Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Podatnik:


Osoba prawna, fizyczna lub jednostka organiza...

zobacz pozostałe hasła...

2005-08-17 08:10 Źródło: Gazeta Poznańska

Gazeta Poznańska

Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność?


Umowa zlecenie to coraz powszechniejszy sposób zatrudniania. Pracownicy godzą się na nią, często z konieczności, pracodawcy tłumaczą, że na zawieranie umów o pracę ich nie stać. Ale problem narasta.


Ile można pracować na umowę zlecenie? Miesiąc, dwa, trzy... Ja już pracuję dziewięć miesięcy i mam przedłużoną z miesiąca na miesiąc! To jest normalne? To powinno być karalne! - napisała na forum internetowym jedna z ofiar takich rozwiązań. Nie jest to przypadek odosobniony. Dla wielu umowa o pracę jest dobrem trudno osiągalnym.

Pracować, ale jak?

Polskie prawo odróżnia umowy o pracę od umów cywilnoprawnych (czyli takich, których zasady zawierania zostały określone nie w Kodeksie pracy, a w Kodeksie cywilnym). W przypadku umowy zlecenie nie przysługują prawa pracownicze: nie ma mowy o urlopie, odprawach, płaceniu za nadgodziny czy pracę w nocy. Czas pracy na umowę zlecenie wlicza się do zasiłku dla bezrobotnych, pod warunkiem, że miesięczna pensja opiewała na kwotę nie niższą niż minimalne wynagrodzenie (840 zł brutto). Wlicza się również do stażu pracy, jeżeli jest opłacany ZUS. Pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu, jeżeli opłacał składkę przez co najmniej 180 dni (ta składka jest dobrowolna).

Umowa zlecenie może być w każdej chwili wypowiedziana przez każdą ze stron. Dla pracodawcy bardziej korzystne jest podpisanie umowy zlecenie. - Wszystko rozbija się o koszty - jak twierdzi Pani Małgorzata Animucka - Dyrektor Biura Wielkopolskiego Związku Pracodawców Prywatnych. - Korzystniejsze są te umowy, dzięki którym mniejsze są koszty zatrudnienia. Dla pracownika więcej zalet ma umowa o pracę.

Bo nie ma wyboru

- Pracowałem raz miesiąc, potem dwa, a ostatnio przez ponad pół roku na umowę zlecenie - opowiada Rafał. - Zgadzałem się na tego typu umowę, ponieważ nie miałem innego wyboru. W ostatnim miejscu zatrudnienia byłem najpierw na stażu, po którym obiecano mi zawarcie umowy o pracę. W rzeczywistości podpisywano ze mną co miesiąc umowę zlecenie. Gdyby z pracą na umowę zlecenie wiązały się większe pieniądze, sprawa wyglądałaby inaczej. Zdaniem Rafała nic nie rekompensowało mu braku świadczeń, braku poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia.

- Czułem się wykorzystywany - mówi. - Pracowałem jak na umowę o pracę. Gdybym wystąpił do sądu, sprawę wygrałbym z łatwością. Teraz, gdy już tam nie pracuję, zastanawiam się nad tym. Gdybym zdecydował się skierować sprawę do sądu wcześniej, po prostu bym wyleciał. Rafał nie jest wyjątkiem. Jak wynika z danych Sądu Pracy, mało kto decyduje się na proces wtedy, gdy jeszcze pracuje. - Znam wiele osób mających ten sam problem - twierdzi Rafał. - Część się na to godzi bo musi, a część po prostu nie wie, kto im może pomóc.

Co na to ustawodawca?

Kodeks pracy zakazuje zastępowania umowy o pracę umową zleceniem wtedy, gdy zachowane zostają warunki charakterystyczne dla stosunku pracy. W kodeksie jest zapis, że sąd pracy może ustalić, iż faktycznie umowa była umową o pracę. Może to zrobić np. na wniosek pracownika lub inspektora pracy. Jeśli wykonuje się pracę na podstawie umowy zlecenie, ale zawiera ona cechy stosunku pracy, wówczas pracodawca popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Dokąd po pomoc

Pracownik nie jest bezradny, zawsze może walczyć o swoje prawa. Pracownik może wystąpić do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w celu ustalenia istnienia stosunku pracy lub poprosić o poradę prawną. Może też sam wystąpić z powództwem. Postępowanie sądowe wymaga dowodów takich, jak listy obecności, listy płac oraz zeznania świadków.

Gazeta Poznańska
Aleksandra MOLĘDOWSKA


Komentarzy 34


RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~marta   2014-04-10 09:11
ja pracuje w firmie od 3 tygodni na umowe zlecenie mam 6zl na godzine ale grafik jest ustalony na 4 osoby gdzie z tego jedna jest co drugi dzien w pracy.Wiec sa dwie zmiany po 7 godz.Na jednej zmianie (..)
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~Bogna   2013-01-03 00:12
Moja umowa zlecenie trwa 21 miesięcy.Płaca 7 zł na godz,to średnio 1176 zł miesięcznie i zależy od ilości dni w danym miesiącu.Czas pracy 8.00 do 16.45 w tym 15 min ustawowo na śniadanie i przerwy jes (..)
Re: Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczno Autor: anrod   2012-11-05 11:31
Ja już sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć...bardzo nie chcę wyjeżdżać z kraju, ale tu się nie da normalnie żyć!
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~zolza   2012-11-05 11:18
...ja juz pracuje x rok..i to fajne nie jest..lanie wody na papierze..stawka mala,warunki sanitarne kiepskie jesli wparowalaby ekipa z sanepidu do naszego pomieszczenia gdzie spozywamy posilek (sniada (..)
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~xy   2012-08-30 19:17
umowa zlecenia to zwyky wykret pracodawcy bo moze z pracownikiem robic co chce. ja przez pierwszy 0,5 miesiaca mialam 160 godzin i otrzymalam tylko 550 zlotych wynagrodzenia, gdyz stwierdzil moj praco (..)
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~anka   2012-05-18 13:23
jeżeli już to zleceniobiorcy, etatowcy powinni mieć pretensję do Państwa - ZUS-u. Składki zus są b. wysokie i wiele firm na to nie stać.
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~izadubois@onet.pl   2012-05-14 14:01
pracuje na umowe-zlecenie ponad rok .Wykonuje te same czynnosci , ale listy nie podpisuje . Panstwowa inspekcja nic nie chce robic bo tak sprytnie jest skonstruowana umowa ze my nie mamy zadnych praw (..)
Re: Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczno Autor: ~Tomek   2012-03-12 12:56
Jak Rząd Polski czy Sejm mógł doprowadzić do możliwości zastępowania umów o pracę, szmatławymi umowami, widać w tym przypadku, że broni się tylko pracodawców, a nie pracowników, ten kto był za tym prz (..)
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~ja   2012-01-14 12:26
ja jestem 3 miesiace na zleceniu ;/ pracuje na takich zasadach jak na umowe o prace ;/ za 1026 zl netto zall !! 180 godz w miesiacu w systemie 12 godzinnym. na kazda firme powinna siąść inspekcja prac (..)
Zatrudnienie na umowę zlecenie - wykorzystywanie ludzi czy konieczność? Autor: ~sudasy   2011-08-07 16:59
Mam pytanie,w szpitalu wprowadzono firmę sprzątającą w której pracownicy pracują na umowę zlecenie.Pracują cały etat-160 godzin ,regularnie w/g grafików ,popisują listy obecności i otrzymują na rękę 8 (..)