• CCGT w Ostrołęce współspalanie gazu z zielonym wodorem lub biometanem. Autor: ~emeryt [31.60.16.*]
  Wykonawca przyłącza gazowego dla bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, o mocy ok. 750 MW, firma  Romgos Gwiazdowscy Sp. z o.o.  z Jarocina rozpoczęła dzisiaj właściwe prace budowlane. 28-kilometrowy gazociąg, biegnący przez teren pięciu gmin w województwach podlaskim i mazowieckim, zgodnie z planem powstać ma do końca drugiego kwartału 2024 roku.
  gazociąg, biegnący przez dwa województwa, mazowieckie i podlaskie, przyłączony będzie do pracującego już dwukierunkowego interkonektora Polska-Litwa (GIPL), zasilanego z Krajowego Systemu Przesyłowego oraz od strony Litwy. Dzięki temu powstająca elektrownia w Ostrołęce ma zapewnione długoletnie dostawy gazu, a jednocześnie niezależność od dostaw rosyjskiego paliwa 

  Co więcej, blok typu CCGT w Ostrołęce będzie miał techniczną możliwość współspalania gazu ziemnego z innymi paliwami, np. zielonym wodorem lub biometanem.

  żródło dzisiejszy i wcześniejsze komunikaty prasowe emitenta ENERGA
 • CCGT w Ostrołęce współspalanie gazu z zielonym wodorem lub biometanem. Autor: ~LechWalesa [85.237.185.*]
  Do tej pory to już by pracowała węglowa C...

 • tylko CCGT Grudziądz otrzyma z rynku mocy 3,52 mld zł + waloryzacja Autor: ~emeryt [31.60.38.*]
  Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna budowę ujęcia i magistrali przesyłowej wody koniecznych do prawidłowej pracy elektrowni w Grudziądzu. Obiekt będzie wyposażony w zamknięty system obiegu wody, aby ograniczyć jej pobór z Wisły do niezbędnego minimum. 
  Wykonawcą ujęcia wody dla elektrowni spółki CCGT Grudziądz wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą będzie Budimex.
  - Budowa ujęcia wody i magistrali wodnej to kolejny kluczowy etap realizacji elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu.Prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem - ocenił prezes CCGT Grudziądz Marcin Małek. Jak zaznaczył, równolegle są kontynuowane działania związane z produkcją kluczowych maszyn i urządzeń bloku oraz konstrukcja obiektów na placu budowy"

  Dodano, że "na terenie głównym elektrowni trwają obecnie zaawansowane prace budowlane" - zakończono już pierwszy etap procesu palowania części z obiektów głównych, w tym budynku maszynowni, w którym umiejscowiony będzie turbozespół gazowo-parowy, oraz budynku kotła odzysknicowego HRSG; przygotowywane są działania związane z wykonywaniem płyt fundamentowych. Spółka podała, że oprócz tego gotowe jest już zaplecze biurowe dla pracowników budowy oraz główna cześć placów składowych, dróg transportowych i parkingów. Podkreślono, że w uzgodnieniu z Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu rozpoczęto też wzmacnianie odcinka ul. Skowronkowej, po której odbywać się będą transporty na teren budowanej elektrowni. Ma to na celu minimalizację utrudnień dla okolicznych mieszkańców.
  Energa przypomniała, że blok energetyczny CCGT Grudziądz "będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w swojej klasie", a zastosowane tam rozwiązania techniczne zapewnią jednostce "wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji oddziaływania na środowisko". Jak zaznaczono w informacji, "elektrownia w Grudziądzu stanowi też istotny element strategii Grupy Orlen, zapewniając zauważalny krok w transformacji polskiej energetyki".
  "Jednostka - dzięki wysokiej sprawności, niskim wskaźnikom emisji oraz wysokiej elastyczności pracy - zapewniała będzie stabilizację pracy polskiego systemu elektroenergetycznego i wsparcie dla rozwijanych równolegle, przez inne spółki z Grupy Orlen, źródeł odnawialnych" - podkreśliła Energa. Firma dodała, że elektrownia w Grudziądzu jest również "źródłem wytwórczym ważnym z punktu widzenia polskiego Operatora Sieci Przesyłowych – Polskich Sieci Elektroenergetycznych".
  W grudniu 2021 roku spółka CCGT Grudziądz zawarła z PSE 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026. Energa zapowiedziała, że w czasie realizacji umowy, kontraktującej łącznie 518 MW, spółka może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

