W polskich firmach jest wiedza, lecz brakuje odwagi

Polscy przedsiębiorcy są ostrożni, rzadko widzą szanse biznesowe, a współpracę uznają za zło konieczne. Mają przy tym bardzo wysoką samoocenę.

Jak wynika z opracowania Global Entrepreneurship Monitor (GEM), o którym pisze "Puls Biznesu", rodzima przedsiębiorczość w wielu kategoriach jest poniżej średniej unijnej, a w niektórych okupuje ostatnie miejsca.

Wśród nielicznych pozytywów Polacy wypadają nieźle, jeśli idzie o deklarowaną chęć założenia firmy. Bardzo wysoko oceniamy też swoją wiedzę biznesową.

Ale z drugiej strony brak nam umiejętności dostrzegania szans biznesowych - mówi dr Przemysław Zbierowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Co więcej - wskazuje współautor raportu - odsetek osób, które je zauważają spadł w latach 2011-12 o ok. 13 proc.

Zaskakująco wysoki jest zakres deklarowanej współpracy między polskimi firmami, ale traktowana jest ona przez przedsiębiorców jako... zło konieczne.

Doskonale wiedzą, że bez kooperacji nie będą w stanie przetrwać, ale gdy osiągną już stabilniejszą pozycję na rynku, zmniejszają natężenie współpracy - tłumaczy Zbierowski. (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Zachar

i ja tak uważam. Jednak od pewnego czasu robię coś na prawdę fajnego- po kontakcie na : seat1900@gmail.com napiszę Ci o co chodzi.
Będzie dobrze ;)!

! Odpowiedz
0 0 ~fakof

Dalej naciągasz na brazylijską piramidę, durniu?

! Odpowiedz
0 0 ~red is dead

i chęc podejmowania każdego ryzyka. od 14 lat widze tylko jak się ogranicza wolność gospodarczą. dlatego przestałem pracować. coś tam dłubie a firma sie kręci siłą rozpędu, ale żadnych inwestycji nie podejmę. niech urzędnicy i POlitycy sami zarobią na siebie. za kilka lat to wszystko runie i nikt tych nierobów nawet do kopania rowów nie zatrudni.

Pokaż cały komentarz !

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl