• Artkuł -szybujące ceny Autor: ~Bob [93.105.176.*]
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-materialow-budowlanych-szybuja-Rosnie-presja-na-wzrost-ceny-mieszkan-8164771.html
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~Bob [93.105.176.*]
  I jeszcze jeden - bardziej tematyczny:
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/8221181,materialy-budowlane-budowa-ceny-wzrost-szok-deweloperzy-mieszkanie.html

  Deweloperzy mogą podnosić ceny mieszkań, w gorszej sytuacji są wykonawcy inwestycji infrastrukturalnych.
  – Od przełomu III i IV kw. 2020 r. materiały budowlane na polskim rynku zaczęły drożeć w tempie niespotykanym od co najmniej dekady. W ciągu kilku miesięcy wyroby stalowe podrożały o 50–200 proc., rury z tworzyw sztucznych o 100 proc., asfalt i kable o 30–40 proc., płyta OSB i styropian o 20–30 proc., a w pozostałych grupach materiałowych zwyżki sięgają 5–10 proc. – wylicza Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB).

  Jego zdaniem doszło do silnej nierównowagi między rosnącym zapotrzebowaniem na materiały a ich ograniczoną podażą, z powodu spadku produkcji niektórych wyrobów, np. stali, na skutek epidemii COVID-19. Poza tym luzowanie polityki fiskalnej i monetarnej prowadzi do ekstremalnie wysokich wycen, np. rudy żelaza, miedzi, cyny, cynku i aluminium.
  Kaźmierczak zauważa, że w bardziej komfortowej sytuacji są prywatni deweloperzy, którym na rozgrzanym rynku mieszkaniowym łatwiej jest przerzucać rosnące koszty wykonawstwa na nabywców lokali, niż firmy wykonawcze, które realizują inwestycje publiczne w oparciu o sztywne wynagrodzenie ryczałtowe.
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: jo41 [91.194.198.*]
  Bob kup akcje a nie becz...
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~ile [178.42.187.*]
  można mielić to samo.
  Tak, piach na drogi zdrożał najbardziej, kruszywo i cement.
  Litości.
  Będą argumenty za ciągnięciem cen w górę. 10% od 400 mln, to 40 mln. Tak dla przykładu. Ile w tym będzie "stali"? "Co kot napłakał".

  A JHM dowali ceny i już

  Będą mega przychody i zyski.

  Pamiętaj też że tu Kobylarnia rozdaje karteczki na rynku, więc patrząc na cały podmiot, lepiej być nie może.

  Dodatkowo kolejne przetargi będą tylko windowały ceny postepowań w górę, a cała ta "spekulacyjna" zajawka jest chwilową.

  Dodaj do tego chiny i spadki tam inwestycji, gdzie ceny stali ciągnęły głównie chińczycy.

 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~Stefan [188.146.33.*]
  To troll, chce taniej kupić I myśli, że jego wypociny będą miały jakikolwiek wpływ na kurs, codziennie jakiś albo ten sam pod innym nickiem tu wypisuje o wzrostach cen materiałów.
  Chłopie nie pasuje ci to se kup labocanne, tam ceny materiałów nie mają wpływu na nic :)
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~Bob [93.105.176.*]
  Ja tylko wklejam artykuły do poczytania o sytuacji na rynku, która dotyczy również Mirbud. Każdy ma swój rozum i niech sam oceni czy może to mieć wpływ jakiś na jego działalność.
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~To [178.42.187.*]
  Wklejaj też te, które mówią o korzyściach, dzięki obecnej sytuacji.
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~drobny [46.204.56.*]
  "Tylko wklejam".
  Ale wklejasz w koło to samo i tylko jednostronnie, a zatem nie tylko wklejasz. I można wciąż podawać argumenty jak to się ma do Mirbudu a jak do innych podmiotów w budowlance, a ty i tak będziesz to wklejał bez odniesienia się do argumentów jaki ma to wpływ na Mirbud.

  "o sytuacji ... która dotyczy również Mirbud" i ten tytuł wątku "szokujące ceny".
  No nie bardzo Mirbudu, bo wklejasz o problemach wykonawców związanych ze wzrostem cen. Ale Mirbud to też Kobylarnia, która jest dostawcą tych drożejących materiałów. Mirbud ma kontrakty z indeksacją cen a nie tak, jak napisano w tym co zacytowałeś "inwestycje publiczne w oparciu o sztywne wynagrodzenie". To co wkleiłeś może mieć wpływ na wielu podwykonawców lub małe firmy budowlane a nie Mirbud. Mirbud ma sporo kontraktów skalkulowanych już z tych wysokich cen, więc gdyby z czasem ceny nieco spadły, to tylko dobrze, w każdym razie drożeć już raczej nie będą bardziej.

  I wreszcie można też na to spojrzeć "odwrotnie". Wzrost cen materiałów nie bierze się z niczego. Jest duży popyt. Wzrost cen materiałów sugeruje, że branża mocno pracuje. Zatem przychody mogą być na tyle duże, że nawet przy mniejszej marży dadzą wysokie dochody. A w niską marżę nie wierzę w przypadku Mirbudu. Przynajmniej jeszcze przez jakiś czas.
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~Rumcajs_von_Braun [5.173.251.*]
  Zgadzam się, rozsądne słowa.
 • Re: Artkuł -szybujące ceny Autor: ~Rumcajs_von_Braun [5.173.251.*]
  Bob ty trollu. Kupuj po 4,5 i nie jojcz.
[x]
MIRBUD -2,27% 4,09 2021-12-06 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.