  W 2023 roku Grupa Orlen planuje nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł. Jak podał ostatnio PKN Orlen, w segmencie energetyki nakłady mają sięgnąć 7 mld zł i trafią przede wszystkim na modernizację aktywów, przyłączenie nowych odbiorców Grupy Energa, budowę bloków w Ostrołęce i Grudziądzu, budowę farm fotowoltaicznych oraz morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

  https://www.gospodarkamorska.pl/ruszaja-inwestycje-grupy-orlen-dla-powstajacej-elektrowni-w-grudziadzu-powstana-ujecia-i-magistrale-przesylowe-wody-69557
 • Czekając na miliardy z rynku mocy dla inwestycji ENERGA w CCGT GDAŃSK Autor: ~emeryt [31.60.58.*]
  W projekcie dokumentu aktualizującego obecną Politykę Energetyczną Polski do 2040 r., do którego dotarła „Rzeczpospolita” gaz jest również uwzględniany cytując Dla rządu priorytetem ma być bowiem terminowa realizacja inwestycji w nowe gazowe jednostki wytwórcze do końca tej dekady: Dolna Odra, Ostrołęka, Adamów, Grudziądz, Gdańsk, Kozienice, Łagisza, Rybnik oraz bloki w elektrociepłowniach Karolin, Siekierki, Katowice, Łódź.- link do źródła cytatu
  https://energia.rp.pl/elektroenergetyka/art38205831-rzad-ma-pchnac-wielkie-zielone-inwestycje-znamy-szczegoly

  Czekając na miliardy z rynku mocy dla inwestycji Gdańsk -Energa w poprzedniej aukcji rynku mocy nie zgłosiła Gdańska więc najprawdopodobniej uczyni to w tym roku.
  Energa wystartuje z Gdańskiem?
  – Kwestie związane z rynkiem mocy są danymi na tyle wrażliwymi, że zgodnie z obowiązkiem informacyjnym dla spółek giełdowych muszą być przekazywane raportami bieżącymi. Wcześniej spółka nie może ich upubliczniać – taką odpowiedź otrzymaliśmy natomiast z biura prasowego Energi (grupa PKN Orlen),
  Ja przekazałem Wam te wrażliwe dane w kilku poprzednich moich wpisach z tego wątku - choć Wy na te miliardy i tak nie reagujecie -zobaczymy czy jutro zareagujecie na ESPI
  Również portal wysokienapięcie.pl starał się przewidzieć treść jutrzejszego ESPI -odnosząc się do braku odpowiedzi cytując za artykułem ....Niemniej we wrześniu Energa opublikowała zaproszenie do udziału w postępowaniu na generalnego wykonawcy bloku gazowego w Gdańsku o mocy do 456 MW. W zaproszeniu tym, w sekcji dotyczącej terminu realizacji zamówienia, czytamy, że zakończenie negocjacji i gotowość do zawarciu umowy z potencjalnym wykonawcą nastąpi w „terminie do 6 m-cy od daty zawarcia Umowy w wyniku aukcji Rynku Mocy na okres dostaw od 2027”.
  Również we wrześniu Energa podpisała z Orlenem porozumienie, które przewiduje, że PKN pokryje nakłady na budowę bloku do wysokości 2,5 mld zł w przypadku pozyskania przez inwestycję kontraktu mocowego.
  Nie jest jednak do końca jasne, czy w Gdańsku powstanie elektrownia czy elektrociepłownia. Zaproszenie do udziału w postępowaniu tego nie precyzuje, a sama Energa tego podaje. W ubiegłym roku Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki Orlenu, mówił, że „jeśli w Gdańsku – to z parą (technologiczną – red.) na potrzeby Lotosu, podobnie jak we Włocławku para idzie do Anwilu”.
  O takim ciepłowniczym wariancie usłyszeliśmy też od źródeł z branży wykonawczej, ale bez potwierdzenia, czy blok ostatecznie weźmie udział w tegorocznej aukcji. Inne źródło wskazało natomiast, że na decyzji na temat tego, czy w Gdańsku powstanie elektrownia czy elektrociepłownia może czekać jeszcze na końcowe ustalenia. Dopiero pod koniec listopada Orlen sfinalizował bowiem sprzedaż ok. 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej na rzecz Saudi Aramco. Niemniej taka lokalizacja naturalnie powinna skutkować wyborem elektrociepłowni – podobnie jak w przypadku bloków Orlenu w Płocku i Włocławku.

