Rosja: nowa szefowa dyplomacji Kanady na liście sankcji

Mianowana na stanowisko szefowej dyplomacji Kanady Chrystia Freeland figuruje na liście sankcji wprowadzonych przez Rosję, a jej ewentualne skreślenie z niej to kwestia "wzajemności" - poinformowało w środę źródło w rosyjskim MSZ.

Nowa szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland
Nowa szefowa MSZ Kanady Chrystia Freeland (fot. Chris Wattie / Reuters)

Freeland "znajduje się na liście sankcji od 2014 roku, to nie tajemnica" - potwierdził ten informator agencji RIA-Nowosti. "Została na nią wpisana w ramach odpowiedzi, kiedy Kanada wprowadziła restrykcje wobec Rosji, w tym wobec osobistości oficjalnych" - powiedział, dodając, że ewentualne skreślenie kanadyjskiej minister z listy to "kwestia wzajemności i symetrii".

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ wskazał także, że fakt, iż Freeland znajduje się na rosyjskiej liście osób objętych zakazem wjazdu, "nie przeszkodzi przedstawicielom rosyjskich władz w kontaktach z nią na forach międzynarodowych".

"Jesteśmy gotowi do wzajemności z Kanadą we wszystkich dziedzinach, do poprawy stosunków i zakończenia wojny na sankcje. Ale my jej nie zaczynaliśmy. To pytanie do Ottawy" - podkreśliło to źródło.

Premier Kanady Justin Trudeau mianował we wtorek Chrystię Freeland, będącą od listopada 2015 roku ministrem handlu międzynarodowego, na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Jej głównym zadaniem ma być koordynacja stosunków Kanady z USA, w tym zwłaszcza stosunków handlowych.

Freeland urodziła się w kanadyjskiej prowincji Alberta, ale jej matka była pochodzenia ukraińskiego. Przyszła minister rozpoczynała karierę jako dziennikarka, będąc na Ukrainie współpracowała z dziennikami "Financial Times" i "Washington Post" oraz z tygodnikiem "The Economist". Następnie pełniła różne funkcje redaktorskie w "Financial Times", "Globe and Mail" i agencji Thomson Reuters. (PAP)

ksaj/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,0% III 2017
PKB rdr 2,9% IV kw. 2016
Stopa bezrobocia 8,1% III 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 577,86 zł III 2017
Produkcja przemysłowa rdr 11,1% III 2017

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Strategie inwestycyjne. Jak z głową zarabiać na giełdzie Strategie inwestycyjne. Jak z głową zarabiać na giełdzie Cena: 49 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl