Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Znajdź profil

podaj symbol, ticker lub nazwę waloru

szukaj
więcej narzędzi...

Bankier poleca

Serwis depesz rynkowych Serwis depesz rynkowych

Każdego dnia Dział Analiz Bankier.pl dostarcza informacji z najważniejszych rynków na świecie. Analizy Bankier.pl to pewne i szybkie źródło informacji rynkowej dedykowane dla profesjonalnych inwestorów.

Ranking spółek giełdowych Bankier.pl Ranking spółek giełdowych Bankier.pl

Aktualizowany na żywo ranking najpopularniejszych spółek giełdowych. Sprawdź, które spółki znajdują się obecnie w centrum uwagi inwestorów, jaką mają płynność oraz jaką popularnością cieszą się na forum.

Księgarnia Bankier.pl: książka z dostawą do domu Księgarnia Bankier.pl: książka z dostawą do domu

Kilkaset książek na temat biznesu i inwestowania. Pozycje uznanych autorów, rynkowe bestsellery i pozycje specjalistyczne. Wybierz tytuł, przeczytaj fragment on-line i zamów książkę do domu. To prosty, wygodny i nowoczesny sposób na inwestycję w wiedzę.

eMAKLER: rachunek bankowy i maklerski w jednym eMAKLER: rachunek bankowy i maklerski w jednym

Chcesz online kupować i sprzedawać akcje, obligacje i inne papiery wartościowe oraz mieć dostęp do rachunku maklerskiego 24h na dobę? Skorzystaj z usługi eMAKLER!

Wybierz brokera i inwestuj na giełdzie Wybierz brokera i inwestuj na giełdzie

Porównaj oferty rachunków inwestycyjnych w domach maklerskich działających na Forex i GPW. Wybierz najlepsze i skontaktuj się z maklerem.

Inwestuj: znajdź najlepszy fundusz Inwestuj: znajdź najlepszy fundusz

Określ najważniejsze cechy jakie musi spełniać szukany fundusz inwestycyjny, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty z rynku TFI.

Aktualne i archiwalne kursy walut NBP Aktualne i archiwalne kursy walut NBP

Sprawdź najnowsze notowania walut NBP. Zobacz czy Twój kredyt walutowy będzie droższy czy tańszy.

Statystyka sesji

Statystyka sesji 2014-04-17 17:04:58
Wolumen: 38 798 626 akcji
Obrót: 633 597 211 zł

Akcje: 201 wzrosło, 144 spadło, 76 bez zmian.

Największe wzrosty:
IMP0.3911.4%
NVT32.5811.4%
BDZ15.8711.4%
PPG7.7310.4%
BST29.009.8%
Największe spadki:
EXL7.23-13.9%
TRI0.74-9.8%
CNG1.41-9.0%
ABM0.70-7.9%
SCO0.60-7.7%
Najwyższe wolumeny:
TRK1.324503500
PGN4.242767044
PGE20.182617673
PKO42.002054605
GNB3.222029258
Najwyższe obroty:
PKO42.00171454224
PZU429.55141908832
PEO193.60121694320
KGH112.45119236832
PGE20.18105096888

2012-06-14 09:41 Źródło: PAP

Szczyt w Rio: jak zrealizować ustalenia ws. zrównoważonego rozwoju?


Celem rozpoczętej w Rio de Janeiro konferencji Rio+20 ws. zrównoważonego rozwoju ma być wynegocjowanie sposobu wprowadzenia w życie wcześniejszych zobowiązań państw w ramach ONZ. Chodzi m.in. o nowe miejsca pracy, poprawę standardów życia i ochronę środowiska.

Jak podkreślał na konferencji prasowej otwierającej szczyt zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. ekonomicznych i społecznych Sha Zukang, negocjowane porozumienie nie będzie miało mocy prawnej, ma być natomiast dokumentem o charakterze politycznym, dobrowolnym zobowiązaniem się państw członkowskich do wprowadzania określonych rozwiązań. O jego wadze świadczy fakt, że sfinalizować je mają szefowie rządów ponad 130 krajów i ministrowie z wielu innych państw - dodał.

Główny negocjator konferencji Rio+20 - Brazylijczyk Luiz Machado oświadczył z kolei, że prawnymi narzędziami stały się ONZ-owskie konwencje - klimatyczna i o bioróżnorodności, które powstały na podstawie uzgodnień z pierwszej konferencji w Rio, przed 20 laty.

"Teraz nie potrzebujemy nowych postanowień, tylko wdrożenia tego, co już uzgodniono. Jesteśmy na starcie całkiem nowego procesu" - stwierdził Machado.

W jego opinii wynik negocjacji jest trudny do przewidzenia, ponieważ ze względu na sytuację finansową, państwa które tradycyjnie przeznaczały największe sumy na realizację postanowień ONZ, mają "mniejszą chęć" robienia tego nadal. Chodzi m.in. o transfer technologii z państw bardziej rozwiniętych do mniej rozwiniętych, rozwijanie bardziej przyjaznych środowisku środków transportu czy metod produkcji żywności.

Częścią obecnych negocjacji w Rio jest utworzenie funduszu w wysokości 30 mld dolarów rocznie, z przeznaczeniem tych środków właśnie na wsparcie zrównoważonego rozwoju.

Sha podkreślił, że na konferencji ma powstać też inny dokument - spis dobrowolnych inicjatyw poszczególnych państw na rzecz rozwoju zrównoważonego, czyli takiego, który łączy rozwój gospodarczy z poprawą standardów życia przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Tematów jest wiele, ale cel jest jeden - zacząć działać na rzecz tego, co wcześniej ustalono, czyli wzrostu liczby miejsc pracy, poprawy warunków i standardów życia przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego - mówił Sha. W jego opinii większość państw członkowskich ONZ oczekuje uruchomienia w końcu procesu realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

Dodał, że jego zdaniem prowadzone wcześniej negocjacje pokazały determinację państw, by wspólnie działać dla poprawy sytuacji na świecie. "Cały świat na nas patrzy i nie możemy go zawieść" - podkreślił. "Nic nigdy nie przynosiło lepszych efektów niż wspólne działania ludzi na rzecz poprawy sytuacji" - ocenił też Sha.

W Rio trwają obecnie próby uzgodnienia przez delegacje rządowe ostatecznego dokumentu ws. zrównoważonego rozwoju. Potem zostanie on przedyskutowany z przedstawicielami biznesu i społeczeństwa obywatelskiego, głównie organizacji pozarządowych, a następnie - w przyszłym tygodniu - przyjęty przez szefów rządów bądź ministrów. Na tym ostatnim etapie Polskę będzie reprezentował minister środowiska Marcin Korolec.

Spotkanie Rio+20 zostało zwołane w 20. rocznicę ONZ-owskiej konferencji ws. środowiska i rozwoju, gdzie uzgodniono, że rozwój zrównoważony powinien łączyć rozwój gospodarczy, społeczny oraz poszanowaniu środowiska. Rio+20 ma skupić się na dwóch zasadniczych zagadnieniach: takim rozwoju tzw. zielonej gospodarki, który jednocześnie zmniejsza biedę oraz na unormowaniach prawnych, potrzebnych do osiągnięcia pożądanego modelu.

Z Rio de Janeiro Wojciech Krzyczkowski (PAP)

wkr/ je/Komentarzy 0


Zobacz też:
» GUS: produkcja w budownictwie w marcu rosła we wszystkich działach
» Produkcja przemysłowa rośnie, choć nie tak mocno, jak się spodziewano
» Produkcja przemysłowa ma się nieźle
» więcej
RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu