Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs


 Poradniki Bankiera
Finanse osobiste
Konta
Karty
Kredyty
Emerytury
Podatki
Lokaty
Ubezpieczenia
Inwestowanie
Giełda
Analiza techniczna
Analiza fundamentalna
Analiza portfelowa
Obligacje
Waluty
Surowce
Futures
Fundusze inwestycyjne
Alternatywne formy inwestowania
Firma
Leasing
Podatki dla firm
Usługi bankowe
Fundusze UE
  Źródło: Twoja-Firma.pl 2007-09-02 16:40

Obowiązki spółdzielni w świetle nowej ustawy mieszkaniowej

Spółdzielnie mieszkaniowe stanęły przed nie lada trudnym zadaniem jakim jest przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu. To co cieszy beneficjentów prawa własności lokalu spółdzielczego, jest przekleństwem dla spółdzielni. Już teraz wiadomo, że nie wszystkie spółdzielnie zdążą z przekształceniami. Co oznacza, że niektórzy najemcy lokali jeszcze poczekają na "własne eM".

1. Kilka słów o ustawie
2. Kłopotliwe obowiązki spółdzielni
3. Zebrania przedstawicieli zastąpią rady nadzorcze
4. Ustanawianie i wygaszanie praw do lokali
5. Zarządzanie nieruchomościami po nowemu
6. Niekonstytucyjność przepisów


W dniu 10 maja 2007 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał tę ustawę i zgodnie rozwiązaniami przyjętymi w art. 12 wchodzi ona w życie z dniem 31 lipca 2007 roku. Ustawę tę opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 125 z 13 lipca 2007 roku poz. 873).

Regulacja przyjęta przez Sejm nowelizuje trzy ustawy:
  • ustawę z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych,
  • ustawę z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze;
  • ustawę z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Ustawa wprowadza szereg istotnych zmian o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce. Najważniejsze z nich dotyczą:
  • uchylenia przepisów dotyczących ustanawiania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i do miejsca postojowego w garażu oraz wprowadzenia zakazu ustanawiania tego ograniczonego prawa rzeczowego po wejściu w życie ustawy, czyli od 31 lipca 2007 roku;
  • określenia nowych zasad przekształcania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu.

Czy wiesz, że...?

Celem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych jest dostosowanie przepisów ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych do stanu prawnego powstałego w wyniku ogłoszenia wyroków Trybunału Konstytucyjnego: z dnia 20 kwietnia 2005 r. (sygn. K 42/02), z dnia 21 grudnia 2005 r. (sygn. SK/10/05) oraz z dnia 5 września 2006 r. (sygn. K 51/05).

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu
Re: Obowiązki spółdzielni w świetle nowej ustawy mieszkaniowej Autor: ~członek sp-ni   2007-11-08 10:33
Nastąpiła dyskryminacja tych co za własne pieniądze wybudowali mieszkania na zasadach własnościowego prawa do lokalu; JEST: - obowiązek przekształcenia prawa lokatorskiego we własność (rozdawnictwo (..)
Obowiązki spółdzielni w świetle nowej ustawy mieszkaniowej Autor: ~Człon.Głogowskiej PO   2007-09-19 18:33
Spółdzielnie mają problem; widocznie źle są zarządzane,ale nie ma się czemu dziwić. Na prezesów spółdzielni trafiają osoby z nadania niektórych partii i nie mają pojęcia o zarządzaniu. Ja uwa (..)