  źródło cytatów
  https://wysokienapiecie.pl/79857-z-czym-do-rynku-mocy-beda-kolejne-bloki-gazowe/

 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.14.*]
  przypominając o miliardach z rynku mocy
  Opublikowano: 18 kwietnia 2023
  Zakończono prace saperskie przy budowie gazociągu dla elektrowni w Ostrołęce

  https://media.energa.pl/pr/802064/zakonczono-prace-saperskie-przy-budowie-gazociagu-dla-elektrowni-w-ostrolece

  przypominając o 10 miliardach z wcześniejszych aukcji rynku mocy o których rozpisywałem się w innych wpisach w tym wątku
  może już w tym roku dorzucą około 3 miliarda dla ENERGA z tegorocznej aukcji za CCGT Gdańsk i też ta kwota oczywiście podlega corocznej waloryzacja średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych później do aukcji mocy pójdą jeszcze SMR ...jeśli będą 4 SMRy po 300 to z rynku mocy projekt dostanie około 9 miliardów dopłaty jeśli wygra aukcje runku mocy -choć tutaj nie wiadomo ile udziału w spółce celowej dostanie ENERGA ...czyli miliardy dzielone proporcjonalnie do udziałów w spółce celowej
  łączne przychody w okresie 17 lat wyniosą minimum 4,73 mld zł dla spółki CCGT Ostrołęka
  łączne przychody w okresie 17 lat wyniosą minimum 3,52 mld zł dla spółki CCGT Grudziądz.
  Dodatkowo cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych nieuwzględnionej w podanych kwotach wiec kwoty będą jeszcze wyższe

  na przykładzie spółki CCGT Ostrołęka łączne przychody w okresie 17 lat wyniosą minimum 4,73 mld zł i też ta kwota oczywiście podlega corocznej waloryzacja średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych a jak podaje 

  https://wysokienapiecie.pl/feeds/elektrownia-ostroleka-przedluzyla-rozliczenie-projektu-weglowego-z-ge-do-25-iii/

  i potwierdza sam emitent ENERGA to wartość budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) Ostrołęka o mocy 745 MWe netto ma wynieść szacunkowo ok. 2,5 mld zł.
  Pokrywa to z nawiązką koszt budowy / spłatę rat kredytowych i jeszcze zostanie jeszcze dwa miliardy które zrekompensuje to gdyby koszt wytworzenia energi z technologi gazowej był wyższy niż cena rynkowa -choć pamiętajmy że produkcja z gazu potrzebuje tylko połowę ilości uprawnień co2 w porównaniu do tego co zużywa technologia węglowa więc jeszcze mogą być zyski ze sprzedaży energii w tej technologi -wszystko zależy od cen gazu w 2025 roku i następnych latach -gdyby byli na zero to i tak dwa miliardy zostanie z rynku mocy -na dzień dzisiejszy udziały CCGT Ostrołęka połowę ma Orlen a połowa ENERGA a w CCGT Grudziądz ENERGA ma 100 % udziału
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.12.*]
  Przypominając o miliardach z rynku mocy ...Należąca w 100 % do Energi z Grupy ORLEN spółka CCGT Grudziądz rozpoczęła budowę magistrali rurociągowych, którymi przesyłana będzie woda do i z elektrowni. Elektrownia wyposażona zostanie w zamknięty system obiegu, dzięki czemu jej zapotrzebowanie na wodę z Wisły ograniczone będzie do niezbędnego minimum.

  Dzięki tym instalacjom możliwe będzie uruchomienie oraz bezpieczna praca nowego, stabilnego źródła energii – budowanego w Grudziądzu bloku gazowo-parowego o mocy ok. 560 MW,Blok energetyczny CCGT Grudziądz będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w swojej klasie. Jego konfiguracja bazowała będzie na najnowocześniejszych rozwiązaniach technicznych, zapewniających jednostce wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji oddziaływania na środowisko.Jednostka dzięki wysokiej sprawności, niskim wskaźnikom emisji oraz wysokiej elastyczności pracy, zapewniała będzie stabilizację pracy polskiego systemu elektroenergetycznego i wsparcie dla rozwijanych równolegle, przez inne spółki z Grupy źródeł odnawialnych.

