• Ocena trading update Autor: traderkzm [83.4.5.*]
    Zdecydowane, niespodziewane plusy:
    • Nie sprzedali rzepaku. Cena od lipca tydzień w tydzień notuje nowe rekordy, kompletny szał. To super news!
    • Nie sprzedali całości pszenicy - ceny również rosną i w Q4 sprzedadzą drożej.

Małe plusy:
    • Dobra cena mączki sojowej, ostatnio cena mączki jest jednym słabszych agro
    • Niski wolumen słonecznika - ceny w Q3, zaliczyły tymczasowy dołek, teraz rosną
    • Niski wolumen oleju sojowego - ciągle coraz droższy

Neutralne:
    • Cena cukru - blisko 19k UAH to historyczny max, ale to było wiadome. Pewnie jakby nie zabezpieczali sprzedaży z góry(podczas decyzji o imporcie trzcinowego), to mogli wyciągnąć ponad 20k UAH.

Małe minusy:
    • Słaba cena za pszenice, oczekiwałem 5-8% wyższej ceny
    • Słaba cena słonecznika, podobnie jak pszenica. Niski wolumen więc mały wpływ.
    • Cena mleka - wynik w tym roku powinien być gorszy r/r, bo cena paszy poszła bardziej w górę niż cena mleka

Duże minusy:
    • Niski wolumen cukru. Astarta zakontraktowała około 75kt cukru przetworzonego z trzciny(co nie znaczy że sprzedała w Q3). W obecnych 90,4 kt pewnie większość to właśnie ten trzcinowy. A to oznacza że produkcja z buraków wypadła bardzo słabo. Oczywiście jest to efekt opóźnionych zarówno zasiewów jak i zbiorów. Natomiast podsumowując jest to minus z perspektywy wyników za Q3. Marża na importowanym cukrze trzcinowym do rafinacji jest na pewno mniejsza niż na buraczanym, a co za tym idzie, wynik segmentu cukru, może nie być tak wybitny, mimo wysokiej wartości sprzedaży. Oczywiście wynik się przesunie na kolejne kwartały, nie zniknie w przyrodzie. Mimo to wolałbym gotówkę na koncie, nie wiadomo jaka jest obecnie marża na produkcji przez gaz(nie znam procentu z własnej biogazowni i ile mieli zakontraktowanego gazu w przód - twierdzą że mają long term kontrakty, ale nie wiadomo na ile), co przy leniwie rosnących cenach cukru na MATIF stanowi niewiadomą na Q4.

• Re: Ocena trading update Autor: ~Olek [87.205.37.*]
    a nie jest tak, że koszt zakupu półproduktu do rafinacji jest już w dużej części uwzględniony w wynikach za q2?

astarta zakontraktoeala trzcinowy w maju i proces ten miał trwać 3 miesiące, a więc do lipca.

wydaje się zatem, że gro kosztów z tego tytułu powinna być ujęta w q2.
    zresztą jak dobrze pamiętam była dyskusja o niskich przychodach i dość wysokich kosztach w raporcie co by wskazywało na ten fakt.
  • Re: Ocena trading update Autor: ~Big_Bee [88.156.183.*]
    Nie Olek, zgodnie z zasadą współmierności kosztów i przychodów koszty w P&L pojawią się wtedy gdy jest przychód. Nie wcześniej. Ale zysk z przerobu trzcinowego i tak miał być tylko dodatkiem do głównej działalności.
  • Re: Ocena trading update Autor: ~Rafał [89.69.90.*]
    Dwa komentarze:

1. Cena pszenicy nie taka zła - ok. 240 USD/t to lepiej niż u IMC, które sprzedało 75% wolumenu na forward po 214 USD/t (sam o tym pisałeś w wątku IMC).

2. Sezon cukrowy Astarta rozpoczęła dopiero 13 września - wtedy zaczął działać jeden zakład; pozostałe pod koniec września oraz na początku października (źródła: https://latifundist.com/novosti/56878-v-ukraine-20-zavodov-pristupili-k-pererabotke-saharnoj-svekly-novogo-urozhaya; strona Facebook spółki).
    Ciężko więc oczekiwać, żeby widać było sprzedaż cukru z nowego sezonu w trading update za 3Q 2021.
    Jeżeli dobrze rozumiem to wyniki sezonu cukrowego powinny być porównywane na zasadzie okresów: od 4Q roku X do 3Q roku X+1.
  • Re: Ocena trading update Autor: ~Marek [5.173.253.*]
    Jadnym slowem jednak 3q nie bedzie pszełomowy a dopiero 4q?
  • Re: Ocena trading update Autor: ~Adam [37.248.65.*]
    Tak następny sezon będzie przełomowy. Ale tym razem już na prawdę.
    Jeszcze dwa dodatkowe komentarze:

1. Astarta niestety nie ma kontraktów long na gazie. Pisałem maila do IR i dostałem następującą odpowiedź:
    "Regarding Your questions about gas, we have to mention, that traditionally ASTRATA purchases gas on spot depending on the market conditions thus we don’t have long-term contracts at this moment."

