Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2009-11-13 14:58 Źródło: Artykuł sponsorowany - Firma Jubilerska Waldemar Śliwiński

Stać Cię na inwestycję w brylanty


Klienci coraz częściej szukają sposobu na lokowanie kapitału. Swoje wątpliwości skierowaliśmy do eksperta w dziedzinie diamentów. Pan Waldemar Śliwiński, właściciel Firmy Jubilerskiej, od 19 lat zajmuje się brylantami i innymi kamieniami szlachetnymi.

Czy to dobry czas na inwestycje w brylanty?

W.Ś: Koronną zasadą inwestycji jest dywersyfikacja swojego kapitału. Rozsądnie jest ulokować kapitał w metale szlachetne lub surowce, które zachowują wartość w przypadku zawirowań na rynku, inflacji, kryzysu.

Jeśli masz pieniądze, to diamenty są dobrą inwestycją, pod warunkiem, że możesz inwestować w rzadkie diamenty. Aktualną wartość diamentu można zawsze sprawdzić w oparciu o listę Rapaport. Lista ta przedstawia cenę diamentu uzależnioną od masy. Gdy mamy do czynienia z wysokiej jakości szlifem wartość kamienia może być większa niż pokazują notowania.
Czy to oznacza, że każdy może zająć się tą inwestycją?

W.Ś.: Przede wszystkim, jeśli inwestować w diamenty to tylko w takie, które można łatwo odsprzedać. Z tego powodu najlepszą inwestycją są diamenty okrągłe. Rzadkie diamenty są lepiej wyceniane. Jeżeli poważnie myślimy o inwestowaniu w diamenty, nie zwracajmy uwagi na kamienie poniżej 0,5 karata lub kamieni o gorszym kolorze. Przejdźmy do większych brylantów (jedno-, dwu-, trzy-karatowych lub większych) bez mineralnych wtrąceń wewnętrznych Zwracajmy uwagę na kolor D, E lub F. Czystość diamentu jest bardzo istotna przy wycenie brylantu – tu proponuje skupić naszą uwagę na czystości oznaczanej jako VVS lub IF. W tych kamieniach nie zauważymy wtrąceń, które nazywamy inkluzjami. Musimy unikać gorszych diamentów, ze względu na fakt większej dostępności takich kamieni, a tym samym ich odsprzedaż będzie trudniejsza i prawdopodobnie będziemy rozczarowani płynnością gorszych kamieni.


Na co poza kolorem, wielkością kamienia i czystością zwrócić uwagę?

W.Ś.: Naszym klientom rekomendujemy kamienie certyfikowane przez międzynarodowe instytuty gemologiczne. Upewnijmy się zawsze czy oferowany kamień ma certyfikat GIA, IGI lub HRD, który gwarantuje jakość brylantu. W przypadku chęci odsprzedania kamienia, jego jakość jest udokumentowana.


Jak Pan przewiduje zachowanie rynku brylantów w najbliższych miesiącach?

W.Ś.: Analizy każdego rynku kapitałowego nigdy nie są proste. Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z wpływu wielu czynników na wyceny lokat. W okresie trwającego kryzysu rynek kamieni zachował się nadzwyczaj spokojnie. W latach 2003-2008 następował dynamiczny wzrost ceny kamieni na poziomie 200%. W roku 2009 wartość ta była stała. Natomiast można zaobserwować jeden istotny fakt w bieżącym roku. Złoto powróciło do portfela inwestorów, a ceny akcji spółek wydobywczych stale wzrastają


Czy mam rozumieć, że to dobry czas na zakup brylantów?

W.Ś.: Wycena kamieni szlachetnych nie była tak podatna na zawirowania rynku. Następujące wzrosty mają swoje silne fundamenty. W obecnej sytuacji mamy do czynienia z rosnącym zainteresowaniem surowcami, w szczególności złotem. Dopiero teraz inwestorzy zaczynają dostrzegać niską wartość akcji spółek wydobywających diamenty oraz niedoszacowanie wyceny samych brylantów. W ciągu najbliższych 10 lat przewiduje się, że dostawy diamentów będą spadały i będą niższe o ok. 20% niż popyt. Ograniczenia dostaw wysokiej jakości brylantów w dłuższym okresie wskazują, że ceny kamienia będą kontynuowały wyznaczony w latach poprzednich trend wzrostowy.


Dlatego osoby wahające się i oczekujące na dogodny termin do inwestycji powinny szybko przeanalizować rynek i skoncentrować swoje działania w zakresie inwestycji w brylanty.


W razie wątpliwości proponuję kontakt bezpośredni telefoniczny lub mailowy.


Waldemar Śliwiński

tel. 603874787


Zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter. Zainteresowanym osobom przesyłamy cyklicznie informacje o inwestowaniu w brylanty oraz cenne informacje o brylantach i biżuterii. Zapisz się na stronie http://www.brylanty-inwestycyjne.pl/newsletter


Firma Jubilerska Waldemar Śliwiński
ul. Ziółkowskiego 29 20-834 LUBLIN
tel./fax: +48 81 742-62-49
diam@wsliwinski.pl
www.brylanty-inwestycyjne.pl
NIP: 712-005-70-29


Komentarzy 0


RSS Google Wykop