W Szwecji brakuje pielęgniarek

Ponad 60 procent gmin w Szwecji potrzebuje dodatkowej liczby pielęgniarek. O kadrowych brakach pomocniczego personelu medycznego, informuje tamtejsza organizacja pracodawców jednostek samorządu terytorialnego (Sveriges Kommuner och Landsting).

(fot. Claudio Bresciani / SCANPIX)

Najgorsza sytuacja panuje w placówkach opieki nad ludźmi starszymi, gdzie brakuję młodszych pielęgniarek - czyli niedyplomowanych, z mniejszymi kompetencjami. Liczba brakujących w szwedzkiej służbie zdrowia młodszych pielęgniarek jest najwyższa od 2007 roku, wynika z danych Państwowego Urzędu Pracy.

Choć co roku zawód młodszej pielęgniarki, zdobywa około 5 tysięcy osób, to zapotrzebowanie na ten zawód, jest dwa razy większe. Część osób po zdobyciu uprawnień, kontynuuje kształcenie, by zdobyć kwalifikacje dyplomowanej pielęgniarki i podwyższyć swoje zarobki.

Związek zrzeszający pracowników budżetowych chce, by pracodawcy podwyższyli płace, zapewnili lepsze warunki oraz podnieśli status tego zawodu - wprowadzając dyplom młodszej pielęgniarki. Sprzeciwia się temu szwedzkie Ministerstwo Zdrowia, które chce zaostrzyć kryteria dla osób kształcących się w tym zawodzie i tym samym podnieść jego status.

IAR/Przemysław Gołyński/nyg

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~silvio_gesell

Bo niska dzietność, więc za dużo starych a za mało młodych. A na to politycy nie mają wpływu. Wręcz przeciwnie, to kto jest u władzy zależy od demografii, nie na odwrót.

! Odpowiedz
4 3 ~heeeee

bycie słabo płatną tak naprawdę służącą niewielu kobietom odpowiada

! Odpowiedz
3 11 ~StanRS

W Szwecji brakuje pielęgniarek, a przez ostatnie dwa lata nazjeżdżało się tam tyle lekarzy, mikrobiologów, programistów, architektów z bliskiego wschodu, czarnej Afryki, Pakistanu, Afganistanu i ogromna większość z nich jest bezrobotna i nie wiadomo co z nimi robić.
Na miejscu tych "lekarzy" przyjąłbym się do szpitala szwedzkiego zanim bym się nauczył dobrze języka, a nie siedział na socjalu. Przecież taki lekarz o wiele więcej powinien umieć, niż jakaś pielęgniarka nawet szwedzka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~hgfhghfghfgh

W Polsce nie tylko pielęgniarek brakuje ale i lekarzy. Lekarze na studiach wybierają sobie kraj do którego będą wiać i uczą się od razu języka a potem dzida. Taki macie kraj jaki potraficie zrobić. W PL brakuje już ludzi w wielu dziedzinach ale to jest pokłosie niewolnictwa przez 25 lat. Ludzie tyrali za szmatławe pieniądze a postkomuna się bawiła i udawała byznesmenów. Teraz się już skończyło. Uśmiech się na usta ciśnie jak widzę skomlających cwaniaków bo co kwartał się pracownicy zmieniają a do nich nie dociera dlaczego. Bo skoro teraz przyszli to i za 3 miechy przyjdą. Na rozmowach o pracę się kłamie a potem kierownik albo dyro z buta takiego bo to on rządzi. A po chwili zdziwienie dlaczego pracownik uciekł. Czas nauczyć buractwo traktowania ludzi z godnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~endi

za to władza nic sobie z tego nie robi i na ich miejsce sprowadza Ukraińców , tylko w zeszłym roku ściągnęli ich MILION do Polski , za tym poszło 500+ dla ich dzieci , a my to wszystko finansujemy poprzez inflację ...

! Odpowiedz
0 16 ~icek_cymbergaj

Przeciez Merkel twierdzi, ze ciapate wyksztalcone fachowce wszystkich ubogaca

i Szwedòw np. "wypielegnuja" do bulu :)

! Odpowiedz
3 11 ~fakty

powiem tak mam żonę pielęgniarkę i jej płaca podstawowa netto wynosi w zależności od miesiąca 1500-1600 złotych netto + za noce i święta oddzielnie i niedługo jak będą podnosić najniższą okaże się że zarabia najniższą krajową a jak ktoś trafi do szpitala czy sam czy z rodziny to oczekuje się allexclisiv opieki i tak na przykład ostatnio miały dziewczyny na oddziale prokuratora który zastraszał personel że pójdą siedzieć jak nie będą nad nim skakać i dziwi mnie ta sytuacja a czytam na bankierze że na przykład w orlenie średnia ponad 9000 brutto więc powiem wam tak ludzie że niedługo sami w szpitalu będziecie sobie tyłki podcierać bo na przykład salowa przychodzi to pracy z rana na 6 godzin a potem jest jedna salowa na pół szpitala

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~hgfhghfghfgh

trzeba było dziada nagrać i na neta. To jest zastraszanie i wymuszenie.

! Odpowiedz
6 10 ~hjv

to terra poli pojadą tam tyrać za pół stawki co ma szwedka a polka musi robić za 3 szwedki takie tam są niepisane zasady!!!!! i jeszcze polki wzajemnie bedą się wygryzać wzajemnie a to wszystko po to żeby pokazac szwedowi że ja jestem najlepsza !!!!!! i wszystko zrobią żeby szwed był zadowolony !!!!!!mam już tam ponad 20 letnie doświadczenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~fs

Jak był bym pielęgniarką to nie zastanawiał bym się tylko wiura bo lepiej podcierać zadki za 50 pln niż za 10 pln w polsce

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Porównaj i kup ubezpieczenia turystyczne

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl