Test pralek: cena nie zawsze idzie w parze z jakością

25 PRALEK W TEŚCIE: Tylko jedna z 25 przetestowanych pralek pierze bardzo dobrze. Okazało się też, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością.

fabryka lg
Fabryka pralek marki LG, źródło: materiały prasowe

Fundacja pro-Test poddała 25 modeli pralek badaniom w specjalistycznym laboratorium, żeby sprawdzić na którą warto wydać blisko 1000 zł (najtańsza pralka w naszym teście kosztuje 907 zł) albo nawet ponad trzy razy więcej (na najdroższy przetestowany model trzeba przeznaczyć 3499 zł). Najważniejsze badanie pokazało, na ile skutecznie pralki piorą. Naszej uwadze nie umknęły też jakość płukania oraz wirowania. Eksperci zmierzyli także, ile czasu trzeba czekać na czyste pranie oraz ile prądu i wody pochłaniają nasze pralki. Potem sprawdzili, które są głośne, a w przypadku których nawet nie spostrzeżesz, że są włączone (od razu uprzedzamy: tak cichych pralek nie ma). Na końcu przyszła kolej na ocenę łatwości obsługi testowanych urządzeń i ich instrukcji.

Nie ma pralki idealnej

Nie ma pralki idealnej - taki ogólny wniosek płynie z badań. Choć można znaleźć pralkę o dobrych, a nawet bardzo dobrych wybranych parametrach. Najważniejszym z nich jest oczywiście skuteczność prania. Dlatego ten badany parametr miał największy wpływ w teście na ogólną ocenę jakości.

Bardzo dobra w praniu okazała się tylko jedna pralka, której świetne wyniki w programie prania bawełny w 40°C i dobre w programie prania tkanin syntetycznych pozwoliły zająć pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji. Niestety zwycięzca testu ma też pewien minus: do pracy potrzebuje dużo energii. Nie należy więc do pralek oszczędnych w użytkowaniu. Zresztą ma też stosunkowo wysoką cenę - kosztuje 2300 zł.

»Dobrą zmywarkę można kupić za mniej niż 1000 zł

Co ciekawe, wśród tylko trzech ocenionych dobrze pralek znalazł się o ponad połowę tańszy model za 1075 zł. Te pralkę możemy z czystym sumieniem polecić oszczędnym konsumentom - nie dość, że nie trzeba wydawać na niego mnóstwo przy zakupie, to w dodatku bardzo oszczędnie dozuje wodę.

Ile obrotów?

Bębny pralek z testu wirują z prędkością od 1000 do 1600 obrotów na minutę. Im szybciej, tym więcej wody wyciskają z ubrań, a co za tym idzie, tym bardziej suche jest pranie po wyjęciu go z pralki. To szczególnie istotne dla posiadaczy suszarek. Im mniej wody znajduje się w ubraniach, tym mniej prądu będzie potrzebowała suszarka do prania. 1400 obrotów na minutę oznacza, że w wypranych ubraniach znajduje się około 50% wody. Włożone do suszarki wyschną o 20 do 40 minut szybciej niż w przypadku wirowania z prędkością 1000 obrotów na minutę, a suszarka zużyje od 0,5 do 1,5 kW mniej energii. Natomiast po wirowaniu z prędkością 1600 obrotów na minutę wody w praniu jest od 45 do 50% mniej. Suszenie w suszarce skraca się wtedy jeszcze bardziej i staje się jeszcze oszczędniejsze.

Ale tak duża liczba obrotów to złe rozwiązanie, jeśli suszysz pranie na sznurku. Dlaczego? Ubrania są bardziej wygniecione i trudniej je uprasować.

Duża rodzina - duży bęben

Jeszcze kilka lat temu ładowność większości pralek nie przekraczała 5 kg. Dziś 7-8 kg to norma. W teście Pro-Testu znalazła się nawet jedna pralka, w której zmieści się - uwaga - aż 12 kg ubrań. Ale duża ładowność oznacza wyższą cenę pralki.

Duży bęben to kiepski wybór dla singli i małych rodzin. Włączanie prania z bębnem niezaładowanym do pełna zwiększa koszty - niepotrzebnie zużywamy większą ilość wody i prądu. I choć wiele nowoczesnych pralek potrafi automatycznie rozpoznawać ilość włożonego do bębna prania i dobiera do niej odpowiednią ilość wody, to i tak włączanie pralki załadowanej do połowy się nie opłaca. Zużycie wody i energii elektrycznej przypadające na kilogram prania są prawie zawsze najniższe, gdy bęben jest pełen.

»Test lodówek: Ciepło-zimno

A zatem jaka ładowność pralki będzie najlepsza, jeśli domowników jest niewielu? 6 kg w zupełności wystarczy.

Kompromis w płukaniu

Konstruktorzy pralek muszą znaleźć kompromis między jak najmniejszą ilością wody, jaką pralka będzie zużywać a dokładnym wypłukaniem ubrań. Jest to zadanie niełatwe. Potwierdza to test Pro-Testu: Prawie wszędzie tam, gdzie oceny za zużycie wody są bardzo dobre szwankuje płukanie.

Naprawdę dobrze wypłukanych ubrań nie uświadczą właściciele żadnej z testowanych pralek. Jest jednak i na to sposób, który wykorzystać powinni w szczególności alergicy i osoby o wrażliwej skórze - należy po prostu włączyć dodatkowy cykl płukania. Albo nawet kilka.

Ile kosztuje dobra pralka?

No właśnie: ile? Czy żeby mieć naprawdę dobrą pralkę, trzeba wydać na nią majątek? Test pokazał, że wcale nie. Na drugim miejscu w naszym rankingu znalazło się niedrogie urządzenie za 1075 zł.

Wydawanie fortuny na pralkę nie zagwarantuje, że będzie ona miała dobrą jakość. Przykład? To chociażby model, który kosztuje aż 3499 zł, a pierze jedynie dostatecznie.

Pełne wyniki testu na: www.pro-test.pl

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~DD

3 lata temu kupiłem pralkę Hotpoint -Ariston za ok 1300 zł , niedawno zapłaciłem 150 zł za naprawę łożyska, minęły 3 miesiące i padł programator i grzałka. Zdecydowanie nie polecam tej marki.

! Odpowiedz
0 0 ~jackoo

Po co pisać artykuł o niczym?

! Odpowiedz
0 0 ~norbert

zero informacji

! Odpowiedz
1 1 ~boczek952

Dobra pralka to nie znaczy droga czasami warto posłużyć się rankingami produktów AGD i RTV np takim http://rankingowcy.pl/ . Od pierwszego do 10tego najlepszego produktu w różnych kategoriach czy to chodzi o pralki telewizory, czajniki . Bardzo do pomaga w zakupie ponieważ mamy porówananie . Zawsze korzystam z takich badań przed zakupem czegokolwiek .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~proszek

Pieprzenie żadnych konkretów takie ogólnikowe ble ble ble

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 ~Adam

Temat ok ale dyskusja słaba -)

! Odpowiedz
0 1 ~sceptyczny

Nie z nami takie numery.

! Odpowiedz
0 0 ~gośka

ja mam pralkę LG i cena jak najbardziej szła a parze z jakością. Za moją o pojemności 8 kg zapłaciłam 1500 zł, nie chciałam oszczędzać bo jednak pralkę kupuje się na kilka lat a ja z niej korzystam bardzo często, jestem zadowolona i wg mnie to dobrze wydane pieniądze, bo widać że pralka jest solidnie wykonana a przy tym ma sporo przydanych funkcji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

!

Pobierz program PIT 2014

Program Pit 2014

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl