Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

reklama

Francja u progu recesji. Strajki uderzają w PKB

(fot. FORUM)

W czwartym kwartale ubiegłego roku dynamika francuskiego PKB spadła poniżej zera. Niewykluczone, że druga największa gospodarka strefy euro niebawem znajdzie się w recesji.

Ostatni kwartał 2019 r. francuska gospodarka zamknęła z dynamiką PKB na poziomie -0,1 proc. w ujęciu kwartalnym. To wyraźnie mniej od wyniku z trzeciego kwartału (0,3 proc.) oraz poniżej oczekiwań analityków (0,2 proc.).

Po raz ostatni Francja odnotowała ujemną dynamikę PKB w drugim kwartale 2016 r. (-0,3 proc.). Oznacza to, że obecne zejście poniżej zera jest pierwszym tego typu przypadkiem za kadencji prezydenta Emmanuela Macrona, który do Pałacu Elizejskiego wprowadził się w maju 2017 r.

Jeżeli w pierwszym kwartale 2020 r. dynamika francuskiego PKB utrzyma się poniżej zera, to ekonomiści ogłoszą recesję rozumianą jako dwa następujące po sobie kwartały z dynamiką PKB poniżej zera. Byłaby to pierwsza francuska recesja od 2009 r. Oczywiście podany dziś odczyt może zostać jeszcze zrewidowany – kolejny raport o francuskim PKB poznamy 28 lutego.

(Bankier.pl na podstawie INSEE)

Jak donosi urząd statystyczny INSEE, w 2019 r. w ujęciu rocznym dynamika PKB wyniosła 1,2 proc. wobec 1,7 proc. rok wcześniej. Chociaż w oficjalnym komunikacie brak komentarza na temat przyczyn takiego stanu rzeczy, to poza słabszą globalną koniunkturą francuskiej gospodarce z pewnością nie pomogły liczne protesty (żółte kamizelki, kolejarze etc.), które przetaczały się przez kraj.

Wgłębiając się w dane o francuskim PKB, zauważyć można wyraźne spowolnienie w wydatkach na konsumpcję oraz inwestycje. Pierwsza z kategorii dodała do PKB 0,3 punktu procentowego wobec 0,4 p.p. kwartał wcześniej, druga dołożyła tylko 0,1 p.p. wobec 0,3 p.p. w poprzednim odczycie. Wobec neutralnego wpływu salda handlu zagranicznego o końcowym wyniku zaważyła wyraźnie ujemna kontrybucja zapasów (-0,4 p.p., dane po zaokrągleniu).

O 11.00 Eurostat przedstawi dane o dynamice PKB w całej strefie euro. Dane z wielu krajów, w tym z Polski, poznamy 14 lutego.

Michał Żuławiński

powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty