Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2013-01-30 09:04 Źródło: Michał Kisiel - Bankier.pl

Michał Kisiel - Bankier.pl

Szybkie przelewy w nowej odsłonie. Będzie taniej?


Coraz więcej banków daje swoim klientom możliwość szybkiego przesyłania pieniędzy do innych instytucji. Systemy natychmiastowych przelewów oferują Krajowa Izba Rozliczeniowa, pod nazwą Express ELIXIR oraz Blue Media jako BlueCash. Z nowego wcielenia błyskawicznych transferów BlueCash mogą od niedawna skorzystać klienci MultiBanku, mBanku, Alior Sync oraz Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.

Przelewy bankowe»Przelewy bankowe: 4 sekundy zamiast kilku godzin
Do tej pory rozwiązanie Blue Media opierało się na wykorzystaniu rachunków pośredniczących. Działający od 2008 roku system wymagał, aby wysyłane przelewy trafiały najpierw na konto spółki w banku nadawcy. Następnie firma Blue Media dokonywała wypłaty na konto odbiorcy ze swojego rachunku w jednym z 20 obsługiwanych banków docelowych.

Ponieważ w obu częściach transakcji pieniądze były przekazywane w ramach kont w tym samym banku (przelewy wewnętrzne), to środki mogły dotrzeć do adresata najpóźniej w kilkanaście minut (w godzinach, w których bank księguje przelewy). Wadą takiego rozwiązania był m.in. fakt, że w historii transakcji odbiorca widział jako nadawcę przelewu firmę Blue Media. Informację o tym, kto i za co wysyła pieniądze nadawca musiał wpisywać w tytule przekazu.

Nowa odsłona Blue Cash to system, w którym nie ma już kont pośredniczących. Firma, zgodnie z otrzymanym od NBP pozwoleniem, pełni rolę izby rozliczeniowej, a pieniądze krążą bezpośrednio pomiędzy rachunkami bankowymi. Odbiorca przelewu natychmiastowego w opisie transakcji widzi dane nadawcy oraz numer jego konta. Środki trafiają do adresata w ciągu kilku sekund. Na razie ulepszony BlueCash dostępny jest w czterech bankach, ale firma szacuje, że w tym roku do systemu dołączy 10 instytucji.

Źródło: Bankier.pl

Konkurencyjne rozwiązanie Krajowej Izby Rozliczeniowej dostępne jest obecnie w sześciu bankach. Zgodnie z zapowiedziami KIR, do końca 2013 roku z dostępu do Express ELIXIR będzie mogło korzystać 75% klientów w Polsce.

Start nowej wersji BlueCash oznacza, że banki mogą wybierać pomiędzy dwoma technicznie zaawansowanymi systemami rozliczeń natychmiastowych. Fakt ten wyróżnia polski system bankowy na świecie. Rozwiązania pozwalające na błyskawiczne transferowanie pieniędzy pomiędzy rachunkami bankowymi są wciąż rzadkością. Zaostrzenie się konkurencji na rynku usług płatniczych może spowodować, że szybkie przelewy wkrótce stanieją. Dziś ich koszt, sięgający kilku złotych za operację, powoduje, że używane są przede wszystkim w sytuacjach awaryjnych (np. do spłaty zobowiązań kredytowych w ostatniej chwili).

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.plKomentarzy 0


Zobacz też:
» Australijski bank umożliwia płatności rękawem
» Płatności gotówkowe w defensywie
» Polacy wkrótce przestaną płacić gotówką, a nawet kartą
» więcej
RSS Google Wykop

Pobierz bezpłatny, intuicyjny program do rozliczeń rocznych

Komentarze do artykułu
Szybkie przelewy w nowej odsłonie. Będzie taniej? Autor: ~Leon   2013-01-30 15:44
Nie wiem czy się jest z czego cieszyć , że są dwa systemy a nie jeden bo co zrobi Klient jak 50% banków będzie w Blumedia a 50% w Kirze ? Jak to bedzie 25% do 75% to też będzie niezły bałagan i wiele (..)
Re: Szybkie przelewy w nowej odsłonie. Będzie taniej? Autor: ~ALIORSYNC   2013-01-30 14:36
https://szkolamistrzow.sync.pl/inv/LU5xS1l9lZ Tutaj jest ciekawa oferta. Przy założeniu darmowego konta odbieramy 50zł i mamy co miesiąc 10 natychmiastowych przelewów za darmo
Szybkie przelewy w nowej odsłonie. Będzie taniej? Autor: ~psiak   2013-01-30 14:30
niestety nie zawsze blue media dziala dobrze a jeszcze wiekszym problemem jest brak porzadnego wsparcia w bankach. Jak cos pojdzie nie tak, np. przelew nie dojdzie do celu a konto zrodlowe zostanie ob (..)
Szybkie przelewy w nowej odsłonie. Będzie taniej? Autor: sprawny_inwestor   2013-01-30 12:27
Kupuj GBP/AUD więcej na www.forexzysk.blog.pl