Włochy: sycylijski fiskus jest bardzo łaskawy

Urząd skarbowy na Sycylii jest niezwykle wyrozumiały dla mieszkańców tej włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dopuścił do tego, by zatrzymali sobie sumę 52 miliardów euro, które powinni byli odprowadzić do skarbu państwa z tytułu podatków.

Włochy: sycylijski fiskus jest bardzo łaskawy
Włochy: sycylijski fiskus jest bardzo łaskawy (YAY Foto)

Nawet gdyby - jak chce centroprawicowe ugrupowanie Forza Italia - po pieniądze te przyszła do domów opornych podatników policja, to z trzydziestoma miliardami można się już pożegnać, ich ściągalność bowiem zdążyła ulec przedawnieniu. O tym wszystkim bez najmniejszego zażenowania szef sycylijskiego urzędu skarbowego mówił przed parlamentarną komisją do spraw walki z mafią.

Powszechnie wiadomo, że w uchylaniu się od płacenia podatków przodują właściciele sadów, zakładów pogrzebowych i firm budowlanych - tradycyjnie związanych z Cosa Nostra. Podatków nie płacili nagminnie także lokalni politycy, a nawet deputowani do miejscowego sejmiku, których zarobki i przywileje są identyczne jak członków włoskiego parlamentu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/dabr

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~rei

Co ma nie być łaskawy mając pistolet przy skroni? :-)

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

prawo, lex ministerio, służy obywatelom, a nie na odwrót ...

! Odpowiedz
0 0 ~Giovanni

Viva Italia.

! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Prawo jest dla bezbronnych. Podatki tak samo. Z czego wniosek że Merc jest uzbrojony. Musi coś za nim stać skoro dostaje dotację na budowę fabryki i zwolnienia. To mi wielka różnica w stosunku do Sycylii.

! Odpowiedz
0 2 ~wujek

No ale uiszczali składkę na Cosa Nostra więc powinni mieć odliczone od podatku. Akurat właśnie tyle i finansowo wszystko się zgadza.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl