Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Podatek dochodowy od osób prawnych:


Świadczenie na rzecz państwa, które każda osoba prawna ma obowiązek uiścić; ...

zobacz pozostałe hasła...

2012-03-16 08:00 Źródło: inFakt

inFakt

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza


Zasiłek i urlop macierzyński oraz urlop ojcowski przysługują nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Prowadząc firmę także można uzyskać świadczenia od ZUS-u, dlatego warto znać zasady, które regulują prawo do zasiłku macierzyńskiego i sposób wyliczania jego kwoty.

Jak otrzymać zasiłek i urlop macierzyński prowadząc firmę?


Urlop i zasiłek macierzyński przysługują zarówno matce, jak i ojcu, przy czym urlop dla ojca jest dużo krótszy i nie jest obowiązkowy (ta kwestia jest opisana poniżej). Prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego przysługuje także w przypadku adopcji.Aby otrzymać zasiłek trzeba opłacać ubezpieczenie chorobowe, które dla przedsiębiorców jest dobrowolne. Co za tym idzie, jeśli dziecko przyszło na świat w momencie, gdy działalność gospodarcza była zawieszona (a składki ZUS-u nie były opłacane), to rodzice nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego.

Jak wylicza się zasiłek macierzyński?

W celu obliczenia zasiłku macierzyńskiego brany jest pod uwagę przychód, który przedsiębiorca zadeklarował w ZUS-ie do wyliczenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Podstawą do obliczenia wysokości świadczeń jest średnia zadeklarowanego przychodu z ostatnich 12 miesięcy, kiedy przedsiębiorca płacił chorobowe. Jeśli natomiast ubezpieczenie chorobowe było opłacane krócej niż rok, to podstawą do wyliczenia zasiłku jest ten krótszy okres, ale nie mniej niż miesiąc.

Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński?


Ogólna zasada wyliczania kwoty zasiłku macierzyńskiego jest prosta - im wyższa składka na ubezpieczenie chorobowe, tym wyższe świadczenie. Niestety, ZUS oblicza łącznie wysokość składek emerytalnych, rentowych i chorobowych. Oznacza to, że aby zwiększyć składkę ubezpieczenia chorobowego, trzeba także płacić wyższe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Wielu początkujących przedsiębiorców przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy korzysta z preferencyjnej stawki ZUS-u, wyliczanej od 30% minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym składka na ubezpieczenie chorobowe jest bardzo niska, a to wiąże się z niskim zasiłkiem macierzyńskim. Jeśli spodziewamy się dziecka, warto rozważyć podniesienie składki ZUS.

Górna granica deklarowanej podstawy do wyliczenia składek ZUS może wynosić od 60 do 250% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przy czym jest to dobrowolna deklaracja, która nie musi mieć związku z wysokością przychodu firmy.

Kobiecy pomysł na biznes: Żłobek

 Najwyższa składka ZUS, którą obecnie może płacić przedsiębiorca wynosi ok. 2,5 tys. zł. Tak wysoka składka gwarantuje zasiłek macierzyński na poziomie ok. 7,5 tys. zł brutto miesięcznie (ok. 6 tys. zł netto) przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego. Co ciekawe, istnieje możliwość, aby otrzymać tak wysoki zasiłek opłacając składkę tylko za jeden pełny miesiąc przed urodzeniem dziecka. Stanie się tak jeżeli wcześniej składki na ubezpieczenie chorobowe nie były opłacane lub działalność gospodarcza dopiero została założona.


Prowadzenie działalności w trakcie urlopu macierzyńskiego


Pobierając zasiłek macierzyński można prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury VAT. Nie istnieją żadne limity zarobków. Jest to o tyle istotne, że rodzic prowadzący firmę, w trakcie urlopu macierzyńskiego i pobierania zasiłku, wciąż musi opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W tym czasie nie musi natomiast opłacać pozostałych składek ZUS-u.

