pejsaci są na stratach i żeby je odrobić, muszą ponownie wywołać spadkowe emocje na rynku, być może jeszcze większe niż ostatnio. Od drobnicy zależy, czy da się nabrać na ten teatrzyk cieni. Im dłużej ten teatrzyk trwa, tym większe koszty ponoszą czosnkowe fundusze.
  Dobrej zabawy. taka jest moja spekulacja.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Po pół godzinie handlu wolumen obrotów skromny. Wczoraj wynosił ok. 45 k akcji, przedwczoraj było tego ponad 200 k. To pejsaci sypali wtedy mocno akcjami, wystraszona drobnica dokładała się i o 10 mieliśmy już ok. 400 k wolumenu obrotów. Dzisiejszy wolumen obrotów w pół godziny handlu prezentuje się wyjątkowo skromnie: 34 k akcji.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Po godzinie handlu wolumen obrotów 72 k, czyli 20% mniej niż wczoraj i 330 k mniej niż przedwczoraj.:) Drobnica sypaie coraz mnie lub wcale, a pejsaci zaczynają skąpic akcji na tłuczenie kursu.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Dynamika wolumenu obrotów nadal słabiutka.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  Po dwóch godzinach wolumen obrotów wynosi 144 k. Pejsaci skąpą akcji na tluczenie kursu.:)
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Tusk [78.10.206.*]
  https://stooq.pl/n/?f=1543256
  I potwierdzają się moje spekulacje na temat dywidendy. Spółka otrzyma (?) 1,65 mld kredytu, który będzie mogła wydać na co chce. I Będzie miała w tedy, razem z zyskiem za 2022 roku, gruba ponad 9,25 md złotych.
  Od extra zysków, zakładam, że będzie to ok. 5 mld złotych, zaplaci ew. podatek 25% (tyle zdziera eurokołchoz), czyli 1,25 mld zlotych, czyli w kasie zostanie 8 mld złotych. Z tego zwróci pożyczkę 0,5 mld złotych do PFR i na czysto zostanie 7,5 mld złotych. 7,5 mld zlotych to ok. 63 złote. No to ile spółka może przeznaczyć na dywidendę, żeby akcjonariusze byli zadowoleni i spółka nie miała kłopotów z płynnością? Połowę, czyli 3,8 mld złotych, czyli ok. 32 złotych na akcję.
  Ostatnio pisałem o 12 złotych na akcję, ale widzę, że pieniędzy w kasie spółki pozostanie więcej niż się spodziewałem. I dlatego kurs jest tłuczony.

 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Endy [83.20.227.*]
  Tusk jesteś zaje....y - Już cię uwielbiam a jeszcze nie było wyborów.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Slaw [95.171.192.*]
  Ale super te tłumaczenia.
  32 zł dywidendy? Elegancko! To kurs po odcięciu 10 zł? Kapitalizacja 1,2 mld.
  Ale fantastyka.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~dario [178.42.95.*]
  Dnia 2023-03-24 o godz. 11:20 ~Slaw napisał(a):
  > Ale super te tłumaczenia.
  > 32 zł dywidendy? Elegancko! To kurs po odcięciu 10 zł? Kapitalizacja 1,2 mld.
  > Ale fantastyka.

  To może nie "odcinaj" i zacznij z tej strony..., w kasie 9 - 10 mld zł gotówki, kapitalizacja niecałe 5 mld zł ,ale fantastyka , zdecydowanie
  większego kalibru ...
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~Slaw [95.171.192.*]
  Możemy sie spotkać na piwku i omawiać "tutejszą" sytuację do bólu. To nic nie da. Jest jak jest. Nie zmienimy tego - chyba, że ma ktoś milion akcji albo gotówkię na ich równowartość. I oczywiście zaryzykuje zakup ....
  Ekonomia - nauka o niczym.
 • Re: Tłumaczenie prezesa jest nie poważny - będzie dywidenda:) Autor: ~dario [178.42.95.*]
  Dnia 2023-03-24 o godz. 11:36 ~Slaw napisał(a):
  > Możemy sie spotkać na piwku i omawiać "tutejszą" sytuację do bólu. To nic nie da. Jest jak jest. Nie zmienimy tego - chyba, że ma ktoś milion akcji albo gotówkię na ich równowartość. I oczywiście zaryzykuje zakup ....
  > Ekonomia - nauka o niczym.

  ...i pozamiatane nie piję alkoholu , ale co do zasady przyznaję rację, tyle że z ryzykiem bym nie przesadzał , ono tutaj nie występuje ,
  to raczej kwestia perspektywy czasowej .
[x]
JSW 0,70% 44,81 2023-09-22 17:00:19
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.