UE i EBOR przeznaczą 6 mln euro na wsparcie małego biznesu na Białorusi

UE przekaże Europejskiemu Bankowi Odbudowy i Rozwoju dodatkowe 6 mln euro na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw na Białorusi - poinformowało w środę biuro EBOR w Mińsku. Umowę w tej sprawie podpisano w środę w białoruskiej stolicy.

Środki zostaną przeznaczone na realizację programu konsultacji dla małych i średnich przedsiębiorstw - ASB (Advice for Small Business).

Dziękujemy UE za udostępnienie tych pieniędzy. Dzięki nim wiele białoruskich przedsiębiorstw prywatnych, coraz ważniejszych dla miejscowej gospodarki, otrzyma wsparcie - powiedział prezes EBOR Suma Chakrabarti, który od 12 do 14 września przebywa z wizytą na Białorusi.

Ponad 200 miejscowych małych i średnich przedsiębiorstw skorzysta z doradztwa ekspertów i know-how - czytamy w komunikacie. Środki zostaną skierowane do przedsiębiorstw w wiejskich obszarach kraju.

Dodatkowo EBOR przeznaczy fundusze na doradztwo dla przedsiębiorstw państwowych przechodzących restrukturyzację i ewentualną prywatyzację.

Środki unijne zostaną przekazane w ramach inicjatywy EU4Business, która wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie.

W latach 2012-2016 z pomocy EBOR skorzystało na Białorusi ponad 250 małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki czemu utworzyły one ponad 1500 nowych miejsc pracy, a ich dochody wzrosły średnio o 63 proc. poinformował bank.

Od 1992 r. EBOR zainwestował na Białorusi prawie 1,9 mld euro w 90 projektów w różnych sektorach gospodarki.

W środę Suma Chakrabarti spotkał się m.in. z białoruskim premierem Andrejem Kabiakouem.

Białoruś chce rozszerzenia współpracy i realizacji nowych projektów z EBOR - mówił premier Białorusi.

Podczas konferencji prasowej prezes EBOR mówił m.in., że w sumie inwestycje banku na Białorusi w 2017 r. wyniosą 200 mln euro. Poinformował również, że EBOR udzieli białoruskiemu Biełinwestbankowi 50 mln euro pożyczki, która zostanie następnie przekonwertowana w kapitał banku.

W środę podpisano też m.in. memorandum między EBOR i rządem Białorusi w sprawie doskonalenia systemu zarządzania przedsiębiorstwami państwowymi.

W czwartek prezes EBOR spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ ndz/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl