Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs
więcej narzędzi...2012-07-04 13:00 Źródło: Krajowy Rejestr Długów

To nie koniec bankructw w turystyce


Upadek Sky Club to kolejne, ale najprawdopodobniej nie ostatnie bankructwo w branży turystycznej w tym roku. W czerwcu przybyło w Krajowym Rejestrze Długów kolejnych 7 zadłużonych biur podróży i jest już ich łącznie 446. To prawie jedna piąta wszystkich działających w Polsce.


W ciągu ostatnich 2 lat liczba zadłużonych biur podróży notowanych w Krajowym Rejestrze Długów gwałtownie wzrasta. O ile w lutym 2011 roku było ich 150, to w lipcu ubiegłego roku już 204. Ale gwałtowny wzrost wpisów nastąpił po poprzednim sezonie. W lutym tego roku notowanych w KRD było już 426, a na koniec czerwca 446. W Polsce działa ok. 3,2 tys. licencjonowanych organizatorów turystyki.

»Kolejne biuro podróży upada

- Branża turystyczna od 2 lat przeżywa kryzys i to uwidacznia się w naszym rejestrze. Rosnące kursy walut, zamieszki w Afryce Północnej i w Grecji, kryzys ekonomiczny na południu Europy i obawy przed kryzysem w Polsce sprawiają, że z roku na rok maleje liczba osób korzystających z usług biur podróży, a to przekłada się na mniejsze zyski. Kłopoty mają już nie tylko mali i średni organizatorzy turystyki, ale także ci najwięksi. W KRD jest notowanych kilka biur z pierwszej 10 – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

W 2010 roku z usług branży turystycznej skorzystało 6,6 mln turystów, rok temu już 5,5 mln. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze mniej. Biura muszą dzielić się coraz mniejszym tortem, pracują więc na coraz niższych marżach. Niestety 3 bankructwa od maja oraz rosnąca liczba zadłużonych biur i agencji turystycznych pokazuje, że zyski są za małe, aby pokryć koszty działalności.

Niepokojące jest to, że z bankructwami mamy do czynienia na początku sezonu, kiedy do touroperatorów napływa strumień gotówki od klientów wpłacających na wczasy, z których dopiero skorzystają, a więc za które biuro nie musi jeszcze w pełni zapłacić swoim kontrahentom.

Komentuje Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Biurom zaszkodziło osłabienie złotego

Złe zarządzanie firmą i zmiana przyzwyczajeń turystów to główne przyczyny bankructw biur podróży - ocenia analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj. Ekspert wskazuje, że kierujący takimi przedsiębiorstwami często lekceważą niepokojące sygnały i wysyłają turystów za granicę do ostatniej chwili. ... więcej

Każdy turysta może sprawdzić Serwisie Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów, czy biuro, z którym wybiera się na wakacje nie jest zadłużone. Jeśli będzie notowane jako dłużnik, w raporcie znajdzie się informacja o tym, kto jest wierzycielem, jak jest kwota długu, od kiedy istnieje i czy dłużnik go nie kwestionuje. To ważne, bo dla oceny kondycji finansowej biura nie jest istotna kwota zadłużenia, a wierzyciel. Jeśli jest to np. firma ubezpieczeniowa, w której każdy organizator musi wykupić obowiązkową polisę na wypadek bankructwa, to lepiej już z takim biurem nigdzie nie jechać.

- Polecam też sprawdzanie, czy nie ma na swojej stronie internetowej banneru Rzetelnej Firmy, który również poświadcza że jego posiadacz nie jest notowany w KRD – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Ważne jest, aby kliknąć na ten baner, bo wówczas następuje połączenie z bazą danych Krajowego Rejestru Długów i uzyskuje się w ten sposób najbardziej aktualną informację, czy biuro jest zadłużone czy nie. Rzetelna Firma działa pod patronatem Krajowego Rejestru Długów./ Krajowy Rejestr Długów


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Re: To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~4holidaypl   2012-08-14 23:19
Bankrutują? W większości przypadków poprostu sprzedają ile się da i co się da aby wyciągnąć jak najwięcej kasy od zwykłych ludzi i później ogłszają bankructwo w dodatku bez żadnych konsekwencji.
To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~marek   2012-07-23 11:47
I jak tutaj wierzyć krd? http://www.ttg.com.pl/index.php?mode=2&art=15497
To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~nie ostatnia   2012-07-06 09:54
bo firmy turystyczne działaja u nas jak piramidy finansowe
To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~jerzy   2012-07-05 07:33
Głupiutka reklama firemki zwanej KRD.
To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~Marek   2012-07-04 21:41
Pan Sokołowski znów korzysta z okazji by sprzedać swój produkt. Tak. produkt. Za takie świadectwo, oprócz braku długów trzeba systematycznie płacić :)
Re: To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~ra   2012-07-04 14:57
ladnie to sobie z Marszalkiem uzgodnili!!!!!!!!!!!!!!!!
To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~swiatowy   2012-07-04 14:47
fly4free.pl
To nie koniec bankructw w turystyce Autor: ~swiatowy   2012-07-04 14:39
tanie linie lotnicze, hostel i fru:P moze nie dla kazdego, ale sie sprawdza:)