• Komentarz BM PKO BP Autor: ~Observacja [46.227.241.*]
    " wyniki ciut (biorąc pod uwagę ogromną dźwignię i zmienność) poniżej naszych oczekiwań. Dalszy rozwój sytuacji (w krótkim terminie) będzie zależał od inflacji kosztów. Stabilizacja kosztów powinna być korzystna dla firmy."
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~Atak [185.135.2.*]
    Jestem zdumiony tym, jak spokojnie dzisiaj zachował się kurs po takim raporcie. Widać, że jest brak spekulacji, a inwestorzy nie zrażają się niską rentownoscią. Dojrzały akcjonariat to dodatkowy plus.
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~Observacja [46.227.241.*]
    Zdziwienie zasadne, bo wczoraj chodziło poniżej 20. Podbicie na koniec dnia przekłamywalo "spadek", bo -10% oznaczało kurs z wczoraj. Dziś na koniec sesji też duży pakiet powyżej kursu dnia. Z obserwacji to kurs był dziś pilnowany. Kupowanie stało na 21 i mniej, a jak coś wpadało między 21 a 21.60 to z miejsca bylo zabierane z miejsca. Ja czuję zaskoczenie, plany były że zejdzie do 19, a tutaj kurs trzymany wysoko. Pytanie czy ktoś pilnuje czy ktoś zbiera duże ilości na koniec sesji żeby symulować popyt.
    P.S. obecnie jestem bez akcji, bo spodziewam się że to musi spaść. Zarząd nie obronił obietnic z września o marżach, wyszło gorzej niż założenia pesymistyczne, raport kiepski, a dziś de facto NA PLUSIE ( bo wczorajsze 22 i dzisiejsze 21.90 ustawione na zamknięciu)
    Nie rozumiem co się dzieje z kursem po kiepskim raporcie.
    Sytuacja irracjonalna, inaczej tego nie da się opisać. Ja nie straciłem, więc się nie przejmuje tylko obserwuje :)
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~Was [31.0.61.*]
    Może raport nie był zadowalający ale przychód spółki był rekordowy, i właśnie to może rozgrzewać wyobraźnie i podbijać kurs w górę. Czy spadnie, ciężko powiedzieć myślę, że kurs może utrzymywać się w granicach 21-22 złotych. Ja czekam na dobre informacje płynące ze spółki. Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu.
    Przychód jest rekordowy, to fakt jednak chyba wszyscy zapominają o trzech podstawowych czynnikach:
    1. Dodatkowy zakład w Niemczech i rozwój zakładu automatycznego w Kokoszki
    2. Zwiększenie wolumenu produkcji o jakies 35-40%
    3. Brak planów akwizycji
    Czy tylko ja widzę, że pomimo tak dużych podwyżek wszystkiego to właśnie ogromny wolumen uratował jakiś zysk w drugim i trzecim kwartale a podwyżki zjadły marze?
    Zarząd mówi o nowych kontraktach w nowych cenach. Kto tutaj siedzi ten widzi ilość espi teraz a kiedyś. Ilość kontraktów dużych w ostatnim czasie drastycznie spadła. Pisane to było na którymś wątku z zestawieniem. Chyba w planie wyników z mojej strony.
    Przychód to nie wszystko
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~De [5.173.65.*]
    Ale kolega sie martwi za innych
    Poniżej szybkie zestawienie Rentowność w odniesieniu do zysku netto
    Ostatnie dwa kwartały są zdecydowanie najgorsze w skali ostatnich 4 lat (2 i 2.1%, następny najgorszy to 3.2% w Q2 2019 i 3.8 w Q1 2019. 2019 to był duży regres wolumenu, więc firma musiała zacząć schodzić z ceny)
    2017/Q3 Przychód 162432 zysk neto 7244 (4,5%)
    2017/Q4 Przychód 179064 zysk neto 9219 (5,1%)
    2018/Q1 Przychód 163991 zysk neto 9944 (6,1%)
    2018/Q2 Przychód 227596 zysk neto 12889 (5,7%)
    2018/Q3 Przychód 254469 zysk neto 18000 (7,1%)
    2018/Q4 Przychód 240288 zysk neto 10376 (4,3%)
    2019/Q1 Przychód 180807 zysk neto 6841 (3,8%)
    2019/Q2 Przychód 169065 zysk neto 5447 (3,2%)
    2019/Q3 Przychód 178871 zysk neto 8208 (4,6%)
    2019/Q4 Przychód 243304 zysk neto 10000 (4,1%)
    2020/Q1 Przychód 248042 zysk neto 13122 (5,3%)
    2020/Q2 Przychód 230429 zysk neto 17110 (7,4%)
    2020/Q3 Przychód 206252 zysk neto 13798 (6,7%)
    2020/Q4 Przychód 267604 zysk neto 13870 (5,2%)
    2021/Q1 Przychód 246164 zysk neto 14150 (5,7%)
    2021/Q2 Przychód 393383 zysk neto 8005 (2%)
    2021/Q3 Przychód 412652 zysk neto 8558 (2,1%)

Nie martwię się, po prostu nie rozumiem wzrostów i to na sporo wyższych wolumenach od tych przed wynikami!