  W grudniu 2021 roku spółka CCGT Grudziądz zawarła z PSE 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026. W czasie realizacji umowy, kontraktującej łącznie 518 MW, spółka może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.Ta kwota to tylko dla CCGT Grudziądz a nie zapominajcie o miliardach darmowej kasy z już wygranych aukcji rynku mocy dla innych inwestycji spółki ENERGA oraz przyszłych wygranych miliardach dla przyszłych inwestycji choćby CCGT Gdańsk czy inne Dodatkowo cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych nieuwzględnionej w podanych kwotach wiec kwoty będą jeszcze wyższe ....a Wy sprzedawajcie akcje Wasz wybór...

  https://media.energa.pl/pr/803055/rozpoczela-sie-budowa-rurociagow-wodnych-dla-elektrowni-w-grudziadzu
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.35.*]
  Orlen po przejęciu PGNiG konsekwentnie zwiększa własną produkcję gazu , w 21 r podwoiliśmy wydobycie z 20 r
  a w 22 r podwoiliśmy wydobycie z 21 r -Wiceprezes Perkowski Już dzisiaj nasze wydobycie jest w stanie zaspokoić niemal połowę krajowego zapotrzebowania, a do 2030 roku zwiększymy je do 12 mld m3 rocznie, czyli niemal 3/4 rocznej konsumpcji -

  https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/3170350,orlen-podwaja-wydobycie-gazu-jestesmy-w-stanie-sprzedac-kazda-wyprodukowana-ilosc
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.1.*]
  Orlen inwestycje przede wszystkim w zielone źródła wytwarzania. farmy na Bałtyku, w farmy na lądzie, w fotowoltaikę, w SMR-y (małe reaktory modułowe - PAP)" -część tych inwestycji jest prowadzona przez spółki z grupy ENERGA

  Jednak tworzenie stabilnej sieci energetycznej nie jest możliwe bez inwestowania także w źródła niskoemisyjne, stabilizujące produkcję z odnawialnych źródeł energii. Takim niskoemisyjnym elementem sytemu są najnowocześniejsze bloki gazowo-parowe / pamiętajmy że produkcja z gazu potrzebuje tylko połowę ilości uprawnień co2 w porównaniu do tego co zużywa technologia węglowa które budują spółki celowe ENERGI .
  W tego typu inwestycjach powołuje się spółkę celową która realizuje inwestycje mamy CCGT Ostrołęka gdzie ENERGA ma 51 % udziałów a Orlen 49 % oraz mamy CCGT Grudziądz i CCGT Gdańsk spółki córki gdzie 100 % udziałów ma koncern Energa, który można powiedzieć należy do Grupy Orlen -choć nie w 100 % bo jeszcze my akcjonariusze mniejszościowi jesteśmy .Propagandowo często używa się określenia że to czy tamto Orlen buduje choć należy pamiętać że Orlen zapewnia finansowanie tych inwestycji.

  Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod budowę CCGT Grudziądz o mocy 560 MW więc trochę cytatów z informacji prasowych o tej inwestycji.Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii ,najnowocześniejsze rozwiązania, zapewniające wysoką sprawność działania przekraczającą 60 proc, niezawodność i efektywność ekonomiczną blok będzie mógł być uruchomiony w zaledwie 30 do 90 minut Czas rozruchu jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku jednostek, które mają służyć do bilansowania pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Im krótszy, tym łatwiej reagować na zmienność produkcji elektryczności z OZE. Pod tym względem blok budowany przez CCGT Grudziądz, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN, będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku

  Łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20%, przy czym prac projektowych – na ok. 70%
  - Ta inwestycja idzie zdecydowanie szybciej niż sobie wyobrażałem - mówił prezes Obajtek. - Pewne elementy są już zamówione, wyprodukowane i będą automatycznie schodzić na plac budowy, bo są wykonywane w różnych krajach.
  Zakładamy, że testy bloku rozpoczną się na przełomie 2024 i 2025 roku. Wierzymy, że komercyjną eksploatację rozpoczniemy w 2025 roku” – powiedział Małek

  Inwestycję realizuje konsorcjum firm Siemens Energy  oraz Mytilineos Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku Zastosowana technologia pozwoli współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, – mówi Grzegorz Należyty, Wiceprezes na Europę Wschodnią i Dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska.