Urlop ojcowski - także dla ojca-biznesmena


Ojcowie-biznesmeni także mogą przeznaczyć swój czas dziecku i mogą wówczas liczyć na wsparcie finansowe, choć przez krótszy okres niż matki. Urlop i zasiłek przysługują zarówno ojcu-przedsiębiorcy, jak i ojcu zatrudnionemu na umowę o pracę, niezależnie od tego czy jest w związku małżeńskim z matką. Można go wykorzystać zanim dziecko ukończy 12 miesięcy. Od 2012 roku maksymalny urlop ojcowski trwa 2 tygodnie i jest to dwukrotnie dłuższy urlop niż obowiązywał w 2011 roku.

W trakcie urlopu, ojcu przysługuje zasiłek i tak jak matka, może prowadzić działalność gospodarczą oraz wystawiać faktury. Zasady przyznawania i wyliczania świadczenia dla ojca są takie same, jak dla matki - oznacza to, że musi opłacać ubezpieczenie chorobowe.

Inaczej sprawa się ma w przypadku urlopu, który możemy umownie nazwać tacierzyńskim. Matka może przekazać prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego ojcu po wykorzystaniu obowiązkowych 14 tygodni. Podobnie dzieje się, gdy matka nie ma możliwości zajmować się dzieckiem w wyniku choroby, porzuciła dziecko lub umarła. Oczywiście, matka może przekazać prawo do zasiłku tylko wówczas, gdy ojciec także posiada ubezpieczenie chorobowe. Wysokość świadczenia wyliczana jest ponownie, na takich samych zasadach, jak w przypadku matki. Warto więc pamiętać o tym, aby zgłoszona przez ojca podstawa wynagrodzenia do wyliczenia składek ZUS-u była wyższa od minimalnej.


/infakt.pl


Komentarzy 0


Zobacz też:
» Ekolodzy blokują budowy
» PE: Lepsza ochrona pracowników delegowanych za granicę
» Warunki płacowe zarządzających na innych zasadach
» więcej
RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza Autor: ~karola   2013-02-09 23:46
Temat bardzo ładnie rozwinęli na stronie http://www.sosrodzice.pl/wysoki-macierzynski-a-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza-to-nie-takie-proste/
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza Autor: ~Katarzyna   2012-11-07 21:42
Czy ten artykuł jest nadal aktualny? A jeśli zapłacę wysoką składkę (czyli np. to 2500 zł) za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności a potem pójdę na macierzyński, to w następnych miesiącach mogę (..)
Re: Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza Autor: ~jack   2012-03-28 22:46
link
Re: Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza Autor: ~jacek   2012-03-28 22:37
Dnia 2012-03-17 o godz. 00:04 ~kuba napisał(a): > jak zalozylem dzialalnosc 6 marca i bede placila skladke > propocjonalne a wiec za niecaly miesiac to dostane zasilek > jesli urodze w kwietn (..)
Re: Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza Autor: ~magda   2012-03-17 07:41
a jezeli biore zasilek w urzedzie pracy i zaloze dzialalnosc to skladka zdrowotna bedzie srednia za rok pobierania zasilku czy tylko za miesiac prowdzenia dzialanoci?? dzikei za odpowiedz
Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza Autor: ~kuba   2012-03-17 00:04
jak zalozylem dzialalnosc 6 marca i bede placila skladke propocjonalne a wiec za niecaly miesiac to dostane zasilek jesli urodze w kwietniu? Czy jesli w marcu zalozylam dzialalnosc to moge wczesniej w (..)
Re: 1 dzień Autor: ~klin   2012-03-17 08:21
ZDROWOTNĄ [ 52 ] tak bo jest chyba od 2004 niepodzielna [ złodziejstwo ] ALE 51- WYSTARCZY CHOĆBY za 1 dzień np . otwarcie dz. g. 30 marca , poród 31 .Niestety jest jeszcze kilka innych (..)
Re: 1 dzień Autor: ~inter   2012-03-16 16:56
Tak, ale składkę trzeba opłacić za miesiąc.
1 dzień Autor: ~klin   2012-03-16 14:13
coś nie tak z tym macierzyńskim.Moim skromnym zdaniem wystarczy prowadzić działalność gosp. tylko 1 dzień aby otrzymać zasiłek macierzyński [ nie 1 cały miesiąc ] .Przerabiałem to 15 m-cy te (..)