    Nie martwię się o innych, zaczynam i nie rozumiem powodu wzrostów. Wcześniej Pekabex nie miał irracjonalnych odpowiedzi kursu na otoczenie rynkowe i raporty. Tym razem jest inaczej i nie wiem dlaczego. Prowokuję do merytorycznej dyskusji by móc się nauczyć reagować lub odczytywać takie zachowania.
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~De [89.73.145.*]
    Albo nie udal sie ruch, a teraz trzeba kupic wyzej i podatek wskoczyl
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~dramatic_pilot [91.90.160.*]
    Observacja - nie zastanawiales się czy obecna sytuacja z niską marżą/zyskiem jest tymczasowo/przejściowa?
    Kwartał - dwa i będzie powrót do zysku na poziomie 5-6%, a należałoby uwzględnić zachowanie dynamiki produkcji lub utrzymanie na obecnym poziomie.
    To było nawet w moich szacunkach na ten kwartał, trafione bardzo dobrze, choć były pesymistyczne. Dynamika produkcji? To jest max +5%, a uwzględniając że zakład pod Warszawą ma nową halę gdzie robią tubingi do łodzi i idzie tego ogrom to dynamiki w tym roku więcej jak 5% nie ma. Przypominam też wywiad, który mówił coś innego niż raport. A jak będzie trzeba to odkopie jeszcze wcześniejszy że ceny są bezpieczne a covid nie robi Pekabexowi problemu. Jakby mieli podnieść marze drugiego półrocza względem pierwszego to ostatni kwartał by musiał być na 5% rentowności zysku netto. Oby wykręcili 3 patrząc na q3. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Pekabex-liczy-na-poprawe-marz-w-II-polowie-roku-8194962.html
    Czuje wywołanie do tablicy, więc poniżej daje 3 wywiady z zarządem (przypomnę że stal zbrojeniowa skoczyła w kwietniu i lipcu, tarcica kwiecień i maj. Dorzucę też zestawienie z innego wątku (1q - 8 nowych umów znaczących, 2q - 8 nowych umów znaczących, 3q 4 nowe umowy znaczące, póki co wciąż mało). Widać że podwyżka marż (wywiad z 27 września mówi że od przełomu lipca i sierpnia Pekabex ma wyższe ceny) ograniczyła ilość kontraktów, za to złapali ich dużo w momencie kiedy składowe żelbetu i produkcji szły już bardzo w górę i wciąż są wyższe niż przed startem wzrostów. Jeśli dobrze śledzę wszystkie wpisy to Pekabex ma zablokowane ceny WYŁĄCZNIE na cement, a jeśli na inne materiały też, to prawdopodobnie w niskim wolumenie z gwarantem ceny. I ten dysonans w wypowiedziach martwi mnie najbardziej.

Marzec: "Pekabez nie obawia się wzrostów cen stali"
    "Pandemia sprawiła, że jest coraz mniej ludzi do pracy. W budowlance ludzi nie przybywa, do tego dochodzą zwolnienia lekarskie i kwarantanny - wciąż brakuje rąk do pracy. Technologia prefabrykowana jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Inna istotna przewaga budowania w tej technologii to czas - inwestorzy chcą mieć obiekty zrobione szybko, bo nikt nie wie, co będzie za rok, jaka będzie koniunktura" - powiedziała wiceprezes. Pekabex nie obawia się wzrostów cen stali, zakłada stabilizację kosztów w tym zakresie.
