Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

reklama

Fed dostarczył 134 mld USD. S&P500 ledwo drgnął

(fot. SXC)

Pomimo potężnego zastrzyku gotówki od Rezerwy Federalnej popyt na niemal rekordowo drogie amerykańskie akcji nie był zbyt silny.  Dow Jones lekko spadł, S&P500 ledwo drgnął i tylko Nasdaq zareagował „jak należy”.

W czwartek rano nowojorski Fed przeprowadził gigantyczną aukcję jednodniowych repo, zwiększając ilość gotówki oferowanej bankom z 75 mld do 120 mld USD. Dodatkowo rynek mógł pozyskać do 45 mld USD na termin 14 dni. Banki zgłosiły się łącznie po 134 miliardy dolarów, co pokazuje, jak duże są niezaspokojone potrzeby płynnościowe sektora. Rezerwa Federalna w ciągu ostatniego miesiąca odwrócił malejący trend własnej sumy bilansowej, powiększając ją o ok. 200 mld USD.

Pomimo faktycznego wznowienia QE przez Fed na Wall Street nie widać wielkiego entuzjazmu. W czwartek DJIA stracił 0,11% i pozostał poniżej 27 000 punktów. Za to powyżej 3 000 punktów utrzymał się S&P500, który zakończył sesję skromną zwyżką o 0,19%.  Nasdaq poszedł w górę o 0,81%.

(Bankier.pl)

Inwestorów nie rozpieszczały dane nadchodzące z gospodarki USA.  Wartość zamówień na dobre trwałego użytku – co w USA jest głównym miernikiem inwestycji przedsiębiorstw – spadła o 1,1% względem sierpnia, podczas gdy ekonomiści spodziewali się regresu o 0,7% mdm. Po wyłączeniu środków transportu wartość zamówień obniżyła się o 0,3% mdm wobec oczekiwanego spadku o 0,1%.

Wciąż kiepsko, lecz nieco powyżej oczekiwań, zaprezentowały się amerykańskie PMI. Wskaźnik dla przemysłu podniósł się we wrześniu z 51,1 pkt. do 51,5 pkt. (oczekiwano 50,7 pkt.). Analogiczny indeks la sektora usług wyniósł 51 pkt. wobec 50,9 pkt. w sierpniu i prognozowanych 50,9 pkt. Zgodnie z rynkowym konsensusem zaprezentowały się statystyki sprzedaży nowych domów. Wciąż bardzo dobre (czyli niskie) były cotygodniowe odczyty liczby nowo rejestrowanych bezrobotnych.

Na froncie wynikowym przychodami za trzeci kwartał rozczarował przemysłowy konglomerat 3M, który dodatkowo obniżył prognozy na czwarty kwartał. Akcje 3M przeceniono o 4%. Za to o blisko 2% podrożały walory Microsoftu, który zaraportował 1,38 USD zysku na akcję wobec oczekiwań na poziomie 1,25 USD.

O przeszło 17% zwyżkowały notowania Tesli, która wręcz zszokowała analityków zyskami osiągniętymi w minionym kwartale. Był to dopiero piąty rentowny kwartał w niemal 10-letniej giełdowej historii spółki Elona Muska.  Po przeciwnej stronie rynku znalazły się papiery Twittera przeceniono aż o 20% po publikacji wyników za III kw.

Krzysztof Kolany

powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty
reklama