  W grudniu 2021 r. zawarto z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia zakontraktowała łącznie 518 MW mocy, co w trakcie realizacji umowy zagwarantuje jej przychód sięgający co najmniej 3,5 mld zł.Dodatkowo cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych nieuwzględnionej w podanych kwotach wiec z kwoty 3,5 mld zł zrobi się jeszcze większa kwota

  Wartość inwestycji to ok. 2 mld zł
  Wpływy z rynku mocy pokrywa to z nawiązką koszt budowy / spłatę rat kredytowych i jeszcze zostanie 1,5 czy nawet dwa miliardy które zrekompensuje to gdyby koszt wytworzenia energi z technologi gazowej był wyższy niż cena rynkowa a jeszcze produkcja może być zyskowna

  Inwestycję prowadzi spółka CCGT Grudziądz należąca do koncernu Energa, z kolei Energa wchodzi w skład Grupy Orlen. Orlen zadeklarował sfinansowanie budowy w całości, ale do kwoty 1,8 miliarda złotych.

  Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i zagranicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45% krajowego zapotrzebowania na surowiec. Orlen po przejęciu PGNiG konsekwentnie zwiększa własną produkcję gazu , w 21 r podwoiliśmy wydobycie z 20 r a w 22 r podwoiliśmy wydobycie z 21 r -Wiceprezes Perkowski Już dzisiaj nasze wydobycie jest w stanie zaspokoić niemal połowę krajowego zapotrzebowania, a do 2030 roku zwiększymy je do 12 mld m3 rocznie, czyli niemal 3/4 rocznej konsumpcji Grupa ORLEN posiada również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.
  Aktualnie gaz w Europie jest najtańszy od prawie dwóch lat co z optymizmem pozwala patrzeć na rozpoczęte inwestycje spółek z grupy Energa w elektrownie gazowo -parowe
  https://www.pb.pl/gaz-w-europie-najtanszy-od-prawie-dwoch-lat-ryzyko-gwaltownej-zmiany-trendu-1185756

  W środę ok. godz. 17.10 gaz w holenderskim hubie TTF w kontraktach na czerwiec kosztował 31,9 euro za MWh., a na lipiec 32,24 euro za MWh.W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.
  https://www.wnp.pl/finanse/gaz-ziemny-w-hubie-ttf-potanial-do-31-05-euro-za-mwh-w-kontraktach-czerwcowych,711063.html

 • Re: 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~LechWalesa [213.192.104.*]
  Dnia 2023-05-19 o godz. 11:00 ~emeryt napisał(a):
  > W środę ok. godz. 17.10 gaz w holenderskim hubie TTF w kontraktach na czerwiec kosztował 31,9 euro za MWh., a na lipiec 32,24 euro za MWh.W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.
  > https://www.wnp.pl/finanse/gaz-ziemny-w-hubie-ttf-potanial-do-31-05-euro-za-mwh-w-kontraktach-czerwcowych,711063.html
  >

  a ja za ogrzewanie gazem płacę o 70 % więcej niż dwa lata temu !!!
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.1.*]
  Grupa Energa z Grupy ORLEN buduje nowoczesne elektrownie gazowo-parowe . Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego i pary wodnej, z tej samej ilości paliwa uzyskujemy więcej energii elektrycznej. Jak to działa? -więcej w linku

  https://www.youtube.com/watch?v=aT8CHCWc2Ww

  UE - Ceny gazu w Europie spadły poniżej 30 euro za MWh po raz pierwszy od prawie dwóch PAP- Biznes
  19 maj 2023, 13:01

  19.05.2023, Bruksela (PAP) - Ceny gazu w Europie spadły poniżej 30 euro za megawatogodzinę (MWh) po raz pierwszy od czerwca 2021 r. - informuje w piątek "Brussels Times".Cieplejsza pogoda i udane pozyskiwanie przez Europę alternatyw dla rosyjskich paliw kopalnych w dużej mierze zmniejszają presję na ceny energii na całym kontynencie.Spadek oznacza kolejny kamień milowy dla europejskich cen gazu po tym, jak ceny spadły poniżej 40 euro za MWh w marcu tego roku. To mniej niż przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. - podaje "Brussels Times". "Europejski kryzys energetyczny rzeczywiście został przerwany dzięki wyjątkowej adaptacji UE po inwazji Rosji na Ukrainę" - dodał.Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku europejskie ceny gazu sięgały 345 euro za MWh, ponieważ obawy o zdolność Europy do pozyskania alternatyw dla rosyjskiej energii przed nadejściem zimy spowodowały gwałtowny wzrost cen w całej UE.