    SIERPIEŃ: "część materiałów zabezpieczone kontraktami np. cement"
    "Nasze kontrakty są jednak stosunkowo krótkie, wiec dość szybko jesteśmy w stanie przełożyć wzrosty cen materiałów na ceny sprzedaży dla klientów. Ceny części materiałów mamy zabezpieczone kontraktami długoterminowymi podpisywanymi jeszcze w okresie niższych cen - dotyczy to np. cementu" - powiedziała wiceprezes Pekabeksu.
    "Wyższe ceny nie są problemem w perspektywie długoterminowej, problemem jest gwałtowność wzrostów" - dodała.
    2 WRZESIEŃ: "zaskoczenie"
    Pogorszenie wyników w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzedzającym, spowodowane jest w największym stopniu bezprecedensowymi podwyżkami cen materiałów i usług budowalnych głównie takich jak stal, wełna mineralna, blacha, sklejka, itp., przykładowo:
    a) cena stali – wzrost o ok. 120%
    b) cena wełny mineralnej – wzrost o ok. 100%
    c) cena sklejki - wzrost o ok. 120%
    Dodatkowym problemem jest znacząco utrudniony dostęp do wspomnianych materiałów oraz wzrost kosztów logistycznych.
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~De [5.173.41.*]
    Masz placone od postu czy godziny?
    A możemy merytorycznie? Ja prezentuje konkrety, Ty obrażasz. Zmobilizuj się, przedstaw argumenty, liczby, konkrety, a nie trolling jak wszędzie. Będzie mi miło! Odpowiadając na pytanie - zawsze mimowolnie próbuje oszacować ile zarabiam na godzinę :)
  • Re: Komentarz BM PKO BP Autor: ~De [89.73.145.*]
    Merytorycznie to widac ze masz tu zadanie do wykonania
    Observacja, nie ma co wdawać sie w dalszą konserwację z.. Jeżeli rentowność byłaby na poziomie 5-6% przy takim przychodzie to byłby wspaniały wynik. Możliwe, że to faktycznie rozbudza wyobraźnię inwestorów, bo wtedy tylko kwestią czasu jak kurs poszybuje :)Niektórzy wyceniają przyszłość, a niektórzy to co dzieje się na bieżąco. Wszystko na spokojnie, to tylko pieniądze :)
    Spokojnie, Pekabex jak ma się obronić to wynikami i rzetelnością, a nie adwokatem na forum bankiera. Wyżej padły słowa, że perspektywy są wyłącznie dobre, więc każdy będzie zadowolony. Pragnę jednak wskazać że obecnie jest tutaj trochę negatywnych przesłanek które zatrzymają marsz w górę. Moim zdaniem kurs wróci na 25+ dopiero w lipcu 2022. Teraz parametry są sterowane przychodem i produkcja, perspektywy są spoko, ale widocznie chwilowo zajęcie fabryk poszło kosztem marż, albo co mniej optymistyczne brakiem zabezpieczenia na zmienność rynkową. Przy braku dalszych podwykonawców, realizacji ryzyka kadrowego i inflacji (zapraszam do raportu gdzie zarząd wprost ryzyko kadrowe definiuje wysokim) to uważam, że obecny kurs jest bliski właściwemu. Ale powtórzę też - moim zdaniem wynik jest bardzo marny i nie rozumiem ostatnich dni na obrotach i kursie. Dzisiejszy już "normalny".
    A może jednak De dołączysz do wymiany poglądów, opinii, spostrzeżeń. Mój pieniądz z Pbx rośnie obecnie na Mrb (chwilowo) wiec od ręki mogę tutaj wracac z zyskiem, wiec o mnie się nie martw. Tutaj jest Pekabex, tu nie było trollingu, zbytniego naganiania, spekuly czy innych północy czy widłowych :) firma fajnie, przejrzyście raportuje, jest czynna względem inwestora co ułatwia ocenę sytuacji. Ja staram się zbierać te informacje i rzetelnie łączyć fakty.
    Dam znać ja wrócę
[x]
PEKABEX 0,78% 13,00 2022-05-25 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.