• Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~one [178.214.20.*]
    To w końcu będzie to prawo poboru czy go nie bo już zgłupiałem
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~takisegostek [83.24.148.*]
    No przecież wyraźnie piszą, że chcą wyłączyć PP.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Joozek [188.146.225.*]
    No i git. Kase dadzą ale i tak nie będą mieli 95% żeby sciągnąć pep z gpw.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~janek [31.0.25.*]
    Fundusze mogą chyba jeszcze zaskarżyć uchwałę, jeśli jest na niekorzyść akcjonariuszy mniejszościowych. Tutaj mz wchodzi to w rachubę. Co o tym myślicie ?
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: takisegostek [89.174.74.*]
    No właśnie na to liczę, wcale nie oceniam ze wykolegowanie nas z PP jest "git".
    Cholerne babsko.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Joozek [188.146.225.*]
    A ile % trzeba mieć żeby zaskarżyć uchwałę?
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~myle_sie [188.146.204.*]
    Mając 1 akcję możesz nawet
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~pepik [89.64.65.*]
    za wszelką cenę chcą się na pozbyć
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Apis [84.38.88.*]
    Biznes... tu nie ma żadnych skrupułów. Ja pozwolę sobie tylko zacytować jeden punkt z komunikatu nr 10/2021 z dnia 20.02.2021:

"5. postanowiły, że podwyższenia kapitału zakładowego Spółki w celu realizacji emisji Nowych Akcji i Transzy I oraz dodatkowego finansowania w wysokości 150 mln euro (Transza II) będą dokonywane poprzez emisję akcji z prawem poboru albo w inny sposób zapewniający odpowiednią ochronę przed rozwodnieniem pozostałym akcjonariuszom Spółki oraz po tej samej cenie emisyjnej co Strony;"

To pięknie pokazuje z kim mamy do czynienia.

A teraz kilka cyferek:
    Obecnie mamy 45443547 akcji. Z tego:
    • ci którzy w lutym kłamali mają 33837256 akcji czyli 74,46%
    • pozostali mają 11606291 akcji czyli 25,54%

Jeśli wyemitują sobie 21426807 akcji to procenty zmienią się tak:
    • ci którzy w lutym kłamali będą mieli 55264063 akcji czyli 82,64%
    • pozostali nadal będą mieli 11606291 akcji czyli 17,36%

Tak więc radzę siedziać na czterech literach bo i tak nas przymusowo nie wywalą.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: takisegostek [89.174.74.*]
    Ale dlaczego mam spokojnie siedzieć na d..ie - też chętnie dokupię akcje po cenie 47 zł - w taki właśnie sposób obniżyłem średnią zakupu TUI do 3,16 E. Oby fundy zadziałały.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~smutas [188.146.204.*]
    Nie teraz, to w kolejnych emisjach bez pp
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~iNFO [85.221.129.*]
    Apis dobrze mówi, sytuacja po emisji nawet jak my czyli Uprawnieni Inwestorzy nie skorzystamy z tego łaskawego Dnia Preferencji nic nie weźmiemy to wciąż pozostajemy notowani mając 17,36% czyli z 1 MLD do obracania. ;)

Pamiętajcie że:
    1. obecnie robimy projektu na które mamy zabezpieczone finansowanie i roboty budowlane już trwają
    2. Ostateczna kasa na offshore zgodnie z opinią zarządu będzie potrzebna po podjęciu ostatecznej decyzji która ma zostać podjęta w 2023 r. także wtedy spokojnie zrobimy szybką emisję na wkład własny do SPV.
    3. Zanim zaczniemy robić zupełnie nowe projekty to minie jeszcze rok... aukcje, złagodzenie 10H dopiero otworzą nowe rozdanie
    4. Obecnie spółka ma pełno kasy i spokojnie dostęp do gotówki na rynku finansowym + zaraz wejdą dotacje z UE.
    5. Może OFE kiedyś trochę wyjdą i zwiększą nam płynność obrotu.

Podsumowując w mojej ocenie obecnie nie ma żadnego zagrożenia że czeka nas emisja akcji w 2021 albo 2022... bo jaki miałaby ona sens.... w uzasadnieniu do uchwały wprost wskazali że ma być to kasa niezbędna na rozwój. Tak kapitałochłonne są tylko morskie farmy wiatrowe na morzu i akurat za 3 lata będzie decyzja i taka jest ważność uchwały... ;)
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~zajc [89.64.47.*]
    Z tym ~1 MLD do obracania to trochę przesada: przy obecnym kursie mamy 3.6 mld kapitalizacji + 1 mld z nowej emisji daje 4.6 mld * 17,36% daje łącznie 800 mln zł w rękach fundów i free floatu, do tego myślę, że jednak trzeba zakładać, że fundy swoje akcje będą trzymać zaparkowane, więc w rękach free floatu do obrotu pozostaje jakieś 200 mln zł. Niby nie mało, ale tak jak pisałeś w innym temacie płynność siądzie nam jeszcze bardziej.

