• Czytać i wyciągać wnioski Autor: 19krzysio59 [89.69.219.*]
  • Firma doradcza Savills wskazuje, że zgodnie z przewidywaniami, w 2021 roku na rynku nieruchomości komercyjnych dało się zaobserwować pozytywny efekt programu szczepień.
  • Inwestorzy byli aktywni, a wartość transakcji na rynku inwestycyjnych ma szanse osiągnąć poziom 5 mld euro.
  • Według Savills, z dużym prawdopodobieństwem utrzymana zostanie tendencja z ostatnich miesięcy i na koniec roku za blisko połowę wolumenu odpowiadać będą nieruchomości magazynowe.
  - W 2021 roku rynek bez wątpienia odbił, ale wciąż wyczuwalna była atmosfera niepewności. Do obaw dotyczących dalszego przebiegu pandemii, doszły zagrożenia geopolityczne oraz gospodarcze - zaznacza Tomasz Buras, prezes Savills w Polsce.

  - Nie przeszkodziło to jednak najemcom i inwestorom stopniowo powracać do aktywności. Kluczowe wskaźniki za minione 12 miesięcy, dotyczące wartości transakcji inwestycyjnych czy popytu na rynku najmu powierzchni biurowych, prawdopodobnie utrzymają się na poziomie zbliżonym do zeszłego roku, ale z dobrymi prognozami na przyszłość - dodaje.
  Rynek pełen zmian
  Pozytywnym wyjątkiem jest sektor magazynowy, który już teraz, niezrażony pandemią, notuje kolejne rekordy. Rynek nieruchomości komercyjnych oswoił się z nową rzeczywistością i zaczyna powoli wracać do formy.

  Rok 2021 na rynku biurowym upłynął pod znakiem poszukiwania optymalnego modelu pracy. Wielu najemców zdecydowało się na wdrożenie na stałe systemu hybrydowego, łączącego pracę z biura oraz z domu. Zgodnie z danymi Savills, całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce wzrosły do ponad 12 315 000 m kw. Nastąpiła dalsza popularyzacja biur elastycznych, a operatorzy takich powierzchni skupili się na ekspansji w miastach regionalnych.

  Sektor build-to-rent (mieszkania na wynajem instytucjonalny) powoli zadomawia się na polskim rynku. Jak podaje Savills w swoim podsumowaniu, na koniec 2021 roku w Polsce funkcjonowało już blisko 40 takich inwestycji. Projekty znajdujące się obecnie w budowie pozwolą wkrótce dwukrotnie zwiększyć podaż apartamentów oferowanych w tej formule.

  Obserwowany na rynku dynamiczny rozwój firm technologicznych i podmiotów z branży e-commerce, sprawia, że zatrudnienie w tych sektorach rośnie. W opinii Savills, nawet jeśli nie przekłada się to jeszcze wprost na wzrost popytu na biura, to wobec wzmacniania się trendu pracy hybrydowej, oznacza większe zapotrzebowanie na nowoczesne inwestycje mieszkaniowe.

  W 2021 roku udział kanału online w sprzedaży ogółem wzrósł do niemal 9 proc. z około 5 proc. notowanych przed pandemią. Strategie omnichannel nabrały tempa, łącząc świat zakupów przez internet z tradycyjnymi obiektami handlowymi. Rozwój rynku e-commerce pozostaje jednym z motorów napędowych popytu na powierzchnie logistyczne.

  Nowością w świecie handlu były tzw. dark stores, czyli sklepy będące w rzeczywistości niewielkimi centrami dystrybucyjnymi zlokalizowanymi w obrębie miast i pomagającymi skrócić czas dostaw.
 • Re: Czytać i wyciągać wnioski Autor: ~Trader [31.0.21.*]
  Czyli będzie dobrze. Jak zaczną wypłacać dywidendę to obecne poziomy będą tylko wspomnieniem...
  Jak myślicie można liczyć na jakąś skromna dywidendę w przyszłym roku?
 • Re: Czytać i wyciągać wnioski Autor: ~MuMMiN [185.183.224.*]
  Osobiście bym wolał żeby spłacali zadłużenie niżeli zadłużali się by płacić dywidende
 • Re: Czytać i wyciągać wnioski Autor: ~senex [5.173.139.*]
  Czy masz na mysli zadłużenie z obligacji korp.? czy bankowe lub jeszcze inne?
  Czy w ogóle maja jakies zapóźnienia z wypłatami odsetek za swoje obligacje?
 • Re: Czytać i wyciągać wnioski Autor: ~MuMMiN [185.183.224.*]
  Wszystkie firmy działają na długu, z tego co wiem cavatina nie emitowała wcześniej obligacji, jakie zadłużenie, czytaj raport
[x]
CAVATINA 0,60% 16,80 2023-06-05 11:49:18
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.