  cytat z https://stooq.pl/n/?f=1552918&c=0&p=4+22

 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.5.*]
  https://ccgt-grudziadz.pl/informacje-o-projekcie/opis-inwestycji
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.29.*]
  https://energia.rp.pl/gaz/art38508571-cena-gazu-ciagle-zjezdza-w-dol-zbliza-sie-do-kolejnej-granicy

  Gaz od miesięcy nieprzerwanie tanieje. Jest to trend, o którym rok temu mogliśmy wszyscy w Unii pomarzyć. Dziś surowiec jest 12 razy tańszy aniżeli wiosną 2022 r. Dlaczego gaz tanieje? Bo kraje Unii szybko znalazły dostawców spoza Rosji, zaczęły inwestować w terminale LNG i oszczędzać gaz. Okazało się, że surowca jest na świecie pod dostatkiem, nie trzeba go zużywać tak wiele; konkurencja wymusza spadek cen, a zapełnienie magazynów gazu uspokaja rynki.

 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.61.*]
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.5.*]
  Ceny gazu wróciły do poziomu sprzed pięciu lat

  https://www.wnp.pl/gazownictwo/ceny-gazu-ziemnego-mocno-spadaja,720307.html

  Przypominając o miliardach z rynku mocy dla spółek z Grupy Energa

 • Re: 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~LechWalesa [213.192.104.*]
  Dnia 2023-06-13 o godz. 12:13 ~emeryt napisał(a):
  > Ceny gazu wróciły do poziomu sprzed pięciu lat
  >
  > https://www.wnp.pl/gazownictwo/ceny-gazu-ziemnego-mocno-spadaja,720307.html
  >
  > Przypominając o miliardach z rynku mocy dla spółek z Grupy Energa
  >

  poniżej rebus dla ~emeryta
  doniesiono mi, że jesteś zupełnie zielony (jeśli nie biały :)) w tych sprawach !
 • Re: 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~LechWalesa [85.237.185.*]
  Dnia 2023-06-13 o godz. 12:21 ~LechWalesa napisał(a):
  > Dnia 2023-06-13 o godz. 12:13 ~emeryt napisał(a):
  > > Ceny gazu wróciły do poziomu sprzed pięciu lat
  > >
  > > https://www.wnp.pl/gazownictwo/ceny-gazu-ziemnego-mocno-spadaja,720307.html
  > >
  > > Przypominając o miliardach z rynku mocy dla spółek z Grupy Energa
  > >
  >
  > poniżej rebus dla ~emeryta
  > doniesiono mi, że jesteś zupełnie zielony (jeśli nie biały :)) w tych sprawach !

  i jak ?
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.29.*]
  Przypominając o 9 miliardach z rynku mocy dla spółek z Grupy Energa a będzie jeszcze więcej miliardów uwzględniając aukcje które dopiero się odbędą.
  Inwestycje realizowane w Grudziądzu i Ostrołęce będą jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu elektrowni w Polsce
  Prace realizacyjne związane z budową obu elektrowni przebiegają zgodnie z planem. o czym informuje emitent ENERGA link poniżej

  https://media.energa.pl/pr/812214/powstaly-pierwsze-fundamenty-pod-zrodla-niskoemisyjne-grupy-orlen

  W Grudziądzu dla kotła HRSG, wykonano płytę fundamentową i trwają obecnie zaawansowane prace związane z produkcją komponentów, rozpoczęcie montażu pierwszych elementów konstrukcji na terenie budowy planowane jest na październik bieżącego roku, a zakończenie budowy całości tego obiektu około rok później – przed końcem 2024 roku.Podobne prace budowlane przeprowadzono w tym samym czasie w Ostrołęce, gdzie pod fundament kotła odzysknicowego realizowanej tam elektrowni o mocy ok. 750 MW wykorzystano łącznie ponad 2 tys. m3 mieszanki betonowej, Montaż pierwszych urządzeń kotła HRSG planowany jest między II a III  kwartałem br.

  Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa, czyli gazu ziemnego. Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i zagranicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45% krajowego zapotrzebowania na surowiec. Grupa ORLEN posiada również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.
 • 9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026 Autor: ~emeryt [31.60.41.*]
  Przypominając o miliardach z rynku mocy które otrzyma spółka Energa ...czekając cierpliwie na rozpoczęcie ich wypłaty ...a Wy sprzedawajcie akcje -Wasz świadomy wybór

  https://media.energa.pl/pr/812605/budowa-gazociagu-do-elektrowni-w-ostrolece-bez-zaklocen
 • ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~emeryt [31.60.63.*]
  Witając nowych czytelników ...lektura obowiązkowa o miliardach ,może nawet powyżej 10 miliardów dotacji dofinansowania -ogólnie darmowej kasy za wybudowanie elektrowni dla spółki ENERGA / jej spółek zależnych/ z aukcji rynku mocy ...więcej informacji w innych wpisach w tym wątku.