Na gorąco sobie myślę, że ta emisja z grubsza nie jest niczym negatywnym sama w sobie (poza tym że to kolejny plaskacz w twarz mniejszościowym, zarząd pokazuje, że po idzie po trupach do ściągniecia PEP z giełdy) w dłuższej perspektywie, PEP nadal na giełdzie, główni akcjonariusze wykładają gross kasy na rozwój a my dalej jedziemy a nimi na tym samym wózku. Tyle że w krótszym terminie różnica ceny nowej emisji a obecnego kursu jest bardzo duża (79/47 to prawie 70% różnicy), więc kurs pewnie na to zareaguje. No więc w głowie pojawia się pytanie:

Skąd w ogóle kwota 47zł/akcję nowej emisji biorąc pod uwagę kodeks spółek handlowych? Średnia cena akcji z 6 ostatnich miesięcy 66,87zł; z ostatnich 3 miesięcy 77,23zł - grają na wystraszenie niezorientowanych, ten przepis nie ma mocy w przypadku braku PP? Co mi umyka?

Pytanie co zrobią fundusze - do tej pory ładnie stawiały się głównym, więc można zaryzykować zakład, że tym razem będzie tak samo, tym bardziej że zagranie z prawem poboru jest wręcz zaproszeniem do konfrontacji - o ile wezwanie było ofertą (zapłacimy wam X za wasze akcje), o tyle teraz teraz brak PP jest policzkiem (dostaniecie gówno, zmniejszymy wasz udział na siłę, przy okazji zbijemy wam kurs, a tak w ogóle to nie potrzebujemy wcale aż tak dużo kasy). Na gorąco myślę, że zaskarżenie tego jest wręcz obowiązkiem fundów, nawet jeżeli nie będą chciały realizować swojego PP, inaczej działałyby przeciwko interesowi swojemu i klientów.

INFO, piszesz, że "nie ma żadnego zagrożenia że czeka nas emisja akcji w 2021 albo 2022" - jeśli dobrze rozumiem, uważasz podobnie do mnie, czyli że fundy tego nie puszczą, ale będę wdzięczny jeżeli rozwiniesz myśl. :)
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~pep [188.146.224.*]
    Też jestem zdania że emisja bez pp w takiej cenie co najmniej nie fair. Chociaż z drugiej strony jak Dominika będzie chciała mieć średnia z 6 mc w tej wysokości, to przy tej płynności to nie problem. Najwyżej emisja będzie nie teraz to za kolejne pół roku
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~pep [188.146.224.*]
    Ja jako akcjonariusz pomimo mikro udziału chciałby pp
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Apis [84.38.87.*]
    Ok. no to policzmy ile będą musieli jeszcze wyemitować, żeby osiągnąć 95%. Zakładamy, że doszło do tej emisji i DK i BIF mają 55 264 063 szt. a fundusze i my mamy 11 606 291 szt. Nasz udział to jak wyżej wyliczyłem będzie 17,36%. No i teraz najlepsze – żeby z naszych 17,36% zrobiło się 5% to DK i BIF będą musieli wyemitować sobie dodatkowe 165 255 466 szt. akcji. Ilość kosmiczna i po cenie 47 zł/akcja daje 7,76 mld zł.
    Powiem szczerze, że to przeliczenie napawa mnie optymizmem (chyba że się pomyliłem to niech mnie ktoś sprowadzi na ziemię:P).
    Jak dla mnie to żeby wywalić nas z tego interesu muszą ogłosić kolejne wezwanie i dać dobrą cenę.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~smutas [188.146.224.*]
    Ok. Mimo to dalej uważam, że moja bez pp po 47 jest conajmniej nie fair
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Bankier [190.2.133.*]
    ale o co chodzi wam z tymi prawami poboru???????????
    Przecież dostaniecie możliwość zakupu akcji nowej emisji po prostu się zapiszecie i dostaniecie swoją część.

