Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2009-05-18 07:10 Źródło: Polska

Polska

W jakim bankomacie wypłacisz za darmo?


Najlepszą ofertę bezpłatnych wypłat w bankomatach w Polsce i w innych krajach ma działający od niedawna na naszym rynku Alior Bank. Najwięcej za wypłatę w innych bankomatach zapłacimy, będąc klientami BPH oraz Deutsche Banku - wynika z zestawienia przygotowanego przez Open Finance dla dziennika "Polska".
Zbliżające się wakacje to dobra okazja, aby przyjrzeć się, w których bankomatach można za darmo wypłacać pieniądze. W trakcie wyjazdów bez wątpienia będzie nam potrzebna gotówka. Na wczasach w kraju czy za granicą szukanie darmowego bankomatu może przyprawić o ból głowy i narazić na niepotrzebne koszty, gdy skorzystamy z maszyny w drogiej sieci.


Oprócz Alior Banku największą liczbą darmowych bankomatów w naszym kraju mogą się pochwalić BOŚ, Raiffeisen Bank oraz banki wirtualne - Toyota i VW Bank Direct. Jeśli chodzi o wypłaty za granicą, to najlepszą ofertę mają Alior Bank, mBank, Pocztowy oraz Raiffeisen. Mając konto w tych trzech bankach, możemy bez prowizji wypłacać gotówkę w każdym kraju w lokalnej walucie. Z kolei posiadając konto w Citi, Deutsche Banku, Pekao czy BZ WBK,można wypłacać pieniądze za darmo z bankomatów należących do powiązanych z nimi kapitałowo banków. Na przykład w Deutsche Banku jest to sieć ponad 35 tys. maszyn w całej Europie. Klienci BZ WBK mają darmowe bankomaty Allied Irish Bank w Irlandii, a korzystający z usług Pekao mają do dyspozycji ponad 19 tys. bankomatów Grupy UniCredit w Europie. Wybierając się na zagraniczny wyjazd, jeszcze bardziej trzeba uważać na prowizje, bo ich wysokość jest wyższa niż w kraju. Na przykład w Lukas Banku zapłacimy 4 proc. wypłacanej kwoty i minimum 10 zł. Bardzo drogi jest BPH, który kasuje co najmniej 12 zł za wypłatę poza granicami kraju.

Co ciekawe, za przywilej darmowych wypłat w bankomatach wcale nie trzeba słono płacić w postaci prowizji za prowadzenie konta. Są banki, które nawet przy podstawowych rachunkach pozwalają klientom korzystać z sieci wszystkich bankomatów w całym kraju, a niekiedy nawet za granicą. Tak jest chociażby w Alior Banku. Dużo zależy też od rodzaju konta. Na przykład w Nordea Banku można korzystać za darmo ze wszystkich krajowych bankomatów w przypadku posiadania konta Nordea Spektrum.

Za darmo z bankomatów mogą też wypłacać pieniądze klienci BOŚ, Toyota Banku i VW Banku Direct, choć z pewnymi ograniczeniami. W BOŚ pierwsze cztery wypłaty są za darmo, w Toyota Banku pierwsze trzy, a w Volkswagen Banku Direct maszyny nie zainkasują prowizji w ramach promocji obowiązującej do końca lipca (poza okresem promocji darmowe wypłaty obowiązywały dla operacji powyżej 400 zł).

Należy pamiętać, że instytucje finansowe uzupełniają własne sieci o maszyny niezależnych operatorów (Euronet, eCard, cash4you) czy innych banków (skłonny do udostępniania swojej sieci innym jest np. BZ WBK). Warto też zauważyć, że dostęp do sieci bankomatów rośnie nie tylko z powodu umów z kolejnymi operatorami. Zarówno Euronet, eCard, cash4you, jak i banki stawiają cały czas kolejne maszyny. W ciągu ubiegłego roku przybyło ich aż 2 tys. sztuk. Oczywiście teraz w czasach oszczędności i cięcia wydatków ten przyrost nie będzie już tak znaczny.