  Ze względu na fakt, iż płatności z wygranych aukcji rynku mocy stanowią pomoc publiczną, ustawa była przedmiotem procesu notyfikacyjnego i wydaniem przez Komisję Europejską decyzji zatwierdzającej program pomocowy

  od początku 2021 roku zrzucają się na te miliardy dla różnych firm które wygrały aukcje rynku mocy wszyscy odbiorcy energii elektrycznej pod postacią opłaty za rynek mocy tzw opłata mocowa na fakturze
 • ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~emeryt [31.60.42.*]
  W nawiązaniu do poprzedniego mojego wpisu w tym wątku ....na przykładzie inwestycji w bloków gazowo-parowy CCGT Ostrołęka
  dostanie on darmową kasę tzw przychody z rynku mocy w wysokości co najmniej 4,723 mld zł przez 17 lat, poczynając od 2026 r. -ogólnie kwota ta będzie jeszcze większa bo podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych . Z nawiązką ta darmowa kasa pozwoli sfinansować budowę i jeszcze wiele zostaje o czym pisałem w wcześniejszych wpisach ..o czym mówił również podpisany w czerwcu 2021 r. z wykonawcą - GE aneks do kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C który przewiduje, że blok powstanie za ok. 2,5 mld zł.

  2023-06-29 ENERGA S.A.: Zawarcie umowy kredytowej na finansowanie budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) w Ostrołęce

  Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy ORLEN, zawarła umowy kredytów na łączną kwotę 2,64 mld zł z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. W jego skład wchodzą: Bank Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, KfW IPEX-Bank GmbH oraz Erste Group Bank AG.

  KfW IPEX-Bank to działający w grupie niemieckiego banku rozwojowego KfW niezależny bank kredytów eksportowych. Erste Group Bank to działająca w Europie Środkowej austriacka grupa finansowa.- więc nie jest to kredyt którego udzieliły upolitycznione banki krajowe z polecenia polityków .

  inwestycja w Ostrołęce jest ważnym elementem naszych działań, których celem jest neutralność emisyjna koncernu. Elastyczne moce gazowe będą uzupełnieniem produkcji z odnawialnych źródeł energii zapewniając efektywną i bezpieczną transformację polskiej energetyki w kierunku obniżenia emisji gazów cieplarnianych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN SA

  Zgodnie z założeniami Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku, tylko do końca trwającej dekady z polskiego systemu energetycznego wyłączonych zostanie 6 GW mocy. W tym samym czasie, wedle przewidywań, zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie  o 13 proc. Blok CCGT uzupełni braki energii elektrycznej w obliczu prognozowanego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną i stopniowego odłączania od Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) wysłużonych bloków węglowych o niższej dyspozycyjności.

  Główny wykonawca inwestycji, amerykański koncern General Electric, informuje, że turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.

  Przypominam również o miliardach z rynku mocy dla CCGT Grudziądz -3,52 miliarda również ta wyjściowa kwota będzie większa bo podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz planowanej inwestycji CCGT Gdańsk / w tym roku raczej wystartują w aukcjach rynku mocy/ zdobywając kolejne około 4 miliardy darmowej kasy ,a mamy jeszcze wiele pomniejszych aukcji z rynku mocy wygranych przez spółki z Grupy ENERGA około 200 mln rocznie gdzie już ta kasa wpływa do spółek Grupy Energa

  https://media.energa.pl/pr/814629/elektrownia-w-ostrolece-pozyskala-zewnetrzne-finansowanie-kredytowe

 • ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~emeryt [31.60.53.*]
  https://media.energa.pl/pr/816854/pierwsze-kilometry-gazociagu-dla-ostroleckiej-elektrowni-juz-ulozone
 • ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~emeryt [31.60.39.*]
  Przypominam o 10 miliardach darmowej kasy dla ENERGA z rynku mocy.