5a.7. ..., Zarząd powinien ustalić wartość każdej z emisji w taki sposób, aby zagwarantować Uprawnionym Inwestorom możliwość objęcia przez nich liczby Akcji Nowej Emisji umożliwiającej każdemu Uprawnionemu Inwestorowi utrzymanie procentowego udziału w kapitale zakładowym Spółki w wysokości jaki ten Uprawniony Inwestor posiadał na koniec dnia w danym Dniu Preferencji.

a jak się nie zapiszecie na akcje nowej emisji to obejmuje to BIF... no kurde i tyle w temacie bystrzaki, tęgie głowy... macie tak naprawdę gwarancję że emisja się powiedzie bo biorą wszystko co jest na stole i wykładają kasę na te śmieszne wiatraki

(iv) w ramach wszystkich podwyższeń kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego, BIF
    zostaną zaoferowane nie mniej niż 10.804.185 i nie więcej niż 14.361.702 Akcje Nowej Emisji;
    (v) z zastrzeżeniem Artykułu 5a.6(f)(iv), Akcje Nowej Emisji nieobjęte przez Uprawnionych
    Inwestorów w ramach poszczególnych podwyższeń kapitału zakładowego w ramach kapitału
    docelowego będą mogły być przyznane wyłącznie BIF.

Fundy też sobie poradzą... dostaną ofertę na zakup akcji nowej emisji to kupią to na kredyt i puszczą do zainteresowanych inwestorów którzy będą chcieli wejść. TYLE W TEMACIE BYSTRZAKI
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Misiek [188.147.106.*]
    Jestem też tego zdania, zaczynam organizować kasę :-)
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~iNFO [85.221.129.*]
    Zajc tak jak piszesz oczywiście nie będzie to 1 MLD do obrotu to był taki skrót myślowy bo akcjonariat stały to tylko BIF i Dominika resztę traktuję jako potencjalny obrót. Poza tym ofe przecież wysypało część akcji już AVIVA 9k a Generali 608k w 2020 roku.

Kurs może zareagować ale z drugiej strony akcje dostanie obecny akcjonariat i to dopiero za 2 lata, nie jest to hardkorowe rozwadniane, nie ma też emisji za pożyczkę jak na Columbusie za 1,50 zł.

Kwota 47 jest z ostatniej umowy inwestycyjnej z Dominiką.

Jeżeli fundom będzie pasowało takie rozwiązanie, czyli swoje akcje mogą objąć i zachować udział to po co głosować przeciw? Cena zafiksowana na 47 zł dla wszystkich. Potencjalne ryzyko zwały związane z wyprzedawaniem praw poboru zdjęte bo akcje dla Uprzywilejowanych Akcjonariuszy bierze ze stołu BIF i trzyma je na long... no sam jestem ciekaw jak zagłosują na WZA. Może to już ustalone ;)

wg mnie nie ma zagrożenia emisji w 2021-2022 nawet jak fundy zagłosują za uchwałą. Wynika to z tego że ta kasa będzie potrzebna dopiero później ale teraz już ją tylko zabezpieczają. Tak jak pisałem:
    - na inwestycje które robimy mamy finansowanie już zapewnione
    - teraz na PV znowu wleciały pożyczki
    - zupełnie nowe projekty PV i wiatr na lądzie będą dopiero robione trwa pozyskiwanie decyzji a w spółce jest pełno kasy + kredytowania na rynku
    - w samej umowie inwestycyjnej z BIF miałeś zapis że dokapitalizowanie ma być w ciągu 2 lat...
    - w uzasadnieniu do uchwały też piszą o strategii że kasa na inwestycje a żadnych nowych w takiej skali żeby uzasadnić 1 MLD PLN nie robimy... później oczywiście bo SPV offshore będą potrzebowały dokapitalizowania.
    Mając na uwadze przyszłe potrzeby inwestycyjne, Zarząd Spółki korzystając z upoważnienia do podwyższenia kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego, będzie mógł dostosować termin i wielkość emisji do aktualnych warunków rynkowych i potrzeb Spółki.

Także ja zakładam że przy kursie około 120-150 zł będziemy sobie obejmować akcje za 47 ;) jedziemy na jednym wózku z właścicielami.
  • Re: Emisja z prawem poboru czy bez? Autor: ~Rozsadny [89.64.115.*]
    Moim zdaniem nie chcą zrobic PP z prostego powodu nie wiadomo jak potoczą się losy OFE. Pep nie chce żeby rząd mieszał im w zarządzaniu firma wiec nie pozwolą fundusze na zwiększenie swoich pozycji - stąd brak PP. To ze my przy okazji nie skorzystamy to akurat zarząd Pep mało obchodzi bo to nie jest spółka która sprzyja akcjonariuszom ale my się nie damy. Pewnie kurde teraz troche polata szczegolnie gdy ogłasza po jakiej cenie akcje będą sprzedawać.. tak czy inaczej w długiej perspektywie na bank się tutaj zarobi. Sama zastanawiałam się co zrobić czy sprzedac akcje a potem znowu odkupić.. ale jak już fundusze pokazały nie zawsze zgadzają się na propozycja zarządu.. wiec aby nie zostać z ręką w nocniku postanowiłam przeczekac do 18 czerwca
[x]
PEP 1,00% 71,00 2021-09-24 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.