2. Może i dobrze, że mniej cukru poszło w III kwartale, bo w IV kwartale zapowiadają się ceny w rejonie 22-23k UAH za tonę:
    http://www.agroperspectiva.com/ru/news/184594?fbclid=IwAR1BQ7mEJdhu4LN-5NZweX1x4ozCHoIdURQhfeIbmMoFyI0aNSEEGefG6Og

A te ceny, które podaje Agroperspective historycznie były całkiem zbliżone do średnich które potem pokazywała Astarta w trading updates.

• Re: Ocena trading update Autor: traderkzm [83.4.5.*]
    Rafał a na jakiego maila pisałeś/kto Ci odpisał? Mi kiedyś nie odpisali a jak masz sprawdzony kontakt do kogoś to bym poprosił
    traderkzm, piszesz na ogólnego maila IR: [email protected]
    Odpisali po jednym czy dwóch dniach.

• Re: Ocena trading update Autor: ~dzony [89.66.236.*]
    Napiszcie ze chcemy komentarz do raportu bo nie wiemy czy sprzedawać czy kupować :P

Ja już gdy zamieściłeś ten artykuł wspominałem o tym, ale to jest dość ważne. Czy według ciebie Agroperspectiva w tym artykule nie popełniła błędu pisząc o tym, że 23000 jest ceną z VAT? VAT na Ukrainie na cukier wynosi 20%, zatem bez VAT dla producenta byłoby 19000, co według mnie byłoby chyba błędem.
    Big_Bee, tak, widziałem Twój wcześniejszy wpis.
    Przed wrzuceniem mojego pochyliłem się nad tym i wychodzi, że ta cena, którą wskazują jest bez VAT:

1. Piszą "23 тыс грн/тонна, EXW (с учетом НДС)", co wg mnie oznacza, że to cena EXW, do której doliczają jeszcze VAT (który pewnie nie będzie doliczany jeżeli cukier pójdzie na eksport).
    Gdyby cena już zawierała VAT to by napisali "23 тыс грн/тонна НДС" - tak jak piszą niżej w tym artykule o cenie na gaz ("6200 грн/тыс м. куб с НДС, по состоянию на 6 октября 2021 года рынок зафиксировал исторический максимум — 42500 грн с НДС/тыс м. куб с НДС").

2. Jak sobie porównasz ich historyczny artykuł z września 2020, gdzie wskazywali cenę w taki sam sposób (http://www.agroperspectiva.com/ru/news/180991?fbclid=IwAR16mzqmypgM--z_DRclANsOCRJPWl-V1xUVJWj2VGdylE4ZRBQGRedjYvk), z trading update Astarty za III i IV kw. 2020 r., to ceny mniej więcej się spinają (tj. różnica na pewno nie wynika z kwestii VAT):
    - średnia Astarty w III kw. 2020 r. to 10299 UAH/t, a Agroperspectiva na 16.09.2020 pokazuje ok. 11500–11900 UAH/t;
    - średnia Astarty w IV kw. 2020 r. to 13244 UAH/t, a Agroperspectiva na 21.09.2020 pokazuje wzrost cen wyjściowych od producentów na ok. 13900 UAH/t
    Dzięki, ja też dokładnie wcześniej analizowałem tradingi poprzednie i to co pokazywała Agroperspectiva. Ten artykuł wydał mi się dziwny i zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem to co zawieszona obecnie Agroperspectiva (z wykresem sugar price) od początku tego roku nie zaczęła pokazywać z VAT, a w ubiegłym pokazywała bez.
  • Re: Ocena trading update Autor: ~pb [95.160.21.*]
    każda kolejna informacja jest przełomowa
    rynek agro tylko z pozoru jest prosty do inwestowania a działalność rolno-przetwórcza prosta do prowadzenia
    na podstawie wczorajszych danych można założyć ogólne stwierdzenie, że zarządzający nie śpieszą się z "monetyzacją" zasobów
    dla mnie to dobry sygnał bo zrobiłbym to samo
    i utwierdza mnie w przekonaniu, że inwestycja w akcje Astarty to była dobra decyzja

• Re: Ocena trading update Autor: ~Greg_BBC [89.64.40.*]
    I ja się trzymam tej tezy że skoro mają co sprzedawać. Inwestują 50mln USD w nowe technologie to jest ogień a spółka jest poniżej godziwej wartości.
[x]
ASTARTA 7,03% 33,50 2022-01-27 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.