Warto uważać, skąd się wybiera pieniądze, bo prowizje za korzystanie z obcych maszyn mogą być bardzo wysokie. Czasami są one ustalone kwotowo: np. BPH 6 zł, BZ WBK i Millennium 5 zł. Dużo gorzej dla klienta, jeśli są to stawki procentowe. Rekordzistą jest tu Bank Pekao, który przy niektórych rodzajach kont pobiera aż 4 proc. (minimum 6 zł). Jeśli klient tego banku nie znajdzie w okolicy maszyny należącej do banku czy do Euronetu i wybierze 1 tys. zł w obcym bankomacie, to zapłaci aż 40 zł prowizji.

Gorsza sytuacja banków i poszukiwanie przez nie oszczędności powodują, że coraz częściej podnoszą opłaty. Tak jest od kilku dni w ING Banku, który teraz pobiera za wypłatę w obcym bankomacie prowizję w wysokości 3 proc. (minimum 5 zł), podczas gdy wcześniej było to tylko 5 zł bez względu na kwotę. Z kolei Millennium od maja zaczął naliczać opłaty za korzystanie z sieci Euronet.

Oprócz wybierania pieniędzy w bankomacie klienci niektórych banków mają jeszcze inną możliwość wypłaty gotówki w kasie sklepu, czyli tzw. cash back. Wykonując zakupy w określonym sklepie czy płacąc w punkcie usługowym kartą, możemy dodatkowo pobrać 200 zł z naszego konta w gotówce. Takich punktów jest już 14 tys. Uzupełniają one sieć 13,5 tys. krajowych bankomatów.

Tomasz Dominiak


/ Polska


Komentarzy 6


RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Re: W jakim bankomacie wypłacisz za darmo? Autor: ~hhh   2011-11-18 22:36
Deutsche Bank - wszystkie bankomaty za friko.
W jakim bankomacie wypłacisz za darmo? Autor: ~ewa   2011-11-17 18:30
mam emeryture 115o zl gdzie zalozyc konto chcialabym miec mozliwosc bezplatnego korzystania z bankomatu t ego banku i bankomatu sieci euronet
ty Iwona czytałaś poprzednie posty ? Gryzmolisz z nudów ? Autor: ~ksk   2009-11-01 12:39
Pisz pamiętniki dla wnuków.
W jakim bankomacie wypłacisz za darmo? Autor: ~Iwona   2009-11-01 10:56
Mam w BZWBK Konto24 Prestiż i to konto pozwala na wypłatę gotówki bez prowizji we wszystkich bankomatach w Polsce. Za prowadzenie konta płaci się trochę więcej niż przeciętnie, ale przelewy, zlecenia (..)
W jakim bankomacie wypłacisz za darmo? Autor: ~ziutek   2009-05-18 15:31
dobre , mozna wprowadzic bankomaty dla politykow za zoltymi firankami
W jakim bankomacie wypłacisz za darmo? Autor: ~Europejczyk   2009-05-18 07:45
W każdym w Sopocie, tam jest promocja dla wypłat na łapówki.
 Banki
  Alior Bank
  BZ WBK
  mBank
  Toyota Bank
  Citi Handlowy
  Deutsche Bank Polska
  Bank Pekao
  Credit Agricole
  Bank Pocztowy
  Raiffeisen Polbank
  BOŚ
  Bank BPH
  ING Bank Śląski
  Volkswagen Bank direct
 Instytucje finansowe
  Euronet
  eCard
  Cash4You
 Narzędzia Bankier.pl
  Porównywarka kont osobistych
  Zestawienie kont osobistych
  Planner oszczędnościowy
  Oferta banków - konta
  Wyszukiwarka kart
  Kalkulator karty kredytowej
  Wyszukiwarka bankomatów

Rodzina na swoim

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: