Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Ceny mieszkań bez "Kredytu na start" wcale nie wzrosną? Analizy widma Ministerstwa Rozwoju

Analiza Instytutu Techniki Budowlanej wcale nie potwierdza, jakoby bez "Kredytu na start" ceny na rynku miały rosnąć – wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" opisanych w środowym wydaniu.

fot. Henry & Co. / Pexels

Dziennik przypomina, że w Koalicji 15 października wciąż nie ma zgody co do wspierania zakupu mieszkań dzięki "Kredytowi na start". Przeciwko są politycy Polski 2050 i Nowej Lewicy. Na specjalnym posiedzeniu komisji infrastruktury do poparcia ustawy przekonywał ich wiceminister rozwoju Jacek Tomczak. Jak tłumaczył, jego resort jest w stanie pokazać "bardzo szczegółowe analizy" tego, co się wydarzy w przyszłym roku, jeśli program kredytowy nie zostanie uruchomiony. "Efekt będzie taki, że spadnie podaż, ceny wzrosną" – tłumaczył wiceszef resortu.

reklama

"Dziennik Gazeta Prawna" zapytał o analizy, które przywoływał polityk.

"Jak wynika z naszych ustaleń, MRiT nie zleciło zewnętrznych i niezależnych badań w tym zakresie. Tezy postawionej przez Jacka Tomczaka nie potwierdza też opracowanie przygotowane przez Instytut Techniki Budowlanej, na które powoływał się w wywiadach wiceminister" – informuje "DGP".

"Z pisma ITB trudno wyciągać jakiekolwiek wnioski dotyczące wprowadzenia lub niewprowadzenia "Kredytu na start", bo dotyczy ono zupełnie innej tematyki. Nie mówi niczego o programach dopłatowych, odnosi się wyłącznie do cen materiałów budowlanych" – powiedział gazecie Jan Dziekoński, ekspert ds. rynku nieruchomości z platformy analiz FLTR.

Jak tłumaczą eksperci w rozmowie z "DGP", postulowany przez część obozu rządowego "Kredyt na start" nie załatwi najpilniejszych problemów na rynku nieruchomości. 

mmu/ ktl/

Źródło: PAP
powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty