Dość często w przebiegu tej infekcji pojawiają się powikłania z
akrzepowo-zatorowe, o których ostatnio wiele słyszymy w mediach. Mogą się one różnie objawiać. Jedną z manifestacji klinicznych jest
zatorowość płucna. Jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do zamknięcia tętnicy płucnej albo jej odgałęzień przez skrzepliny. Nieleczona lub nierozpoznana jest bardzo niebezpieczna, stanowi zagrożenie życia. Objawy mogą być bardzo podobne do tych w przebiegu COVID-19, występuje nagła, silna duszność, bóle w klatce piersiowej czy suchy kaszel. Uważa się, że nawet u 1/3 chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19 leczonych na oddziałach intensywnej terapii, może dojść do różnego rodzaju powikłań zakrzepowo-zatorowych, w tym również do zatoru płucnego.
https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/objawy-koronawirusa,kardiolog--objawy-covid-19-moga-imitowac-zawal-serca,artykul,42497872.html
Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że
1-MNA jest endogennym aktywatorem prostacykliny i może regulować procesy zakrzepowe i zapalne przebiegające w układzie sercowo-naczyniowym.
Przeciwzakrzepowe właściwości
1-MNA wynikają z jego zdolności do stymulacji komórek śródbłonka. Mechanizm ten związany jest z uwalnianiem prostacykliny PGI2 na drodze zależnej od cyklooksygenazy 2 (COX-2). Endogenna prostacyklina jest odpowiedzialna m.in. za działanie przeciwzakrzepowe i przeciwmiażdżycowe. Jej niedobór powoduje wzmożoną agregację płytek krwi i tworzenie się zakrzepów w tętnicach.