  Budowa elektrowni gazowych w Ostrołęce i Grudziądzu postępuje zgodnie z harmonogramem. Energa podkreśla, że na obecnym etapie w jej projektach nie ma opóźnień.Oba obiekty mają ruszyć w 25 r Wykonawcy mają nie zgłaszać też wniosków o zwiększenie nakładów.

  https://www.parkiet.com/energetyka/art38871111-energa-nie-ma-opoznien

 • Re: ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~LechWalesa [85.237.185.*]
  ~emeryt napisałeś :
  "Tylko do końca trwającej dekady z polskiego systemu energetycznego wyłączonych zostanie 6 GW mocy".

  Gazowa Ostrołęka ma być wybudowana do końca 2025r. Moc: 745MW; 6GW/745= 8 (!) takich elektrowni.
  Mogliby chyba w kotłach węglowych w "Ostrołękach" (z turbinami parowymi) spalać gaz zamiast węgla ?

 • ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~emeryt [31.60.5.*]
  Witam serdecznie trwających w wierze i czekających na ponadprzeciętne zyski z inwestycji w akcje ENERGA ...pamiętajcie ostatni będą pierwszymi ...nad ranem wróciłem z wypadu więc parę dni bylem nieaktywny z swoją twórczością...niedawno wstałem więc dopiero nadrabiam zaległości czytelnicze i informacyjne związane ze spółkami które mam w portfelu ...

  Przypominając o miliardach darmowej kasy z rynku mocy na który zrzucają się odbiorcy prądu w swoich rachunkach odświeżam wątek dzisiejszą informacją emitenta ENERGA SA

  Opublikowano19 września 2023
  ENERGA posiadająca 50 % plus 1 udział w inwestycji CCGT Ostrołęka poinformowała że zakończyło się układanie gazociągu do elektrowni w Ostrołęce .Pomału nastąpi przejście do kolejnego etapu inwestycji, czyli przygotowania gazociągu do rozruchu i napełnienia gazem.

  Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących KSE. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.
  Turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.

  https://media.energa.pl/pr/819903/zakonczylo-sie-ukladanie-gazociagu-do-elektrowni-w-ostrolece
 • Re: ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~abrakadabra [91.237.60.*]
  Dzięki za te posty, z przyjemnością się czyta merytoryczne wpisy.
 • przypominam 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy Autor: ~emeryt [31.60.58.*]
  przypominając już teraz Grupa Energa otrzymuje darmową kasę z rynku mocy ale w nie dalekiej przyszłości będą to kwoty coraz większe ...Łączne darmowej kasy z rynku mocy Grupa ENERGA np w 2026 roku z otrzyma ok. 879,2 mln
  link do informacji

  https://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/41158529,grupa-energa-zakontraktowala-na-aukcji-rynku-mocy-na-2026-r-ok-2-196-mw

  a w terminie długoterminowym to już są miliardy co należy uwzględniać w wycenie akcji Grupy Energa

  łączne przychody w okresie 17 lat wyniosą minimum 4,73 mld zł dla spółki CCGT Ostrołęka w której Energa ma 50 proc. plus jeden udział, a Orlen - kontrolujący Energę - ma pozostałe udziały.
  łączne przychody w okresie 17 lat wyniosą minimum 3,52 mld zł dla spółki CCGT Grudziądz tutaj 100 % udziałów ma ENERGA

  Dodatkowo kwoty te będą jeszcze większe bo cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych nieuwzględnionej w podanych kwotach wiec kwoty będą jeszcze wyższe

  22 września ENERGA poinformowała że poziom zaawansowania wszystkich prac związanych z budową elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce osiągnął na koniec sierpnia br. 48%

  więcej w linku

  https://media.energa.pl/pr/820251/projekt-elektrowni-w-ostrolece-zbliza-sie-do-polmetka

  Spółka CCGT Ostrołęka,Projekt dotyczy budowy elektrowni gazowo-parowej o mocy 750 MW w Ostrołęce zawarła umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project financeo wartości 2,5 mld złotych z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych Umowa została podpisana z konsorcjum w składzie: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Pekao S.A., Alior Bank S.A., KfW IPEX-Bank i Erste Group.

  Przy okazji jako ciekawostka Prawnicy z kancelarii CMS doradzali Orlen S.A. i Energa S.A. przy finansowaniu projektu
  Jakub Wieczorek i Marcin Bejm, Piotr Prawda, Konrad Leszko, Przemysław Karolak, Jan Radziuk, Paweł Ura,Karolina Bandzul-Król i Anis Benamer.

  https://prawieoprawie.pl/cms-doradzala-orlen-i-energa/

[x]
ENERGA -0,48% 8,26 2023-09-25 11:25:57
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.